BHS-PL Beton Bornholm har til den kommende sæson sikret sig én af de helt store hjemlige profiler fra denne sæson. O.B. Wiiks Rasmus Søjberg træder ind på kontinentalscenen til den kommende sæson.
Han har budt kontiholdene op til dans i denne sæson. Med glimrende kørsel i O.B.Wiik-Dan Stillads-trøjen sikrede han sig en deltagelse i PostNord Danmark Rundt, sejre i blandt andet DEMIN Cuppen og altså nu også vejen ind på et kontinentalhold.
Nu er vejen banet for, at en drøm kan gå i opfyldelse.
Det fortæller Rasmus Søjberg Pedersen til Feltet.dk.
”Det er fantastisk. Det er det, jeg har kunne håbe på, da jeg startede med at cykle. Det var ikke en barnedrøm at blive cykelrytter og kunne leve af det. Det gør jeg heller ikke nu, men det er skridt på vej i den rigtige retning,” fortæller den kommende BHS-rytter og uddyber om drømmen:
”Det er fedt, for det er blevet min drøm med tiden, og nu er jeg tættere på at udleve den drøm,” siger han.
Følelsen var helt rigtig
Med de præstationer, som Søjberg har leveret, er det naturligt med interesse fra flere sider. At det så blev BHS-PL Beton Bornholm handler især om to ting, fortæller den 19-årige rytter.
”Jeg tror, at efter den samtale, jeg havde med Christian [Andreasen red.], føltes det bare rigtigt.”
”Det er også den måde, de kører cykelløb på. Det er den samme måde, som jeg selv kan lide at køre cykelløb på,” siger han.
Han fremhæver her den taktiske indgang til løbene, som det bornholmske hold gør brug af. De stærkeste ben får lov at tale, og man er ikke blege for at spille på flere kort.
”De vil køre det forfra og være med til at skabe cykelløbet. De vil både satse på udbruddet og spurten for at have flere kort at spille på i løbet. Det, synes jeg, er fedt,” siger han.
”Det føltes bare rigtigt. Der var en god mavefornemmelse fra starten af.”
Blandt de udsigter Søjberg nu har at kigge ind i, er et større løbsprogram med flere UCI-løb i udlandet. UCI-løb har han allerede stiftet bekendtskab med, men nu bliver der altså mere af den slags.
”Jeg vil fortsætte min udvikling, og gerne køre nogle større løb. Det er ikke det største løbsprogram, jeg har haft her på O.B. Wiik,” siger han.
”Det kunne være fedt at komme ud at køre nogle større løb. Det glæder jeg mig til,” siger han.
”Det er en fed tanke, og det er en fortaler for holdet. Det er klart, at de andre hold [kontihold red.] og de større hold har også UCI-løb, men det glæder jeg mig generelt bare til,” siger han.
Mens resten af sæsonen venter for Søjberg, kan han nu se ind i en vinterperiode, hvor han skal forberede sin træning til en sæson på et niveau, han endnu ikke har prøvet før, og motivationen mangler ikke.
”Tanken om at køre større løb og så bare det at rykke et step op, det er fedt. Det er mere professionelt, det gør det bare, når man rykker op på kontinentalt niveau. Jeg glæder mig bare,” siger han.
Rasmus Søjberg har i denne sæson gjort sig bemærket med sin udtagelse til PostNord Danmark Rundt og inden da en sejr i DEMIN Cuppens anden afdeling, topresultater i U6 Cycle Tour i Sverige og over en håndfuld top-10-placeringer i danske A-løb.
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 02/04
Itzulia Basque Country(2.UWT) 03/04-08/04
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 02/04
Volta Limburg Classic(1.1) 01/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 02/04
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 02/04
Itzulia Basque Country(2.UWT) 03/04-08/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 04/04-07/04
Pan-amerikanske mesterskaber(CC) 06/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 08/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 09/04
Paris - Camembert(1.1) 11/04
Giro di Sicilia(2.1) 11/04-14/04
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Nørtoft erobrer Kolding efter tæt spurt med O.B.Wiik-profil
Rahbek kører sig i bjergtrøjen i Frankrig
Sportsdirektør uddyber pressemeddelelse: De er klar, klar, klar!
Bregnhøj før UCI-weekend: Vi har niveauet til at vinde
Bornholmsk enmandshær sejrer i gadeløb