Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Gonchar

Sejr til Gonchar

22. juli 2006 17:390
Floyd Landis er tilbage i den gule førertrøje efter dagens enkeltstart, og han vinder altså dermed Tour de France, hvis han kan holde sig på cyklen på morgendagens etape.


Serguei Gonchar slog alle / Foto: Sirotti


Dagens enkeltstart blev domineret af T-Mobile, hvor Serguei Gonchar slog alt og alle. Hele 41 sekunder var ukraineren hurtigere end Andreas Klöden og 1.11 foran Floyd Landis. Der var lagt op til en spændende enkeltstart, hvor Honchar dog hurtigt satte sig i respekt med alle de hurtigste mellemtider på ruten. Faktisk var Gonchar flere minutter foran de bedste før klassementsrytterne kom ud på ruten.

Det var dog klassementet, der var det mest spændende, men ligeså hurtigst om Honchar havde sat sig på dagens bedste mellemtider. Ligeså hurtigst stod det klart, at Floyd Landis ville vinde dette års Tour de France. Allerede efter 20 kilometer af dagens enkeltstart erobrede den amerikanske temporytter førertrøjen fra Oscar Pereiro.

Det stod også hurtigt klart, at set med Team CSC øjnene ville sensationen udeblive, da Carlos Sastre slet ikke ramte dagen, hvor han kunne køre med om den gule førertrøje. Tværtimod lykkedes at Andreas Klöden er køre Team CSC-rytteren helt ud af podiet.

Det betyder at Floyd Landis overtager den gule førertrøje foran en hårdt kæmpende Oscar Pereiro. Den sidste podieplads bliver overtaget af T-Mobiles Andreas Klöden, hvor den store Team CSC triumf altså udeblev.


Resultat af 19. etape
1 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 1.07.45 (50.48 km/t)
2 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 0.41
3 Floyd Landis (USA) Phonak 1.11
4 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.40
5 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 3.18
6 David Zabriskie (USA) Team CSC 3.35
7 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 3.41
8 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
9 Bert Grabsch (Ger) Phonak 3.43
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 3.44
11 David Millar (GBr) Saunier Duval 4.01
12 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 4.03
13 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.15
14 Jens Voigt (Ger) Team CSC 4.16
15 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 4.21
16 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 4.32
17 Denis Menchov (Rus) Rabobank 4.33
18 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.35
19 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
20 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 4.42
21 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 4.46
22 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 4.52
23 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 4.53
24 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.57
25 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 4.58
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 4.59
27 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 5.05
28 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.30
29 George Hincapie (USA) Discovery Channel
30 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 5.33
31 Frank Schleck (Lux) Team CSC 5.39
32 José Azevedo (Por) Discovery Channel 5.48
33 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 5.58
34 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 6.02
35 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 6.18
36 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 6.20
37 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
38 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 6.29
39 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 6.32
40 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 6.33
41 Ralf Grabsch (Ger) Milram 6.35
42 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 6.43
43 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 6.44
44 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 6.59
45 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 7.07
46 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 7.09
47 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 7.15
48 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 7.16
49 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 7.18
50 Michael Albasini (Swi) Liquigas 7.22
51 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 7.31
52 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 7.32
53 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 7.33
54 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 7.35
55 Christian Knees (Ger) Milram
56 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
57 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 7.37
58 Axel Merckx (Bel) Phonak 7.42
59 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.45
60 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 7.46
61 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 7.52
62 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 7.53
63 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 7.55
64 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 7.58
65 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
66 Alexandre Moos (Swi) Phonak 8.00
67 Björn Schröder (Ger) Milram 8.06
68 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 8.08
69 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
70 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.17
71 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 8.20
72 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 8.21
73 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 8.24
74 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 8.26
75 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 8.27
76 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 8.28
77 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.30
78 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8.31
79 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 8.32
80 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 8.35
81 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 8.39
82 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 8.46
83 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
84 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
85 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 8.51
86 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.52
87 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 8.56
88 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
89 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 8.58
90 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
91 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 9.00
92 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
93 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 9.06
94 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 9.11
95 Pieter Weening (Ned) Rabobank 9.16
96 Moises Duenas (Spa) Agritubel 9.23
97 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 9.25
98 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 9.26
99 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 9.27
100 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9.28
101 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 9.33
102 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 9.39
103 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
104 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
105 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 9.41
106 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 9.45
107 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 9.53
108 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
109 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
110 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 9.54
111 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 9.56
112 Marco Velo (Ita) Milram 10.01
113 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 10.11
114 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 10.12
115 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 10.16
116 Erik Zabel (Ger) Milram 10.17
117 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 10.23
118 David Moncoutié (Fra) Cofidis 10.26
119 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.29
120 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 10.34
121 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
122 Luca Paolini (Ita) Liquigas 10.36
123 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
124 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.37
125 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 10.47
126 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 10.48
127 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 11.00
128 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 11.02
129 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 11.15
130 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
131 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 11.26
132 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 11.35
133 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 11.53
134 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 11.55
135 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.57
136 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
137 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 12.29
138 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 13.37
139 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 13.48
140 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 14.01
141 Robert Hunter (RSA) Phonak 18.09


Samlet stilling efter 19. etape
1 Floyd Landis (USA) Phonak 85.42.30
2 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.59
3 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 1.29
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 3.13
5 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 5.08
6 Denis Menchov (Rus) Rabobank 7.06
7 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 8.41
8 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 9.37
9 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.05
10 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 15.07
11 Frank Schleck (Lux) Team CSC 17.46
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 19.21
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 19.22
14 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 19.46
15 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 19.57
16 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 21.12
17 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 26.25
18 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 28.14
19 José Azevedo (Por) Discovery Channel 38.08
20 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 43.05
21 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 44.00
22 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 44.28
23 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 49.01
24 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 50.27
25 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 52.02
26 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 57.40
27 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 1.02.40
28 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 1.03.02
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 1.05.27
30 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.07.18
31 Axel Merckx (Bel) Phonak 1.09.28
32 George Hincapie (USA) Discovery Channel 1.11.22
33 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.16.47
34 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 1.20.26
35 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.21.34
36 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 1.24.30
37 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 1.28.33
38 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 1.30.05
39 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 1.30.55
40 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.34.05
41 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 1.34.46
42 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 1.35.12
43 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 1.37.09
44 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 1.38.15
45 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1.39.46
46 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 1.40.33
47 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 1.42.55
48 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 1.43.03
49 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 1.44.46
50 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.48.12
51 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.48.22
52 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 1.49.22
53 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.50.43
54 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.51.53
55 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 1.52.03
56 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.55.00
57 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 1.56.55
58 David Moncoutié (Fra) Cofidis 2.02.51
59 David Millar (GBr) Saunier Duval 2.03.51
60 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 2.07.18
61 Moises Duenas (Spa) Agritubel 2.07.40
62 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 2.09.03
63 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 2.12.06
64 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 2.12.13
65 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 2.16.45
66 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 2.25.15
67 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 2.26.42
68 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 2.27.23
69 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 2.28.34
70 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.31.49
71 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 2.32.41
72 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.32.44
73 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 2.32.47
74 David Zabriskie (USA) Team CSC 2.33.46
75 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.33.52
76 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 2.34.24
77 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 2.40.01
78 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 2.41.30
79 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 2.46.33
80 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2.47.20
81 Björn Schröder (Ger) Milram 2.47.56
82 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 2.49.53
83 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 2.51.22
84 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.51.33
85 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2.52.00
86 Erik Zabel (Ger) Milram 2.52.21
87 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.52.31
88 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 2.52.39
89 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 2.52.57
90 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 2.53.27
91 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 2.55.41
92 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 2.55.44
93 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.56.03
94 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 2.57.02
95 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 2.58.36
96 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 3.00.48
97 Alexandre Moos (Swi) Phonak 3.01.34
98 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 3.01.37
99 Marco Velo (Ita) Milram 3.02.17
100 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.02.20
101 Ralf Grabsch (Ger) Milram 3.04.21
102 Luca Paolini (Ita) Liquigas 3.04.26
103 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 3.05.05
104 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 3.05.38
105 Christian Knees (Ger) Milram 3.05.58
106 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 3.06.14
107 Bert Grabsch (Ger) Phonak 3.08.23
108 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 3.09.07
109 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 3.12.53
110 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3.13.03
111 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 3.15.41
112 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.18.31
113 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 3.18.32
114 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 3.18.51
115 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.20.32
116 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 3.21.25
117 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3.21.27
118 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3.21.29
119 Michael Albasini (Swi) Liquigas 3.21.34
120 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 3.22.23
121 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 3.24.20
122 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 3.24.38
123 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 3.25.13
124 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 3.25.19
125 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.25.54
126 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 3.26.23
127 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.27.03
128 Robert Hunter (RSA) Phonak 3.27.16
129 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 3.30.12
130 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3.30.33
131 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.33.28
132 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 3.35.34
133 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 3.35.52
134 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3.35.53
135 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.37.14
136 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 3.39.00
137 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3.39.28
138 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.49.57
139 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 3.59.24
140 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 4.00.05
141 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 4.00.21


Pointkonkurrencen efter 19. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 254 pts
2 Erik Zabel (Ger) Milram 175
3 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 160
4 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 157
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas 152
6 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 115
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 115
8 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 106
9 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
10 Floyd Landis (USA) Phonak 93
11 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 84
12 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 78
13 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 72
14 George Hincapie (USA) Discovery Channel 62
15 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 61
16 Jens Voigt (Ger) Team CSC 57
17 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 57
18 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 53
19 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 51
20 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 50
21 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 49
22 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 49
23 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 48
24 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 46
25 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 46
26 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 44
27 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 43
28 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
29 Denis Menchov (Rus) Rabobank 42
30 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 42
31 Marco Velo (Ita) Milram 42
32 Frank Schleck (Lux) Team CSC 41
33 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 41
34 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 40
35 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 40
36 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
37 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
38 David Zabriskie (USA) Team CSC 37
39 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 37
40 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
41 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 34
42 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 33
43 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 33
44 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 33
45 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 33
46 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 33
47 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 32
48 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 30
49 Michael Albasini (Swi) Liquigas 30
50 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 29
51 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 28
52 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 28
53 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 28
54 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 27
55 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 27
56 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 26
57 Björn Schröder (Ger) Milram 26
58 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
59 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 25
60 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
61 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
62 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 24
63 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 22
64 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 22
65 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 22
66 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 22
67 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
68 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 20
69 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 19
70 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 18
71 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 16
72 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
73 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14
74 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
75 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 14
76 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
77 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
78 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
79 Christian Knees (Ger) Milram 10
80 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
81 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
82 David Millar (GBr) Saunier Duval 8
83 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 8
84 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 7
85 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 7
86 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
87 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
88 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 5
89 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5
90 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 4
91 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
92 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
93 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
94 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
95 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3
96 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 2
97 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
98 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2
99 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
100 Bert Grabsch (Ger) Phonak 2
101 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
102 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
103 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
104 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
105 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1
106 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 1
107 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic -1
109 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom -3
110 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance -5
111 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital -5
112 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic -5
113 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic -10
114 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi -13
115 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi -15
116 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas -15


Bjergkonkurrencen efter 19. etape
1 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 163 pts
2 Floyd Landis (USA) Phonak 131
3 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 113
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 99
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC 94
6 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 93
7 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 80
8 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 72
9 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 66
10 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 64
11 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 63
12 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
13 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 60
14 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 60
15 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 48
16 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 42
17 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 41
18 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 41
19 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 39
20 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
21 Denis Menchov (Rus) Rabobank 36
22 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
23 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
24 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 34
25 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 34
26 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 31
27 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 31
28 Jens Voigt (Ger) Team CSC 30
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 30
30 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
31 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 26
32 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
33 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
34 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 24
35 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 23
36 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 23
37 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
38 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 22
39 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 21
40 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 20
41 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
42 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 20
43 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 20
44 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 19
45 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 18
46 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 17
47 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 16
48 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 14
49 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13
50 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 12
51 David Moncoutié (Fra) Cofidis 12
52 David Zabriskie (USA) Team CSC 12
53 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
54 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
55 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 10
56 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 10
57 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 10
58 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 10
59 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
60 Björn Schröder (Ger) Milram 9
61 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
62 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 9
63 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 8
64 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 8
65 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
66 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 7
67 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
68 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 6
69 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
70 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
71 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
72 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
73 Axel Merckx (Bel) Phonak 5
74 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 5
75 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
76 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
77 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 2
78 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
79 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
80 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1
81 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
82 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 19. etape
1 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 86.01.51
2 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.36
3 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.28.51
4 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.35.39
5 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.48.19
6 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 1.52.52
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 2.22.09
8 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2.32.39
9 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.33.10
10 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.36.42
11 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2.42.16
12 Christian Knees (Ger) Milram 2.46.37
13 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 2.49.46
14 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 2.53.42
15 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 2.59.10
16 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3.02.06
17 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3.02.08
18 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.17.53
19 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.30.36


Holdkonkurrencen efter 19. etape
1 T-Mobile Team 257.17.46
2 Team CSC 17.20
3 Rabobank 23.26
4 AG2R Prevoyance 33.29
5 Caisse D’Epargne-Illes Balears 56.55
6 Lampre-Fondital 57.49
7 Gerolsteiner 1.45.33
8 Discovery Channel Team 2.19.25
9 Euskaltel - Euskadi 2.26.46
10 Phonak Hearing Systems 2.49.06
11 Credit Agricole 2.58.26
12 Davitamon - Lotto 3.10.51
13 Saunier Duval - Prodir 3.16.03
14 Cofidis Credit Par Telephone 3.23.29
15 Bouygues Telecom 3.26.28
16 Agritubel 4.45.38
17 Francaise Des Jeux 5.36.13
18 Liquigas 6.39.18
19 Team Milram 6.41.10
20 Quick Step - Innergetic 7.02.26
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE