Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Robert Förster igen slået på stregen

Robert Förster igen slået på stregen

11. april 2007 13:480
På dagens formiddagsetape i etapeløbet Circuit Sarthe måtte Gerolsteiners Robert Förster igen stå på det næstøverste trin på podieskamlen, da fotograferne skulle tage vinderbillederne.

Dagens etape blev kørt fra Riaille til Angers over 99,8 km og bød igen på flere angreb, men ens for dem alle var, at de blev kørt ind af sprinterholdene. Credit Agricole tog et stort ansvar, da de også havde førertrøjen i løbet iform af Angelo Furlans flotte præstation på gårdagens etape.

I massespurten var Paride Grillo (Panaria-Navigare) dog stærkeste og vandt lige præcis foran Robert Förster og Jean-Patrick Nazon (Ag2r).

Omkring afgørelsen sagde Gerolsteiners manager Hans-Michael Holczer kortfattet efter dagens etape: "Det var igen kun et stykke hår, der manglede" med henvisning til den tætte afgørelse i massespurten.

Samlet forsvarede Angelo Furlans føringen før eftermiddagens 8,8 km lange enkeltstart i Angers.


Resultat af 2. etape
1 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 2.30.58 (39.66 km/t)
2 Robert Förster - Gerolsteiner
3 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
4 Anthony Ravard - Agritubel
5 Ariel Maxim. Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
6 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
7 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
8 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare
9 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
10 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
11 Angelo Furlan - Crédit Agricole
12 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
13 Andrus Aug - Ceramica Flaminia
14 Magnus Backsted - Liquigas
15 Matthieu Ladagnous - Française des Jeux
16 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
17 Jérémy Galland - Auber
18 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
19 Mickael Delage - Française des Jeux
20 Freddy Bichot - Agritubel
21 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
22 José Alberto Martinez - Agritubel
23 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
24 Steve Chainel - Auber
25 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
26 Andreas Kloden - Astana
27 Nicolas Roche - Crédit Agricole
28 Taylor Tolleson - Team Slipstream powered by Chipotle
29 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
30 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
31 Maxim Iglinskiy - Astana
32 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
33 Christian Müller - Skil-Shimano
34 Mikel Gaztanaga - Agritubel
35 Guillaume Levarlet - Auber
36 Markus Fothen - Gerolsteiner
37 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
38 Stéphane Auge - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
39 Michael Albasini - Liquigas
40 Johan Lindgren - Française des Jeux
41 Christophe Diguet - Auber
42 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
43 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
44 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
45 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
46 Vincenzo Nibali - Liquigas
47 William Frischkorn - Team Slipstream powered by Chipotle
48 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
49 Paolo Savoldelli - Astana
50 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
51 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
52 Maxim Gourov - Astana
53 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria-Navigare
54 Thomas Frei - Astana
55 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
56 David Le Lay - Bretagne-Armor Lux
57 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
58 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux
59 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
60 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle
61 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle
62 Markus Zberg - Gerolsteiner
63 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
64 Eddy Mazzoleni - Astana
65 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
66 Florian Morizot - Auber
67 Matej Murgeli - Liquigas
68 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
69 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
70 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
71 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
72 Charles Guilbert - Bretagne-Armor Lux
73 Paul Martens - Skil-Shimano
74 Nicolas Vogondy - Agritubel
75 Christophe Kern - Crédit Agricole
76 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
77 Lilian Jegou - Française des Jeux
78 Cédric Coutouly - Agritubel
79 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux
80 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
81 Pierre Rolland - Crédit Agricole
82 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
83 Tyler Butterfield - Team Slipstream powered by Chipotle
84 Maxime Mederel - Auber
85 Marcel Strauss - Gerolsteiner
86 Mattei Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
87 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
88 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
89 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux
90 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
91 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 0.22
92 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 0.34
93 Julien Belgy - Bouygues Telecom 0.36


Samlet stilling efter 2. etape
1 Angelo Furlan - Credit Agricole 7.01.40
2 Kilian Patour - Team Slipstream 0.03
3 Robert Förster - Gerolsteiner 0.04
4 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance 0.06
5 Matthieu Ladagnous - Francaise des Jeux
6 Lilian Jegou - Francaise des Jeux 0.07
7 Anthony Ravard - Agritubel 0.08
8 Stéphane Auge - Cofidis
9 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 0.10
10 Ariel Maxim. Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
11 Adam Wadecki - Ceramica Flamina
12 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
13 Andrus Aug - Ceramica Flamina
14 Christopher Sutton - Cofidis
15 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
16 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
17 Magnus Backsted - Liquigas
18 Jérémy Galland - Auber 93
19 Steve Chainel - Auber 93
20 Mikel Gaztanaga - Agritubel
21 Gianluca Geremia - Ceramica Flamina
22 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
23 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
24 Steven Cozza - Team Slipstream
25 José Alber. Martinez - Agritubel
26 Nicolas Roche - Credit Agricole
27 Carlos Da Cruz - Francaise des Jeux
28 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
29 Taylor Tolleson - Team Slipstream
30 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
31 Stefano Boggia - Ceramica Flamina
32 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
33 Vincenzo Nibali - Liquigas
34 Johan Lindgren - Francaise des Jeux
35 Andreas Kloden - Astana
36 Maxim Iglinskiy - Astana
37 Maxim Gourov - Astana
38 Mickael Delage - Francaise des Jeux
39 Guillaume Levarlet - Auber 93
40 Christophe Diguet - Auber 93
41 Markus Fothen - Gerolsteiner
42 William Frischkorn - Team Slipstream
43 Damien Monier - Cofidis
44 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
45 Freddy Bichot - Agritubel
46 Christophe Edaleine - Credit Agricole
47 Simon Gerrans - Ag2R Prevoyance
48 Piotr Zielinski - Bretagne Armor Lux
49 Chris. Meschenmoser - Skil-Shimano
50 Thomas Frei - Astana
55 Markus Zberg - Gerolsteiner
56 Vladimir Duma - Ceramica Flamina
57 Michael Albasini - Liquigas
58 Florian Morizot - Auber 93
59 Christian Müller - Skil-Shimano
60 Benoît Vaugrenard - Francaise des Jeux
61 Paolo Savoldelli - Astana
62 Bradley Wiggins - Cofidis
63 Huub Duyn - Team Slipstream
64 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
65 Matej Murgeli - Liquigas
66 Christophe Moreau - Ag2R Prevoyance
67 Christophe Kern - Credit Agricole
68 Eddy Mazzoleni - Astana
69 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
70 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
71 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
72 Cédric Coutouly - Agritubel
73 Pierre Rolland - Credit Agricole
74 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flamina
75 Charles Guilbert - Bretagne Armor Lux
76 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
77 Stéphane Petilleau - Bretagne Armor Lux
78 Maryan Hary - Cofidis
79 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
80 Noan Lelarge - Bretagne Armor Lux
81 Nicolas Vogondy - Agritubel
82 Philip Deignan - Ag2R Prevoyance
83 Tyler Butterfield - Team Slipstream
84 Jonathan Hivert - Credit Agricole
85 Maxime Mederel - Auber 93
86 Rik Verbrugghe - Cofidis
87 Marcel Strauss - Gerolsteiner
88 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
89 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 0.44
90 Julien Belgy - Bouygues Telecom 0.46
91 Mattei Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 0.53
92 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 1.02
93 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 1.08
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER