Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Sejr til et lille mandskab i Frankrig

Sejr til et lille mandskab i Frankrig

24. juni 2007 15:480

Annonce

Frédéric Finot fra det lille kontinentalmandskab Roubaix Lille Metropole vandt fjerde og sidste etape af det franske etapeløb, Route du Sud, foran Maxime Méderel (Auber '93) og Cédric Couthouly (Agritubel).

Oscar Sevilla (Relax-GAM) forsvarede førertrøjen på etapen og vandt derved løbet samlet.

Resultat af 4. etape
1 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 3.57.22 (45.752 km/t)
2 Maxime Médérel - Auber
3 Cédric Coutouly - Agritubel 0.12
4 Francis Mourey - Française Des Jeux 0.14
5 Christophe Diguet - Auber
6 Nicolas Jalabert - Agritubel
7 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia
8 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole
9 Frédéric Bessy - Cofidis 0.29
10 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 4.29
11 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
12 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
13 Massimo Giunti - Miche
14 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
15 Mathieu Drujon - Auber
16 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis
17 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
18 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux
19 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
20 Jérémie Galland - Auber
21 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
22 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 4.33
23 Oscar Sevilla - Relax-GAM
24 Pasquale Muto - Miche
25 Samuel Plouhinec - Agritubel
26 Daniel Moreno - Relax-GAM
27 Johan Lindgren - Française Des Jeux
28 Francisco Mancebo - Relax-GAM
29 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
30 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
31 Moisés Dueñas - Agritubel
32 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia
33 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
34 Nicolas Hartmann - Cofidis
35 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
36 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance
37 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle
38 Bingen Fernández - Cofidis
39 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance
40 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
41 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur
42 Jesús Hernández - Relax-GAM
43 Jean Mespoulede - Auber
44 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle
45 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
46 Eduardo Gonzalo - Agritubel
47 Lilian Jegou - Française Des Jeux
48 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
49 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
50 Mickaël Chérel - Française Des Jeux
51 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
52 Arnaud Gerard - Française Des Jeux
53 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
54 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance
55 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle
56 Florian Morizot - Auber
57 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
58 José Antonio López - Andalucia-Cayasur
59 Niels Brouzes - Auber
60 Ludovic Auger - Française Des Jeux
61 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
62 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
63 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle
64 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
65 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM
66 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux
67 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
68 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
69 Juan Miguel Mercado - Agritubel
70 Amaël Moinard - Cofidis
71 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
72 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
73 Adrian Honkisz - Miche 4.52
74 Jan Valach - Elk Haus-Simplon 4.54
75 Krzysztof Szczawinski - Miche
76 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
77 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 4.59
78 Benoît Salmon - Agritubel 5.02
79 Anthony Charteau - Crédit Agricole
80 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
81 David Navas - Ag2r Prévoyance
82 Yann Huguet - Cofidis
83 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
84 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
85 Christophe Mengin - Française Des Jeux
86 Michael Lange - Slipstream-Chipotle
87 Ángel Vallejo - Relax-GAM
88 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
89 Eddy Serri - Miche
90 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
91 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
92 Julien Belgy - Bouygues Telecom
93 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance
94 Yohann Gène - Bouygues Telecom
95 Cyril Lemoine - Crédit Agricole
96 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance
97 José Rafael Martínez - Relax-GAM
98 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance
99 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
100 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
101 Ángel Vicioso - Relax-GAM


Udgået:
DNS Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
DNS Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux
DNF Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur


Samlet slutstilling
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 17.06.51
2 Massimo Giunti - Miche 1.06
3 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 1.56
4 Francisco Mancebo - Relax-GAM 0.02
5 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 2.06
6 Moisés Dueñas - Agritubel 2.16
7 Pasquale Muto - Miche 2.44
8 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 2.49
9 Nicolas Hartmann - Cofidis 2.50
10 Amaël Moinard - Cofidis 3.24
11 Tom Stubbe - Chocolade Jacques 5.02
12 Serge Pauwels - Chocolade Jacques 5.20
13 Johan Coenen - Chocolade Jacques 6.00
14 Eduardo Gonzalo - Agritubel
15 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle 6.10
16 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 6.45
17 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 7.03
18 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance 7.07
19 Jesús Hernández - Relax-GAM 0.08
20 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 9.00
21 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 9.19
22 Mickaël Chérel - Française Des Jeux 9.43
23 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 11.13
24 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 12.00
25 Francis Mourey - Française Des Jeux 14.36
26 Lilian Jegou - Française Des Jeux 14.40
27 Frédéric Bessy - Cofidis 16.19
28 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle 16.47
29 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 20.18
30 Jean Mespoulede - Auber 20.27
31 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 20.30
32 Benoît Salmon - Agritubel 20.32
33 Florian Morizot - Auber 20.55
34 Michael Lange - Slipstream-Chipotle 21.45
35 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
36 Maxime Médérel - Auber 22.32
37 Jan Valach - Elk Haus-Simplon 25.30
38 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 25.40
39 Cédric Coutouly - Agritubel 27.54
40 Nicolas Jalabert - Agritubel 28.07
41 Juan Miguel Mercado - Agritubel 28.49
42 Anthony Charteau - Crédit Agricole 28.51
43 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 29.34
44 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques 31.31
45 Sven Renders - Chocolade Jacques 31.52
46 Bingen Fernández - Cofidis 32.26
47 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
48 Julien Belgy - Bouygues Telecom 32.53
49 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle 32.55
50 Cyril Lemoine - Crédit Agricole 35.06
51 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 36.46
52 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 37.41
53 Yann Huguet - Cofidis 39.37
54 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 40.37
55 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 40.57
56 Arnaud Gerard - Française Des Jeux 42.53
57 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur 43.32
58 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 43.42
59 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 44.27
60 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle 45.38
61 Niels Brouzes - Auber 45.56
62 Samuel Plouhinec - Agritubel 46.10
63 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 46.31
64 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle 48.49
65 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 49.10
66 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 49.56
67 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur 50.10
68 José Antonio López - Andalucia-Cayasur 50.32
69 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon 51.00
70 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 51.18
71 Daniel Moreno - Relax-GAM 52.03
72 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur 52.08
73 Ángel Vicioso - Relax-GAM 52.43
74 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 52.55
75 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 53.24
76 Fabien Patanchon - Française Des Jeux 55.52
77 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux 56.53
78 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole 56.57
79 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
80 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia 1.00.37
81 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 1.00.42
82 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 1.00.46
83 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 1.01.02
84 Christophe Mengin - Française Des Jeux 1.01.15
85 Yohann Gène - Bouygues Telecom
86 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1.01.38
87 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 1.02.39
88 Christophe Diguet - Auber 1.03.23
89 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance 1.05.13
90 David Navas - Ag2r Prévoyance 1.05.15
91 Ludovic Auger - Française Des Jeux 1.06.36
92 Jérémie Galland - Auber 1.07.38
93 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 1.07.48
94 Krzysztof Szczawinski - Miche 1.07.59
95 Adrian Honkisz - Miche 1.08.01
96 Eddy Serri - Miche 1.08.11
97 Johan Lindgren - Française Des Jeux 1.13.12
98 Mathieu Drujon - Auber 1.13.35
99 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM 1.13.45
100 Ángel Vallejo - Relax-GAM 1.14.14
101 José Rafael Martínez - Relax-GAM


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Massimo Giunti - Miche 37 pts
2 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 36
3 Oscar Sevilla - Relax-GAM 35
4 Francisco Mancebo - Relax-GAM 22
5 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 20
6 Amaël Moinard - Cofidis 20
7 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 20
8 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 20
9 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 19
10 Moisés Dueñas - Agritubel 17
11 Maxime Médérel - Auber 17
12 Pasquale Muto - Miche 15
13 Nicolas Hartmann - Cofidis 15
14 Cédric Coutouly - Agritubel 15
15 Krzysztof Szczawinski - Miche 15
16 Francis Mourey - Française Des Jeux 13
17 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 11
18 Christophe Diguet - Auber 11
19 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance 11
20 Lilian Jegou - Française Des Jeux 10
21 Nicolas Jalabert - Agritubel 10
22 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 9
23 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 9
24 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia 9
25 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8
26 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 8
27 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8
28 Frédéric Bessy - Cofidis 7
29 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6
30 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5
31 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4
32 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3
33 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle 3
34 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur 3
35 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 3
36 Jesús Hernández - Relax-GAM 2
37 Mathieu Drujon - Auber 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 36 pts
2 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 30
3 Frédéric Bessy - Cofidis 30
4 Massimo Giunti - Miche 24
5 José Antonio López - Andalucia-Cayasur 18
6 Anthony Charteau - Crédit Agricole 16
7 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 12
8 Cyril Lemoine - Crédit Agricole 10
9 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 9
10 Amaël Moinard - Cofidis 6
11 Juan Miguel Mercado - Agritubel 6
12 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6
13 Francisco Mancebo - Relax-GAM 6
14 Francis Mourey - Française Des Jeux 5
15 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia 5
16 Eduardo Gonzalo - Agritubel 4
17 Maxime Médérel - Auber 4
18 Moisés Dueñas - Agritubel 4
19 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 4
20 Nicolas Jalabert - Agritubel 2
21 Cédric Coutouly - Agritubel 2
22 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 2
23 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
24 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 2
25 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1
26 Ángel Vicioso - Relax-GAM 1


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Relax-GAM 51.31.34
2 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.13
3 Crédit Agricole 7.10
4 Agritubel 8.38
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 11.43
6 Elk Haus-Simplon 25.14
7 Française des Jeux 27.51
8 Team Slipstream powered by Chipotle 33.12
9 Auber 34.52
10 Roubaix Lille Metropole 41.08
11 AG2r Prévoyance 44.50
12 Bouygues Telecom 50.56
13 Andalucia-Cayasur 58.32
14 Miche 1.01.02
15 Ceramica Flaminia 1.14.39
16 Bretagne-Armor Lux 1.28.25

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR