Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Kurt Asle Arvesen og CSC Saxo Bank

Sejr til Kurt Asle Arvesen og CSC Saxo Bank

16. juli 2008 16:460

Efter en hæsblæsende finale kunne Team CSC Saxo Bank og Kurt Asle Arvesen vinde 11. etape af Tour de France. Nordmanden vandt etapen i en firemandsspurt foran Martin Elmiger, Alessandro Ballen og med Koos Moerenhout som nummer fire, efter at have været i udbrud en stor del af dagen.

Inden det kom så langt for Kurt Asle Arvesen, skulle vi dog lige igennem en hæsblæsende start på dagens 167,5 kilometer lange etape fra Lannemezan til Foix. Angrebene begyndte med det samme i højre og venstre side, men de blev alle kørt ind af Credit Agricole mandskabet, der havde planer for Thor Hushovd ved den første indlagte spurt. Det blev da også til den ventede spurt mellem den norske rytter og Oscar Freire (Rabobank). De blev dog begge snydt af Leonardo Duque (Cofidis), der tog spurten foran Hushovd og Freire.

Herefter angreb Thomas Voeckler. Han kørte solo et par kilometer, før han blev hentet, hvorefter Kurt Asle Arvesen (Team CSC Saxo Bank), Alessandro Ballan (Lampre), Alexandre Botcharov og Dmitriy Fofonov (Credit Agricole), Gert Steegmans (Quick Step), Martin Elmiger (Ag2r La Mondiale), Fabian Wegmann (Gerolsteiner), Koos Moerenhout (Rabobank), Marco Velo (Milram), Benoit Vaugrenard (Francaise des Jeux) og Amael Moinard (Cofidis) kørte væk. Kort efter kom også Filippo Pozzato (Liquigas) og Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom) op bagfra, og de tretten ryttere fik lov til at køre væk. På dagens første kategori 3-stigning, måtte store Gert Steegmans dog opgive at følge med gruppen, som dermed var nede på 12 ryttere.

Silence-Lotto havde ikke den store interesse i at indhente gruppen igen, da bedste rytter i udbruddet, Alexandre Botcharov, inden dagens etape var små 21 minutter efter. Derfor fik gruppen hurtigt et forspring på over 15 minutter.

Opad dagens 12,6 kilometer lange kategori 1 stigning, Col du Portel, satte Amael Moinard et angreb ind i frontgruppen og han fik med det samme slået hullet til de resterende ryttere. På toppen havde han lidt over to minutter, med 57 kilometer til mål.

Nede i feltet prøvede Oscar Pereiro (Caisse d’Erpargne) at komme tilbage i løbet igen, da han satte et angreb ind. Da han havde små to minutter, satte Team CSC Saxo Bank sig frem, da de ikke havde interesse i at få det spanske hold tilbage i klassementet. Derudover ville det danske hold ikke risikere, at en rytter som Botcharov ville tage den gule trøje med mange minutter, som det skete da netop Oscar Pereiro vandt Touren i 2006. Den gang blev de beskyldt for ikke at tage ansvar, så det skulle ikke ske igen.

Fremme i front fik Amael Moinard mere og mere besvær med at holde Kurt Asle gruppen væk på vej ind mod mål. Med 25 kilometer tilbage var forspringet nede på kun 1.07 min og 15 kilometere senere var det nede på kun 15 sekunder.

Med fem kilometer til mål var Moinard så indhentet og dermed kunne finalen starte forfra. Martin Elmiger startede først med Kurt Asle Arvesen på hjul. De tog fik et lille hul ned til de andre. Enigheden blandt de to var dog ikke særlig stor, så feltet lå hele tiden lige bagved dem.

Med godt to kilometer til mål lukkede Alessandro Ballan hullet op til de to. Han var dog ikke interesseret i at tage nogle føringer, så det var igen overladt til Arvesen og Elmiger at holde tempoet oppe. Arvesen forsøgte derefter et par gange at rykke væk, men begge gange var det Elmiger som lukkede hullet. Med lidt under en kilometer til mål kom også Koos Moerenhout op til de tre, og dermed skulle fire ryttere afgøre etapen imellem sig.

Med 500 meter til mål overtog Arvesen fronten og der blev han lige til mål. Både Elmiger og Ballan var dog meget tæt på at slå ham på stregen, men for Arvesen og CSC Saxo Bank blev det til en flot drømmesejr. Nu er Touren for alvor kommet i gang for det danske hold.

Nede i feltet overtog Silence-Lotto igen arbejdet i gruppen, efter at Team CSC Saxo Bank havde kørt Oscar Pereiro ind igen. De kørte også lidt ind til sidst, så de sluttede små 15 minutter efter. Thor Hushovd vandt feltets spurt og kunne dermed tage endnu lidt point ind på Oscar Freire i kampen om den grønne trøje.

Dermed er alt status quo i klassementet, så vi har stadigvæk Cadel Evans i den gule førertrøje med Fränk Schleck et sølle sekund efter.

Foto: Sirotti


Resulat af 11. etape
1 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC - Saxo Bank 3.58.13 (42.19 km/t)
2 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
3 Alessandro Ballan - Lampre
4 Koos Moerenhout - Rabobank 0.02
5 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 0.11
6 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 0.14
7 Filippo Pozzato - Liquigas
8 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
9 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
10 Marco Velo - Team Milram
11 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
12 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.29
13 Thor Hushovd - Crédit Agricole 14.51
14 Erik Zabel - Team Milram
15 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
16 Oscar Freire Gomez - Rabobank
17 Kim Kirchen - Team Columbia
18 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
19 Christian Vande Velde - Team Garmin-Chipotle p/b H30
20 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
21 Yaroslav Popovych - Silence - Lotto
22 Arnaud Gérard - Française des Jeux
23 Daniele Righi - Lampre
24 William Bonnet - Crédit Agricole
25 Frederik Willems - Liquigas
26 George Hincapie - Team Columbia
27 Cadel Evans - Silence - Lotto
28 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank
29 Denis Menchov - Rabobank
30 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank
31 John-Lee Augustyn - Barloworld
32 Sebastian Lang - Gerolsteiner
33 Dario David Cioni - Silence - Lotto
34 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Scott
35 Carlos Sastre Candil - Team CSC - Saxo Bank
36 Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale
37 David Millar - Team Garmin-Chipotle p/b H30
38 Bram Tankink - Rabobank
39 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
40 Trent Lowe - Team Garmin-Chipotle p/b H30
41 Christian Knees - Team Milram
42 Kanstantsin Siutsou - Team Columbia
43 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
44 Thomas Lövkvist - Team Columbia
45 Jens Voigt - Team CSC - Saxo Bank
46 Matteo Carrara - Quick Step
47 Damiano Cunego - Lampre
48 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
49 Markus Fothen - Gerolsteiner
50 Björn Schröder - Team Milram
51 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
52 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel
53 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale
54 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
55 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott
56 Jesús Del Nero - Saunier Duval - Scott
57 Joost Posthuma - Rabobank
58 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
59 Stéphane Goubert - AG2R La Mondiale
60 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
61 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
62 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
63 Pieter Weening - Rabobank
64 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale
65 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
66 Simon Gerrans - Crédit Agricole
67 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
68 Paolo Tiralongo - Lampre
69 Laurens Ten Dam - Rabobank
70 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Chipotle p/b H30
71 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi
72 Marzio Bruseghin - Lampre
73 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
74 Roman Kreuziger - Liquigas
75 Stef Clement - Bouygues Telecom
76 Volodymir Gustov - Team CSC - Saxo Bank
77 Ronny Scholz - Gerolsteiner
78 José Iván Gutierrez - Caisse d'Epargne
79 Sandy Casar - Française des Jeux
80 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
81 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi
82 Vincenzo Nibali - Liquigas
83 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
84 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
85 Gianpaolo Cheula - Barloworld
86 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
87 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
88 Stijn Devolder - Quick Step
89 Matteo Tosatto - Quick Step
90 Marco Marzano - Lampre
91 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
92 Jurgen Van De Walle - Quick Step
93 David Moncoutié - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
94 Mario Aerts - Silence - Lotto
95 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
96 Sylvester Szmyd - Lampre
97 Nicolas Vogondy - Agritubel
98 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott
99 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
100 David López García - Caisse d'Epargne
101 Yoann Le Boulanger - Française des Jeux
102 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
103 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Scott
104 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
105 Fabian Cancellara - Team CSC - Saxo Bank 15.56
106 Johan Van Summeren - Silence - Lotto 16.42
107 Iñaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 22.14
108 Robbie McEwen - Silence - Lotto
109 Ralf Grabsch - Team Milram
110 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
111 Martin Müller - Team Milram
112 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Scott
113 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
114 Brett Lancaster - Team Milram
115 Matteo Bono - Lampre
116 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
117 Josep Jufre Pou - Saunier Duval - Scott
118 Robert Förster - Gerolsteiner
119 Niki Terpstra - Team Milram
120 Sébastien Rosseler - Quick Step
121 Steven De Jongh - Quick Step
122 Philippe Gilbert - Française des Jeux
123 Freddy Bichot - Agritubel
124 Christophe Brandt - Silence - Lotto
125 David Le Lay - Agritubel
126 Christopher Froome - Barloworld
127 Geoffroy Lequatre - Agritubel
128 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
129 Bernhard Eisel - Team Columbia
130 Mark Cavendish - Team Columbia
131 Adam Hansen - Team Columbia
132 José Luis Arrieta Lujambio - AG2R La Mondiale
133 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
134 Mark Renshaw - Crédit Agricole
135 Gorka Verdugo Markotegi - Euskaltel - Euskadi
136 Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
137 Romain Feillu - Agritubel
138 Gerald Ciolek - Team Columbia
139 Massimiliano Mori - Lampre
140 Francesco Chicchi - Liquigas
141 Jérémy Roy - Française des Jeux
142 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
143 Danny Pate - Team Garmin-Chipotle p/b H30
144 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30
145 Manuel Quinziato - Liquigas
146 Arnaud Coyot - Caisse d'Epargne
147 Julian Dean - Team Garmin-Chipotle p/b H30
148 Nicolas Jalabert - Agritubel
149 Murilo Fischer - Liquigas
150 Robert Hunter - Barloworld
151 Gert Steegmans - Quick Step
152 Leif Hoste - Silence - Lotto
153 Wim Vansevenant - Silence - Lotto
154 Nicki Sørensen - Team CSC - Saxo Bank
155 Sven Krauss - Gerolsteiner
156 Stuart O'Grady - Team CSC - Saxo Bank
157 Marcus Burghardt - Team Columbia
158 Sebastian Langeveld - Rabobank
159 William Frischkorn - Team Garmin-Chipotle p/b H30
160 Peter Velits - Team Milram
161 Baden Cooke - Barloworld
162 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step
163 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
164 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
165 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
166 Jimmy Casper - Agritubel 22.30

Udgået
DNS Moises Dueñas Nevado - Barloworld
DNF Félix Rafael Cárdenas - Barloworld
DNF Paolo Longo Borghini - Barloworld

Samlet stilling
1 Cadel Evans - Silence - Lotto 46.42.13
2 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank 0.01
3 Christian Vande Velde - Team Garmin-Chipotle p/b H30 0.38
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.46
5 Denis Menchov - Rabobank 0.57
6 Carlos Sastre Candil - Team CSC - Saxo Bank 1.28
7 Kim Kirchen - Team Columbia 1.56
8 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Scott 2.10
9 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 2.29
10 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 2.32
11 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 3.51
12 Vincenzo Nibali - Liquigas 4.18
13 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi 4.26
14 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 4.41
15 Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale 5.23
16 Damiano Cunego - Lampre 5.37
17 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6.01
18 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 6.07
19 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 6.11
20 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.47
21 Roman Kreuziger - Liquigas 7.00
22 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank 8.34
23 Laurens Ten Dam - Rabobank 8.48
24 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott 11.27
25 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11.49
26 Matteo Carrara - Quick Step 11.59
27 Sandy Casar - Française des Jeux 13.00
28 Marzio Bruseghin - Lampre 13.24
29 Stijn Devolder - Quick Step 13.36
30 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 14.04
31 Kanstantsin Siutsou - Team Columbia 16.02
32 Christian Knees - Team Milram 16.39
33 Markus Fothen - Gerolsteiner 18.08
34 Yaroslav Popovych - Silence - Lotto 18.09
35 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel 18.15
36 Stéphane Goubert - AG2R La Mondiale 20.10
37 Koos Moerenhout - Rabobank 21.38
38 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 21.50
39 Dario David Cioni - Silence - Lotto 22.43
40 Marco Velo - Team Milram 25.42
41 Jens Voigt - Team CSC - Saxo Bank 27.00
42 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 28.05
43 Thomas Lövkvist - Team Columbia 28.36
44 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 29.54
45 Mario Aerts - Silence - Lotto 30.38
46 Sylvester Szmyd - Lampre 30.49
47 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 32.09
48 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 33.52
49 José Iván Gutierrez - Caisse d'Epargne 34.49
50 David Millar - Team Garmin-Chipotle p/b H30 35.22
51 Volodymir Gustov - Team CSC - Saxo Bank 35.41
52 Paolo Tiralongo - Lampre 36.27
53 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 36.48
54 Bram Tankink - Rabobank 37.10
55 Erik Zabel - Team Milram 38.10
56 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 39.15
57 George Hincapie - Team Columbia 39.51
58 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 40.09
59 Jesús Del Nero - Saunier Duval - Scott 40.44
60 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 42.12
61 Filippo Pozzato - Liquigas 42.44
62 David López García - Caisse d'Epargne 43.54
63 Oscar Freire Gomez - Rabobank 47.09
64 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 47.40
65 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 49.13
66 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi 49.42
67 David Moncoutié - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 50.54
68 Trent Lowe - Team Garmin-Chipotle p/b H30 51.06
69 Sebastian Lang - Gerolsteiner 53.12
70 Joost Posthuma - Rabobank 53.28
71 Fabian Cancellara - Team CSC - Saxo Bank 55.07
72 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 55.11
73 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC - Saxo Bank 55.39
74 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 55.59
75 John-Lee Augustyn - Barloworld 56.18
76 Josep Jufre Pou - Saunier Duval - Scott 57.29
77 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 57.33
78 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 58.51
79 Yoann Le Boulanger - Française des Jeux 58.56
80 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Chipotle p/b H30 59.35
81 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.00.37
82 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Scott 1.01.10
83 Simon Gerrans - Crédit Agricole 1.06.38
84 Marco Marzano - Lampre 1.06.57
85 Matteo Tosatto - Quick Step 1.07.28
86 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.08.12
87 Pieter Weening - Rabobank 1.09.42
88 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
89 Murilo Fischer - Liquigas 1.09.45
90 Peter Velits - Team Milram 1.10.32
91 Thor Hushovd - Crédit Agricole
92 Ronny Scholz - Gerolsteiner 1.11.22
93 Johan Van Summeren - Silence - Lotto 1.11.24
94 Alessandro Ballan - Lampre 1.11.59
95 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale 1.12.49
96 Gorka Verdugo Markotegi - Euskaltel - Euskadi 1.13.18
97 Jurgen Van De Walle - Quick Step 1.13.40
98 David Le Lay - Agritubel 1.14.06
99 Stef Clement - Bouygues Telecom 1.15.11
100 William Bonnet - Crédit Agricole 1.15.38
101 Geoffroy Lequatre - Agritubel 1.16.19
102 Christopher Froome - Barloworld 1.16.21
103 Nicolas Vogondy - Agritubel
104 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.16.22
105 José Luis Arrieta Lujambio - AG2R La Mondiale 1.16.55
106 Martin Müller - Team Milram 1.18.02
107 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step 1.19.02
108 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 1.19.44
109 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.21.08
110 Sébastien Rosseler - Quick Step 1.21.16
111 Iñaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.23.53
112 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.27.05
113 Björn Schröder - Team Milram 1.28.13
114 Baden Cooke - Barloworld 1.28.57
115 Gerald Ciolek - Team Columbia 1.29.45
116 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 1.30.49
117 Adam Hansen - Team Columbia 1.31.03
118 Julian Dean - Team Garmin-Chipotle p/b H30 1.32.31
119 Matteo Bono - Lampre 1.32.42
120 Robert Hunter - Barloworld 1.32.43
121 Danny Pate - Team Garmin-Chipotle p/b H30 1.32.59
122 Robert Förster - Gerolsteiner 1.33.38
123 Stuart O'Grady - Team CSC - Saxo Bank 1.34.11
124 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Scott 1.35.16
125 Daniele Righi - Lampre 1.35.22
126 Frederik Willems - Liquigas 1.35.32
127 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom 1.35.52
128 Jérémy Roy - Française des Jeux 1.36.07
129 Sven Krauss - Gerolsteiner
130 Gianpaolo Cheula - Barloworld 1.36.42
131 Robbie McEwen - Silence - Lotto 1.39.09
132 Nicki Sørensen - Team CSC - Saxo Bank 1.39.19
133 Niki Terpstra - Team Milram 1.40.19
134 Nicolas Jalabert - Agritubel 1.40.32
135 Ralf Grabsch - Team Milram 1.41.20
136 Arnaud Coyot - Caisse d'Epargne 1.41.22
137 Gert Steegmans - Quick Step 1.41.50
138 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.42.20
139 Massimiliano Mori - Lampre 1.42.21
140 Christophe Brandt - Silence - Lotto 1.43.09
141 Manuel Quinziato - Liquigas 1.44.08
142 Leif Hoste - Silence - Lotto 1.45.10
143 Freddy Bichot - Agritubel 1.45.26
144 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.46.41
145 Romain Feillu - Agritubel 1.47.32
146 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.47.46
147 William Frischkorn - Team Garmin-Chipotle p/b H30 1.48.16
148 Steven De Jongh - Quick Step 1.49.01
149 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30 1.49.13
150 Marcus Burghardt - Team Columbia 1.49.15
151 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1.50.25
152 Sebastian Langeveld - Rabobank 1.50.41
153 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.50.54
154 Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.51.21
155 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.51.29
156 Mark Cavendish - Team Columbia 1.52.04
157 Brett Lancaster - Team Milram 1.52.58
158 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 1.53.21
159 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 1.53.46
160 Francesco Chicchi - Liquigas 1.55.25
161 Jimmy Casper - Agritubel 1.55.35
162 Bernhard Eisel - Team Columbia 1.55.56
163 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 1.57.10
164 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.00.33
165 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2.02.20
166 Wim Vansevenant - Silence - Lotto 2.04.02

Pointkonkurrencen
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 138 pts
2 Kim Kirchen - Team Columbia 128
3 Thor Hushovd - Crédit Agricole 117
4 Erik Zabel - Team Milram 99
5 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 96
6 Mark Cavendish - Team Columbia 86
7 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 85
8 Robert Hunter - Barloworld 82
9 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 70
10 Cadel Evans - Silence - Lotto 70
11 Romain Feillu - Agritubel 68
12 Filippo Pozzato - Liquigas 62
13 Robbie McEwen - Silence - Lotto 60
14 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank 57
15 Gerald Ciolek - Team Columbia 56
16 Jimmy Casper - Agritubel 55
17 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Scott 54
18 Robert Förster - Gerolsteiner 54
19 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 48
20 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale 47
21 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 46
22 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 45
23 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 45
24 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 43
25 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi 40
26 William Frischkorn - Team Garmin-Chipotle p/b H30 38
27 Gert Steegmans - Quick Step 38
28 Francesco Chicchi - Liquigas 38
29 Carlos Sastre Candil - Team CSC - Saxo Bank 37
30 Iñaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 34
31 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 34
32 Christian Vande Velde - Team Garmin-Chipotle p/b H30 33
33 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 33
34 Philippe Gilbert - Française des Jeux 32
35 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott 31
36 Denis Menchov - Rabobank 30
37 Julian Dean - Team Garmin-Chipotle p/b H30 30
38 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 28
39 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 27
40 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank 27
41 Matteo Carrara - Quick Step 27
42 David Millar - Team Garmin-Chipotle p/b H30 26
43 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC - Saxo Bank 25
44 Roman Kreuziger - Liquigas 23
45 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 23
46 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30 21
47 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 20
48 Koos Moerenhout - Rabobank 20
49 Alessandro Ballan - Lampre 20
50 Josep Jufre Pou - Saunier Duval - Scott 19
51 Nicolas Vogondy - Agritubel 19
52 Geoffroy Lequatre - Agritubel 18
53 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 18
54 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 17
55 Baden Cooke - Barloworld 17
56 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom 16
57 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 16
58 Fabian Cancellara - Team CSC - Saxo Bank 16
59 Marco Velo - Team Milram 15
60 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 15
61 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 14
62 Christian Knees - Team Milram 14
63 Mark Renshaw - Crédit Agricole 14
64 Freddy Bichot - Agritubel 12
65 Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
66 Vincenzo Nibali - Liquigas 12
67 Damiano Cunego - Lampre 12
68 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
69 Sebastian Lang - Gerolsteiner 12
70 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 12
71 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 12
72 Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale 11
73 Stijn Devolder - Quick Step 11
74 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 11
75 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 10
76 Nicolas Jalabert - Agritubel 10
77 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 10
78 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 10
79 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
80 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 8
81 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 8
82 George Hincapie - Team Columbia 7
83 Yaroslav Popovych - Silence - Lotto 6
84 Thomas Lövkvist - Team Columbia 6
85 Sven Krauss - Gerolsteiner 6
86 Sebastian Langeveld - Rabobank 5
87 Stéphane Goubert - AG2R La Mondiale 4
88 Jens Voigt - Team CSC - Saxo Bank 4
89 John-Lee Augustyn - Barloworld 4
90 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
91 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step 3
92 Volodymir Gustov - Team CSC - Saxo Bank 2
93 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Scott 2
94 David Le Lay - Agritubel 2
95 Jérémy Roy - Française des Jeux 2
96 Brett Lancaster - Team Milram 1
97 Dario David Cioni - Silence - Lotto -5
98 Paolo Tiralongo - Lampre -5
99 Danny Pate - Team Garmin-Chipotle p/b H30 -5
100 Marcus Burghardt - Team Columbia -5
101 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi -10

Bjergkonkurrencen
1 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 77 pts
2 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Scott 65
3 Sebastian Lang - Gerolsteiner 57
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 56
5 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank 46
6 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott 41
7 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Scott 36
8 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 31
9 Cadel Evans - Silence - Lotto 30
10 Vincenzo Nibali - Liquigas 30
11 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27
12 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 27
13 Denis Menchov - Rabobank 24
14 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 24
15 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 23
16 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 22
17 Carlos Sastre Candil - Team CSC - Saxo Bank 21
18 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
19 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
20 Jérémy Roy - Française des Jeux 19
21 Nicolas Jalabert - Agritubel 19
22 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 18
23 Josep Jufre Pou - Saunier Duval - Scott 18
24 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 16
25 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 16
26 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 15
27 Markus Fothen - Gerolsteiner 14
28 Alessandro Ballan - Lampre 14
29 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 13
30 Kim Kirchen - Team Columbia 12
31 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 12
32 Freddy Bichot - Agritubel 12
33 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom 11
34 Sandy Casar - Française des Jeux 11
35 Christian Vande Velde - Team Garmin-Chipotle p/b H30 10
36 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi 10
37 Roman Kreuziger - Liquigas 10
38 Kanstantsin Siutsou - Team Columbia 10
39 Fabian Cancellara - Team CSC - Saxo Bank 10
40 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 10
41 Björn Schröder - Team Milram 9
42 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
43 Filippo Pozzato - Liquigas 8
44 Oscar Freire Gomez - Rabobank 8
45 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC - Saxo Bank 8
46 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 8
47 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 6
48 Gorka Verdugo Markotegi - Euskaltel - Euskadi 6
49 David Millar - Team Garmin-Chipotle p/b H30 5
50 Matteo Carrara - Quick Step 5
51 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 5
52 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 4
53 Jens Voigt - Team CSC - Saxo Bank 3
54 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2
55 David Moncoutié - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
56 Yoann Le Boulanger - Française des Jeux 2
57 Simon Gerrans - Crédit Agricole 2
58 Ronny Scholz - Gerolsteiner 2
59 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 2
60 Marco Velo - Team Milram 1
61 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1
62 Bram Tankink - Rabobank 1
63 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi 1
64 David Le Lay - Agritubel 1
65 Geoffroy Lequatre - Agritubel 1
66 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1

Ungdomskonkurrencen
1 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 46.44.42
2 Vincenzo Nibali - Liquigas 1.49
3 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.18
4 Roman Kreuziger - Liquigas 4.31
5 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank 6.05
6 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel 15.46
7 Thomas Lövkvist - Team Columbia 26.07
8 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 34.19
9 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 36.46
10 Trent Lowe - Team Garmin-Chipotle p/b H30 48.37
11 John-Lee Augustyn - Barloworld 53.49
12 Peter Velits - Team Milram 1.08.03
13 Christopher Froome - Barloworld 1.13.52
14 Gerald Ciolek - Team Columbia 1.27.16
15 Matteo Bono - Lampre 1.30.13
16 Jérémy Roy - Française des Jeux 1.33.38
17 Sven Krauss - Gerolsteiner
18 Niki Terpstra - Team Milram 1.37.50
19 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.44.12
20 Romain Feillu - Agritubel 1.45.03
21 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.45.17
22 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30 1.46.44
23 Marcus Burghardt - Team Columbia 1.46.46
24 Sebastian Langeveld - Rabobank 1.48.12
25 Mark Cavendish - Team Columbia 1.49.35

Holdkonkurrencen
1 Team CSC Saxo Bank 139.58.49
2 AG2R-La Mondiale 4.49
3 Saunier Duval - Scott 10.11
4 Gerolsteiner 15.23
5 Rabobank 18.46
6 Lampre 30.03
7 Caisse d'Epargne 32.45
8 Euskaltel - Euskadi 35.45
9 Credit Agricole 41.49
10 Silence - Lotto 43.06
11 Liquigas 44.04
12 Team Columbia 47.30
13 Francaise des Jeux 49.17
14 Cofidis Credit Par Telephone 58.34
15 Barloworld 1.04.14
16 Garmin Chipotle 1.07.24
17 Quick Step 1.13.30
18 Bouygues Telecom 1.15.24
19 Team Milram 1.19.33
20 Agritubel 1.57.56



KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS