Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Rinaldo Nocentini vandt på Mont Faron - Opd.

Rinaldo Nocentini vandt på Mont Faron - Opd.

16. februar 2007 16:050

I dag blev 4. etape af Tour Méditerranéen kørt. Etapen havde mål på bjerget Mont Faron og blev vundt af Rinaldo Nocentini (Ag2r) foran Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom) og Matteo Carrara (Unibet.com).

Annonce


Dagens etape blev præget af et udbrud efter 45 km. I udbrydergruppen sad fire ryttere: Mathieu Ladagnous (Française des Jeux), Mirko Celestino (Milram), Roberto Petito (Liquigas) og Rémi Pauriol (Crédit Agricole), men de måtte se sig hentet før løbet blev åbnet rigtig foralvor opad Mont Faron.

Midtvejs på stigningen angreb en gruppe, hvor den førende rytter fra José Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) sad med, og han forsvarede dermed sin førsteplads i det samlede klassement. Etapeløbet slutter søndag.

Har du nogle af disse ryttere på dit ProTour hold? Sæt dit hold på www.feltet.dk/manager


Resultat af 4. etape
1 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance 2.24.35 (40.62 km/h)
2 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom 0.04
3 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com 0.06
4 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 0.19
5 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne 0.21
6 Massimo Giunti (Ita) Miche
7 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 0.29
8 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0.31
9 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.39
10 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com 0.43
11 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 0.47
12 Ricardo Serrano (Spa) Tinkoff Credit Systems 0.54
13 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 0.56
14 Antonio D'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia 1.05
15 Mirko Celestino (Ita) Milram 1.09
16 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 1.14
17 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1.15
18 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
19 Andrea Noè (Ita) Liquigas
20 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 1.17
21 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne 1.22
22 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas 1.35
23 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne 1.47
24 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon 1.50
25 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 2.06
26 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2.12
27 Pasquale Muto (Ita) Miche 2.26
28 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2.31
29 Andriy Grivko (Ukr) Milram 2.34
30 Igor Astarloa (Spa) Milram
31 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 2.39
32 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2.52
33 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus-Simplon
34 Raffaele Illiano (Ita) Ceramica Flaminia 2.57
35 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole 3.15
36 Amaël Moinard (Fra) Cofidis
37 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prévoyance
38 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance
39 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia
40 Michal Golas (Pol) Unibet.com
41 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
42 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon 3.37
43 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon 3.44
44 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 3.50
45 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 3.57
46 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
47 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 4.14
48 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
49 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 4.26
50 Matti Helminen (Fin) DFL-Cyclingnews-Litespeed 5.02
51 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 5.18
52 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis 5.22
53 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 5.33
54 Bradley McGee (Aus) Française Des Jeux 5.44
55 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
56 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems
57 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prévoyance 5.59
58 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cyclingnews-Litespeed 6.01
59 Tomas Konecny (Cze) Elk Haus-Simplon 6.07
60 Jan Valach (Svk) Elk Haus-Simplon
61 Robby Meul (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 6.30
62 Mirco Lorenzetto (Ita) Milram 7.14
63 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
64 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
65 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 7.29
66 Cyrille Monnerais (Fra) Française Des Jeux
67 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prévoyance 7.59
68 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 8.05
69 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 8.08
70 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 9.20
71 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 9.21
72 Jens Mouris (Ned) DFL-Cyclingnews-Litespeed 9.31
73 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 9.43
74 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
75 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
76 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
77 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne
78 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis
79 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance 10.07
80 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 10.28
81 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prévoyance 11.20
82 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 11.30
83 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 12.01
84 Romain Feillu (Fra) Agritubel 12.36
85 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems 13.40
86 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole
87 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital
88 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
89 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
90 Jochen Summer (Aut) Elk Haus-Simplon
91 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon
92 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche
93 Paolo Bossoni (Ita) Lampre-Fondital
94 Gert Vanderaerden (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed
95 Fabio Sabatini (Ita) Milram
96 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital
97 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
98 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
99 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
100 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
101 Mickaël Delage (Fra) Française Des Jeux
102 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
103 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
104 Eddy Serri (Ita) Miche
105 Brett Lancaster (Aus) Milram
106 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems
107 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
108 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia
109 Roberto Petito (Ita) Liquigas
110 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
111 Adam Wadecki (Pol) Ceramica Flaminia
112 Stéphane Augé (Fra) Cofidis
113 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
114 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
115 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prévoyance 13.52
116 Elia Rigotto (Ita) Milram 14.07
117 Nico Mattan (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 14.43
118 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne 14.53
119 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia 15.15
120 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 18.07
121 Hamish Robert Haynes (GBr) DFL-Cyclingnews-Litespeed 18.09
122 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
123 Tyler Farrar (USA) Cofidis
124 Lorenzo Cardellini (Ita) Miche
125 Chris Sutton (Aus) Cofidis 19.03
126 Andrus Aug (Est) Ceramica Flaminia
127 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia
128 Denis Shkarpeta (Uzb) Miche 19.21
129 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
130 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 19.32
131 Nicola D'Andrea (Ita) Miche 19.33

Udgået ryttere i dag 
DNF Carlo Scognamiglio (Ita) Milram
DNF Cédric Hervé (Fra) Agritubel
DNF Denis Robin (Fra) Agritubel


Samlet stilling efter 4. etape
1 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 9.40.34
2 Ricardo Serrano (Spa) Tinkoff Credit Systems 0.52
3 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne 1.03
4 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne 1.08
5 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 1.12
6 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1.13
7 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 1.16
8 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 1.26
9 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne 1.28
10 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 1.32
11 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 1.35
12 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance 1.36
13 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1.43
14 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 2.02
15 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom 2.06
16 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 2.11
17 Mirko Celestino (Ita) Milram 2.18
18 Andrea Noè (Ita) Liquigas 2.27
19 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com 2.31
20 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas 2.32
21 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com 2.51
22 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 2.53
23 Igor Astarloa (Spa) Milram 3.07
24 Andriy Grivko (Ukr) Milram 3.09
25 Massimo Giunti (Ita) Miche 3.35
26 Antonio D'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia 3.37
27 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 3.41
28 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 3.55
29 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 3.59
30 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 4.08
31 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance 4.17
32 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 4.39
33 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole 4.51
34 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 4.59
35 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 5.04
36 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prévoyance 5.06
37 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon 5.10
38 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 5.26
39 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 5.37
40 Michal Golas (Pol) Unibet.com 5.40
41 Raffaele Illiano (Ita) Ceramica Flaminia 5.46
42 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia 5.47
43 Bradley McGee (Aus) Française Des Jeux 5.53
44 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 6.05
45 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems 6.15
46 Pasquale Muto (Ita) Miche 6.25
47 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 6.39
48 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon 6.40
49 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 6.47
50 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon 7.04
51 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis 7.08
52 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 7.35
53 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 7.40
54 Mirco Lorenzetto (Ita) Milram 7.49
55 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 7.50
56 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prévoyance 8.07
57 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 8.09
58 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 8.14
59 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne 9.24
60 Tomas Konecny (Cze) Elk Haus-Simplon 9.27
61 Jan Valach (Svk) Elk Haus-Simplon
62 Matti Helminen (Fin) DFL-Cyclingnews-Litespeed 9.35
63 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 9.52
64 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 9.55
65 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis 10.11
66 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 11.19
67 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 11.22
68 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance
69 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 12.00
70 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 12.12
71 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 12.16
72 Robby Meul (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 12.56
73 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prévoyance 13.19
74 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis 13.26
75 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 13.54
76 Romain Feillu (Fra) Agritubel 13.55
77 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus-Simplon 13.56
78 Roberto Petito (Ita) Liquigas 13.59
79 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 14.03
80 Brett Lancaster (Aus) Milram 14.15
81 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems 14.27
82 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 14.30
83 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 14.36
84 Mickaël Delage (Fra) Française Des Jeux 14.42
85 Paolo Bossoni (Ita) Lampre-Fondital 14.55
86 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 15.09
87 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 15.12
88 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
89 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 15.16
90 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole 15.17
91 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital
92 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne 15.23
93 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prévoyance 15.27
94 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole 15.33
95 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche 15.57
96 Jochen Summer (Aut) Elk Haus-Simplon 16.43
97 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 16.48
98 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche 16.54
99 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia 16.57
100 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon 17.00
101 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 17.04
102 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 17.22
103 Stéphane Augé (Fra) Cofidis 17.23
104 Cyrille Monnerais (Fra) Française Des Jeux 17.43
105 Gert Vanderaerden (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 18.13
106 Fabio Sabatini (Ita) Milram
107 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cyclingnews-Litespeed 18.18
108 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital 18.25
109 Elia Rigotto (Ita) Milram 18.41
110 Nico Mattan (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 18.59
111 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 19.03
112 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 19.25
113 Eddy Serri (Ita) Miche 19.30
114 Tyler Farrar (USA) Cofidis 19.53
115 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems 19.55
116 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 20.25
117 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com 20.48
118 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prévoyance 21.20
119 Lorenzo Cardellini (Ita) Miche 21.23
120 Jens Mouris (Ned) DFL-Cyclingnews-Litespeed 21.48
121 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia 21.52
122 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 22.07
123 Adam Wadecki (Pol) Ceramica Flaminia 22.45
124 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia 24.07
125 Chris Sutton (Aus) Cofidis 25.34
126 Nicola D'Andrea (Ita) Miche 25.47
127 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 26.26
128 Andrus Aug (Est) Ceramica Flaminia 26.55
129 Denis Shkarpeta (Uzb) Miche 27.22
130 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 29.59
131 Hamish Robert Haynes (GBr) DFL-Cyclingnews-Litespeed 30.19

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger