Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Schumacher sejrede i Eneco Tour - Opd.

Schumacher sejrede i Eneco Tour - Opd.

16. august 2006 16:390
I dag startede ProTour løbet Eneco Tour også kaldt Benelux Tour. Løbet startede med en prolog i Den Helder (Holland), hvor rytterne skulle køre en 5,8 km lang prolog. Enkeltstarten var utrolig tæt, men det blev til tysk sejr, da Stefan Schumacher (Gerolsteiner) vandt prologen, men de fire første ryttere var alle indenfor 1½ sekund.

Længe så det ellers ud til at unge Posthuma (Rabobank) skulle løbe af med sejren, men så kom Stefan Schumacher susende som den 8. sidste, og han levede fuldt ud op til favoritværdigheden og tog føringen. Hincapie var dog utrolige tæt på at sende Schmumacher en plads ned af skamlen, men amerikaneren måtte "nøjes" med 2. pladsen. Dermed kan Schumacher stille op i morgen i den røde førertrøjen, som symbolisere han er løbets førende rytter.

Sidste års vinder Bobby Julich (Team CSC) sluttede udenfor top 10.


Resultat af prologen
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 7.00.78 (49.622 km/t)
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.00.45
3 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.01.05
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.01.35
5 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 0.03.68
6 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.04.58
7 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.04.60
8 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 0.04.77
9 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.07.47
10 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.07.91
11 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 0.08.82
12 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.08.77
13 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.10.16
14 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 0.11.00
15 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.11.42
16 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 0.11.50
17 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.11.62
18 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 0.11.85
19 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.11.98
20 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.12.68
21 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 0.13.02
22 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.13.62
23 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 0.13.33
24 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.13.52
25 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 0.13.69
26 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 0.13.94
27 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 0.14.82
28 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 0.14.49
29 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.14.61
30 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 0.14.83
31 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 0.14.85
32 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 0.15.03
33 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 0.15.61
34 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 0.15.93
35 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
36 Luke Roberts (Aus) Team CSC 0.16.18
37 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.16.52
38 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 0.16.58
39 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 0.16.60
40 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 0.16.80
41 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.17.22
42 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.17.37
43 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 0.17.51
44 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Unibet.com 0.17.56
45 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 0.17.59
46 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.17.85
47 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.17.88
48 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 0.18.37
49 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 0.18.43
50 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.18.45
51 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 0.18.68
52 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 0.19.12
53 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 0.19.22
54 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.19.46
55 Bram De Groot (Ned) Rabobank 0.19.68
56 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 0.19.69
57 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 0.19.72
58 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 0.19.77
59 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 0.19.82
60 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.19.99
61 Matej Jurco (Svk) Team Milram 0.21.02
62 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.20.41
63 Koen De Kort (Ned) Astana Team 0.20.51
64 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
65 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 0.20.54
66 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 0.20.61
67 Daniel Navarro (Spa) Astana Team 0.20.86
68 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 0.20.97
69 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.21.49
70 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 0.21.60
71 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 0.21.73
72 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 0.22.04
73 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 0.22.82
74 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 0.22.35
75 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 0.22.55
76 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 0.22.69
77 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 0.23.05
78 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 0.23.72
79 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 0.23.34
80 Dariusz Baranowski (Pol) Astana Team 0.23.37
81 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 0.23.49
82 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 0.23.55
83 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 0.23.70
84 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.23.83
85 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 0.23.91
86 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 0.24.16
87 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.24.72
88 Matti Breschel (Den) Team CSC 0.24.92
89 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 0.24.32
90 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 0.24.50
91 Michael Albasini (Swi) Liquigas 0.25.00
92 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 0.25.06
93 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 0.26.02
94 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 0.25.34
95 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 0.25.71
96 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.25.82
97 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.25.98
98 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 0.25.99
99 Jan Boven (Ned) Rabobank 0.26.18
100 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.26.52
101 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 0.26.35
102 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 0.26.94
103 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 0.27.09
104 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 0.27.14
105 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 0.27.15
106 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 0.27.92
107 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 0.28.02
108 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.27.42
109 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.27.48
110 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.27.61
111 Allan Johansen (Den) Team CSC 0.27.71
112 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 0.27.84
113 Matthew White (Aus) Discovery Channel 0.27.91
114 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 0.28.50
115 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.28.55
116 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.28.75
117 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 0.28.83
118 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 0.28.88
119 Martin Müller (Ger) Team Milram 0.29.32
120 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 0.29.92
121 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0.29.59
122 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.29.91
123 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.30.62
124 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 0.30.54
125 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 0.30.59
126 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
127 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 0.30.68
128 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 0.31.32
129 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 0.31.42
130 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 0.31.32
131 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.31.40
132 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 0.31.71
133 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 0.32.82
134 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 0.32.32
135 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 0.32.37
136 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 0.32.60
137 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.32.65
138 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.33.14
139 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.34.12
140 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 0.33.34
141 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.33.47
142 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 0.33.51
143 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 0.33.74
144 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 0.33.90
145 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.34.11
146 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.34.92
147 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 0.34.75
148 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 0.35.70
149 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 0.35.74
150 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 0.35.80
151 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.35.97
152 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 0.36.07
153 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 0.36.43
154 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 0.36.45
155 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.37.68
156 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
157 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 0.38.02
158 Joseba Zubeldia Aguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.38.47
159 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.38.56
160 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 0.38.78
161 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 0.38.92
162 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 0.39.57
163 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 0.39.61
164 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.39.81
165 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 0.40.81
166 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.40.86
167 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 0.41.11
168 Marco Righetto (Ita) Liquigas 0.42.64
169 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.43.67
170 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.45.68
171 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 0.47.13
172 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 0.48.04
173 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 0.48.97
174 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.52.37
175 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.54.14
176 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 0.56.09
177 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.57.02
178 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.12.22


Samlet stilling efter prologen
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 7.00
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.01
3 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.02
5 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 0.04
6 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.05
7 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
9 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.08
10 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
11 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 0.09
12 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
13 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.10
14 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 0.11
15 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.12
16 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com
17 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
18 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
19 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
20 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.13
21 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
22 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.14
23 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
24 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
25 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
26 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
27 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 0.15
28 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
29 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
30 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
31 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
32 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
33 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 0.16
34 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
35 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
36 Luke Roberts (Aus) Team CSC
37 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.17
38 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
39 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
40 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
41 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.18
42 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
43 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
44 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Unibet.com
45 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
46 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
47 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
48 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 0.19
49 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
50 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
51 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
52 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
53 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 0.20
54 Andrea Peron (Ita) Team CSC
55 Bram De Groot (Ned) Rabobank
56 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
57 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
58 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
59 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
60 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
61 Matej Jurco (Svk) Team Milram 0.21
62 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
63 Koen De Kort (Ned) Astana Team
64 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
65 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
66 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
67 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
68 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
69 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.22
70 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
71 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
72 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
73 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 0.23
74 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
75 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
76 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
77 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
78 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 0.24
79 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
80 Dariusz Baranowski (Pol) Astana Team
81 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
82 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
83 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
84 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
86 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
87 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.25
88 Matti Breschel (Den) Team CSC
89 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
90 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
91 Michael Albasini (Swi) Liquigas
92 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
93 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 0.26
94 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
95 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
96 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
97 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
98 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
99 Jan Boven (Ned) Rabobank
100 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.27
101 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
102 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
103 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
104 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
105 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 0.28
107 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
108 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
110 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
111 Allan Johansen (Den) Team CSC
112 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
113 Matthew White (Aus) Discovery Channel
114 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 0.29
115 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
117 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
118 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
119 Martin Müller (Ger) Team Milram 0.30
120 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
121 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
122 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
123 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.31
124 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
125 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
126 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
127 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
128 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 0.32
129 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
130 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
131 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
132 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
133 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 0.33
134 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
135 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
136 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
137 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
138 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
139 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.34
140 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
141 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
142 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
143 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
144 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
145 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
146 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.35
147 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
148 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 0.36
149 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
150 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
151 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
152 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
153 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 0.37
154 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
155 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.38
156 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
157 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
158 Joseba Zubeldia Aguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.39
159 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
160 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
161 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
162 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 0.40
163 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
164 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
165 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 0.41
166 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
167 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
168 Marco Righetto (Ita) Liquigas 0.43
169 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.44
170 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.46
171 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 0.47
172 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 0.48
173 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 0.49
174 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.53
175 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.54
176 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 0.56
177 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.57
178 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.13


Ungdomskonkurrencen efter prologen
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 7.00
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.01
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.08
4 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
5 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.10
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.12
7 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 0.16
8 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.17
9 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
10 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
11 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.18
12 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 0.19
14 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.20
15 Matej Jurco (Svk) Team Milram 0.21
16 Koen De Kort (Ned) Astana Team
17 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
18 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
19 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.22
20 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
21 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 0.23
22 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 0.24
23 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
24 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.25
25 Matti Breschel (Den) Team CSC
26 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
27 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
28 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 0.26
29 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
31 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 0.27
32 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
33 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.28
34 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
35 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 0.29
36 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
37 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0.30
38 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 0.32
39 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
40 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 0.33
41 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
43 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.34
44 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
45 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.35
47 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 0.36
48 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
49 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 0.37
50 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 0.38
51 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.39
52 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 0.40
53 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 0.41
54 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.44
55 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.46
56 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 0.48
57 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 0.49
58 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 0.56


Holdkonkurrencen efter prologen
1 Discovery Channel 21.21
2 Rabobank 0.01
3 Quick Step-Innergetic 0.02
4 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.04
5 Liquigas 0.07
6 Team CSC 0.16
7 Française des Jeux 0.18
8 Credit Agricole 0.24
9 T-Mobile Team 0.25
10 Unibet.com
11 Phonak Hearing Systems 0.27
12 Gerolsteiner
13 Skil-Shimano 0.31
14 Saunier Duval-Prodir 0.32
15 Bouygues Telecom 0.33
16 Davitamon-Lotto
17 Lampre-Fondital 0.35
18 Team Milram 0.41
19 Cofidis, le Credit par Telephone 0.42
20 Astana Team 0.45
21 AG2R-Prevoyance 0.58
22 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.12
23 Euskaltel-Euskadi 1.15
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?