Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Jan Almblad i ABC løbet

Sejr til Jan Almblad i ABC løbet

02. juni 2007 20:030
Samtidigt med at Peter Riis Andersen i dag vandt i Norge, tog Team GLS endnu en sejr på hjemmebane i Danmark, da Jan Almblad vandt ABC løbet.

"Allerede tidligt i løbet kommer der en gruppe på godt 15 ryttere afsted. Ud over mig selv havde vi også Morten Reckweg og Thomas Kristiansen med i gruppen. Efterhånden som vi nærmer os mål, begyndte vi at stikke på skift, og det endte med, at jeg kom afsted sammen med tre andre. Da vi kørte ud på den sidste omgang, angreb jeg, og slog med det samme et hul ned til de andre og kunne derefter køre alene til mål," udtalte en glad Jan Almblad efter løbet og tilføjede, "Det er super dejligt at vinde igen. Og for mig var det endnu større, da jeg bor lige i nærheden, og dermed for alvor var på hjemmebane."


A 158 km.
1 Jan Almblad - Team Gls 03.52,21
2 Philip Nicholas Nielsen - Ck Fix 03.53,08
3 Anders Gade Fialla - Team Odense Energi s.t.
4 Michael  Bjørn Johansen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
5 Thomas Kristiansen - Team Gls s.t.
6 Lars Ulrich - Team Odense Energi s.t.
7 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
8 Jesper Bollhorn - Ck Fix s.t.
9 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
10 Morten Birck Reckweg - Team Gls s.t.
11 Michael Grønhof-andersen - Hvidovre Ck s.t.
12 Casper Jørgensen - Team Odense Energi s.t.


B 128 km.
1 Anders Poul Hansen - Ck Fix 03.16,34
2 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck 03.16,37
3 Jesper Lassen - Ck Kronborg 03.16,55
4 Henrik  Helt Hansen - Amager Cr 03.17,08
5 Nicholas Jørgensen - Amager Cr 03.17,32
6 Jesper Thomsen - Ck Kronborg 03.18,03
7 Christian Koujamdjam - Libanon s.t.
8 Patrik Eriksson - CK Ringen s.t.


C 96 km.
1 Henrik Bandsholm - Hvidovre Ck 02.25,02
2 Kim Franzpötter - Politiets Ca s.t.
3 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Amager Cr s.t.
4 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense s.t.
5 Jacob Ørholm - Amager Cr s.t.
6 Christian Hamburger Larsen Amager Cr s.t.
7 Lars Skovgaard Rasmussen - Fbl s.t.
8 Miklos Molnar - Team Mermaid s.t.
9 Peter Adrian Brouer - Horsens Ac s.t.
10 Frederik Roed - Hillerød Ck s.t.
11 Kasper Bay - Cykling Odense s.t.
12 Anders Pedersen - Lyngby Cc s.t.
13 Mikkel Mortensen - Hillerød Ck s.t.
14 Luca Buono - Lfck s.t.
15 Anders Meinecke - Amager Cr s.t.


JUN 96 km.
1 Mads Meyer - Roskilde Cr 02.33,06
2 Morten Dyrkilde Kristiansen - Roskilde Cr 02.34,00
3 Rasmus Christian Quaade - Roskilde Cr 02.39,25
4 Mathias Lisson - Herning Ck s.t.
5 Simon Olsen - Team Dcr Junior 02.39,42


DA 96 km.
1 Anette Berg - Sorø Bc 02.41,20


DB 64 km.
1 Iben Bohé - Hillerød Ck 01.43,35
2 Bente Jensen - Hvidovre Ck s.t.
3 Inge K. Baumgarten - Roskilde Cr 01.47,50
4 Gry Pil Petersen - Slagelse Cr 01.48,05
5 Hanne Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
6 Doris Roth - Abc s.t.


DJUN 64 km.
1 Tilina Levin - Staffanstorp CK 01.43,35


BEG 80 km.
1 Jon Fuglsang - Jc Cykelklub 02.04,53
2 Danny Skovgren - Abc s.t.
3 Jens Noppenau - Fbl 02.04,55
4 Peter Moll Hjort - Abc s.t.
5 Nicolas Møller Henschel - Politiets Ca s.t.
6 Bjarne Hansen - Abc s.t.
7 Michael Buck Kesby - Dcr Ballerup s.t.
8 Torsten Bak - Amager Cr s.t.
9 Steen Mørch - Amager Cr s.t.
10 Jens Lauridsen - Roskilde Cr 02.04,57
11 Ole Baltsersen - Ordrup Cc s.t.
12 Tejs Jansen - JC Cykelklub 02.04,58
13 Lars F. Jensen - FBL s.t.


H40 96 km.
1 Bogi Kristiansen - Cc Gladsaxe 02.23,22
2 Bruno Kasper Petersen - Brøndby Cc s.t.
3 Per Jacobsen - Amager Cr s.t.
4 Lars Uffe Nielsen - Team Cykling Ringsted s.t.
5 Jan Roesgarth - Hvidovre Ck s.t.
6 Steen Michael Petersen - Nordsjællands Ck s.t.
7 Jan Per Rudis - Roskilde Cr s.t.
8 Arno Andersen - Hvidovre Ck s.t.
9 Michael Barfoed - Politiets Ca s.t.
10 Michael Bornak - Hillerød Ck 02.24,25
11 Christian   Clausen Mathiesen - Politiets Ca s.t.
12 Niels Marquard Jensen - Sorø Bc s.t.
13 Michael Nielsen - Hvidovre Ck s.t.
14 Johannes Agerholm - Abc s.t.
15 Henrik Zachariassen - Abc s.t.


H50 80 km.
1 Henrik Bjarne Jensen - Fbl 02.24,30
2 Klaus Pedersen - Greve Cc 02.25,37
3 Kurt Hansen - Køge Cr s.t.
4 Paul Michael Kristensen - Roskilde Cr s.t.
5 Micael Becker - Abc s.t.
6 Jimmi Johansen - Lyngby Cc s.t.
7 Claus August Van Der Goot - Team Cykling Ringsted s.t.
8 Jørgen Østerby - Abc s.t.
9 Bo Lyngbye Hansen - Nordsjællands Ck s.t.
10 Bo  Juul Kisum - Kck Herlev s.t.
11 Claus Carlsen - Roskilde Cr s.t.


H60 64 km.
1 Anders Høj - Skive Ck 01.43,35
2 Mogens Bøhm - Lyngby Cc s.t.
3 John Helleskov - Team Hfck & Ko s.t.
4 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko s.t.
5 Jørgen Andersen - Sorø Bc s.t.
6 Leif Møller Jensen - Nakskov Cc s.t.
7 John Elo Madsen - Team Hfck & Ko s.t.
8 Søren Frank Jensen - Værløse Farum Ck s.t.
9 Helge  Ingemann Petersen - Team Cykling Ringsted s.t.
10 Jørgen Bengtsen - Abc s.t.
11 Mogens Rasmussen - Nakskov Cc s.t.
12 Ole Vinge Olsen - Hillerød Ck s.t.


UNG 64 km.
1 Sebastian Lander - Køge Cr 01.41,48
2 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup Cc s.t.
3 Emil Søeberg Hovmand - Ordrup Cc 01.41,52
4 Andreas  Brasen Kidmose - Holbæk Cr 01.42,15
5 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted 01.42,17
6 Stefan Linné Jørgensen - Ck Fix s.t.
7 Andreas Dencker - Ordrup Cc s.t.
8 Mathias Øllegaard - Hvidovre Ck s.t.
9 Dion Jimmy Hansen - Dcr Ballerup s.t.
10 Simon Frederiksen - Roskilde Cr s.t.
11 Anders Essom-stenz - Holbæk Cr s.t.
12 Magnus Damsbo Lund - Lyngby Cc s.t.
13 Anders Vind - Hvidovre Ck s.t.
14 Frederik Bjørke Schwartz - Dcr Ballerup s.t.
15 Laurits Enevoldsen - Team Cykling Ringsted s.t.


ÆLD 48 km.
1 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby Cc 01.16,09
2 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup s.t.
3 Jonathan Enevoldsen - Team Cykling Ringsted s.t.
4 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cykling Ringsted s.t.
5 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
6 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc s.t.
7 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.
8 Rasmus Hestbek Lund - Kck Herlev s.t.
9 Frederik Mortensen - Greve Cc 01.21,02
10 Jon Van Dijk Nielsen - Ordrup Cc s.t.
11 Mads Elkjær Møller - Holbæk Cr s.t.
12 Jakob Olsen - Hfck s.t.
13 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.

1 Mette Meyer - Køge CR 01.25,46
2 Amanda Dyrkilde - Roskilde CR 01.29,55


MEL 22 km.
1 Tobias Bagger - Ordrup Cc 00.39,23
2 Kristian Holm - Cc Gladsaxe s.t.
3 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe s.t.
4 Louis Bendixen - Abc s.t.
5 Rasmus Bøgh Wallin - Ordrup Cc s.t.
6 Mathias Wickmann Krigbaum - Dcr Ballerup s.t.
7 Magnus Bak Klaris - Amager Cr s.t.
8 Tobias Mørch Kongstad - Amager Cr s.t.

1 Nadia Pedersen - DCR Ballerup 00.48,02


YNG 15 km.
1 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted 00.29,45
2 Anders Mielke - Roskilde Cr s.t.
3 Rasmus Ambrosiusen - Hillerød Ck s.t.
4 Mads Jeppesen - Greve Cc s.t.

1 Lise Martina Engberg - Hillerød CK 00.29,45
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE