Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Se starttiderne til dagens Giro-enkeltstart
22. maj 2018 11:58 af Christian BergFoto: LaPresse - Di Alberto / Ferrari / Paolone / Alpozzi

Herunder kan du se alle starttiderne til 16. etape af Giro d'Italia.

En af de allervigtigste etaper i årets Giro d’Italia står på programmet i dag, når den 34,2 kilometer lange enkeltstart fra Trento til Rovereto bliver kørt. Giuseppe Fonzi er første mand ned ad startrampen 13.20, mens Simon Yates er sidste mand på ruten, og han starter 16.30.

 

Blandt danskerne skal Mads Pedersen i aktion først, og han starter som nummer otte, mens Christopher Juul-Jensen er den sidste af de seks danskere. Han starter som nummer 76. Rytterne ruller ned ad startrampen med et minut imellem dem bortset fra de 15 sidste, hvor der er tre minutter imellem.

 

Starttiderne til 16. etape af Giro d’Italia

161 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 13:20:00
160 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Selle Italia 13:21:00
159 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott 13:22:00
158 Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 13:23:00
157 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 13:24:00
156 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 13:25:00
155 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 13:26:00
154 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 13:27:00
153 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb 13:28:00
152 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 13:29:00
151 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 13:30:00
150 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 13:31:00
149 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 13:32:00
148 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 13:33:00
147 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 13:34:00
146 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors 13:35:00
145 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 13:36:00
144 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 13:37:00
143 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 13:38:00
142 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ 13:39:00
141 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 13:40:00
140 Florian Senechal (Fra) Quick-Step Floors 13:41:00
139 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 13:42:00
138 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team 13:43:00
137 Sam Bewley (Nzl) Mitchelton-Scott 13:44:00
136 Michael Mørkøv (Den) Quick-Step Floors 13:45:00
135 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 13:46:00
134 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo 13:47:00
133 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 13:48:00
132 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 13:49:00
131 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 13:50:00
130 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin 13:51:00
129 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin 13:52:00
128 Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ 13:53:00
127 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida 13:54:00
126 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 13:55:00
125 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 13:56:00
124 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 13:57:00
123 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 13:58:00
122 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo 13:59:00
121 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 14:00:00
120 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 14:01:00
119 Christian Knees (Ger) Team Sky 14:02:00
118 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo 14:03:00
117 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 14:04:00
116 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 14:05:00
115 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 14:06:00
114 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 14:07:00
113 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo 14:08:00
112 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 14:09:00
111 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 14:10:00
110 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin 14:11:00
109 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors 14:12:00
108 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 14:13:00
107 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 14:14:00
106 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 14:15:00
105 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 14:16:00
104 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 14:17:00
103 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo 14:18:00

102 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 14:19:00
101 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 14:20:00
100 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 14:21:00
99 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 14:22:00
98 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data 14:23:00
97 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team 14:24:00
96 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 14:25:00
95 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 14:26:00
94 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 14:27:00
93 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 14:28:00
92 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 14:29:00
91 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 14:30:00
90 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 14:31:00
89 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 14:32:00
88 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors 14:33:00
87 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ 14:34:00
86 Dayer Uberney Quintana Rojas 14:35:00
85 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 14:36:00
84 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ 14:37:00
83 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 14:38:00
82 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 14:39:00
81 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 14:40:00
80 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 14:41:00
79 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 14:42:00
78 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 14:43:00
77 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 14:44:00
76 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 14:45:00
75 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 14:46:00
74 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo 14:47:00
73 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy 14:48:00
72 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 14:49:00
71 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 14:50:00
70 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 14:51:00
69 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team 14:52:00
68 Chad Haga (USA) Team Sunweb 14:53:00
67 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott 14:54:00
66 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 14:55:00
65 David De La Cruz (Spa) Team Sky 14:56:00
64 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 14:57:00
63 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 14:58:00
62 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 14:59:00
61 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 15:00:00
60 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 15:01:00
59 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 15:02:00
58 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 15:03:00
57 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 15:04:00
56 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 15:05:00
55 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 15:06:00
54 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 15:07:00
53 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 15:08:00
52 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors 15:09:00
51 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 15:10:00
50 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb 15:11:00
49 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott 15:12:00
48 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 15:13:00
47 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 15:14:00
46 Benjamin King (USA) Dimension Data 15:15:00
45 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data 15:16:00
44 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 15:17:00
43 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 15:18:00
42 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin 15:19:00
41 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 15:20:00
40 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 15:21:00
39 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 15:22:00
38 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 15:23:00
37 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo 15:24:00
36 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo 15:25:00
35 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 15:26:00
34 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team 15:27:00
33 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 15:28:00
32 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 15:29:00
31 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 15:30:00
30 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 15:31:00
29 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 15:32:00
28 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 15:33:00
27 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors 15:34:00
26 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ 15:35:00
25 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 15:36:00
24 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ 15:37:00
23 Mickael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 15:38:00
22 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 15:39:00
21 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott 15:40:00
20 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 15:41:00
19 Sergio Henao (Col) Team Sky 15:42:00
18 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 15:43:00
17 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 15:44:00
16 Wout Poels (Ned) Team Sky 15:45:00
15 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 15:48:00
14 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar 15:51:00
13 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 15:54:00
12 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data 15:57:00
11 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 16:00:00
10 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 16:03:00
9 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 16:06:00
8 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo 16:09:00
7 Chris Froome (GBr) Team Sky 16:12:00
6 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 16:15:00
5 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 16:18:00
4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 16:21:00
3 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 16:24:00
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 16:27:00
1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 16:30:00

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Coppa Sabatini - Gran Pre...(1.1) 20/09

Omloop van de Westhoek(1.1) 21/09

Omloop van het Houtland L...(1.1) 19/09

Hammer Zagreb(2.1) 20/09-22/09

Coppa Sabatini - Gran Pre...(1.1) 20/09

Hammer Zagreb(2.1) 20/09-22/09

Omloop van de Westhoek(1.1) 21/09

Tour de l'Eurométropole(1.HC ) 22/09

Memorial Marco Pantani(1.1) 22/09

VM(CM) 23/09

Duo Normand(1.1) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 23/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 23/09

Trofeo Matteotti(1.1) 23/09

Famenne Ardenne Classic(1.1) 27/09

Tour of Almaty(2.1) 29/09-30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »