Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sanchez slog Fuglsang i Dauphine

Sanchez slog Fuglsang i Dauphine

08. juni 2013 14:55Foto: Sirotti

Jakob Fuglsang (Astana) var tæt på etapesejren på 7. etape af Criterium du Dauphiné. Han var kørt væk sammen med Samuel Sanchez (Euskaltel-Eukadi), som til sidst spurtede fra ham til pladsen øverst på podiet.

Samuel Sanchez og Jakob Fuglsang slap sammen væk tæt på toppen af etapens næstesidste stigning. På nedkørslen opbyggede de et forspring til favoritgruppen, som de ikke kunne hente igen på målstigningen. Fuglsang var ved at køre fra Sanchez med 2,5 kilometer, men Euskaltel-Euskadi rytteren hang på og førte ikke igen, før de skulle spurte om etapesejren, hvor han kørte forbi danskeren.

 

I favoritgruppen havde Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) ageret hjælperytter for Michael Rogers og kontrolleret tempoet på det meste af de sidste to stigninger. Toprytterne i klassementet holdt sig dog nogenlunde samlet i mål. Dog kunne Rohan Dennis (Garmin-Sharp) som ventet ikke hænge med og mistede sin samlede tredjeplads.

 

Rytterne skulle ud på 188 kilometer fra Le Pont-de-Claix til Superdévoluy. Etapen bød på fem store stigninger med Alpe d'Huez som den første i starten af etapen. De to afsluttende stigninger var Col du Noyer (11,3 km, 7,2%, 11,5 km til mål fra toppen) og målstigningen til Superdévoluy (4,0 km, 5,7%).

 

Etapens udvikling

 

22 ryttere i udbrud

En del ryttere var ikke til start på dagens etape, blandt andre klassementets nummer ni, Leopold König (NetApp-Endura), som er syg.

 

Efter omkring 20 kilometer slap en gruppe på hele 22 ryttere væk fra feltet. Det var Sergio Paulinho (Team Saxo-Tinkoff), Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol), Alexey Lutsenko (Astana), Kevin Seeldraeyer (Astana), Ivan Santaromita (BMC Racing Team), Laurent Didier (RadioShack-Leopard), Tony Gallopin (Radioshack-Leopard), Travis Meyer (Orica-GreenEdge), Jerome Coppel (Cofidis), Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi), Pierre Rolland (Team Europcar), Alessandro De Marchi (Cannondale), Eloy Teruel (Movistar), Thomas Damuseau (Argos-Shimano), Arnaud Gerard (Bretagne-Séché), David De La Cruz (NetApp-Endura), David Veilleux (Team Europcar), Sylvain Chavanel (Omega Pharma-QuickStep), Nikias Arndt (Argos-Shimano), Angel Madrazo (Movistar), Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM) og Matteo Bono (Lampre-Merida).

 

Frontgruppen rundede toppen af Alpe d'Huez efter 51 kilometer med omkring fire minutter ned til feltet, som Sky førte an.

 

Problemer i front

Over dagens tredje stigning, Col d’Ornon, røg seks af udbryderne af frontgruppen. Det var Veilleux, Arndt, Bono, Chavanel, Madrazo and De Gendt. Efter stigningen lykkedes det dog alle på nær Bono og De Gendt at nå frem til gruppen igen.

 

Bagved kontrollerede Sky stadig feltet og lod udbryderne få mellem tre og fem minutters forspring. Seeldrayers var den bedst placerede rytter i udbrud med en samlet 16.-plads, 3.30 efter Froome.

 

To kører væk

Med 33 kilometer til mål kørte Chavanel og De Marchi fra de øvrige i udbruddet. De kom hurtigt op på et halvt minuts forspring til resten af gruppen. I feltet gik Katusha frem, men det førte ikke til noget, og faktisk øgede de forreste lidt, mens Katusha førte feltet an.

 

Forfølgerne til Chavanel og De Marchi havde enten ikke mere i benene eller mere motivation, og de faldt længere bagud og blev til sidst hentet af feltet, hvor Sky igen gik frem. Med 20 kilometer til mål havde de to forreste således 1.25 ned til feltet og stort set ingen forfølgere udover feltet.

 

Med 17 kilometer til mål kørte De Marchi fra Chavanel. Deres forspring til feltet var røget ned på 50 sekunder.

 

Spanske forceringer

Lidt efter det angreb Alejandro Valverde (Movistar) og Joaquim Rodriguez (Katusha) fra feltet. Det tvang for første gang på etapen Sky til at øge tempoet mere, end de umiddelbart havde planlagt. Det varede dog under en kilometer, inden de var hentet igen, mens Chavanel også kom tilbage i samme ombæring.

 

Efter dem gik Saxo-Tinkoff rytterne Jesus Hernandez og Alberto Contaor frem. De hentede De Marchi med 14 kilometer tilbage af etapen. Gruppen var kort tid efter dette reduceret til omkring 15 ryttere, heraf fire fra Sky og to fra Saxo-Tinkoff: Contador kørende for Michael Rogers.

 

Endnu en spanier, Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi), forsøgte et angreb med en kilometer til toppen af Col du Noyer. Lige inden toppen angreb Jakob Fuglsang (Astana), og han nåede lige op til Sanchez inden toppen med et lille forspring til favoritgruppen, der nu talte ni ryttere: Alberto Contador og Michael Rogers (begge Saxo-Tinkoff), Chris Froome og Richie Porte (Sky), Joaquim Rodriguez og Daniel Moreno (begge Katusha), Alejandro Valverde (Movistar), Daniel Navarro (Cofidis) og Stef Clement (Blanco).
 

Fuglsang kan ikke sætte Sanchez

Fuglsang og Sanchez fandt ind i et godt samarbejde nedad. De kørte ind på de sidste fire kilometer med 20 sekunder ned til favoritgruppen. De øgede forspringet lidt i starten af målstigningen. Med 2,5 kilometer til mål forcerede Fuglsang, men det lykkedes Sanchez at kæmpe sig tilbage igen.

 

Fra favoritgruppen kørte Joaquim Rodriguez væk, lidt efter kørte Navarro også væk. Fuglsang og Sanchez kørte dog ind på sidste kilometer med omkring 25 sekunder til forfølgerne. Sanchez sad kun på hjul af Fuglsang, siden danskeren havde forceret.

 

Inde på den afsluttende kilometer blev Rodriguez og Navarro kørt ind igen, og Richie Porte angreb. Han kunne dog kun køre ind på tredjepladsen. Forrest forcerede Sanchez voldsomt de sidste 200 meter, hvilket Fuglsang ikke kunne svare på. Samuel Sanchez vandt dermed etapen foran den danske rytter.

 

Resten af forfølegrene kom ind umiddelbart efter Porte. Det betød, at Chris Froome stadig fører samlet med Richie Porte som nummer to, mens Michael Rogers avancerede til tredjepladsen. Fuglsang rykket op som nummer seks.

 

Resultat af 7. etape

1 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 5.26.14
2 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team
3 Richie Porte - Sky Procycling 0.15
4 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 0.16
5 Stef Clement - Blanco Pro Cycling Team
6 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team
7 Christopher Froome - Sky Procycling
8 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits
9 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff
10 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff 0.23
11 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha 0.30
12 Laurens Ten Dam - Blanco Pro Cycling Team 0.53
13 Mikel Nieve Iturralde - Euskaltel-Euskadi 1.00
14 Thomas Voeckler - Team Europcar 1.45
15 Alexandre Geniez - FDJ
16 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits
17 Damiano Cunego - Lampre-Merida 1.52
18 Geraint Thomas - Sky Procycling 2.06
19 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 2.07
20 Rohan Dennis - Garmin-Sharp 2.10
21 Peter Kennaugh - Sky Procycling
22 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 2.22
23 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff
24 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard 2.32
25 Andrew Talansky - Garmin-Sharp
26 Pierre Rolland - Team Europcar 3.03
27 Sébastien Duret - Bretagne-Seche Environnement 3.05
28 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura 3.19
29 Egor Silin - Astana Pro Team 3.21
30 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 3.23
31 Kristijan Koren - Cannondale Pro Cycling
32 Dominik Nerz - BMC Racing Team
33 Florian Guillou - Bretagne-Seche Environnement 4.19
34 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi
35 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
36 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge 5.49
37 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step
38 Jose Rodolfo Serpa Perez -
39 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Matthew Busche - RadioShack Leopard 6.17
41 Yoann Bagot - Cofidis, Solutions Credits 6.26
42 Eduardo Sepulveda - Bretagne-Seche Environnement 7.01
43 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 8.42
44 Florian Vachon - Bretagne-Seche Environnement
45 Rudy Molard - Cofidis, Solutions Credits
46 Vegard Stake Laengen - Bretagne-Seche Environnement
47 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff
48 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol
49 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick Step
50 Alessandro De Marchi - Cannondale Pro Cycling 8.47
51 Cyril Gautier - Team Europcar 9.43
52 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team 9.58
53 Simon Clarke - Orica-GreenEdge
54 José Herrada Lopez - Movistar Team
55 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team 10.57
56 Dennis Vanendert - Lotto Belisol
57 Tony Gallopin - RadioShack Leopard
58 Christophe Le Mevel - Cofidis, Solutions Credits
59 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
60 Andriy Grivko - Astana Pro Team 12.26
61 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits 12.27
62 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 13.41
63 Markel Irizar Aranburu - RadioShack Leopard 14.12
64 Travis Meyer - Orica-GreenEdge
65 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 15.04
66 Sylvester Szmyd - Movistar Team 16.06
67 Pieter Serry - Omega Pharma-Quick Step
68 Benjamin King - RadioShack Leopard
69 Alex Howes - Garmin-Sharp
70 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi
71 Caleb Fairly - Garmin-Sharp
72 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team
73 Matthieu Ladagnous - FDJ
74 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling
75 Pierrick Fedrigo - FDJ
76 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge
77 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team
78 Sander Cordeel - Lotto Belisol
79 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol
80 Sergei Chernetski - Katusha
81 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Cannondale Pro Cycling
82 Martin Velits - Omega Pharma-Quick Step
83 Armindo Fonseca - Bretagne-Seche Environnement
84 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling
85 Jean-Marc Bideau - Bretagne-Seche Environnement
86 Alberto Losada Alguacil - Katusha
87 Laurent Didier - RadioShack Leopard
88 Juan Manuel Garate - Blanco Pro Cycling Team
89 Jan Barta - Team NetApp-Endura
90 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
91 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits
92 Arthur Vichot - FDJ
93 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team
94 Perrig Quemeneur - Team Europcar
95 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
96 Thomas Damuseau - Team Argos-Shimano
97 Thor Hushovd - BMC Racing Team
98 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
99 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
100 Manuel Quinziato - BMC Racing Team
101 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling
102 Daniel Teklehaimanot - Orica-GreenEdge
103 Natnael Berhane - Team Europcar
104 Arnaud Gerard - Bretagne-Seche Environnement
105 Anthony Geslin - FDJ
106 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 17.55
107 Bertjan Lindeman - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 19.45
108 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
110 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
111 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quick Step
112 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step
113 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling
114 Andreas Schillinger - Team NetApp-Endura
115 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi
116 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
117 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura
118 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi
119 Gorka Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
120 Nicki Sörensen - Team Saxo-Tinkoff
121 David Tanner - Blanco Pro Cycling Team
122 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge
123 William Clarke - Team Argos-Shimano
124 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team
125 David Veilleux - Team Europcar
126 Kévin Reza - Team Europcar
127 Assan Bazayev - Astana Pro Team
128 Tim Wellens - Lotto Belisol
129 Nikias Arndt - Team Argos-Shimano 21.03
130 Geoffrey Soupe - FDJ 24.15
131 Petr Ignatenko - Katusha
132 Eloy Teruel Rovira - Movistar Team
133 Matteo Bono - Lampre-Merida
134 Jack Bauer - Garmin-Sharp 25.46
135 Michel Kreder - Garmin-Sharp 25.48
136 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp
137 Alexander Wetterhall - Team NetApp-Endura
138 Timothy Duggan - Team Saxo-Tinkoff
139 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 27.10
140 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Credits 27.12
141 Ian Stannard - Sky Procycling 28.12
142 Maximiliano Ariel Richeze - Lampre-Merida 28.31
143 David Lopez Garcia - Sky Procycling 34.53
144 Kenny Elissonde - FDJ 45.19
145 Nacer Bouhanni - FDJ

 

Udgået

DNS Paul Voss - Team NetApp-Endura
DNF Bartosz Huzarski - Team NetApp-Endura
DNS Leopold Konig - Team NetApp-Endura
DNF Francois Parisien - Team Argos-Shimano
DNF Eros Capecchi - Movistar Team
DNS Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling
DNS Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quick Step
DNF Anthony Charteau - Team Europcar
DNF Andrea Palini - Lampre-Merida
DNF Massimo Graziato - Lampre-Merida
DNS Kristijan Durasek - Lampre-Merida
DNF Mikhail Ignatyev - Katusha
DNF Xavier Florencio Cabre - Katusha
DNF Fumiyuki Beppu - Orica-GreenEdge
DNF Thomas Rohregger - RadioShack Leopard
DNF Ben Hermans - RadioShack Leopard
DNF Robert Wagner - Blanco Pro Cycling Team
DNF Lawrence Warbasse - BMC Racing Team
DNS Marco Pinotti - BMC Racing Team
DNF Dmitriy Muravyev - Astana Pro Team
DNF Bart De Clercq - Lotto Belisol
DNF Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo-Tinkoff

 

Samlet stilling
1 Christopher Froome - Sky Procycling 25.00.13
2 Richie Porte - Sky Procycling 0.51
3 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff 1.37
4 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 1.47
5 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits 1.49
6 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team 2.04
7 Stef Clement - Blanco Pro Cycling Team 2.32
8 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 2.47
9 Rohan Dennis - Garmin-Sharp 2.48
10 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff 2.56
11 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits 3.21
12 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 3.45
13 Laurens Ten Dam - Blanco Pro Cycling Team 3.49
14 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step
15 Alexandre Geniez - FDJ 5.10
16 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard 5.40
17 Thomas Voeckler - Team Europcar 6.55
18 Geraint Thomas - Sky Procycling 7.31
19 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha 8.39
20 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 8.40
21 Kristijan Koren - Cannondale Pro Cycling 8.50
22 Mikel Nieve Iturralde - Euskaltel-Euskadi 9.08
23 Matthew Busche - RadioShack Leopard 9.47
24 Dominik Nerz - BMC Racing Team 10.05
25 Pierre Rolland - Team Europcar 10.08
26 Egor Silin - Astana Pro Team 13.09
27 Damiano Cunego - Lampre-Merida 13.19
28 Peter Kennaugh - Sky Procycling 14.32
29 José Herrada Lopez - Movistar Team 14.56
30 Florian Guillou - Bretagne-Seche Environnement 15.21
31 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff 15.47
32 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge 17.00
33 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff 17.53
34 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team 18.52
35 Christophe Le Mevel - Cofidis, Solutions Credits 18.57
36 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team 22.07
37 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 22.59
38 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step 23.19
39 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 23.21
40 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi 23.43
41 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 24.56
42 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 25.22
43 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 25.27
44 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 25.35
45 Pierrick Fedrigo - FDJ 25.59
46 Cyril Gautier - Team Europcar 27.33
47 Andrew Talansky - Garmin-Sharp 27.39
48 Sébastien Duret - Bretagne-Seche Environnement 27.46
49 Gorka Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 28.26
50 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick Step 29.15
51 Andriy Grivko - Astana Pro Team 29.18
52 Alessandro De Marchi - Cannondale Pro Cycling
53 David Veilleux - Team Europcar 29.34
54 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits 30.14
55 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 30.15
56 Tony Gallopin - RadioShack Leopard 30.57
57 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits 31.19
58 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi
59 Tim Wellens - Lotto Belisol 32.37
60 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
61 Vegard Stake Laengen - Bretagne-Seche Environnement 32.45
62 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura 32.54
63 Pieter Serry - Omega Pharma-Quick Step 33.29
64 Sergei Chernetski - Katusha 33.51
65 Laurent Didier - RadioShack Leopard 34.42
66 Rudy Molard - Cofidis, Solutions Credits 34.58
67 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 35.41
68 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 37.50
69 Alberto Losada Alguacil - Katusha 38.00
70 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol 39.30
71 Arnaud Gerard - Bretagne-Seche Environnement 39.48
72 Anthony Geslin - FDJ 40.15
73 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Cannondale Pro Cycling 40.38
74 Daniel Teklehaimanot - Orica-GreenEdge 41.11
75 Eduardo Sepulveda - Bretagne-Seche Environnement 41.48
76 Yoann Bagot - Cofidis, Solutions Credits 42.41
77 Matthieu Ladagnous - FDJ 43.37
78 Manuel Quinziato - BMC Racing Team 44.52
79 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 45.50
80 Jose Rodolfo Serpa Perez - 46.43
81 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura 47.50
82 Simon Clarke - Orica-GreenEdge 48.25
83 Dennis Vanendert - Lotto Belisol 48.28
84 Sylvester Szmyd - Movistar Team 48.36
85 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge 49.22
86 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step 50.24
87 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 51.08
88 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 51.09
89 Armindo Fonseca - Bretagne-Seche Environnement 52.31
90 Florian Vachon - Bretagne-Seche Environnement 52.44
91 Juan Manuel Garate - Blanco Pro Cycling Team 52.52
92 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 53.29
93 Petr Ignatenko - Katusha 53.59
94 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team 54.27
95 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi 54.53
96 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team 55.03
97 Arthur Vichot - FDJ 55.09
98 Thomas Damuseau - Team Argos-Shimano 55.16
99 Markel Irizar Aranburu - RadioShack Leopard 56.31
100 David Lopez Garcia - Sky Procycling 56.37
101 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team 56.56
102 David Tanner - Blanco Pro Cycling Team 1.01.05
103 Jean-Marc Bideau - Bretagne-Seche Environnement 1.01.22
104 Jan Barta - Team NetApp-Endura 1.01.40
105 Assan Bazayev - Astana Pro Team 1.01.46
106 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 1.02.09
107 Bertjan Lindeman - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.02.29
108 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling 1.03.06
109 Nicki Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 1.04.44
110 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 1.04.50
111 Kenny Elissonde - FDJ 1.05.00
112 Natnael Berhane - Team Europcar 1.05.32
113 Caleb Fairly - Garmin-Sharp 1.05.35
114 Sander Cordeel - Lotto Belisol 1.06.02
115 Travis Meyer - Orica-GreenEdge 1.06.19
116 Matteo Bono - Lampre-Merida 1.08.10
117 Benjamin King - RadioShack Leopard
118 Thor Hushovd - BMC Racing Team 1.09.47
119 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 1.10.02
120 Alex Howes - Garmin-Sharp 1.10.43
121 Perrig Quemeneur - Team Europcar 1.11.41
122 Kévin Reza - Team Europcar 1.12.41
123 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quick Step 1.12.47
124 Martin Velits - Omega Pharma-Quick Step 1.13.34
125 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 1.13.55
126 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling 1.18.05
127 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 1.18.09
128 Geoffrey Soupe - FDJ 1.18.33
129 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.19.30
130 Michel Kreder - Garmin-Sharp 1.19.34
131 Eloy Teruel Rovira - Movistar Team 1.20.03
132 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge 1.20.51
133 Andreas Schillinger - Team NetApp-Endura 1.22.48
134 William Clarke - Team Argos-Shimano 1.23.12
135 Jack Bauer - Garmin-Sharp 1.23.50
136 Nikias Arndt - Team Argos-Shimano 1.25.05
137 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 1.25.18
138 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Credits 1.25.33
139 Ian Stannard - Sky Procycling 1.25.42
140 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp 1.30.12
141 Timothy Duggan - Team Saxo-Tinkoff 1.32.40
142 Nacer Bouhanni - FDJ
143 Alexander Wetterhall - Team NetApp-Endura 1.32.56
144 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 1.35.44
145 Maximiliano Ariel Richeze - Lampre-Merida 1.36.14

 

Pointkonkurrencen
1 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step 44
2 Christopher Froome - Sky Procycling 35
3 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 26
4 Richie Porte - Sky Procycling 24
5 David Veilleux - Team Europcar 20
6 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team 17
7 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 16
8 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 15
9 Thomas Voeckler - Team Europcar 15
10 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step 15
11 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 13
12 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff 13
13 Matthew Busche - RadioShack Leopard 13
14 Rohan Dennis - Garmin-Sharp 12
15 José Herrada Lopez - Movistar Team 12
16 Tony Gallopin - RadioShack Leopard 12
17 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 12
18 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team 10
19 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 10
20 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff 8
21 Egor Silin - Astana Pro Team 8
22 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team 8
23 Thor Hushovd - BMC Racing Team 8
24 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 7
25 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 7
26 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits 6
27 Stef Clement - Blanco Pro Cycling Team 6
28 Anthony Geslin - FDJ 6
29 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 5
30 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura 5
31 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 5
32 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 5
33 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick Step 5
34 Arnaud Gerard - Bretagne-Seche Environnement 5
35 Armindo Fonseca - Bretagne-Seche Environnement 5
36 Thomas Damuseau - Team Argos-Shimano 5
37 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits 4
38 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge 4
39 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team 4
40 Nacer Bouhanni - FDJ 4
41 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 3
42 Jan Barta - Team NetApp-Endura 3
43 Geraint Thomas - Sky Procycling 1
44 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura 1
45 Sander Cordeel - Lotto Belisol 1
46 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quick Step 1
47 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 1
48 Travis Meyer - Orica-GreenEdge -2
49 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp -10

 

Bjergkonkurrencen
1 Thomas Damuseau - Team Argos-Shimano 105
2 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 77
3 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 48
4 David Veilleux - Team Europcar 45
5 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team 35
6 Christopher Froome - Sky Procycling 33
7 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff 30
8 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 28
9 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 28
10 Jean-Marc Bideau - Bretagne-Seche Environnement 24
11 Laurent Didier - RadioShack Leopard 24
12 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff 21
13 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team 21
14 Arnaud Gerard - Bretagne-Seche Environnement 20
15 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 19
16 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 19
17 Egor Silin - Astana Pro Team 19
18 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits 18
19 Mikel Nieve Iturralde - Euskaltel-Euskadi 18
20 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 18
21 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura 18
22 Richie Porte - Sky Procycling 16
23 Matthew Busche - RadioShack Leopard 16
24 Rudy Molard - Cofidis, Solutions Credits 15
25 Thomas Voeckler - Team Europcar 15
26 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step 15
27 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits 13
28 Alexandre Geniez - FDJ 12
29 José Herrada Lopez - Movistar Team 12
30 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 11
31 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step 11
32 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9
33 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura 9
34 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi 8
35 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 7
36 Geraint Thomas - Sky Procycling 7
37 Bertjan Lindeman - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 7
38 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff 6
39 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick Step 6
40 Eloy Teruel Rovira - Movistar Team 6
41 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge 6
42 Nikias Arndt - Team Argos-Shimano 6
43 Tim Wellens - Lotto Belisol 5
44 Ian Stannard - Sky Procycling 5
45 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Cannondale Pro Cycling 3
46 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff 2
47 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team 2
48 Assan Bazayev - Astana Pro Team 2
49 Sander Cordeel - Lotto Belisol 2
50 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 1
51 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 1

 

Ungdomskonkurrencen
1 Rohan Dennis - Garmin-Sharp 25.03.01
2 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 1.01
3 Alexandre Geniez - FDJ 2.22
4 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 5.52
5 Dominik Nerz - BMC Racing Team 7.17
6 Egor Silin - Astana Pro Team 10.21
7 Peter Kennaugh - Sky Procycling 11.44
8 Tom Jelte Slagter - Blanco Pro Cycling Team 16.04
9 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 22.34
10 Andrew Talansky - Garmin-Sharp 24.51
11 Tony Gallopin - RadioShack Leopard 28.09
12 Tim Wellens - Lotto Belisol 29.49
13 Vegard Stake Laengen - Bretagne-Seche Environnement 29.57
14 Pieter Serry - Omega Pharma-Quick Step 30.41
15 Sergei Chernetski - Katusha 31.03
16 Rudy Molard - Cofidis, Solutions Credits 32.10
17 Daniel Teklehaimanot - Orica-GreenEdge 38.23
18 Eduardo Sepulveda - Bretagne-Seche Environnement 39.00
19 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura 45.02
20 Dennis Vanendert - Lotto Belisol 45.40
21 Armindo Fonseca - Bretagne-Seche Environnement 49.43
22 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi 52.05
23 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team 52.15
24 Arthur Vichot - FDJ 52.21
25 Thomas Damuseau - Team Argos-Shimano 52.28
26 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team 54.08
27 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 59.21
28 Bertjan Lindeman - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 59.41
29 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 1.02.02
30 Kenny Elissonde - FDJ 1.02.12
31 Natnael Berhane - Team Europcar 1.02.44
32 Travis Meyer - Orica-GreenEdge 1.03.31
33 Benjamin King - RadioShack Leopard 1.05.22
34 Alex Howes - Garmin-Sharp 1.07.55
35 Kévin Reza - Team Europcar 1.09.53
36 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 1.11.07
37 Geoffrey Soupe - FDJ 1.15.45
38 Nikias Arndt - Team Argos-Shimano 1.22.17
39 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 1.22.30
40 Nacer Bouhanni - FDJ 1.29.52
41 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 1.32.56

 

Holdkonkurrencen
1 Sky Procycling 75.08.27
2 Team Saxo-Tinkoff 2.27
3 Cofidis, Solutions Credits 9.35
4 Euskaltel - Euskadi 12.30
5 Blanco Pro Cycling Team 14.33
6 Astana Pro Team 15.58
7 Radioshack Leopard 19.54
8 Team Europcar 23.59
9 Omega Pharma-Quick Step 25.38
10 Movistar Team 27.46
11 Katusha Team 29.22
12 BMC Racing Team 35.27
13 Bretagne - Seche Environnement 40.57
14 FDJ 54.57
15 Cannondale 56.45
16 Lotto-Belisol 57.26
17 Vacansoleil-DCM 1.04.05
18 Garmin - Sharp 1.11.54
19 Team Netapp-Endura 1.12.48
20 Orica Greenedge 1.13.48
21 Lampre - Merida 1.41.14
22 Team Argos-Shimano 1.43.24

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour Cycliste Internation...(2.1) 20/02-23/02

Tour Cycliste Internation...(2.1) 20/02-23/02

UAE Tour(2.UWT) 23/02-29/02

Tour du Rwanda(2.1) 23/02-01/03

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

VIND KONTANTER - DELTAG I FELTET.DK STORE CYKELSPIL