Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Sejr til førertrøjen - men mistede trøjen

Sejr til førertrøjen - men mistede trøjen

27. maj 2007 02:170

Annonce

Lørdag blev en underlig dag for Judith Arndt. Hun skulle forsøge at forsvare førertrøjen på dagens første halvetape af Tour de l'Aude. Det må siges, at hun også gjorde dette med maner. Ikke nok med, at hun forsvarede trøjen - hun tog også en etapesejr foran Susanne Ljungskog og Trixi Worrack. Danske Dorte Lohse kørte også en flot etape og blev nummer 14.

Men jublen varede kort i T-Mobile lejren, fordi på dagens anden halvetape var det nemlig Susanne Ljungskog, som tog revanche. På den kuperede anden halvetape slog den tidligere verdensmester til og blev nummer to på etapen efter Trixi Worrack. Desuden tog svensker over et minut til førertrøjen Judith Arndt.

Det betyder også, at Susanne Ljungskog starter i førertrøjen på sidste etape, som køres senere i dag.


Resultat af 8a. etapen
1 Judith Arndt - T-Mobile Team - Women 1.34.59 (36.883 km/t)
2 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 0.01
3 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung 0.03
4 Angela Brodtka - Germany 0.38
5 Marianne Vos - Team DSB Bank
6 Daphny Van Den Brand - Vrienden Van Het Platteland
7 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
8 Julia Martisova - FRW - Gauss
9 Lang Meng - Giant Pro Cycling Team
10 Nicole Brändli - Bigla Cycling Team
11 Tania Belvederesi - FRW - Gauss
12 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
13 Andrea Bosman - Team DSB Bank
14 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Gysko
15 Suzanne De Goede - T-Mobile Team - Women
16 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB
17 Maryline Salvetat - France
18 Karine Gautard - France
19 Amber Neben - Team Flexpoint
20 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss
21 Toni Bradshaw - New Zealand
22 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team
23 Sigrid Corneo - Menikini - Gysko
24 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
25 Georgina Waibl - New Zealand
26 Edita Pucinskaite - Equipe Nürnberger Versicherung
27 Olivia Gollan - Menikini - Gysko
28 Kimberly Anderson - T-Mobile Team - Women
29 Marina Jaunatre - France
30 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
31 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB
32 Andrea Graus - Equipe Nürnberger Versicherung
33 Hanka Kupfernagel - Germany
34 Serena Sheridan - New Zealand 0.48
35 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
36 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB 0.51
37 Miho Oki - Menikini - Gysko
38 Tanja Slater - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 0.53
39 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland
40 Fabiana Luperini - Menikini - Gysko
41 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss
42 Ina Teutenberg - T-Mobile Team - Women 1.11
43 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women
44 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung
45 Eva Lutz - Equipe Nürnberger Versicherung
46 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung
47 Luise Keller - Team Flexpoint
48 Anne Samplonius - Team Expresscopy.com 3.08
49 Helen Wyman - Global Racing Team
50 Debby Van De Berg - Global Racing Team
51 Iris Slappendel - Team Flexpoint
52 Béatrice Thomas - France
53 Christelle Ferrier-Bruneau - Les Pruneaux D'Agen
54 Marlen Johrend - Germany
55 Fabienne Sandig - Germany
56 Andrea Thürig - Bigla Cycling Team
57 Fanny Riberot - France 5.28
58 Janne Brok - Vrienden Van Het Platteland
59 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team
60 Nathalie Jeuland - France
61 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB 6.42
62 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team
63 Silvia Valsecchi - Menikini - Gysko 6.46
64 Ana Garcia Antequera - Comunidad Valenciana
65 Melissa Holt - Team Expresscopy.com
66 Alexandra Sontheimer - Germany
67 Liane Bahler - Fenixs - HPB
68 Edita Janeliunaite - Lithuania 7.29
69 Lina Skujaute - Lithuania
70 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland
71 Agne Sukutyte - Lithuania
72 Carina Ketonen - Les Pruneaux D'Agen
73 Maria Rosario Rodriguez - Comunidad Valenciana
74 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team
75 Marieke Van Wanroij - Team DSB Bank
76 Jaccolien Wallaard - Vrienden Van Het Platteland
77 Kettj Manfrin - FRW - Gauss
78 Linda Ringlever - Global Racing Team
79 Erinne Willock - Team Expresscopy.com
80 Urte Juodvalkyte - Lithuania
81 Maribel Moreno Allue - Comunidad Valenciana 10.30
82 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana
83 Li Ping - Giant Pro Cycling Team 11.23
84 Céline Nivet - Les Pruneaux D'Agen 12.04
85 Agne Miliskeviciute - Lithuania
86 Amanda Shaw - Team Expresscopy.com 12.06
87 Xiong Ying Ruan - Giant Pro Cycling Team
88 Anke Wichmann - T-Mobile Team - Women
89 Marina Duvnjak - New Zealand 12.21


Resultat af 8b. etapen
1 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung 1.42.10 (36.411 km/t)
2 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 0.15
3 Nicole Brändli - Bigla Cycling Team
4 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung
5 Amber Neben - Team Flexpoint 0.18
6 Marianne Vos - Team DSB Bank 1.33
7 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
8 Julia Martisova - FRW - Gauss
9 Sigrid Corneo - Menikini - Gysko
10 Maryline Salvetat - France
11 Edita Pucinskaite - Equipe Nürnberger Versicherung
12 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
13 Andrea Graus - Equipe Nürnberger Versicherung
14 Judith Arndt - T-Mobile Team - Women
15 Fabiana Luperini - Menikini - Gysko
16 Hanka Kupfernagel - Germany 1.37
17 Kimberly Anderson - T-Mobile Team - Women 2.27
18 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women 3.09
19 Andrea Bosman - Team DSB Bank 3.41
20 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB
21 Georgina Waibl - New Zealand
22 Marina Jaunatre - France
23 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
24 Tanja Slater - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
25 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss 6.07
26 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Gysko
27 Christelle Ferrier-Bruneau - Les Pruneaux D'Agen
28 Daphny Van Den Brand - Vrienden Van Het Platteland
29 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
30 Lang Meng - Giant Pro Cycling Team
31 Toni Bradshaw - New Zealand 6.09
32 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss 6.11
33 Ana Garcia Antequera - Comunidad Valenciana
34 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland 11.50
35 Lina Skujaute - Lithuania 12.59
36 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB
37 Karine Gautard - France
38 Debby Van De Berg - Global Racing Team
39 Helen Wyman - Global Racing Team
40 Nathalie Jeuland - France
41 Maribel Moreno Allue - Comunidad Valenciana
42 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team
43 Suzanne De Goede - T-Mobile Team - Women 13.03
44 Béatrice Thomas - France
45 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team
46 Fabienne Sandig - Germany
47 Eva Lutz - Equipe Nürnberger Versicherung 13.06
48 Luise Keller - Team Flexpoint
49 Janne Brok - Vrienden Van Het Platteland
50 Anne Samplonius - Team Expresscopy.com
51 Angela Brodtka - Germany
52 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
53 Ina Teutenberg - T-Mobile Team - Women
54 Olivia Gollan - Menikini - Gysko
55 Silvia Valsecchi - Menikini - Gysko
56 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung
57 Xiong Ying Ruan - Giant Pro Cycling Team 14.39
58 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team
59 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB
60 Edita Janeliunaite - Lithuania 16.05
61 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB
62 Agne Sukutyte - Lithuania
63 Li Ping - Giant Pro Cycling Team
64 Fanny Riberot - France
65 Carina Ketonen - Les Pruneaux D'Agen 16.08
66 Linda Ringlever - Global Racing Team 16.11
67 Jaccolien Wallaard - Vrienden Van Het Platteland
68 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland
69 Andrea Thürig - Bigla Cycling Team
70 Urte Juodvalkyte - Lithuania
71 Kettj Manfrin - FRW - Gauss
72 Marlen Johrend - Germany
73 Alexandra Sontheimer - Germany
74 Anke Wichmann - T-Mobile Team - Women
75 Serena Sheridan - New Zealand
76 Miho Oki - Menikini - Gysko
77 Liane Bahler - Fenixs - HPB
78 Melissa Holt - Team Expresscopy.com
79 Tania Belvederesi - FRW - Gauss
80 Marina Duvnjak - New Zealand
81 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team
82 Iris Slappendel - Team Flexpoint 17.34
83 Marieke Van Wanroij - Team DSB Bank 22.37
84 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana
85 Maria Rosario Rodriguez - Comunidad Valenciana
86 Agne Miliskeviciute - Lithuania
87 Céline Nivet - Les Pruneaux D'Agen 23.30
DNF Erinne Willock - Team Expresscopy.com
DNF Amanda Shaw - Team Expresscopy.com


Samlet stilling efter 8b. etapen
1 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 22.24.00
2 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung 0.11
3 Judith Arndt - T-Mobile Team - Women 0.55
4 Nicole Brändli - Bigla Cycling Team 1.33
5 Amber Neben - Team Flexpoint 2.30
6 Marianne Vos - Team DSB Bank 2.46
7 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 2.48
8 Edita Pucinskaite - Equipe Nürnberger Versicherung 4.33
9 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 4.37
10 Maryline Salvetat - France 4.46
11 Andrea Bosman - Team DSB Bank 5.52
12 Julia Martisova - FRW - Gauss 6.09
13 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB 8.15
14 Sigrid Corneo - Menikini - Gysko 8.22
15 Kimberly Anderson - T-Mobile Team - Women 8.43
16 Marina Jaunatre - France 10.07
17 Andrea Graus - Equipe Nürnberger Versicherung 16.12
18 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 16.22
19 Toni Bradshaw - New Zealand 16.25
20 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung 17.36
21 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss 17.52
22 Hanka Kupfernagel - Germany 18.42
23 Fabiana Luperini - Menikini - Gysko 24.04
24 Tanja Slater - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 24.12
25 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Gysko 25.12
26 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 28.05
27 Georgina Waibl - New Zealand 32.33
28 Suzanne De Goede - T-Mobile Team - Women 33.24
29 Serena Sheridan - New Zealand 35.14
30 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women 36.46
31 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss 47.14
32 Debby Van De Berg - Global Racing Team 48.48
33 Daphny Van Den Brand - Vrienden Van Het Platteland 50.42
34 Andrea Thürig - Bigla Cycling Team 51.08
35 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung 52.36
36 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team 54.47
37 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland 55.14
38 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB 56.03
39 Lang Meng - Giant Pro Cycling Team 56.58
40 Karine Gautard - France 58.07
41 Luise Keller - Team Flexpoint 58.55
42 Fabienne Sandig - Germany 1.00.52
43 Anne Samplonius - Team Expresscopy.com 1.01.31
44 Eva Lutz - Equipe Nürnberger Versicherung 1.02.57
45 Christelle Ferrier-Bruneau - Les Pruneaux D'Agen 1.03.24
46 Olivia Gollan - Menikini - Gysko 1.04.27
47 Ana Garcia Antequera - Comunidad Valenciana 1.06.00
48 Béatrice Thomas - France 1.10.38
49 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB 1.12.40
50 Sharon Van Essen - Team DSB Bank 1.14.44
51 Helen Wyman - Global Racing Team 1.15.40
52 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 1.17.18
53 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB 1.20.13
54 Ina Teutenberg - T-Mobile Team - Women 1.21.03
55 Melissa Holt - Team Expresscopy.com 1.21.16
56 Maria Rosario Rodriguez - Comunidad Valenciana 1.22.24
57 Maribel Moreno Allue - Comunidad Valenciana 1.27.02
58 Janne Brok - Vrienden Van Het Platteland 1.30.41
59 Tania Belvederesi - FRW - Gauss 1.30.54
60 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland 1.30.58
61 Iris Slappendel - Team Flexpoint 1.33.07
62 Silvia Valsecchi - Menikini - Gysko 1.33.48
63 Urte Juodvalkyte - Lithuania 1.33.57
64 Angela Brodtka - Germany 1.34.35
65 Liane Bahler - Fenixs - HPB 1.35.25
66 Nathalie Jeuland - France 1.36.32
67 Marlen Johrend - Germany 1.37.18
68 Miho Oki - Menikini - Gysko 1.37.48
69 Alexandra Sontheimer - Germany 1.43.02
70 Carina Ketonen - Les Pruneaux D'Agen 1.45.25
71 Linda Ringlever - Global Racing Team 1.45.47
72 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team 1.48.13
73 Jaccolien Wallaard - Vrienden Van Het Platteland 1.49.06
74 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team 1.49.15
75 Fanny Riberot - France 1.50.47
76 Lina Skujaute - Lithuania 1.50.51
77 Kettj Manfrin - FRW - Gauss 1.51.04
78 Marieke Van Wanroij - Team DSB Bank 1.57.44
79 Anke Wichmann - T-Mobile Team - Women 2.01.35
80 Edita Janeliunaite - Lithuania 2.02.31
81 Marina Duvnjak - New Zealand 2.04.04
82 Li Ping - Giant Pro Cycling Team 2.15.31
83 Xiong Ying Ruan - Giant Pro Cycling Team 2.18.55
84 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana 2.26.17
85 Agne Sukutyte - Lithuania 2.38.24
86 Agne Miliskeviciute - Lithuania 2.47.44
87 Céline Nivet - Les Pruneaux D'Agen 3.14.21

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger