Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Jimmy Casper - Hushovd på hospitalet

Sejr til Jimmy Casper - Hushovd på hospitalet

02. juli 2006 17:440

Foto: Sirotti


Franskmanden Jimmy Casper vandt løbets første etape efter en fremragende afslutning, hvor han totalt overraskede alle favoritterne. Desværre blev festen overskygget af et uheld til Thor Hushovd på de sidste kilometer, da nordmanden ramte en tilskuer og fik en 7 centimeter lang revne i skulderen.

Blodet fossede ud af nordmanden og han er nu på vej til hospitalet. Forhåbentligt er der ikke sket noget alvorligt, så han kan være tilbage igen i morgen.

Ellers startede dagens etape som forventet. Allerede fra start af stak Matthieu Sprick (BTL), Benoit Vaugrenard (FDJ), Stephane Auge (COF) og Nicolas Portal (CEI) af fra feltet. En gruppe på tre ryttere, Unai Etxebarria (EUS), Fabian Wegmann (GST) og Walter Beneteau (BTL) gik efter dem og efter en længere jagt blev der samling mellem de to grupper.

De syv ryttere fik så lov af feltet til at køre og fik hurtigt oparbejdet et forspring på 4,30 min. Mere forspring fik de dog aldrig lov til at få, for Credit Agricole holdet arbejdede fortrinligt for deres kaptajn i gult, og holdte dette forspring alene indtil der manglede 70 kilometer. På dette tidspunkt satte de andre sprinterhold, Quick Step, Milram og Davitamon-Lotto sig frem i feltet og hjalp Credit Agricole.

Over de næste kilometer fik sprinterholdende lynhurtigt reduceret forspringet til under to minutter, så de hele tiden næsten kunne se op til udbryderne.

Da der manglede 15 kilometer af etapen, var forspringet helt nede på kun 20 sekunder, men så angreb Walter Beneteau, og ingen af de andre i udbruddet kunne følge ham, og de blev hurtigt indhentet af feltet. Franskmanden gav alt hvad han havde og med ti kilometer til mål, havde han øget forspringet til 30 sekunder. Men en kilometer senere var det også slut for Beneteau og dermed var der lagt op til en sprinterfest.

Quick Step og Lampre-Fondital prøvede at styre spurten, men det kiksede alvorligt for begge to. Med hele 350 meter til mål sad Boonen pludselig helt forrest og blev dermed tvunget til at åbne spurten. Selv for en verdensmester er dette ikke muligt, så han blev overhalet af op til flere ryttere og sluttede på en skuffende 13. plads.


Foto: Sirotti


Med Boonen ude, var det tid til at andre kunne få plads, og den udnyttede Jimmy Casper flot og dermed kunne franskmanden tage en super flot etapesejre – hans første i Tour de France sammenhæng - foran Robbie McEwen og med Zabel på tredjepladsen.


Foto: Sirotti


Resultat af 1. etape
1 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 4.10.00
2 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
3 Erik Zabel (Ger) Milram
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas
6 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
7 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
8 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
9 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
10 Oscar Freire (Spa) Rabobank
11 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
12 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
14 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
15 Robert Hunter (RSA) Phonak
16 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
17 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
18 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
19 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
20 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
21 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
22 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
23 George Hincapie (USA) Discovery Channel
24 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
25 David Millar (GBr) Saunier Duval
26 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
27 David Canada (Spa) Saunier Duval
28 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
29 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
32 Michael Albasini (Ita) Liquigas
33 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
34 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
35 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
36 Marco Velo (Ita) Milram
37 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
38 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel
39 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
40 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
41 Mirko Celestino (Ita) Milram
42 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
43 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
44 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
45 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
46 Floyd Landis (USA) Phonak
47 Bert Grabsch (Ger) Phonak
48 Fabio Sacchi (Ita) Milram
49 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
50 Björn Schröder (Ger) Milram
51 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
52 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
53 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
54 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
55 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
56 Axel Merckx (Bel) Phonak
57 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
58 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
59 Christian Knees (Ger) Milram
60 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
61 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
62 Pieter Weening (Ned) Rabobank
63 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
64 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
65 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
66 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
67 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
68 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
69 Denis Menchov (Rus) Rabobank
70 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
71 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
73 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
74 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
75 Bobby Julich (USA) Team CSC
76 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
77 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
78 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
79 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
80 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
81 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
82 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
83 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
84 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
85 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
86 Andriy Grivko (Ukr) Milram
87 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
88 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
89 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
90 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
91 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
92 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
93 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
94 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
96 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
97 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
98 Bram De Groot (Ned) Rabobank
99 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
100 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
101 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
102 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
103 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
104 José Azevedo (Por) Discovery Channel
105 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
106 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
107 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
108 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
109 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
110 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
111 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
112 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
113 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
114 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
115 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
116 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
117 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
118 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
119 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
120 David Zabriskie (USA) Team CSC
121 Jens Voigt (Ger) Team CSC
122 Frank Schleck (Lux) Team CSC

123 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
124 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
125 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
126 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
127 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
128 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
129 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
130 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
131 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
132 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
133 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
134 Moises Duenas (Spa) Agritubel
135 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
136 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
137 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
138 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
139 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
140 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
141 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
142 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
143 Alexandre Moos (Swi) Phonak
144 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
145 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
146 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
147 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
148 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
149 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
150 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
151 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
152 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
153 Erik Dekker (Ned) Rabobank
154 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
155 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
156 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
157 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
158 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
159 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
160 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
161 David Moncoutié (Fra) Cofidis
162 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
163 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
164 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
165 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
166 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
167 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
168 Kjelt Carlström (Fin) Liquigas
169 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
170 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
171 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
172 Ralf Grabsch (Ger) Milram 0.42
173 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic
174 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.20
175 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 2.08
176 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.29

Samlet stilling efter 1. etape
1 George Hincapie (USA) Discovery Channel 4.18.15
2 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 0.02
3 David Zabriskie (USA) Team CSC 0.06
4 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
6 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
7 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 0.08
8 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 0.10
9 Floyd Landis (USA) Phonak 0.11
10 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
11 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.12
12 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
13 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 0.13
14 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.14
15 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.15
16 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
17 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
18 David Millar (GBr) Saunier Duval 0.16
19 Bert Grabsch (Ger) Phonak
20 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 0.17
21 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 0.18
22 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
23 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
24 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
25 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
26 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 0.19
27 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
28 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.20
29 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
30 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
31 Bobby Julich (USA) Team CSC
32 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 0.21
33 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 0.22
34 Michael Albasini (Ita) Liquigas
35 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 0.23
36 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
37 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
38 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
39 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.24
40 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
41 Robert Hunter (RSA) Phonak
42 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
43 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.25
44 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
45 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
46 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
47 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
48 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
49 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
50 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.26
51 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
52 José Azevedo (Por) Discovery Channel
53 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.27
54 Erik Dekker (Ned) Rabobank
55 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
56 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
57 Bram De Groot (Ned) Rabobank 0.28
58 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
59 Denis Menchov (Rus) Rabobank
60 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
61 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
62 Oscar Freire (Spa) Rabobank
63 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
64 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
65 Erik Zabel (Ger) Milram
66 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 0.29
67 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
68 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
69 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
70 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 0.30
71 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
72 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
73 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
74 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
75 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.31
76 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
77 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 0.32
78 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
79 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
80 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
81 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
82 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.33
83 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
84 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
85 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
86 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
88 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.34
89 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
90 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
91 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
93 Christian Knees (Ger) Milram 0.35
94 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
95 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
96 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
97 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.36
98 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
99 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
100 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
101 Fabio Sacchi (Ita) Milram
102 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
103 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.37
104 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
105 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.38
106 Björn Schröder (Ger) Milram 0.39
107 Mirko Celestino (Ita) Milram
108 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
109 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
110 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
111 Axel Merckx (Bel) Phonak
112 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 0.40
113 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
114 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
115 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
116 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
117 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 0.41
118 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
119 David Canada (Spa) Saunier Duval
120 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
121 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
122 Moises Duenas (Spa) Agritubel
123 Alexandre Moos (Swi) Phonak 0.42
124 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
125 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 0.43
126 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
127 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
128 Andriy Grivko (Ukr) Milram
129 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 0.44
130 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
131 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
132 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
133 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
134 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 0.45
135 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
136 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
137 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
138 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
139 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
140 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
141 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 0.46
142 Marco Velo (Ita) Milram
143 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
144 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.47
145 Frank Schleck (Lux) Team CSC
146 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.48
147 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
148 David Moncoutié (Fra) Cofidis
149 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
150 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
151 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 0.49
152 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
153 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
154 Kjelt Carlström (Fin) Liquigas 0.50
155 Luca Paolini (Ita) Liquigas
156 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
157 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 0.51
158 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
159 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
160 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 0.52
161 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
162 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
163 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
164 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 0.54
165 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
166 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 0.58
167 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.00
168 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.03
169 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 1.06
170 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 1.09
171 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 1.12
172 Ralf Grabsch (Ger) Milram 1.27
173 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 1.46
174 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 2.10
175 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 3.10
176 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 3.13

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 35 pts
2 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 32
3 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 30
4 Erik Zabel (Ger) Milram 26
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 24
6 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 24
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas 22
8 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20
9 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 18
10 George Hincapie (USA) Discovery Channel 17
11 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 16
12 Oscar Freire (Spa) Rabobank 16
13 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 15
14 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
15 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 13
16 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 12
17 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
18 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 10
19 David Zabriskie (USA) Team CSC 10
20 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 10
21 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
22 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 8
23 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 8
24 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 7
25 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
26 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 6
27 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 5
28 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 4
29 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4
30 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 4
31 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
32 Floyd Landis (USA) Phonak 2
33 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
34 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
35 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 2
36 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
37 David Millar (GBr) Saunier Duval 1

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 3 pts
2 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
3 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Discovery Channel Team 12.55.16
2 Team CSC 0.01
3 T-Mobile Team 0.07
4 Caisse D’Epargne-Illes Balears
5 Phonak Hearing Systems 0.14
6 Gerolsteiner 0.18
7 Davitamon - Lotto 0.31
8 Credit Agricole
9 Liquigas 0.32
10 AG2R Prevoyance
11 Cofidis Credit Par Telephone 0.34
12 Lampre-Fondital 0.37
13 Francaise Des Jeux 0.39
14 Saunier Duval - Prodir 0.42
15 Rabobank
16 Bouygues Telecom 0.46
17 Quick Step - Innergetic
18 Euskaltel - Euskadi 1.03
19 Team Milram 1.16
20 Agritubel 1.23
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER