Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Robbie McEwen vandt 2. etape

Robbie McEwen vandt 2. etape

07. maj 2006 17:390

Annonce

Det blev australske Robbie McEwen, der spurtede sig til sejren på årets første rigtige Giro-etape.

Etapen sluttede som ventet med en massespurt, hvor det imidlertid ikke lykkedes Alessandro Petacchi at få sit tog til at køre efter planen.

Etapen blev i lang tid præget af et firemandsudbrud, som dog blev hentet mod slutningen af etapen. Gabriele Missaglia (Selle Italia), Mickael Delage (Francaise des Jeux), Benat Albizuri (Euskaltel), og Arnaud Labbe (Bouygues Telecom) havde på et tidspunkt oparbejdet et forspring på 7 minutter, men det lå ligesom i luften, at det ikke skulle få lov at holde.

Der var ingen af Team CSC's ryttere, der blandede sig i spurten, men til gengæld viste Paolo Bettini, at han er godt kørende. Han blev treer på dagens etape, mens T-Mobiles Olaf Pollack med sin andenplads også viste, at han er ved at få gang i benene. Det tyske hold mangler endnu deres første sæsonsejr.


Resultat af 2. etape
1 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 4.51.40 (41.14 km/t)
2 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
3 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
4 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
5 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
6 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
7 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
8 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
9 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
10 Graeme Brown (Aus) Rabobank
11 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
12 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
13 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
14 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
16 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
18 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
19 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
20 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
21 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
22 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
24 Ivan Basso (Ita) Team CSC
25 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
26 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
27 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
28 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
29 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
30 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
31 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
32 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
33 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
34 Bobby Julich (USA) Team CSC
35 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
36 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
37 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
38 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
39 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
40 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
41 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
42 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
43 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
44 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
45 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
46 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
47 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
48 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
49 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
50 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
51 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
53 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
54 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
55 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
56 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
58 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
59 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
60 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
61 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
62 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
63 Theo Eltink (Ned) Rabobank
64 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
65 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 Marc De Maar (Ned) Rabobank
67 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
68 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
69 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
70 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
71 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
72 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
73 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
74 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
75 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
76 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
77 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
78 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
79 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
80 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
83 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
85 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
86 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
88 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
89 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
90 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
91 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
92 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
93 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
95 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
96 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
97 Jens Voigt (Ger) Team CSC
98 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
99 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
100 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
101 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
102 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
104 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
105 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
106 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
107 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
108 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
109 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
110 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
111 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
112 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
113 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
114 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
115 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
116 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
117 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
118 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
119 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
120 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
121 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
122 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
123 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
124 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
125 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
126 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
127 Marc Wauters (Bel) Rabobank
128 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
129 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
130 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
131 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
132 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
133 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
134 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
135 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
136 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
137 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
138 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
139 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
140 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
141 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
142 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
143 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
144 Christian Knees (Ger) Team Milram
145 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
146 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
147 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
148 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
149 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
150 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
151 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
152 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
153 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
154 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
155 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
156 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
157 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
158 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
159 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
160 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
161 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
162 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
163 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
164 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
165 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
166 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
167 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
168 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
169 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 0.31
170 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
171 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
172 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
173 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
174 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
175 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team
176 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
177 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
178 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
179 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
180 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
181 André Korff (Ger) T-Mobile Team
182 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.36
183 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
184 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
185 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
186 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 0.46
187 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 0.49
188 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
189 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 0.58
190 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir 1.02
191 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.09
192 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
193 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
194 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
195 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.20
196 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 3.15
197 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
198 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi

Samlet stilling efter 2. etape:
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.59.30
2 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 0.11
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 0.13
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
5 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 0.15
6 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.16
7 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.17
9 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.18
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 0.19
11 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.20
12 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.21
13 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.23
15 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.25

16 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
17 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.26
18 Marc Wauters (Bel) Rabobank 0.27
19 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
20 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
21 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.28
22 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
23 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
24 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 0.30
25 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.31
26 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
27 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
28 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 0.32
29 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.34
30 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
31 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 0.35
32 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
33 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
34 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 0.36
35 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
36 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
37 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
38 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
39 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
40 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 0.37
41 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
42 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 0.38
43 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
44 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.39
45 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
46 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
47 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
48 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
49 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
50 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.40
51 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 0.41
52 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
53 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
54 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
55 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.42
56 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
57 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
58 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
59 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
60 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 0.43
61 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 0.44
62 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
63 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
64 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.45
66 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
67 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.46
68 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
69 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
70 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
71 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
72 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
73 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.48
74 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
75 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
76 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
77 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 0.49
78 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
79 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
80 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 0.50
81 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 0.51
82 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
83 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.52
84 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
85 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
86 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
87 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.53
88 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.54
89 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
90 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
91 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
92 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
93 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 0.55
94 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
95 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
96 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
97 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
98 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
99 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
100 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 0.56
101 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
102 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
103 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.57
104 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
105 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
106 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.58
107 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
108 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
109 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
110 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 0.59
111 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.00
112 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
113 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
114 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
115 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1.01
116 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
117 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
118 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 1.02
119 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
120 Christian Knees (Ger) Team Milram
121 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
122 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
123 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.04
124 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
125 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
126 Theo Eltink (Ned) Rabobank 1.05
127 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.06
128 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
129 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.07
130 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1.08
131 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
132 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
133 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
134 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.09
135 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
136 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
137 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 1.10
138 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.11
139 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.12
140 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
141 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.13
142 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
143 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
144 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
145 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
146 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
147 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.14
148 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.15
149 Marc De Maar (Ned) Rabobank
150 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
151 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
152 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
153 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.16
154 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
155 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 1.17
156 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
157 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.19
158 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.21
159 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
160 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.24
161 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
162 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 1.25
163 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1.26
164 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.29
165 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
166 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.30
167 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.31
168 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
169 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team 1.34
170 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.36
171 André Korff (Ger) T-Mobile Team
172 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.38
173 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.39
174 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.40
175 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.41
176 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.44
177 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.48
178 Graeme Brown (Aus) Rabobank 1.49
179 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.50
180 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 1.51
181 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
182 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.52
183 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.53
184 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1.54
185 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.55
186 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.56
187 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.58
188 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1.59
189 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.01
190 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.02
191 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.03
192 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.13
193 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir 2.19
194 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 2.31
195 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 3.23
196 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 4.18
197 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.01
198 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 5.08

Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 33 pts
2 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 25
3 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 23
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 20
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 20
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 20
7 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 16
8 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 12
9 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 12
9 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 12
12 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
12 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 10
12 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 10
15 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 9
15 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
17 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 8
18 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
19 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 7
19 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 7
21 Graeme Brown (Aus) Rabobank 6
21 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
23 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5
24 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
24 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 4
24 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
27 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
27 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 3
27 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
30 Jens Voigt (Ger) Team CSC 2

30 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2
30 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2
30 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2
34 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1

Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3 pts
2 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
3 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 2
4 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
5 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
6 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 14.59.22
2 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.09
3 T-Mobile Team 0.13
4 Gerolsteiner 0.20
5 Team CSC 0.23
6 Lampre-Fondital 0.28
7 Liquigas 0.36
8 Francaise Des Jeux 0.37
9 Phonak Hearing Systems 0.43
10 Quickstep-Innergetic 0.47
11 Cofidis 0.55
12 Saunier Duval-Prodir 0.59
13 Credit Agricole 1.06
14 Davitamon-Lotto 1.08
15 Bouygues Telecom*
16 Team Milram 1.14
17 Rabobank
18 Liberty Seguros-Würth Team
19 Ceramica Panaria-Navigare 1.22
20 Ag2R Prevoyance 1.25
21 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.31
22 Euskaltel-Euskadi 1.48

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR