Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Mengin - Nuyens beholder førertrøje

Sejr til Mengin - Nuyens beholder førertrøje

10. februar 2007 18:280


Christophe Mengin vandt dagens etape i Etoile de Bessèges. Kort før mål på den 151 kilometer lange etape angreb Mengin sammen med Frédéric Amorison. De to ryttere arbejde godt sammen, og det lykkedes dem lige akkurat at holde feltet væk. I spurten mellem de to viste Mengin sig dog at være den hurtigste.

I den samlede stilling er det stadigvæk Nick Nuyens som fører, inden sidste etape fra Gagnières til Bessèges bliver kørt i morgen.

 
Foto: Codidis i front


Foto: Cofidis styrede etapen med hård hånd




Foto: Nick Nuyens fører fortsat samlet


Foto: Christophe Mengin efter etapen

Resultat af 4. etape
1 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux 3.22.28 (44.96 km/h)
2 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner 0.02
3 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com
4 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
5 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole
6 Yauheni Hutarovich (Blr) Roubaix Lille Metropole
7 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne-Armor Lux
8 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis
9 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
10 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne-Armor Lux
11 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
12 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
13 Renaud Dion (Fra) Ag2r Prévoyance
14 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
15 Jukka Vastaranta (Fin) Jartazi Promo Fashion
16 Jean Mespoulede (Fra) Auber
17 Mathieu Drujon (Fra) Auber
18 Denis Flahaut (Fra) Jartazi Promo Fashion
19 Ruggero Marzoli (Ita) Tinkoff Credit Systems
20 Michaël Blanchy (Bel) Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
21 Nikolas Maes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
22 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet-Tönissteiner
23 Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom
24 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
25 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
26 Jean-Noel Wolf (Fra) Storez-Ledecq Matériaux
27 Benoît Sinner (Fra) Agritubel
28 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
29 Renaud Pioline (Fra) Auber
30 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
31 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
32 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems
33 Nick Nuyens (Bel) Cofidis
34 Sébastien Minard (Fra) Cofidis
35 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
36 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
37 Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole
38 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
39 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto
40 Anton Mindlin (Rus) Tinkoff Credit Systems
41 Kevin De Weert (Bel) Cofidis
42 Ludovic Auger (Fra) Française Des Jeux
43 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
44 Hubert Dupont (Fra) Ag2r Prévoyance
45 Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com
46 Dominique Cornu (Bel) Predictor-Lotto
47 Xavier Floriencio Cabre (Esp) Bouygues Telecom
48 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
49 Troels Ronning Vinther (Den) Unibet.com
50 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
51 Christophe Brandt (Bel) Predictor-Lotto
52 Mario Ickx (Bel) Jartazi Promo Fashion
53 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems
54 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
55 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
56 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis
57 Pieter Mertens (Bel) Predictor-Lotto
58 Frédéric Gabriel (Fra) Landbouwkrediet-Tönissteiner
59 Christophe Detilloux (Bel) Française Des Jeux
60 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
61 Jelle Vanendert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
62 Yohan Cauquil (Fin) Jartazi Promo Fashion
63 Jan Kuyckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
64 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
65 Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto
66 Sébastien Duret (Fra) Bretagne-Armor Lux
67 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
68 Cédric Hervé (Fra) Agritubel
69 Guillaume Levarlet (Fra) Auber
70 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
71 Dries Devenyns (Bel) Predictor-Lotto
72 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
73 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis
74 Christophe Moreau (Fra) Ag2r Prévoyance
75 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi Promo Fashion
76 Martin Elmiger (Swi) Ag2r Prévoyance
77 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
78 Janek Tombak (Est) Jartazi Promo Fashion
79 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
80 Charles Guilbert (Fra) Bretagne-Armor Lux
81 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
82 Scott Davis (Aus) T-Mobile
83 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux
84 Thierry Marichal (Bel) Française Des Jeux
85 Frédéric Finot (Fra) Roubaix Lille Metropole
86 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
87 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
88 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
89 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems
90 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
91 David Lelay (Fra) Bretagne-Armor Lux
92 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole
93 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto
94 Laurent Mangel (Fra) Ag2r Prévoyance
95 Koen Barbé (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
96 Ludovic Turpin (Fra) Ag2r Prévoyance
97 Stéphane Goubert (Fra) Ag2r Prévoyance
98 Paul Brousse (Fra) Roubaix Lille Metropole
99 Ronny Poelvoorde (Bel) Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
100 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole
101 Axel Merckx (Bel) T-Mobile
102 Christophe Riblon (Fra) Ag2r Prévoyance
103 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
104 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
105 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
106 Yann Pivois (Fra) Bretagne-Armor Lux
107 Frank Høj (Den) Cofidis
108 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
109 Arnaud Lesvenan (Fra) Roubaix Lille Metropole
110 Maxime Médérel (Fra) Auber
111 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
112 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile
113 Stéphane Pétilleau (Fra) Bretagne-Armor Lux
114 Daniele Contrini (Ita) Tinkoff Credit Systems
115 Niels Brouzes (Fra) Auber 0.55
116 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 1.19
117 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 1.33
118 Christophe Diguet (Fra) Auber 1.47
119 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 6.27
120 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 10.31
121 Joop De Gans (Ned) Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders 14.36
122 Nicolas Baïolet (Bel) Storez-Ledecq Matériaux 15.36


Udgået ryttere på 4. etape 
DNS Mathieu Criquielion (Bel) Jartazi Promo Fashion
DNF Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
DNF Ken De Vaere (Bel) Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
DNF Ludovic Martin (Fra) Storez-Ledecq Matériaux
DNF Jean-Philippe Dony (Bel) Storez-Ledecq Matériaux


Samlet stilling efter 4. etape
1 Nick Nuyens (Bel) Cofidis 14.20.70
2 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 0.08
3 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto 0.10
4 Kevin De Weert (Bel) Cofidis 0.18
5 Sébastien Minard (Fra) Cofidis 0.39
6 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis 0.42
7 Jukka Vastaranta (Fin) Jartazi Promo Fashion 0.44
8 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
9 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 0.48
10 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 0.57
11 Pieter Mertens (Bel) Predictor-Lotto 0.59
12 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1.00
13 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
14 Dominique Cornu (Bel) Predictor-Lotto
15 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
16 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis
17 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
18 Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole
19 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
20 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
21 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
22 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
23 David Lelay (Fra) Bretagne-Armor Lux
24 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems 1.11
25 Hubert Dupont (Fra) Ag2r Prévoyance
26 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto
27 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 1.14
28 Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto 1.35
29 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
30 Paul Brousse (Fra) Roubaix Lille Metropole
31 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 1.41
32 Ruggero Marzoli (Ita) Tinkoff Credit Systems 1.47
33 Nikolas Maes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.51
34 Axel Merckx (Bel) T-Mobile 2.30
35 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole 4.16
36 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
37 Sébastien Duret (Fra) Bretagne-Armor Lux 4.27
38 Dries Devenyns (Bel) Predictor-Lotto 4.51
39 Laurent Mangel (Fra) Ag2r Prévoyance 7.42
40 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 9.47
41 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole 9.50
42 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
43 Frank Høj (Den) Cofidis
44 Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com 10.08
45 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux 10.15
46 Thierry Marichal (Bel) Française Des Jeux 10.25
47 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 10.27
48 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole
49 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 11.59
50 Frédéric Finot (Fra) Roubaix Lille Metropole 12.18
51 Stéphane Pétilleau (Fra) Bretagne-Armor Lux
52 Scott Davis (Aus) T-Mobile 16.49
53 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 17.17
54 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 17.56
55 Renaud Dion (Fra) Ag2r Prévoyance 18.02
56 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
57 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 18.12
58 Christophe Moreau (Fra) Ag2r Prévoyance 18.13
59 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com 20.03
60 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
61 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne-Armor Lux 20.09
62 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne-Armor Lux
63 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet-Tönissteiner
64 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
65 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
66 Mathieu Drujon (Fra) Auber
67 Martin Elmiger (Swi) Ag2r Prévoyance
68 Christophe Detilloux (Bel) Française Des Jeux
69 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
70 Janek Tombak (Est) Jartazi Promo Fashion
71 Koen Barbé (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
72 Jelle Vanendert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
73 Guillaume Levarlet (Fra) Auber
74 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis
75 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
76 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
77 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
78 Christophe Brandt (Bel) Predictor-Lotto 20.20
79 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
80 Charles Guilbert (Fra) Bretagne-Armor Lux
81 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
82 Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom 20.25
83 Benoît Sinner (Fra) Agritubel 20.43
84 Jan Kuyckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner 20.44
85 Troels Ronning Vinther (Den) Unibet.com
86 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems
87 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
88 Yann Pivois (Fra) Bretagne-Armor Lux
89 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
90 Stéphane Goubert (Fra) Ag2r Prévoyance
91 Maxime Médérel (Fra) Auber 21.03
92 Cédric Hervé (Fra) Agritubel 21.08
93 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile
94 Niels Brouzes (Fra) Auber 21.56
95 Arnaud Lesvenan (Fra) Roubaix Lille Metropole 28.39
96 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole 31.25
97 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 31.27
98 Michaël Blanchy (Bel) Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
99 Jean Mespoulede (Fra) Auber
100 Jean-Noel Wolf (Fra) Storez-Ledecq Matériaux
101 Anton Mindlin (Rus) Tinkoff Credit Systems
102 Frédéric Gabriel (Fra) Landbouwkrediet-Tönissteiner
103 Ludovic Auger (Fra) Française Des Jeux
104 Renaud Pioline (Fra) Auber
105 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi Promo Fashion
106 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
107 Ludovic Turpin (Fra) Ag2r Prévoyance
108 Yohan Cauquil (Fin) Jartazi Promo Fashion
109 Christophe Riblon (Fra) Ag2r Prévoyance
110 Daniele Contrini (Ita) Tinkoff Credit Systems
111 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 32.58
112 Mario Ickx (Bel) Jartazi Promo Fashion 33.24
113 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom 36.07
114 Christophe Diguet (Fra) Auber 37.55
115 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 39.49
116 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 42.35
117 Ronny Poelvoorde (Bel) Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders 43.29
118 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile 45.26
119 Yauheni Hutarovich (Blr) Roubaix Lille Metropole
120 Joop De Gans (Ned) Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders 46.01
121 Nicolas Baïolet (Bel) Storez-Ledecq Matériaux 47.01
122 Denis Flahaut (Fra) Jartazi Promo Fashion 48.12


Holdkonkurrencen efter 4. etape

1 Cofidis 43.01.38
2 Tinkoff Credit Systems 43.02.35
3 Predictor-Lotto
4 Crédit Agricole 43.03.35
5 Roubaix Lille Metropole 43.03.56
6 Bretagne-Armor Lux 43.06.37
7 Française Des Jeux 43.11.53
8 Bouygues Telecom 43.11.55
9 Unibet.com 43.12.23
10 T-Mobile 43.12.25
11 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 43.13.02
12 Ag2r Prévoyance 43.27.05
13 Agritubel 43.34.36
14 Landbouwkrediet-Tönissteiner 43.41.39
15 Jartazi Promo Fashion 43.52.41
16 Auber 44.01.42
17 Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders 44.37.58


Pointkonkurrencen efter 4. etape

1 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 42 pts
2 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 39
3 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 37
4 Nick Nuyens (Bel) Cofidis 33
5 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com 30
6 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis 29
7 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 26
8 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux 25
9 Ruggero Marzoli (Ita) Tinkoff Credit Systems 25
10 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 20
11 Sébastien Minard (Fra) Cofidis 20
12 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner 20
13 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne-Armor Lux 17
14 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 17
15 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 16
16 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto 16
17 Kevin De Weert (Bel) Cofidis 16
18 Jukka Vastaranta (Fin) Jartazi Promo Fashion 16
19 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems 16
20 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 14
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?