Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Resultater Midt-data løbet

Resultater Midt-data løbet

27. maj 2007 17:350

- Thomas Riber-Sellbjerg yderst tilfreds
- John Ebsen tæt på B-klassen

Annonce

I dag blev Midt-data løbet kørt i Viborg, som er arrangeret af den lokale klub Viborg Cycling.

Løbet gav en flot sejr til Thomas Riber-Sellebjerg, som sejrede foran Lars Ulrich (Team Odense Energi) og Michael Reihs (Team Designa Køkken). 9 ryttere kom samlet til mål og skulle afgøre løbet imellem sig og her var GLS-rytteren altså bedst.

Hos damerne sejrede Maria Bornak (Hillerød) igen.

Thomas Riber-Sellbjerg yderst tilfreds
En stor del af den danske elite var i dag samlet i Viborg, for at køre det klassiske pinseløb, Midt-date. Efter 163 kilometers kørsel kunne Team GLS rytteren, Thomas Riber-Sellebjerg, køre over stregen som suveræn vinder af løbet.

”Det er simpelthen bare så fedt. Det er min første sejr som A-rytter, og den kunne ikke være kommet på et bedre tidspunkt,” udtalte Sellebjerg lige efter løbet.

”Jeg kommer tidligt med i et udbrud, men eftersom nogle hold sidder med to ryttere, passer jeg godt på mig selv. På et tidspunkt kommer Thomas Oredsson frem til min gruppe, og vi begynder så at arbejde i gruppen. Vi er begge to med i flere fremstød ind mod mål, men det ender med, at vi er ti ryttere, som skal køre om sejren. To ryttere åbner spurten, men jeg kommer med på hjul og passerer dem nemt, og vinder med to cykellængder ned til nærmeste rytter,” slutter en yderst tilfreds GLS rytter af med.

Det er anden gang i Riber-Sellebjergs karriere, at han vinder Midt-data løbet, da han tidligere også har vundet det som junior.

John Ebsen tæt på B-klassen
Viborg og omegn lagde landeveje til søndagens anden dags cykelgilde. Her hentede John Kronborg Ebsen en ny topplacering ved at besætte fjerdepladsen i C-klassen. Esben kom på 1. omgang med i det afgørende fem mands udbrud, som holdt helt hjem til målstregen. Med de fire point er John nu kun fire point fra at kunne tilslutte sig de andre fem ryttere på Negadi-holdet i B-klassen.

I netop B-klassen var kun Jakob Mølbæk, Andreas Pagh og Lasse Søgaard til start. Holdet var repræsenteret i alle seriøse forsøg på de første to omgange, men ikke på tredje, hvor en større gruppe kom fri. Jakob Mølbæk og Andreas Pagh sparrede derefter benene til mandagens krævende løb i Hammel, mens Lasse Søgaard kom med feltet ind efter de 116 km.

Holdet håber, at det lykkedes John Ebsen mandag at rykke op i B-klassen, da Cycling Nord betegner det som en stor fordel at være 6 ryttere i B-klassen i stedet for 5 ryttere.


Klasse: A Distance: 163,1 km.
1 Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS 3.52,17
2 Lars Ulrich Team Odense Energi s.t.
3 Michael Reihs Team Designa Køkken s.t.
4 Morten Voss Christiansen Glud & Marstrand Horsens s.t.
5 Kasper Jebjerg Team Designa Køkken s.t.
6 Michael Smith Larsen Herning CK - Elite s.t.
7 Thomas Oredsson Team GLS s.t.
8 Stig S. Dam Farsø CK s.t.
9 Rudi Nielsen Randers CK 1910 s.t.
10 Kalle K. Corneliussen Herning CK s.t.
11 Lasse Bøchman Glud & Marstrand Horsens 3.52,24
12 Kaspar Schjønnemann Glud & Marstrand Horsens 3.53,00
13 Jesper Odgaard Nielsen Team Designa Køkken 3.53,15
14 Morten Høberg Team Reelight s.t.
15 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Team Odense Energi 3.53,52
16 Martin Hansen Herning CK - Elite s.t.
17 Jens-Erik Madsen Team Designa Køkken s.t.
18 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi s.t.
19 Morten Øllegaard Team Python Pro Næstved s.t.
20 Sead Mujacevic CK Ringen s.t.

Klasse: B Distance: 116,5 km.
1 Stephan Phillip Vejle CK 2.46,30
2 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Kennet Nielsen Cycling Langeland s.t.
4 Anders Poul Hansen CK Fix s.t.
5 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR s.t.
6 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
7 Anders Lind Aalborg CR s.t.
8 Nicholas Jørgensen Amager CR s.t.
9 Mads Nicolaysen CK Kronborg 2.46,33
10 Jacob Holk Cykling Odense 2.46,43
11 Team Emporellii Daccordi 2.51,08
12 Hafstein Geirsson Hjolreidafelag Reykjvvikur s.t.
13 Henrik Overgaard Odder CK s.t.
14 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK s.t.
15 Jacob Søndergaard Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: C-2 Distance: 93,2 km.
1 Henrik Rask Thorsager Motion Cykling 2.17,54
2 Mattias Friis Odder CK 2.18,25
3 Jan Jensen Team Nannook 2.18,36
4 André Lemke Rendsburger BC 2.18,40
5 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.18,43
6 Kasper Bay Cykling Odense 2.18,47
7 Anders Meinecke Amager CR s.t.
8 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense 2.19,07
9 Christian Hamburger Larsen Amager CR s.t.
10 Henrik Friborg Herning CK s.t.
11 Dennis Boje Nissen Tønder ACR s.t.
12 Erik Lahm Odder CK s.t.
13 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
14 Lasse Smidt Cykling Odense s.t.
15 Henrik M. Larsen Esbjerg CR s.t.

Klasse: C-1 Distance: 93,2 km.
1 Michael Larsen Hedensted Cykelklub 2.16,45
2 Tommy Jacobsen Vejen BC 2.17,07
3 Kasper Storgaard Andersen Hvidovre CK s.t.
4 John Kronborg Ebsen Cycling Nord s.t.
5 Daniel Garne Jensen Hammel CK 2.18,48
6 Søren Knudsen Vejen BC 2.20,06
7 Jesper Sloth Hansen Vejen BC s.t.
8 Jesper Westy Hansen Kalundborg CC s.t.
9 Jesper Nielsen Herning CK s.t.
10 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
11 Morten Bundgaard Pedersen Herning CK s.t.
12 Per Pallesen Skive CK s.t.

Klasse: Junior Distance: 116,5 km.
1 Nicki Rasmussen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.53,10
2 Martin Stenger Føhns Herning CK s.t.
3 Mads Meyer Roskilde CR s.t.
4 Jesper Hansen Odder CK s.t.
5 Christian Skadborg CK Aarhus 2.53,18
6 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK 2.54,14
7 Mathias Frostholm Kristensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.54,29
8 Nicolai Steensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.58,59
9 Mikkel Lund Roskilde CR 2.59,01
10 Adrian Gjølbjerg Tønsberg CK s.t.
11 Morten Gregersen Team Festina Vejle s.t.
12 Klaus V. Kristensen Herning CK 2.59,10
13 Simon Tange Hansen Esbjerg CR 2.59,59
14 Morten Dyrkilde Kristiansen Roskilde CR 3.05,05
15 Lars F. E. Jensen Team DCR Junior s.t.

Klasse: Dame A Distance: 93,2 km.
1 Maria Bornak Hillerød CK 2.38,46
2 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR s.t.
3 Johanne Teresse Bergseth Sandnes Sykelklub - Norge s.t.
4 Hege Linn Eie Vatlan Flekkefjord SK s.t.
5 Pernille Vork Esbjerg CR s.t.

Klasse: Dame B Distance: 93,2 km.
1 Trine Lorentzen ABC 2.38,47
2 Mie Brix Hansen Randers CK 1910 s.t.
3 Inge K. Baumgarten Roskilde CR s.t.
4 Henriette Christensen Kolding BC s.t.
5 Mette Nørtoft Jensen CK Aarhus s.t.
6 Charlotte Lygum Christensen Kolding BC s.t.
7 Mia Josefine Eskebjerg ABC s.t.

Klasse: Begynder Distance: 93,2 km.
1 Jon Fuglsang JC Cykelklub 2.25,25
2 Jens Noppenau FBL s.t.
3 Brian Høgild CM Viborg s.t.
4 Michael Buck Kesby DCR Ballerup s.t.
5 René Boesen Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Finn Bjerg Olesen Skive CK s.t.
7 Helmut Ebbe Kok Aalborg CR s.t.
8 morten Hansen Næstved BC s.t.
9 Preben Vedel Skive CK s.t.
10 Jesper Mathias Larsen ABC s.t.
11 Torben Lindby Vejen BC s.t.
12 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
13 Dennis Ebbesen Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 93,2 km.
1 Christian Poulsen DCR Ballerup 2.14,53
2 Carsten Lindstrøm Nielsen Herning CK 2.14,58
3 Bo Simonsen Køge CR 2.15,59
4 Jan Faber Greve CC s.t.
5 Keld Torndyb Hvidovre CK 2.16,03
6 Ralf Kröger USC Kiel 2.16,05
7 Jan Steen Mathiesen Holstebro CC s.t.
8 Bo Kruse Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Per Christensen Odder CK s.t.
10 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA s.t.
11 Peter Konggaard Jørgensen Svendborg CC s.t.
12 Enrico Busch Radteam Borgsdorf s.t.
13 Ralph Jensen Hvidovre CK s.t.
14 Jan Roesgarth Hvidovre CK s.t.
15 steen michael Petersen Nordsjællands CK s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 69,9 km.
1 Johannes Agerholm ABC 1.46,42
2 Per Nielsen Team HFCK & Ko s.t.
3 Karl-Heinz Volkmann Harvesterhuder RV 1.46,44
4 Henning Thygesen Svendborg CC 1.48,07
5 Svend Erik Hansen Svendborg CC 1.48,14
6 Klaus Neuhaus RV Huchting s.t.
7 Hans-Jørgen Pedersen Grenaa CC s.t.
8 Claus August Van Der Goot Team Cykling Ringsted s.t.
9 Peter Andersen Randers CK 1910 s.t.
10 Paul Michael Kristensen Roskilde CR s.t.
11 Wnfried Base Braunschweig s.t.
12 Benny Petersen Skive CK s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 69,9 km.
1 Niels Oluf Kristensen Randers CK 1910 1.53,47
2 Anders Høj Skive CK 1.54,14
3 Kim Theils Randers CK 1910 s.t.
4 Heinz Bandener RV Huchting s.t.
5 Wolfgang Harter RV Huchting s.t.
6 Branko Pouh RG Vlotho s.t.
7 Helge Thordal Skive CK s.t.
8 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.

Klasse: Dame Junior Distance: 93,2 km.
1 Jessica Kihlbom Svenska Cykelförbundet 2.38,40
2 Maria Voreland Ringerike Sykkelklubb - Norge s.t.
3 Caroline Wøien IK Hero - Norge 2.38,42
4 Heidi Christiansen Esbjerg CR 2.38,46
5 Anita Dalen Vegårshei - NTG s.t.
6 Caroline Svensson Svenska Cykelförbundet s.t.

Klasse: Ungdom-1 Distance: 69,9 km.
1 Casper Degn Larsen Herning CK 1.48,00
2 Lasse Norman Hansen Cykling Odense s.t.
3 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
5 Simon Frederiksen Roskilde CR s.t.
6 Stefan Linné Jørgensen CK Fix 1.48,40
7 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
8 Nicolai Mondrup Jensen Odder CK 1.48,44
9 Jannick Berg CK Fix 1.53,11
10 Alexander Mørk Nr. Søby CK s.t.
11 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
12 Sebastian Baksaas Tønsberg CK s.t.
13 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
14 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
15 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
16 Morten Veirup Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ungdom-2 Distance: 69,9 km.
1 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 1.44,24
2 Sebastian Lander Køge CR s.t.
3 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR s.t.
4 Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 s.t.
5 Philip Ankersø Sørensen Hillerød CK s.t.
6 Heine Børgesen Hobro CK38 1.48,38
7 Samuel Rytter Ravn Roskilde CR s.t.
8 Thorvald Larsen Slagelse CR s.t.
9 Mark Sehested Pedersen Roskilde CR s.t.
10 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
11 Nicolas Amstrup Madsen Hillerød CK s.t.
12 Kenneth Hansen Esbjerg CR s.t.
13 Morten Rasmussen Odder CK s.t.
14 Anders Bak Hansen Skive CK s.t.
15 Christian Mathiesen Hobro CK38 s.t.
16 Karl Magnus Larsen Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Ældste drenge Distance: 49,2 km.
1 Simon Bigum Cykling Odense 1.33,45
2 Nicolai Christensen Randers CK 1910 s.t.
3 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
4 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
5 Mads Gregersen Varde CK s.t.
6 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
7 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
9 Nicklas Dahl Jakobsen Team Cykling Ringsted s.t.
10 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
11 Jeppe Lorentsen Sønderborg CK s.t.
12 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
13 Alexander Hjortnæs Ordrup CC s.t.
14 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK s.t.
15 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
16 Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC s.t.
17 Julius Reinhold Kieler RV s.t.
18 Andreas Østergaard Pedersen Odder CK s.t.
19 Anders Kviisgaard Madsen Viborg Cycling s.t.
20 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ældste piger Distance: 49,2 km.
1 Julie Leth Odder CK 1.33,46
2 Pernille Ott Frendorf Greve CC s.t.
3 Fie Degn Larsen Herning CK s.t.

Klasse: Mellemste drenge Distance: 32,8 km.
1 Simon Hamann Larsen Kolding BC 1.06,52
2 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK s.t.
3 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
5 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
6 Christoffer Lisson Herning CK s.t.
7 Steffan List Bov CC s.t.
8 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
9 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
10 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
11 Kristian Arnth Sørensen Herning CK s.t.

Klasse: Mellemste piger Distance: 32,8 km.
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 1.06,55
2 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR 1.06,56
3 Anna Madsen Grenaa CC 1.10,06

Klasse: Yngste Distance: 16,4 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.33,39
2 Anthon Charmig CK Aarhus 0.36,27
3 Simon Andreassen Cykling Odense 0.37,14
4 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.37,35
5 Jakob Engelund Vistisen Odder CK 0.37,41

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR