Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Robert Hunter slog til i Spanien

Robert Hunter slog til i Spanien

13. maj 2007 17:570

Annonce

Barloworld Robert Hunter vandt 2. etape af Clásica Internacional a Alcobendas, som startede og sluttede i Collado Villalba. Etapen blev kørt over 79 km. Undervejs var der en række udbrud, mens ens for dem alle var at et aggressiv kørende felt holdt samling på tropperne.

Derfor endte etapen også i en massespurt, hvor Robert Hunter altså var bedst foran Daniel Moreno (Relax - Gam) og Diego Milan (Grupo Nicolas Mateos).

Løbet afgøres senere i dag, hvor den tredje og sidste etape køres. En enkeltstart på 9,7 km med start og mål i Alcobendas.

Resultat af 2. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 1.45.47 (44.8 km/t)
2 Daniel Moreno - Relax - Gam
3 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos
4 David Herrero - Karpin Galicia
5 Rafael Rodriguez - ESP
6 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur
7 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir
8 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
9 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi
10 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias
11 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne
12 José Alberto Martinez - Agritubel
13 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias
14 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur
15 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica
16 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi
17 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
18 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir
19 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir
20 Daniel Andonov - Benfica
21 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka S.D.A
22 Sergi Escobar Roure - Grupo Nicolas Mateos
23 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias
24 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne
25 Juan José Cobo - Saunier Duval - Prodir
26 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
27 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
28 Benoît Salmon - Agritubel
29 Rui Costa - Benfica
30 Eduardo Gonzalo - Agritubel
31 Isidro Nozal - Karpin Galicia
32 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A
33 Giampaolo Cheula - Barloworld
34 Pedro Arreitunandia - Barloworld
35 Moises Dueñas - Agritubel
36 John-Lee Augustyn - Barloworld
37 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
38 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos
39 Ángel Vallejo - Relax - Gam
40 Nacor Burgos - Relax - Gam
41 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir
42 Félix Cardenas - Barloworld
43 Bruno Castanheira - Benfica
44 Helder Miranda - Benfica
45 Jan Hruska - Relax - Gam
46 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne
47 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos
48 Rubén Martinez - ESP
49 Jorge Perez - Relax - Gam
50 Iker Aramendia Vicuña - ESP
51 Antonio Olmo - Andalucia - Cajasur
52 Jesús Hernández - Relax - Gam
53 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
54 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
55 Raúl García De Mateo - Relax - Gam
56 Juan Olmo - Andalucia - Cajasur
57 Manuel Calvente - Agritubel
58 Ryan Cox - Barloworld
59 Enrique Salgueiro - Karpin Galicia
60 Jose Manuel Ballesta - ESP
61 Francisco José Lara - Andalucia - Cajasur
62 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias
63 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos
64 Unai Uribarri - Euskaltel - Euskadi
65 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
66 Gonzalo Rabuñal - Karpin Galicia
67 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir
68 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi
69 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur
70 Rafael Serrano - ESP
71 Dailos Diaz - Fuerteventura-Canarias
72 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
73 Hector Dueñas - ESP
74 Óscar Garcia-Casarrubios - Relax - Gam
75 Mikel Nieve Iturralde - ESP
76 James Perry - Barloworld
77 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias
78 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka S.D.A
79 Josu Aguirre - Orbea-Oreka S.D.A
80 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos
81 David Martin - Orbea-Oreka S.D.A
82 Serafín Martinez - Karpin Galicia 0.18
83 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
84 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
85 José Vincente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 0.26
86 José Ruiz Sanchez - Andalucia - Cajasur
87 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.21
88 Juan Carlos Rienda - ESP 3.15
89 Samuel Plouhinec - Agritubel 6.16


Samlet stilling efter 2. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 6.02.47
2 Daniel Moreno - Relax - Gam 0.04
3 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 0.16
4 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.29
5 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 0.31
6 Daniel Andonov - Benfica 0.36
7 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 0.46
8 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 0.49
9 Benoît Salmon - Agritubel 0.55
10 Eduardo Gonzalo - Agritubel 1.00
11 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 1.06
12 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.18
13 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
14 David Herrero - Karpin Galicia 1.30
15 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 1.37
16 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 1.57
17 Juan José Cobo - Saunier Duval - Prodir 1.59
18 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 2.02
19 Jesús Hernández - Relax - Gam 2.10
20 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi 2.15
21 Ángel Vallejo - Relax - Gam 2.23
22 Pedro Arreitunandia - Barloworld 3.12
23 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 3.24
24 Isidro Nozal - Karpin Galicia 3.31
25 Rui Costa - Benfica 3.49
26 Antonio Olmo - Andalucia - Cajasur 4.01
27 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 4.03
28 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 4.20
29 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 4.41
30 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur 4.46
31 Rafael Rodriguez - ESP 4.49
32 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur
33 Jorge Perez - Relax - Gam 4.53
34 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka S.D.A 4.57
35 Mikel Nieve Iturralde - ESP 5.10
36 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 6.03
37 José Alberto Martinez - Agritubel 6.07
38 Manuel Calvente - Agritubel
39 Enrique Salgueiro - Karpin Galicia 6.41
40 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir 7.23
41 Dailos Diaz - Fuerteventura-Canarias
42 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos 7.25
43 David Martin - Orbea-Oreka S.D.A
44 Jan Hruska - Relax - Gam 7.46
45 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
46 Nacor Burgos - Relax - Gam 7.47
47 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 8.08
48 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 8.31
49 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos 8.53
50 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 9.39
51 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica 9.56
52 Robert Hunter - Barloworld 10.14
53 Ryan Cox - Barloworld 10.22
54 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 10.24
55 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka S.D.A
56 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A
57 Félix Cardenas - Barloworld
58 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir
59 James Perry - Barloworld
60 José Vincente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 10.50
61 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos 12.02
62 Moises Dueñas - Agritubel 12.06
63 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos
64 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi
65 Rafael Serrano - ESP
66 Sergi Escobar Roure - Grupo Nicolas Mateos 12.27
67 Francisco José Lara - Andalucia - Cajasur 13.59
68 Serafín Martinez - Karpin Galicia 14.24
69 Óscar Garcia-Casarrubios - Relax - Gam 14.47
70 Raúl García De Mateo - Relax - Gam 14.51
71 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 15.43
72 Unai Uribarri - Euskaltel - Euskadi
73 Bruno Castanheira - Benfica 16.09
74 Helder Miranda - Benfica
75 Gonzalo Rabuñal - Karpin Galicia 16.27
76 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 18.29
77 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 20.05
78 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 21.43
79 Jose Manuel Ballesta - ESP
80 Rubén Martinez - ESP 21.47
81 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias
82 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 21.51
83 Hector Dueñas - ESP 21.54
84 Iker Aramendia Vicuña - ESP 21.56
85 Juan Olmo - Andalucia - Cajasur
86 Josu Aguirre - Orbea-Oreka S.D.A 22.21
87 José Ruiz Sanchez - Andalucia - Cajasur 22.25
88 Samuel Plouhinec - Agritubel 22.29
89 Juan Carlos Rienda - ESP 25.11


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Daniel Moreno - Relax - Gam 45 pts
2 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 35
3 Robert Hunter - Barloworld 25
4 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 17
5 David Herrero - Karpin Galicia 16
6 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos 16
7 John-Lee Augustyn - Barloworld 14
8 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12
9 Rafael Rodriguez - ESP 12
10 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 11
11 Daniel Andonov - Benfica 10
12 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 10
13 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 9
14 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 9
15 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 9
16 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 8
17 Benoît Salmon - Agritubel 7
18 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi 7
19 Eduardo Gonzalo - Agritubel 6
20 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 4
21 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 4
22 José Alberto Martinez - Agritubel 4
23 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 3
24 Giampaolo Cheula - Barloworld 3
25 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur 3
26 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur 2
27 Ryan Cox - Barloworld 2
28 Ángel Vallejo - Relax - Gam 1
29 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 1
30 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 22 pts
2 Ryan Cox - Barloworld 16
3 Daniel Moreno - Relax - Gam 12
4 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 12
5 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 10
6 John-Lee Augustyn - Barloworld 8
7 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 7
8 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 6
9 Daniel Andonov - Benfica 4
10 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos 4
11 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 4
12 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 3
13 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 2
14 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 2
15 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 2
16 Benoît Salmon - Agritubel 1
17 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A 1


Kombinationskonkurrencen efter 2. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 4 pts
2 Daniel Moreno - Relax - Gam 6
3 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 12
4 John-Lee Augustyn - Barloworld 17
5 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 21
6 Daniel Andonov - Benfica 26
7 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 33
8 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 37
9 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 41
10 Benoît Salmon - Agritubel 42
11 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 59
12 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 79
13 Ryan Cox - Barloworld 82


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Saunier Duval - Prodir 18.10.02
2 Caisse D'Epargne 2.08
3 Relax - GAM 3.14
4 Barloworld 3.18
5 Agritubel 6.21
6 Fuerteventura - Canarias 6.39
7 Andalucía - Cajasur 7.19
8 Karpin - Galizia 10.01
9 Benfica 12.40
10 Serramenti PVC - Selle Italia 14.14
11 Selección Española 20.24
12 Orbea - Oreka 21.05
13 Euskaltel - Euskadi 23.04
14 Grupo Nicolas Mateos 26.43

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR