Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultatet af Cykling Odense løbet

Resultatet af Cykling Odense løbet

21. maj 2006 16:340
Mens elite rytterene kørte Post Cuppen i Slagelse i dag, afholdte Cykling Odense, i dag Cykling Odense løbet. Et par hundrede ryttere deltog i 13 forskellige klasser.

Vinderne af Team Odense løbet
Klasse: B - Kalle K. Corneliussen - Esbjerg CR
Klasse: C - Søren Alexandersen - Cykling Odense
Klasse: Dame A - Karina Hegelund Nielsen - Esbjerg CR
Klasse: Dame B - Karina Trosborg - Silkeborg IF Cykling
Klasse: Begynder - Steffen Sillesen - Varde CK
Klasse: Veteran H40 - Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling
Klasse: Veteran H50 - Danny Koch Christensen - Thorsager Motion Cykling
Klasse: Veteran H60 - Helmuth Gram - Fredericia CC
Klasse: Dame Junior - Katrine Daugaard Kristensen - Horsens AC
Klasse: Ungdom - Mathias Frostholm Kristensen - Hobro CK38
Klasse: Ældste - Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring
Klasse: Mellemste - Søren Kragh Andersen - Middelfart CC
Klasse: Yngste - Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling

Klasse: B
1 Kalle K. Corneliussen - Esbjerg CR 3.03,39
2 Søren Pugdahl Pedersen - Odder CK 3.03,47
3 Christian Moberg Jørgensen - Odder CK 3.04,57
4 Lars Bojsen - Kolding BC s.t.
5 Eskil Vammen - CK Aarhus s.t.
6 Lars Ejaas - CK Aarhus 3.05,26
7 Daniel Vestergård Andersen - Viborg Cycling s.t.
8 Ulrik Vestergaard Jensen - Hedensted Licens CK s.t.
9 Jacob Kjeldsen - Kolding BC 3.06,59
10 Thomas Jørgensen - Skive CK 3.07,12
11 Martin Wang Hjørngaard - CK Aarhus 3.07,13
12 Troels Dyrlund Nakel - Svendborg CC s.t.
13 Ole Christensen - Skive CK s.t.

Klasse: C
1 Søren Alexandersen - Cykling Odense 3.22,35
2 Brian Poulsen - Horsens AC s.t.
3 Thomas Bank Jørgensen - Horsens AC 3.23,30
4 Søren Pedersen - Odder CK s.t.
5 Kasper Bay Cykling - Odense s.t.
6 Jan Christoffersen - Cykling Odense s.t.
7 Jens-Peder Raun Rasmussen - Odder CK s.t.
8 Michael Henneberg Jensen - Viborg Cycling s.t.
9 Henrik Andersen - CK Aarhus s.t.
10 Johnny Poulsen - Skive CK s.t.
11 Morten Mejsen Westergaard - Cykling Odense s.t.
12 Thomas Gøhns - Cykling Odense s.t.
13 Rasmus Ahlfors - Hedensted Licens CK s.t.
14 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling s.t.
15 John Andersen - CK Aarhus 3.23,51

Klasse: Dame A
1 Karina Hegelund Nielsen - Esbjerg CR 2.55,50
2 Annette Dam - Team Odense Energi s.t.

Klasse: Dame B
1 Karina Trosborg - Silkeborg IF Cykling 1.52,54
2 Lene Nørregaard - Bogense 2.15,23

Klasse: Begynder
1 Steffen Sillesen - Varde CK 2.27,54
2 Johnny Brandt - Hammel CK s.t.
3 Michael Mejdal Nielsen - Holstebro CC s.t.
4 Peter Jacobsen - Aalborg CR s.t.
5 Tommy Ågren - CK Aarhus s.t.
6 Torben Nørregaard - Cykling Odense s.t.
7 Daniel Garne Jensen - Hammel CK s.t.
8 Troels Vesterlund Nielsen - Vejle CK s.t.
9 Jesper Møller - Kerteminde s.t.
10 Jonas Mikkelsen - Aalborg CR s.t.
11 Peter Hesel - Grenaa CC 2.27,59
12 Henrik Meyer Pedersen - Cykling Odense 2.28,47

Klasse: Veteran H40
1 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling 2.39,59
2 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Licens CK 2.40,14
3 Kent Jensen - Vejen BC s.t.
4 Lars Uffe Nielsen - Team Cycling Ringsted 2.40,38
5 Peter Konggaard Jørgensen - Svendborg CC s.t.
6 Henning Sørensen - Hammel CK s.t.
7 Henrik Elstrøm Jensen - Hedensted Licens CK s.t.
8 Roy Andersen - Grenaa CC s.t.
9 Lars Bo Marcussen - Sønderborg CK s.t.
10 Bo Simonsen - Køge CR s.t.
11 Jørgen Pugdahl Pedersen - Thy CR s.t.
12 Tommy Christensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Per Christensen - Skanderborg CK s.t.

Klasse: Veteran H50
1 Danny Koch Christensen - Thorsager Motion Cykling 2.28,28
2 Per Sandahl - Hammel CK 2.30,08
3 Hans-Jørgen Pedersen - Thorsager Motion Cykling 2.35,43
4 Kim Theils - Grenaa CC s.t.
5 Ib Jørgensen - Svendborg CC s.t.
6 Svend Erik Hansen - Svendborg CC 2.36,48

Klasse: Veteran H60
1 Helmuth Gram - Fredericia CC 2.36,48
2 Leif Møller Jensen - Nakskov CC s.t.
3 Villy Christensen - Hammel CK s.t.
4 Søren Vagtholm - Cykling Odense s.t.

Klasse: Dame Junior
1 Katrine Daugaard Kristensen - Horsens AC 1.49,06

Klasse: Ungdom
1 Mathias Frostholm Kristensen - Hobro CK38 1.33,47
2 Thomas Esmarch Kousgaard - Herning CK 1.35,03
3 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge CR 1.36,18
4 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR s.t.
5 Mathias Lisson - Roskilde CR s.t.
6 Simon Larsen - Sønderborg CK s.t.
7 Stefan Claes Dahl Olsen - Køge CR 1.36,57
8 Rasmus Malmkjær - Hobro CK38 s.t.
9 Jon Timotej - Roskilde CR 1.37,02
10 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen - Esbjerg CR 1.37,49
11 Kenneth Hansen - Haderslev CK75 s.t.
12 Martin Lind - Aalborg CR s.t.
13 Mads Meyer - Køge CR s.t.
14 Karl Magnus Larsen - Randers CK10 s.t.
15 Mathias Gade Jakobsen - Hobro CK38 s.t.
16 Henrik Hasling Gade - Sønderborg CK s.t.
17 Christian Mathiesen - Holstebro CC s.t.
18 Rasmus Louring Vorre - Vejle CK s.t.
19 Kasper Sørensen - Horsens AC s.t.
20 Søren Kolkjær Kristensen - Odder CK s.t.
21 Patrick Clausen - CK Fix 1.38,05
22 Jesper Stjernholm Olesen - Horsens AC s.t.
23 Nicolai Aastrup - Roskilde CR s.t.
24 Max Møller Elmholt - Herning CK 1.38,13
25 Heine Børgesen - Hobro CK38 1.38,15

Klasse: Ældste
1 Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring 0.57,51
2 Asbjørn Kragh Andersen - Middelfart CC s.t.
3 Matias Greve Cykling - Odense s.t.
4 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Jesper Herbæk Kousgaard - Herning CK s.t.
6 Ronnie Bang Pedersen - Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Morten Østergaard Gade - Kolding BC s.t.
8 Mads Prangsgaard - Odder CK s.t.
9 Jonas Mustafa Awad - Grenaa CC 0.59,01
10 Filip Fogh Marqvard Hansen - Grenaa CC s.t.
11 Simon Bigum - Svendborg CC s.t.
12 Matias Rosendal Damm - Esbjerg CR s.t.
13 Jens Møller Pedersen - Randers CK10 s.t.
14 Lasse Norman Hansen - Cykling Odense s.t.
15 Alex Clausen - CK Fix s.t.
16 Nicolai Brøchner Nielsen - Kolding BC s.t.
17 Christian Jersild Jensen - Svendborg CC s.t.
18 Daniel Malmros Christiansen - CK Aarhus s.t.
19 Michael Valgren Andersen - Thy CR s.t.

Klasse: Mellemste
1 Søren Kragh Andersen - Middelfart CC 0.41,30
2 Peter Mathiesen - Holstebro CC 0.44,08
3 Mathias Tholstrup - Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Simon Hamann Larsen - Kolding BC s.t.
5 Phillip Buch - Kolding BC 0.44,13
6 Mads Krog Nielsen - Herning CK 0.44,41
7 Kenni H.S. Hansen - Silkeborg IF Cykling 0.44,43
8 Tobias Kjær Skannerup - Ringkøbing CC s.t.
9 Alexander Simonsen - Køge CR 0.44,46

Klasse: Yngste
1 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 0.22,44
2 Nina Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling 0.22,46
3 Jacob Kruse Jensen - Haderslev CK75 s.t.
4 Mikkel Frølich Honorè - Fredericia CC s.t.
5 Rasmus Kastrup Sørensen - Svendborg CC 0.22,52
6 Julius Bech Rasmussen - Hobro CK38 0.22,54
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger