Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Robert Hunter hurtigst i Picardie

Robert Hunter hurtigst i Picardie

18. maj 2007 23:370
Det franske etapeløb Tour de Picardie, som Michael Sandstød vandt i 2000 og 2002, startede i dag med en 176 kilometer lang etape fra Bohain-en-Vermandois til Albert. Det hele sluttede med en spurt blandt 26 ryttere, og her var BarloWorld rytteren, Robert Hunter, den hurtigste, da han henviste sig holdkammerat, Fabrizio Guidi, til andenpladsen.

Resultat af 1. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 4.00.57 (43.827 km/t)
2 Fabrizio Guidi - Barloworld
3 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic
4 Romain Feillu - Agritubel
5 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto
6 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion
7 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
8 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
9 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
10 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
11 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
12 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
13 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
14 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
15 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
16 Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
17 Thierry Marichal - Française des Jeux
18 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
19 William Frischkorn - Team Slipstream
20 Enrico Degano - Barloworld 0.06
21 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.12
22 Giosuè Bonomi - Barloworld 0.16
23 Tyler Farrar - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.21
24 Jérémy Roy - Française des Jeux 0.23
25 Alexander Efimkin - Barloworld 0.36
26 Gereint Thomas - Barloworld
27 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare 2.21
28 Denis Flahaut - Jartazi Promo Fashion 2.46
29 Mathieu Drujon - Auber 93
30 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
31 Sjef De Wilde - Landbouwkrediet - Tonissteiner
32 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport
33 Cyril Lemoine - Credit Agricole
34 Renaud Pioline - Auber 93
35 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
36 Linas Balciunas - Agritubel
37 Vytautas Kaupas - Jartazi Promo Fashion
38 Luca Solari - Team L.P.R.
39 David Boucher - Landbouwkrediet - Tonissteiner
40 Taylor Tolleson - Team Slipstream
41 Koen Barbe - Chocolade Jacques - Topsport
42 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
43 Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance
44 Wouter Weylandt - Quick Step - Innergetic
45 Steven Cozza - Team Slipstream
46 Jean Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
47 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
48 James Lewis Perry - Barloworld
49 Christophe Detilloux - Française des Jeux
50 Craig Lewis - Team Slipstream
51 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria - Navigare
52 Michael Friedman - Team Slipstream
53 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport
54 Alessandro Maserati - Team L.P.R.
55 Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
56 Kilian Patour - Team Slipstream
57 Paolo Longo Borghini - Barloworld
58 Daniele Nardello - Team L.P.R.
59 Benjamin Johnson - Team Slipstream 2.55
60 Filippo Savini - Ceramica Panaria - Navigare
61 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 2.59
62 Ludovic Auger - Française des Jeux 6.55
63 Benoit Sinner - Agritubel
64 Wilfried Cretskens - Quick Step - Innergetic
65 Guillaume Levarlet - Auber 93
66 Stef Clement - Bouygues Telecom
67 Cédric Herve - Agritubel
68 Bradley Mc Gee - Française des Jeux
69 Roberto Traficante - Team L.P.R.
70 Francesco Tomei - Ceramica Panaria - Navigare
71 Niels Brouzes - Auber 93
72 Eddy Clancy - Landbouwkrediet - Tonissteiner
73 Walter Proch - Team L.P.R.
74 Mark Renshaw - Credit Agricole
75 Juan Miguel Mercado - Agritubel
76 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport
77 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
78 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tonissteiner
79 Peter Stetina - Team Slipstream
80 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
81 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
82 David Deroo - Skil-Shimano
83 Geert Omloop - Jartazi Promo Fashion
84 Rony Martias - Bouygues Telecom
85 Hans Dekkers - Agritubel
86 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
87 Christophe Diguet - Auber 93
88 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
89 Antoine Dalibard - Bretagne - Armor Lux
90 Davide Vigano - Quick Step - Innergetic
91 Evert Verbist - Chocolade Jacques - Topsport 9.59
92 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
93 Jarno Van Mingeroet - Jartazi Promo Fashion
94 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto
95 Mindaugas Striska - Jartazi Promo Fashion
96 Sébastien Hinault - Credit Agricole
97 David Navas - Ag2R Prevoyance
98 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
99 Maxime Mederel - Auber 93
100 Sebastien Duret - Bretagne - Armor Lux
101 Glenn D’Hollander - Chocolade Jacques - Topsport
102 David Le Lay - Bretagne - Armor Lux
103 Julien Belgy - Bouygues Telecom
104 Yannick Talabardon - Credit Agricole
105 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
106 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
107 Martin Elmiger - Ag2R Prevoyance
108 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
109 Stephane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
110 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
111 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
112 Jean Mespoulede - Auber 93
113 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
114 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
115 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance
116 Pierre Rolland - Credit Agricole
117 Wim De Vocht - Predictor - Lotto
118 Bjorn Leukemans - Predictor - Lotto
119 Dmytro Grabovskyy - Quick Step - Innergetic
120 Mathieu Criquielion - Jartazi Promo Fashion
121 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole
122 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
123 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner
124 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
125 Serge Baguet - Quick Step - Innergetic
126 James Vanlandschoot - Landbouwkrediet - Tonissteiner
127 Leif Hoste - Predictor - Lotto
128 Jean Marc Marino - Credit Agricole
129 Cedric Pineau - Roubaix Lille Metropole
130 Peter Van Petegem - Quick Step - Innergetic
131 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport
132 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tonissteiner
133 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
134 Ivan Santaromita - Quick Step - Innergetic
135 Nic Ingels - Predictor - Lotto
136 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
137 Tiziano Dall’Antonia - Ceramica Panaria - Navigare
138 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
139 Jonathan Hivert - Credit Agricole
140 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano 13.51
141 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole
142 Steve Schets - Chocolade Jacques - Topsport 13.59
143 Jin Long - Skil-Shimano 14.01

Udgået på etapen
DNF Anthony Ravard - Agritubel
DNF Florian Morizot - Auber 93
DNF Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria - Navigare

Samlet stilling efter 1. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 4.00.44
2 Fabrizio Guidi - Barloworld 0.05
3 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic 0.08
4 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 0.10
5 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 0.11
6 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto 0.12
7 Romain Feillu - Agritubel 0.13
8 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion
9 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
10 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
11 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
12 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
13 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
14 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
15 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
16 Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
17 Thierry Marichal - Française des Jeux
18 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
19 William Frischkorn - Team Slipstream
20 Enrico Degano - Barloworld 0.19
21 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.25
22 Giosuè Bonomi - Barloworld 0.29
23 Tyler Farrar - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.34
24 Jérémy Roy - Française des Jeux 0.36
25 Alexander Efimkin - Barloworld 0.49
26 Gereint Thomas - Barloworld
27 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare 2.34
28 Denis Flahaut - Jartazi Promo Fashion 2.59
29 Mathieu Drujon - Auber 93
30 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
31 Sjef De Wilde - Landbouwkrediet - Tonissteiner
32 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport
33 Cyril Lemoine - Credit Agricole
34 Renaud Pioline - Auber 93
35 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
36 Linas Balciunas - Agritubel
37 Vytautas Kaupas - Jartazi Promo Fashion
38 Luca Solari - Team L.P.R.
39 David Boucher - Landbouwkrediet - Tonissteiner
40 Taylor Tolleson - Team Slipstream
41 Koen Barbe - Chocolade Jacques - Topsport
42 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
43 Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance
44 Wouter Weylandt - Quick Step - Innergetic
45 Steven Cozza - Team Slipstream
46 Jean Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
47 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
48 James Lewis Perry - Barloworld
49 Christophe Detilloux - Française des Jeux
50 Craig Lewis - Team Slipstream
51 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria - Navigare
52 Michael Friedman - Team Slipstream
53 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport
54 Alessandro Maserati - Team L.P.R.
55 Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
56 Kilian Patour - Team Slipstream
57 Paolo Longo Borghini - Barloworld
58 Daniele Nardello - Team L.P.R.
59 Benjamin Johnson - Team Slipstream 3.08
60 Filippo Savini - Ceramica Panaria - Navigare
61 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 3.12
62 Ludovic Auger - Française des Jeux 7.08
63 Benoit Sinner - Agritubel
64 Wilfried Cretskens - Quick Step - Innergetic
65 Guillaume Levarlet - Auber 93
66 Stef Clement - Bouygues Telecom
67 Cédric Herve - Agritubel
68 Bradley Mc Gee - Française des Jeux
69 Roberto Traficante - Team L.P.R.
70 Francesco Tomei - Ceramica Panaria - Navigare
71 Niels Brouzes - Auber 93
72 Eddy Clancy - Landbouwkrediet - Tonissteiner
73 Walter Proch - Team L.P.R.
74 Mark Renshaw - Credit Agricole
75 Juan Miguel Mercado - Agritubel
76 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport
77 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
78 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tonissteiner
79 Peter Stetina - Team Slipstream
80 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
81 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
82 David Deroo - Skil-Shimano
83 Geert Omloop - Jartazi Promo Fashion
84 Rony Martias - Bouygues Telecom
85 Hans Dekkers - Agritubel
86 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
87 Christophe Diguet - Auber 93
88 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
89 Antoine Dalibard - Bretagne - Armor Lux
90 Davide Vigano - Quick Step - Innergetic
91 Evert Verbist - Chocolade Jacques - Topsport 10.12
92 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
93 Jarno Van Mingeroet - Jartazi Promo Fashion
94 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto
95 Mindaugas Striska - Jartazi Promo Fashion
96 Sébastien Hinault - Credit Agricole
97 David Navas - Ag2R Prevoyance
98 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
99 Maxime Mederel - Auber 93
100 Sebastien Duret - Bretagne - Armor Lux
101 Glenn D’Hollander - Chocolade Jacques - Topsport
102 David Le Lay - Bretagne - Armor Lux
103 Julien Belgy - Bouygues Telecom
104 Yannick Talabardon - Credit Agricole
105 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
106 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
107 Martin Elmiger - Ag2R Prevoyance
108 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
109 Stephane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
110 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
111 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
112 Jean Mespoulede - Auber 93
113 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
114 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
115 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance
116 Pierre Rolland - Credit Agricole
117 Wim De Vocht - Predictor - Lotto
118 Bjorn Leukemans - Predictor - Lotto
119 Dmytro Grabovskyy - Quick Step - Innergetic
120 Mathieu Criquielion - Jartazi Promo Fashion
121 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole
122 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
123 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner
124 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
125 Serge Baguet - Quick Step - Innergetic
126 James Vanlandschoot - Landbouwkrediet - Tonissteiner
127 Leif Hoste - Predictor - Lotto
128 Jean Marc Marino - Credit Agricole
129 Cedric Pineau - Roubaix Lille Metropole
130 Peter Van Petegem - Quick Step - Innergetic
131 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport
132 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tonissteiner
133 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
134 Ivan Santaromita - Quick Step - Innergetic
135 Nic Ingels - Predictor - Lotto
136 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
137 Tiziano Dall’Antonia - Ceramica Panaria - Navigare
138 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
139 Jonathan Hivert - Credit Agricole
140 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano 14.04
141 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole
142 Steve Schets - Chocolade Jacques - Topsport 14.12
143 Jin Long - Skil-Shimano 14.14

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 28 pts
2 Fabrizio Guidi - Barloworld 24
3 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic 21
4 Romain Feillu - Agritubel 18
5 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto 17
6 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 15
7 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion 15
8 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 14
9 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 13
10 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
11 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 10
12 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 9
13 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
14 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 8
15 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 6
16 Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
17 Thierry Marichal - Française des Jeux 4
18 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
19 William Frischkorn - Team Slipstream 2
20 Enrico Degano - Barloworld 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 12.02.51
2 Barloworld 0.06
3 Française des Jeux 3.09
4 Jartazi Promo Fashion 5.32
5 Team L.P.R.
6 Team Slipstream powered by Chipotle
7 Predictor-Lotto 6.55
8 Skil-Shimano
9 Ceramica Panaria-Navigare 8.02
10 Landbouwkrediet-Tönissteiner 8.18
11 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
12 Agritubel 9.41
13 Quickstep-Innergetic
14 Bouygues Telecom
15 Auber 12.27
16 Bretagne-Armor Lux
17 Roubaix Lille Metropole 12.45
18 Crédit Agricole 19.40
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?