Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Francisco Ventoso - opd.

Sejr til Francisco Ventoso - opd.

28. august 2006 18:050
Det blev til endnu et sprinteropgør på anden etape af årets Vuelta a España, og endnu engang var det ikke supersprinterne, der løb med sejren. I stedet var det Francisco Ventoso fra Saunier Duval, der kørte først over stregen foran Team CSC's Stuart O'Grady og med Thor Hushovd på tredjepladsen.

Dagens etape blev skudt afsted i Cordoba kl. 12.00, og der var kun kørt omkring 14 km, før dagens udbrud kørte af sted. David De La Fuente (Saunier Duval), Herve Duclos-Lassale (Cofidis) og Enrico Franzoi (Lampre) benyttede en kort nedkørsel fra dagens første kat. 3 stigning til at få slået et hold og komme af sted,

Dagens største forspring havde de tre udbrydere ved 130 km, hvor de havde 7:10 minutter ned til feltet. Det var i øvrigt en typisk Vuelta-etape at se på, med golde og solsvedne landskaber og temperaturer på over 40 grader i skyggen. Thor Hushovds franske Credit Agricole mandskab sørgede imidlertid for sammen med bl.a. det tysk-italienske Team Milram at have udbryderne under kontrol, og deres forspring var kun kortvaringt over 7 minutter.

David de la Fuente, som også viste stor angrebslyst under årets Tour de France, var dagens mest initiativrige rytter, han tog sejren i begge indlagte spurter og hentede dermed 12 bonussekunder. Med ca. 15 km tilbage af etapen var forspringet for de tre udbrydere skrumpet til under to minutter, og David de la Fuente forsøgte med at angreb. Det forårsagede, at Herve Duclos-Lassale blev sat, og De la Fuente og Enrico Franzoi fortsatte som duo, mens Duclos-Lassale blev hentet. Med 7 km til mål var det også slut for David De La Fuente og Enrico Franzoi, som gav hinanden hånden som tak for et godt samarbejde over mere end 200 km.

Da feltet kørte ind på sidste km var der angreb fra Saunier Duval. Men hullet blev lukket igen, og Team Milram åbnede spurten, som blev kørt med 57 km/t. Det blev dog ikke nogen af Team Milrams sprintere, der kørte først over målstregen. I stedet var det Francisco Ventoso fra Saunier Duval, der vandt spurten foran Team CSC's Stuart O'Grady og med Thor Hushovd på tredjepladsen.

Fem af løbets deltagende hold havde i øvrigt besøg af UCI's dopingkontrollanter til morgen. Ingen af de testede ryttere viste dog anormale værdier, og fik derfor alle lov til at stille til start på dagens etape. Det var Caisse d'Epargne-Illes Balears, Phonak, Quick Step, Relax-Gam og Liquigas, der havde besøg af 'vampyrerne'.


Resultat af 3. etape
1 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.43.45 (38.4 km/t)
2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
3 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram
5 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
6 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas
8 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
9 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
10 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
11 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
12 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
13 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
14 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
15 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
16 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
17 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
18 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
19 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
20 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
22 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
23 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
24 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
25 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
27 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
28 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
29 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
30 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
31 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
32 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
33 Francesco Failli (Ita) Liquigas
34 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
36 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
37 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
38 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
39 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
40 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
41 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
42 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
43 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
44 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
45 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
46 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
47 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
48 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
49 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
50 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
51 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
53 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
54 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
56 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
57 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
58 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Miguel A. Martín Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
60 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
61 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
62 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
63 André Korff (Ger) T-Mobile Team
64 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
66 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
67 Marco Velo (Ita) Team Milram
68 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
69 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
70 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
71 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
73 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
74 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
75 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
76 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
77 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
78 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
79 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
80 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
81 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
82 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
83 Jorge García (Spa) Relax-Gam
84 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
85 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
86 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
87 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
88 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
89 William Walker (Aus) Rabobank
90 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
91 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
92 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
93 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
94 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
96 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
97 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
98 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
99 Denis Menchov (Rus) Rabobank
100 Theo Eltink (Ned) Rabobank
101 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
102 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
103 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
104 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
105 Pieter Weening (Ned) Rabobank
106 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
107 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
108 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
109 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
110 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
111 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
113 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
114 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
115 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
116 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
117 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
118 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
119 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
120 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
121 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
122 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
123 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
124 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
125 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
126 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
127 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
128 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
129 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
130 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
131 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
132 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
133 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
134 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
135 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
136 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
137 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
138 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
139 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
140 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
141 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
142 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram
143 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
144 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
145 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
146 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
147 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
148 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
149 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
150 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
151 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
152 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
153 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
154 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
155 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
156 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
157 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
158 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
159 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
160 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
161 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux
162 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
163 David George (RSA) Relax-Gam
164 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
165 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
166 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
167 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
168 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
169 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
170 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
171 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
172 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
173 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
174 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
175 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
176 Daniel Becke (Ger) Team Milram
177 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
178 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
179 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
180 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
181 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
182 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
183 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 0.35
184 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 0.59
185 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 5.02
186 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
187 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 14.47
188 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
189 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole


Samlet stilling efter 3. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 10.10.33
2 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 0.11
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.12
4 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.14
5 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 0.19
6 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
7 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
8 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
10 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
11 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC

12 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.20
13 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 0.23
14 Luca Paolini (Ita) Liquigas 0.24
15 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.26
16 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
18 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.27
22 Marco Velo (Ita) Team Milram
23 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
24 Daniel Becke (Ger) Team Milram
25 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 0.28
26 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
31 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
35 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 0.30
36 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
37 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
38 André Korff (Ger) T-Mobile Team
39 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
40 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
41 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
42 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
43 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
44 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 0.31
45 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
46 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
47 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
48 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
49 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
50 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
51 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
52 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
53 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 0.32
54 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
55 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
56 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
57 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
58 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
59 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
60 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
61 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
62 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
63 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
64 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
65 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
66 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 0.34
67 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
68 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
69 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
70 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
71 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
72 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
73 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
74 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.35
75 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.37
76 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
77 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
78 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
79 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
83 Denis Menchov (Rus) Rabobank
84 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
85 Theo Eltink (Ned) Rabobank
86 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
88 William Walker (Aus) Rabobank
89 Pieter Weening (Ned) Rabobank
90 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
91 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
92 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 0.38
93 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
94 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
95 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
96 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
97 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
98 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.40
99 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
100 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
101 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
102 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
103 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
104 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.41
105 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
106 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
107 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 0.43
108 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
109 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
110 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
111 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
112 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
113 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
114 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 0.44
115 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
116 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
117 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
118 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
119 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 0.45
120 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 0.46
121 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
122 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
123 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
124 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
125 Miguel A. Martín Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
126 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
127 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
128 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
129 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
130 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
131 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
132 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
133 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
134 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
135 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
136 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 0.47
137 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
138 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
139 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
140 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
141 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
142 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 0.48
143 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
144 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 0.49
145 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
146 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
147 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
148 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
149 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
150 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 0.52
151 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
152 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 0.53
153 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux 0.55
154 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
155 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 0.56
156 Jorge García (Spa) Relax-Gam
157 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
158 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
159 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
160 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
161 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
162 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 0.57
163 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.59
164 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.00
165 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
166 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.03
167 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.13
168 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.21
169 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 1.25
170 David George (RSA) Relax-Gam 1.27
171 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.33
172 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 1.39
173 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.41
174 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.42
175 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.43
176 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.11
177 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.29
178 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 3.09
179 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.34
180 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 4.03
181 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 4.14
182 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 4.16
183 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 5.11
184 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7.23
184 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 5.34
185 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7.23
186 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 7.36
187 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 15.19
188 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 17.21
189 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 17.41


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 44 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 35
3 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 27
4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 26
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas 25
6 Erik Zabel (Ger) Team Milram 20
7 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 19
8 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 13
9 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 12
10 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 12
11 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
12 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
13 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 8
14 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 8
15 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 8
16 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 7
17 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6
18 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
19 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4
20 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 4
21 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3
22 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
23 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
24 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
25 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18 pts
2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
3 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
4 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
5 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
6 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
7 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
8 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
9 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Team CSC 30.17.24

2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 0.07
3 Team Milram 0.08
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.09
5 T- Mobile Team 0.11
6 Astana 0.12
7 Liquigas 0.13
8 Saunier Duval - Prodir
9 Credit Agricole
10 Quick Step - Innergetic 0.15
11 Euskaltel - Euskadi 0.18
12 Rabobank
13 Gerolsteiner 0.19
14 Lampre - Fondital 0.21
15 Bouygues Telecom 0.24
16 Davitamon - Lotto 0.25
17 Ag2r Prevoyance 0.27
18 Phonak Hearing Systems
19 Française des Jeux 0.28
20 Cofidis, le Credit Par Telephone 0.30
21 Relax - GAM 0.37
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS