Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Schjønnemann hentede den tredje sejr

Schjønnemann hentede den tredje sejr

13. maj 2007 16:560
A-løbet i KCK-Brøndbys løb blev domineret af to ryttere, som kom alene til målstregen. Det var unge Kaspar Schjønnemann fra Glud & Marstrand Horsens og Peter Riis fra Team GLS. I spurten vandt Kaspar Schjønnemann og hentede dermed Glud & Marstrand Horsens tredje sejr i træk i denne weekend.



Michael Ellermann Jæger fra Team Python Pro Næstved blev nummer tre.

A 141 km.
1 Kaspar Schjønnemann - Glud & Marstrand Horsens 03.22,21
2 Peter Riis - Team GLS s.t.
3 Michael Ellermann Jæger - Team Python Pro Næstved 03.22,50
4 Lars Ulrich - Team Odense Energi 03.23,06
5 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand Horsens s.t.
6 Mads Bang Andersen - Dcr Ballerup s.t.
7 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
8 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
9 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel 03.24,18
10 Michael Bjørn Johansen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
11 Jonas Fredborg - Abc s.t.
12 Jannik van Dijk Nielsen - Team Reelight 03.25,34
13 Troels Toftager Nielsen - Abc s.t.
14 Simon Lerbech - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
15 Kristian Sobota - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel 03.26,45

B 141 km.
1 Mads Nicolaysen - Ck Kronborg 05.33,12
2 Morten Helmer - Sorø Bc s.t.
3 Jonas Jørgensen - Næstved Bc s.t.
4 Henrik Helt Hansen - Amager Cr s.t.
5 Jesper Juul Andreasen - Næstved Bc s.t.
6 Keld Fjord - Ck Kronborg s.t.
7 Heine Hansen - Cc Gladsaxe s.t.
8 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck s.t.
9 Rasmus Andersen - Hvidovre Ck s.t.
10 Jesper Lassen - Ck Kronborg s.t.

C 120 km.
1 Anders Poul Hansen - Ck Fix 02.57,20
2 Christian Hamburger Larsen - Amager Cr 02.57,44
3 Claus Erik Nielsen - Roskilde Cr s.t.
4 Peder Jacobsen - Hillerød Ck 02.57,55
5 Stephan Rølling - Hvidovre Ck s.t.
6 Ivan Westh Christensen - Abc s.t.
7 Jesper Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
8 Henrik Bandsholm - Hvidovre Ck 03.01,30
9 Kasper Storgaard Andersen - Hvidovre Ck s.t.
10 Philip Mor - Sønderborg Ck 03.02,15
11 Jeppe Kongstad Hjort Nielsen - Jc Cykelklub 03.02,44
12 Lars Dige Grønberg - Amager Cr s.t.
13 Anders Meinecke - Amager Cr s.t.
14 Mads Tandrup - Roskilde Cr s.t.
15 Filip Klein - Hvidovre Ck s.t.
16 Finn Samson - Hvidovre Ck s.t.
17 Jeppe Udby - Amager Cr s.t.
18 Henrik Hedegaard - Dcr Ballerup s.t.

JUN 120 km.
1 Jacob Mørkøv - Team Dcr Junior 03.07,52
2 Lars F. E. Jensen - Team Dcr Junior s.t.
3 Stefan Claes Dahl Olsen - Glud & Marstrand Hobro-Horsens 03.11,25
4 Niki Byrgesen - Team Dcr Junior s.t.
5 Lenni Helleskov Busk - Team Dcr Junior s.t.
6 Michael Schön Poulsen - Amager Cr s.t.
7 Jon Timotej - Ordrup Cc s.t.
8 Simon Olsen - Team Dcr Junior s.t.
9 Jimmy Kim Larsen - Amager Cr 03.12,29
10 Anders Bo Christensen - Ordrup Cc s.t.
11 Mark R. Sørensen - Hvidovre Ck s.t.
12 André Tolstoj - Ordrup Cc s.t.

BEG 90 km.
1 Martin Ipsen - Køge Cr 02.19,24
2 Bernhard Franzpötter - Roskilde Cr 02.19,41
3 Nikolaj Rønhede - Hvidovre Ck s.t.
4 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Amager Cr 02.20,30
5 Peter Madsen - Hvidovre Ck 02.20,40
6 Peter Moll Hjort - Abc 02.20,45
7 Bjarne Hansen - Abc s.t.
8 Adam Aisen - Fbl s.t.
9 Wyn Stewart - Fbl s.t.
10 Tony Elliot Christoffersen - Hvidovre Ck s.t.
11 Torsten Bak - Amager Cr s.t.
12 Steen Christensen - Lyngby Cc s.t.

H60 90 km.
1 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko 02.25,25
2 Leif Møller Jensen - Nakskov Cc s.t.
3 Leif Jørgensen - Kalundborg Cc s.t.
4 Ib Malm - Team Cykling Ringsted 02.25,30
5 Leif Aage Nielsen - Politiets Ca s.t.
6 John Larsen - Team Hfck & Ko s.t.
7 Anders Høj - Skive CK 02.29,14
8 John Helleskov - Team Hfck & Ko s.t.
9 Holger Damgaard - Fbl s.t.
10 John Elo Madsen - Team Hfck & Ko s.t.
11 Allan Gall - Nakskov Cc s.t.
12 Ole Hammelsvang - Team Hfck & Ko s.t.

H50 90 km.
1 Lars Uffe Nielsen - Team Cykling Ringsted 02.14,52
2 Klaus Pedersen - Greve Cc s.t.
3 Johannes Agerholm - Abc s.t.
4 Henrik Bjarne Jensen - Fbl s.t.
5 Steen Byskov Thomsen - Greve Cc s.t.
6 Jimmi Johansen - Lyngby Cc s.t.
7 Stig Castøe - UFOLEP s.t.
8 Bo Juul Kisum - Kck Herlev 02.15,04
9 Johannes Risbjerg - Politiets Ca 02.21,42
10 Flemming Bech - Dbc s.t.
11 Claus Larsen - abc s.t.

H40 120 km.
1 Jørgen Sørensen - Værløse Farum Ck 02.56,41
2 Michael Baunsgaard - Dcr Ballerup s.t.
3 Peter Riber-sellebjerg - Amager Cr s.t.
4 Bogi Kristiansen - Cc Gladsaxe s.t.
5 Jens Christian Melchiorsen - Roskilde Cr s.t.
6 Steen Michael Petersen - Nordsjællands Ck s.t.
7 Heinz Vange - Greve Cc s.t.
8 Michael Barfoed - Politiets Ca s.t.
9 Niels Marquard Jensen - Sorø Bc 02.56,47
10 Jens Kasler - Roskilde Cr 02.58,56
11 Michael Gravlund - Nordsjællands Ck 02.59,03
12 Michael Bornak - Hillerød Ck s.t.
13 Keld Torndyb - Hvidovre Ck s.t.
14 Anders Voldby - Roskilde Cr 02.59,37
15 Erik Madsen - Cc Gladsaxe s.t.
16 Kenneth Kierbyholm - Holbæk Cr s.t.
17 Per Jacobsen - Amager Cr s.t.
18 Ralph Jensen - Hvidovre Ck s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE