Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annonce
En frontgruppe på seks ryttere kom samlet til målstregen, hvor Team Saxo Banks Alex Rasmussen sad med. Ingen af de øvrige danske ryttere kunne slå ham i en spurt, og derfor sejrede Alex Rasmussen foran Troels Vinther, imens Daniel Foder Holm blev nummer tre.
I den danske juniorklasse sejrede Team Knudsgaard stort, da de besatte alle tre podiepladser.
Fotos: Frank Rud Jensen
Klasse: A Distance: 150 km.
1 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Team Saxobank 03.39,02
2 Troels Rønning Vinther Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 03.39,03
3 Daniel Holm Foder Team Concordia Forsikring s.t.
4 Andreas Frisch Team EnergiFyn s.t.
5 Thomas Vedel Kvist Quick-Step s.t.
6 Kasper Jebjerg Team Designa Køkken - Blue Water s.t.
7 Thomas Guldhammer Team EnergiFyn 03.39,32
8 René Jørgensen Team Designa Køkken - Blue Water 03.41,15
9 Lasse Bøchman Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning s.t.
10 Jesper Hansen Odder CK s.t.
11 Rasmus Brandstrup Sterobo Team EnergiFyn 03.41,41
12 Kasper Linde Jørgensen Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 03.42,00
13 Michael Tronborg Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning s.t.
14 Niklas Åkvik Team Plussbank Cervelo s.t.
15 Jacob Nielsen Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 03.42,01
16 Rolf Nyborg Broge Randers CK 1910 03.44,18
17 Martin Lind Team Stenca Trading /M1 s.t.
18 Jesper Juul Andreassen Odder CK s.t.
19 Mads Moltke Steen Horsens AC 03.46,09
20 Rudi Bredal Nielsen Randers CK
Klasse: B Distance: 125 km.
1 Thomas W. Madsen Vejle CK 03.05,23
2 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR s.t.
3 Christian Hansen Cykling Odense 03.05,24
4 Otto Kristensen Thy CR s.t.
5 Rasmus Mygind Randers CK 1910 03.07,44
6 Kristian Sørensen Aalborg CR s.t.
7 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
8 Michael Guldhammer Vejle CK s.t.
9 Thomas Lund Herning CK s.t.
10 Ryan Stavnslev CK Kronborg s.t.
11 Tom Bøttger Sønderborg CK s.t.
12 Alexander Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
13 Michael Damm Kohberg Haderslev Starup CK s.t.
Klasse: C Distance: 100 km.
1 Kristian Gosvig Morud IF Cykling 02.33,40
2 Kasper Bay Cykling Odense 02.34,15
3 Søren Brøndum Odder CK s.t.
4 Morten Rasmussen Cykling Odense s.t.
5 Nicolai Rangstrup Nielsen Varde CK 02.34,17
6 Jesko Vietense Harzer RSC s.t.
7 Nicolai Skov Sprenger CCH Hjørring 02.34,36
8 Torben O. Andersen Silkeborg IF Cykling 02.34,38
9 Morten Arild Nielsen Horsens AC 02.34,42
10 Mathias Munk Andersen Cykling Odense 02.34,55
11 Nicolai Madsen CK Aarhus s.t.
12 Ulrik Skov Vesthimmerland CK s.t.
13 Torben Ternstrøm Tønder ACR s.t.
Klasse: D Distance: 75 km.
1 Christoffer Hansen Svendborg CC 01.58,52
2 Thomas Marcussen Nyborg CK 01.58,53
3 Cartsen Madsen Haderslev Starup CK 01.58,55
4 Tommy Knudsen Nyborg CK 01.59,03
5 Claus V. Madsen Cykling Odense 01.59,12
6 Michael Lauritsen Varde CK 01.59,14
7 Hans Christian Iversen Haderslev Starup CK 01.59,39
8 Michael Hansen Thorsager Motion Cykling 02.01,15
9 Aksel Madsen KBCM s.t.
10 Henrik Jensen Randers CK 1910 02.01,18
11 Johnny Brandt Hammel CK s.t.
12 Brian Høgild Viborg Cycling s.t.
13 Thomas Due Nielsen Cykling Odense s.t.
14 Steffen Schandorf Elstrøm Nielsen Horsens AC s.t.
15 Martin Hemmsen Vejen s.t.
Klasse: Junior Distance: 100 km.
1 Mads Gregersen Team Knudsgaard 02.30,36
2 Nicolai Brøchner Team Knudsgaard 02.30,40
3 Asbjørn Kragh Andersen Team Knudsgaard 02.31,18
4 Mads Hardahl Aalborg CR 02.31,21
5 Kristofer Johan Aurang Frederikstad SK-sykkelgruppen s.t.
6 Mathias Dam Westergaard Aalborg CR 02.32,11
7 Niklas Kjær Runliden Glud & Marstrand Hobro Horsens 02.32,15
8 Søren Sølvsten Nielsen Team Knudsgaard 02.32,19
9 Casper Degn Larsen Glud & Marstrand Hobro Horsens s.t.
10 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
11 Kasper Svingel Jensen Team Designa Køkken - Blue Water Junior s.t.
12 Sebastian Horn Baksaas Tønsberg CK-sykkelgruppen s.t.
13 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen CK Aarhus s.t.
Klasse: Dame A Distance: 100 km.
1 Dorthe Lohse Silkeborg 02.44,56
Klasse: Dame B Distance: 75 km.
1 Anette Damgaard Andersen CK Aarhus 2.17,31
Klasse: Dame Junior Distance: 75 km.
1 Christina Siggaard Team Designa Køkken - Blue Water Ladies 02.07,58
2 Michelle Vingegaard Rasmussen Thy CR 02.39,15
Klasse: Veteran H40 Distance: 100 km.
1 Robert Følbæk Horsens AC 02.34,52
2 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
3 Steen Larsen Horsens AC 02.35,14
4 Henrik Roland Jensen CK Aarhus s.t.
5 Allan Steen Horsens AC s.t.
6 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
7 Gudmund Brændgaard Horsens AC 02.35,21
8 John Papsø Silkeborg IF Cykling 02.35,47
9 Christian Faber Team Trenga.de 02.39,22
10 Lutz Schröder RG Hamburg Master s.t.
11 Niels Chr. Jung CK Aarhus s.t.
12 Morten Mejsen Westergaard Vejle CK s.t.
13 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub s.t.
Klasse: Veteran H50 Distance: 75 km.
1 Poul Kjær Overgaard Herning CK 02.03,16
2 Benny Petersen Skive CK 02.03,41
3 Jens Leth Randers CK 1910 s.t.
4 Gert Pagh Nielsen Middelfart CC s.t.
5 Frank Nissen Sønderborg CK s.t.
6 Karsten Arnfeldt Olsen Fredericia CC 02.03,44
7 Bjarne Brøndum Morud IF Cykling 02.08,13
8 Ole Hein Kolding BC 02.08,33
Klasse: Veteran H60 Distance: 75 km.
1 Palle Rosendahl Værløse Farum CK 02.15,26
2 Jes Henrik Steen Lyngby CC 02.15,27
3 Allan Søndergaard Hammel CK s.t.
4 John Magne Froberg Politiets CA s.t.
Klasse: U17 Distance: 75 km.
1 Steffen Munk Christiansen Esbjerg CR 01.57,55
2 Kasper Asgreen Kolding BC 01.58,08
3 Simon Hamann Larsen Middelfart CC 01.58,09
4 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC 01.58,09
5 Michael Carbel Svendgaard Horsens AC s.t.
6 Thomas Edemann Jensen Grenaa CC s.t.
7 Emil Bækhøj Halvorsen CK Aarhus s.t.
8 Niklas Eg Herning CK s.t.
9 Klaus Walther Conradsen Aalborg CR s.t.
10 Patrick Behrens Rødekro CC s.t.
11 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 01.58,30
12 Rasmus Esmann Ginnerup Thy CR 02.03,40
13 Frederik Maillund Lassen Horsens AC s.t.
14 Frederik Holgersen Vejen BC s.t.
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce