Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Förster - Gul trøje til O'Grady - Opd.

Sejr til Förster - Gul trøje til O'Grady - Opd.

04. august 2006 16:490
Robert Förster fra Gerolsteiner holdet vandt dagens etape i Post Danmark Rundt, da han i massespurten i Odense slog Team CSCs Stuart O’Grady. Med indkørte bonussekunder har O’Grady nu overtaget den gule førertrøje. Alex Rasmussen fra Post Danmark Landsholdet kom ind på en flot tredjeplads.

Team CSC viste stor styrke i starten af dagens etape og tillod ingen ryttere at komme i udbrud. Samtidig viste de danske hold stor kørelyst og angreb igen og igen fra feltet, men Team CSC gav maksimalt udbruddene 15 sekunders forspring, inden de hev rytterne ind igen.

Denne kørsel fortsatte på løbets første 75 kilometer, inden at hele feltet valgte at tage en kollektiv pause, så der kunne blive tanket op til de resterende 130 kilometer.

Da feltet midtvejs på etapen ramte de fynske bakker, satte Skil-Shimano holdet sig frem forrest i feltet, for at styre tempoet og forsvare Aart Vierhoutens føring i Bakkekonkurrencen. På den første af bakkerne vandt Vierhouten nemt foran René Jørgensen og øgede dermed sin føring.

Lige efter bakkespurten kom dagens farlige angreb. Leon van Bon og Frank Høj stak af fra feltet og de fik meget hurtigt oparbejdet et forspring på 1½ minut. Eftersom at Høj kun var 1.11 min efter Cancellara inden dagens etape, var Høj en stor trussel i klassementet, især fordi den danske rytter også formår at køre en fremragende enkeltstart.

Da forspringet ned til feltet nåede 2.26 min, med 100 kilometer til mål, var det tiden til at Team CSC satte sig frem igen. Selvom Team CSC satte tempoet op, gjorde det ikke indtryk på forspringet til de to i front, de øgede tværtimod deres forspring til 2.35 min.

Desværre for Høj var van Bon ikke yderst interesseret i at dele om arbejdet, selv om det sikkert kunne have givet en sikker etapesejr, hvis de to ryttere kom sammen til mål. Men måske van Bon sad i udbruddet for at forsvare Cadel Evans flotte ottendeplads i det samlede klassement!!! van Bons manglende arbejdsindsats gjorde dog, at Team CSC stille og roligt begyndte at køre ind på de to udbrydere igen og med 85 kilometer til mål, var forspringet faldet til 2.05 min.

Desværre ødelagde Van Bons indstilling også Højs moral og den danske rytter begyndte at slå lidt op i banen, hvilket resulterede i et meget lavere tempo. Feltet valgte dog at tage en tissepause på dette tidspunkt, hvilket resulterede i, at Høj og van Bon øgede deres forspring til 2.40 min. med 75 kilometer til mål.

Om det var på grund af manglende moral vides ikke, men med 70 kilometer til mål valgte Frank Høj at lade sig falde tilbage til feltet, selvom de på det tidspunkt stadigvæk havde over to minutter til feltet og van Bon var begyndt at deltage i arbejdet.

Leon van Bon fortsatte dog alene i kampen om etapesejren og eftersom han inden starten på dagens etape var over 22 minutter efter Cancellara, var han på ingen måde en trussel i det samlede klassement.

Da Høj var tilbage i feltet igen, angreb Lasse Bøchmann (Team GLS) fra feltet. Den danske rytter har været meget aggressiv i årets Post Danmark Rundt og har flere gange vist trøjen i udbrud. Rik Reinerink (Skil-Shimano og Jacob Nielsen (Glud & Marstrand Horsens) kørte sig op til Bøchmann og sammen kom de tre ryttere hurtigt op til van Bon. Så med 55 kilometer til mål havde de fire ryttere i front 1.40 min. ned til feltet.

Eftersom ingen af de fire i udbruddet var under tyve minutter efter Cancellara, udviste Team CSC ingen interesse i at indhente dem igen. Det kunne Unibet.com holdet med Baden Cooke dog ikke leve med, så med 40 kilometer til mål satte de sig frem feltet. Forspringet frem til de forreste var stadigvæk omkring 1½ minut på dette tidspunkt.

Midt i jagten på udbryderne var der et stort styrt i feltet, hvor blandt andet løbets samlede treer Aitor Galdos (Panaria Navigare) var nede i asfalten. På trods af store smerter valgte den hurtige rytter dog at fortsætte i løbet.

Med 30 kilometer til mål satte også Post Danmark Landsholdet sig frem i feltet, da de jo havde Alex Rasmussen at køre for. Alex Rasmussen udtalte allerede i løbet startede onsdags, at han satsede på at gøre det godt på dagens etape, da den køres på hjemmebane i Odense. Det fik forspringet frem til de fire forreste til at falde til kun 1.10 min.

Da feltet nærmede sig Odense med 20 kilometer til mål, var forspringet faldet til under et minut. Så Post Danmark holdet og Unibet.com holdet havde fuldstændig styr på udbruddet. På dette tidspunkt satte også T-Mobile holdet sig frem og hjalp til med arbejdet i feltet. Den sejr som Pollack ikke fik på løbets første etape, ville det tyske hold gerne have i dag.

Med bare 12 kilometer til mål var udbruddet hentet og dermed startede positionskampen i feltet, for at holde sprinterne fremme.

Inde på de små omgange i Odense var det endnu engang T-Mobile, som satte sig forrest i feltet. Dels for at styre tempoet men også for at holde Pollack fremme. Også Team GLS med Jacob Moe Rasmussen satte sig langt frem i feltet. Dermed var begge danske sprintere godt placeret i feltet med fire kilometer til mål.

Kort inden rytterne kørte ind på de sidste 1000 meter, angreb Frank Høj endnu engang. Den danske Gerolsteiner rytter fik hurtigt små 100 meter, men Liquigas satte sig frem forrest i feltet og skruede tempoet endnu højere op. Desværre kunne Høj ikke holde og blev hentet kort før stregen. Dermed skulle det hele afgøres mellem sprinterne og her var Robert Förster hurtigst, med Team CSCs Stuart O’Grady på andenpladsen. Dermed overtog O’Grady også den gule trøje fra holdkammeraten Cancellara. Alex Rasmussen viste flot kørsel og kom ind på en flot tredjeplads.


Resultat af 3. etape
1 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 4.40.41 (43.82 km/t)
2 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
3 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team
4 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
5 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
6 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
7 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
8 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
9 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld
10 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
11 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
12 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 0.02
13 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
14 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R.
15 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
16 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
17 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
18 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
19 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
20 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
21 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
22 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
23 Michael Mørkøv (Den) GLS
24 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS
25 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
26 Matti Breschel (Den) Team CSC
27 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
28 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
29 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 0.08
30 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
31 Allan Bo Andresen (Den) Team Designa Kokken
32 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
33 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken
34 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
35 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
36 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken
37 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
38 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano
39 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
40 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
41 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
42 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
43 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens
44 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld
45 Allan Johansen (Den) Team CSC
46 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
47 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken
48 Nicola Loda (Ita) Liquigas
49 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
50 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
51 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
52 Marco Righetto (Ita) Liquigas
53 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
54 Peter Riis Andersen (Den) Danish National Team
55 Anders Lund (Den) GLS 0.14
56 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
57 Igor Astarloa (Spa) Team Barloworld
58 Lars Bak (Den) Team CSC
59 Brian Vandborg (Den) Team CSC
60 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
61 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
62 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
63 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team
64 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
65 Sergey Ivanov (Rus) T-Mobile Team
66 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
67 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken
68 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
69 Bogdan Bondrev (Ukr) Intel-Action 0.22
70 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
71 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
72 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action
73 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
74 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 0.25
75 Michael Tronborg (Den) Danish National Team 0.27
76 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
77 Jimmy Hansen (Den) GLS
78 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action
79 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
80 Kasper Jebjerg (Den) GLS
81 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team
82 Jakob Piil (Den) Team CSC
83 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
84 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld
85 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens
86 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
87 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens
88 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
89 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld
90 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.44
91 Rodney Green (RSA) Team Barloworld 0.47
92 James Perry (RSA) Team Barloworld 1.00
93 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 1.02
94 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 1.08
95 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 1.16
96 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 0.08
97 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 1.34
98 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
99 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 1.45
100 Martin Mortensen (Den) Danish National Team
101 Glenn Bak (Den) Unibet.com 1.47
102 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
103 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team
104 Michael Skelde (Den) Glud & Marstrand Horsens
105 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
106 Lasse Bøchmann (Den) GLS 1.50
107 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens
108 Jan Almblad (Den) Danish National Team
109 Michael Larsen (Den) Team Designa Kokken
110 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
111 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
112 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
113 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare 2.12
114 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 5.09
115 Bobbie Traksel (Ned) Unibet.com 6.22
116 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS
117 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 6.28
118 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
119 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare 7.05


Samlet stilling efter 3. etape
1 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 13.41.28
2 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 0.05
3 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 0.18
4 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.31
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 0.36
6 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 0.38
7 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 0.42
8 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
9 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 0.47
10 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken 0.48
11 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.50
12 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R. 0.54
13 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
14 Peter Riis Andersen (Den) Danish National Team 0.57
15 Matti Breschel (Den) Team CSC 0.58
16 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld 1.00
17 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.06
18 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken 1.07
19 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 1.10
20 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.12
21 Anders Lund (Den) GLS 1.13
22 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.16
23 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.22
24 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
25 Allan Johansen (Den) Team CSC
26 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.49
27 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld 1.59
28 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS
29 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens 2.07
30 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
31 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
32 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
33 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
34 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
35 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
36 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.13
37 Brian Vandborg (Den) Team CSC
38 Lars Bak (Den) Team CSC
39 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
40 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken
41 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
42 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.21
43 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.26
44 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 2.48
45 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
46 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2.52
47 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.55
48 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.57
49 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 3.00
50 Igor Astarloa (Spa) Team Barloworld 3.09
51 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3.15
52 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 3.33
53 Michael Skelde (Den) Glud & Marstrand Horsens 3.46
54 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R. 4.26
55 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare 7.15
56 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 8.04
57 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 8.18
58 Bobbie Traksel (Ned) Unibet.com 9.02
59 Sergey Ivanov (Rus) T-Mobile Team 10.05
60 Martin Mortensen (Den) Danish National Team 10.08
61 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 10.18
62 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 10.32
63 James Perry (RSA) Team Barloworld 11.59
64 Nicola Loda (Ita) Liquigas 13.03
65 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 13.14
66 Glenn Bak (Den) Unibet.com 13.31
67 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team 20.06
68 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 20.13
69 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 20.15
70 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
71 Michael Mørkøv (Den) GLS
72 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
73 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 20.18
74 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 20.21
75 Marco Righetto (Ita) Liquigas
76 Allan Bo Andresen (Den) Team Designa Kokken
77 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens
78 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
79 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 20.22
80 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action 20.35
81 Bogdan Bondrev (Ukr) Intel-Action
82 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 20.40
83 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
84 Jimmy Hansen (Den) GLS
85 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens
86 Michael Tronborg (Den) Danish National Team
87 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
88 Jakob Piil (Den) Team CSC 20.59
89 Kasper Jebjerg (Den) GLS
90 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
91 Rodney Green (RSA) Team Barloworld 21.00
92 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 21.47
93 Lasse Bøchmann (Den) GLS 22.01
94 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
95 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens 22.03
96 Michael Larsen (Den) Team Designa Kokken 22.22
97 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 22.59
98 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 23.31
99 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 23.38
100 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action 23.54
101 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 23.55
102 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano 24.11
103 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 24.24
104 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 24.35
105 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 24.56
106 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 24.58
107 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 25.15
108 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 26.13
109 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 26.18
110 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team 26.37
111 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare 27.05
112 Jan Almblad (Den) Danish National Team 28.13
113 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 28.38
114 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 29.38
115 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team 29.51
116 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 30.37
117 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team 31.11
118 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R. 31.21
119 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS 33.47


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 34 pts
2 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare 22
3 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 21
5 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 19
6 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 16
7 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 15
8 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team 15
9 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 14
10 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 14
11 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 10
12 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 9
13 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 9
14 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld 9
15 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 8
16 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 6
17 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 5
18 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 5
19 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 5
20 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 5
21 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 5
22 Bobbie Traksel (Ned) Unibet.com 4
23 Matti Breschel (Den) Team CSC 4
24 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 4
25 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken 3
26 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
27 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 3
28 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS 3
29 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 3
30 Lasse Bøchmann (Den) GLS 2
31 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1
32 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 1
33 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 1
34 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 1


Bakkekonkurrencen efter 3. etape
1 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 46 pts
2 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 20
3 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 20
4 Lars Bak (Den) Team CSC 12
5 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 12
6 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 12
7 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 6
8 Bobbie Traksel (Ned) Unibet.com 6
9 Sergey Ivanov (Rus) T-Mobile Team 6
10 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 6
11 Matti Breschel (Den) Team CSC 4
12 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4
13 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 4
14 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 4
15 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 4
16 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 4
17 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken 2
18 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 2
19 Lasse Bøchmann (Den) GLS 2


Fighterkonkurrencen efter 3. etape
1 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
2 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 10 pts
3 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 10
4 Lasse Bøchmann (Den) GLS 8
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 6
6 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 6
7 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 4
8 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 4
9 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2
10 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 2


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
2 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
3 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken
4 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R.
5 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
6 Matti Breschel (Den) Team CSC
7 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld
8 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
9 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken
10 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
11 Anders Lund (Den) GLS
12 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
13 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
14 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
15 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
16 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
17 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
18 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
19 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
20 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
21 Brian Vandborg (Den) Team CSC
22 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
23 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
24 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
25 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
26 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
27 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
28 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
29 Bobbie Traksel (Ned) Unibet.com
30 Martin Mortensen (Den) Danish National Team
31 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
32 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
33 Glenn Bak (Den) Unibet.com
34 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team
35 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
36 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
37 Michael Mørkøv (Den) GLS
38 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
39 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens
40 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
41 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
42 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action
43 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
44 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
45 Michael Tronborg (Den) Danish National Team
46 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
47 Kasper Jebjerg (Den) GLS
48 Lasse Bøchmann (Den) GLS
49 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens
50 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens
51 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action
52 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld
53 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano
54 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action
55 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
56 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team
57 Jan Almblad (Den) Danish National Team
58 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team
59 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
60 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team
61 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
62 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Team CSC 41.05.37
2 Gerolsteiner 1.31
3 Panaria Navigare 2.28
4 Liquigas 2.30
5 Team Designa Køkken 2.43
6 Skil-Shimano 3.19
7 T-Mobile 3.37
8 Unibet 3.43
9 Cho. Jacques-T.Interim 3.55
10 Team GLS 4.02
11 Team Barloworld 4.43
12 Davitamon Lotto 8.31
13 Team LPR 12.15
14 Glud & Marstrand Horsens 23.41
15 Team Post Danmark 28.15
16 Team Intel Action 40.29
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER