Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
For 86. gang skal der den 29. september findes en ny verdensmester i landevejsløb, og selvom ikke alle lande endnu har udtaget deres endelige trupper, begynder specielt de store nationer at sætte navne på de ryttere, der skal forsvare netop deres nations farver ved VM i Yorkshire. Vi har her lavet en foreløbig startliste.
Annonce
Søndag den 29. september bliver en af cykelårets helt store højdepunkter.
Den ikoniske regnbuetrikot skal atter engang uddeles til vinderen af verdensmesterskaberne i landevejsløb, og den 29. september finder vi alle sammen ud af, hvem der kan iklæde sig cykelsportens smukkeste trikot det kommende år.
Her er de ryttere, der er kommet igennem deres nations nåleøje og dermed kan begynde at drømme søde drømme om verdensmestertrikoten.
HUSKE AT SÆTTE DIT VM-MANAGERHOLD I FELTET.DKS EFTERÅRSSPIL
(1) Frankrig:
Julian Alphilippe, Tony Gallopin, Florian Sénéchal Rémi Cavagna, Julian Bernard, Christophe Laporte, Anthony Roux, Benoit Cosnefroy
(2) Belgien:
Greg Van Avermaet, Philippe Gilbert, Remco Evenepoel, Oliver Naesen, Dylan Teuns, Tim Declercq, Yves Lampaert, Tim Wellens
(3) Italien:
Matteo Trentin + ?-?-?-?-?-?-?
(4) Holland:
Mathieu van der Poel, Niki Terpstra, Bauke Molla, Dylan van Baarle, Mike Teunissen, Sebastian Langeveld, Jos van Emden, Pieter Weening
(5) Spanien:
Alejandro Valverde, Imanol Erviti, José Joaquín Rojas, Marc Soler, Ion Izagirre, Gorka Izagirre, Luis León Sánchez, Iván García Cortina, Jonathan Castroviejo*
(6) Colombia:
Nairo Quintana, Álvaro Hodeg, Fernando Gaviri, Esteban Chaves Sebastián Henao, Daniel Felipe Martínez, Sebastián Molano, Carlos Betancur
(7) Tyskland:
Pascal Ackermann, Nikias Arndt, Marcus Burghardt, John Degenkolb, Simon Geschke, Jonas Koch, Nils Politt, Jasha Sütterlin
(8) Australien:
Michael Matthews, Simon Clarke, Rohan Dennis, Mitchell Docker, Luke Durbridge, Nathan Haas, Jack Haig, Rory Sutherland
(9) Slovenien:
Primož Roglič, Tadej Pogačar, Jan Tratnik, Matej Mohorič, Luka Pibernik, Grega Bole, Jan Polanc, David Per
(10) Danmark:
Jakob Fuglsang, Magnus Cort, Michael Mørkøv, Kasper Asgreen, Michael Valgren, Mads Pedersen, Christopher Juul-Jensen, Casper Pedersen
(11) Storbritannien:
Owain Doull, Tao Geoghegan Hart, Ian Stannard, Ben Swift, Geraint Thomas, Adam Yates.
(12) Norge:
Alexander Kristoff, Edvald Boasson Hagen, Sven Erik Bystrøm, Vegard Stake Laengen, Carl Fredrik Hagen, Amund Grøndahl Jansen
(13) Østrig:
Felix Großscharter, Michael Gogl, Marco Haller, Patrick Konrad, Hermann Pernsteiner, Lukas Pöstlberger
(14) Polen:
Maciej Bodnar, Michal Golas, Rafal Majka, Lukasz Owsian, Pawel Poljanski, Lukasz Wisniowski
(15) Tjekkiet:
Zdenek Stybar, Roman Kreuziger, Jan Barta, Joseph Cerny, Petr Vakoc, Frantisek Sisr
(16) Schweiz:
Michael Albasini, Stefan Küng, Michael Schär, Danilo Wyss, Silvan Dillier, Marc Hirschi
(17) Rusland:
Pavel Sivakov, Alexander Evtushenko, Aleksandr Vlasov, Stepan Kurianov, Dmitry Strakhov, Sergeii Chernetskiy
(18) Portugal:
Rui Costa, Nelson Oliveira, Ruben Guerreiro, Jose Goncalves, Domingos Goncalves, Rui Oliveira
(19) Irland:
Daniel Martin, Nicolas Roche, Eddie Dunbar, Ryan Mullen, Conor Dunne, Sam Bennett
(20) Canada:
Antoine Duchesne, Hugo Houle, Guillaume Boivin, Benjamin Perry, James Piccoli + ?
(21) Kasakhstan:
Yevgeniy Gidich + ?-?-?
(22) Sydafrika:
Daryl Impey, Stefan de Bod, Ryan Gibbons, Reinardt Jansen van Rensburg
(23) Ecuador:
Jefferson Alveiro Cepeda ?-?-?
(24) USA:
Alex Howes, Lawson Craddock, Chad Haga, Neilson Powless
(25) Slovakiet:
Peter Sagan + ?-?-?
(26) Estland:
Alo Jakin, Rein Taaramae, Mihkel Raim, Tanel Kangert
(27) Eritrea:
Yakob Debesay + ?-?-?
(28) New Zealand:
George Bennett, Patrick Bevin, Tom Scully, Dion Smith
(29) Luxembourg:
Bob Jungels, Alex Kirsch, Jean-Pierre Drucker, Ben Gastauer
(30) Letland:
Toms Skujins, Krists Neilands, Emils Liepins
Foruden de 30 ovenstående nationer, må Ukraine, Hviderusland, Tyrkiet, Algeriet, Japan, Rumænien, Grækenland, Litauen, Iran, Ungarn, Venezuela, Costa Rica, Mexico, Sverige, Argentina, Marokko, Guatemala, Korea, Rwanda og Kroatien alle stille med én rytter.
Tallet før hver nation indikerer nationens placering på UCI’s nationsrangliste per 11. august 2019. Nationernes placering denne dag var afgørende for, hvor mange ryttere hver enkelt nation må stille med ved VM.
Nationerne fra 1-10 må stille med otte ryttere, nationerne fra 11-20 må stille med seks ryttere, nationerne fra 21-30 må stille med fire ryttere, mens nationerne fra 31-50 blot må stille med en enkelt rytter.
Nationer udenfor top-50 må også stille med en enkelt rytter, hvis de har en rytter, der er i top-200 på den individuelle rangliste per 11. august. - Det er ikke aktuelt i år.
*Spanien har med den forsvarende verdensmester, Alejandro Valverde, som det eneste hold ni pladser ved VM.
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce