Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Morten Reckweg i Ringsted

Sejr til Morten Reckweg i Ringsted

15. april 2007 16:360
Den unge Team GLS rytter, Morten Reckweg, fik i dag en fremragende start på den danske landevejssæson. Morten Reckweg kom alene til mål godt et halvt minut foran Michael Johansen og Jacob Kollerup fra Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel.

”Det gik lige efter planen i dag, og det lykkedes os at tage sejren, efter en lang og hård kamp hele dagen med Team Vision Bikes,” udtalte Team GLS sportsdirektør, Brian Dandanell, efter løbet.  

Tre ryttere havde tidligt fået et hul ned til feltet, men da der blev kørt ind på de afgørende omgange, rykkede Jacob Kollerup og Morten Reckweg væk fra feltet, og kørte optil frontrioen.

”Lige så snart Reckweg og Kollerup kom frem til de forreste, så rykkede Reckweg med det samme, og selvom Kollerup prøvede at følge med, så lykkedes det stille og roligt Reckweg at øge sit forspring. På et tidspunkt kommer Michael Johansen op til Kollerup, og selvom de to holdkammerater arbejdede sammen, kunne de ikke indhente Reckweg, som dermed kunne tage en meget flot sejr,” sluttede Brian Dandanell af med.


Resultat
1 Morten Reckweg - Team GLS
2 Michael Bjørn Johansen - Team Vision Bikes
3 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes
4 Simon Lerbech - Team Vision Bikes
5 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand Horsens
6 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes
7 Dejan Aistrup - Køge Cr
8 Martin Hansen - Herning Ck - Elite
9 Philip Nicholas Nielsen - Ck Fix
10 Morten Øllegaard - Team Python Pro Næstved
11 Mads Bang Andersen - Dcr Ballerup
12 Thomas Riber-Selleberg - Team GLS
13 Guytan Lilholt - Herning Ck
14 Gregers Rosdahl - ABC
15 Thomas Kristiansen - Team GLS


D45 69,6 km.

1 Sanne de Haas - Dcr Ballerup


H40 104,4 km.

1 Bogi Christiansen - Cc Gladsaxe
2 Michael Baunsgaard - Dcr Ballerup
3 Jens Kasler - Roskilde Cr
4 Christian Poulsen - Dcr Ballerup
5 Frank Reuter - Politiets Ca
6 Anders Voldby - Roskilde Cr
7 Jan Roesgarth - Hvidovre Ck
8 Boine Andersson - Nässjö CK
9 Steffen Høhl Quebec - Ck Fix
10 Henrik Jappe - Greve Cc
11 Jan Per Rudis - Roskilde Cr
12 Lars Schmidt - Hvidovre Ck
13 Michael Bornak - Hillerød Ck
14 Jesper Lindenskov Andersen - Roskilde Cr
15 Bo Simonsen - Køge Cr
16 Steen Parmo - Greve Cc


H50 104,4 km.

1 Henrik Bjarne Jensen - Fbl
2 Johannes Agerholm - Abc
3 Klaus Pedersen - Greve Cc
4 Flemming Bech - Dbc
5 Micael Becker - Abc
6 Tommy Vibholm - Horsens Ac
7 Svend Erik Pedersen - Greve Cc
8 Claus Carlsen - Roskilde Cr
9 Bjørn Midtgaard - Holbæk Cr


DA 104,4 km.

1 Marie Lindberg - Equipe Nürnberg Versicherung


BEG 69,6 km.

1 Stefan H. Lezuik - Jc Cykelklub
2 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Amager Cr
3 Mikkel Christiansen - Roskilde Cr
4 Martin Ipsen - Køge Cr
5 Peter Madsen - Hvidovre Ck
6 Karsten Langkjær - Abc
7 Joakim Rudolf Hug - Abc
8 Bernhard Franzpötter - Roskilde Cr
9 Peter Moll Hjort - Abc
10 Danny Skovgren - Abc
11 Enrico Delpino - Jc Cykelklub
12 Steen Christensen - Lyngby Cc
13 Christian XXX - Jc Cykelklub


UNG 69,6 km. 

1 Sebastian Lander - Køge Cr 
2 Mark Sehested Pedersen - Roskilde Cr 
3 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge Cr 
4 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup Cc 
5 Thorvald Larsen - Slagelse Cr 
6 Emil Søeberg Hovmand - Ordrup Cc 
7 Pelle Niklas Christensen Clapp - Roskilde Cr 
8 Andreas Brasen Kidmose - Holbæk Cr 
9 Sebastian Refsgaard - Dcr Ballerup 
10 Mathias Øllegaard - Hvidovre Ck
11 Fredrik Isakssson -
12 Andreas Dencker - Ordrup Cc
13 Nicolai Aastrup - Roskilde Cr
14 Laurits Enevoldsen - Team Cykling Ringsted
15 Casper Christiansen - Dcr Ballerup
16 Anders Essom-stenz - Holbæk Cr


DJUN 69,6 km.

1 Rie Strand Olsen - Greve Cc
2 Ellinor Larsson-Lindgren - FK Trampen


H60 69,6 km.

1 John Helleskov - Team Hfck & Ko
2 Leif Jørgensen - Kalundborg Cc
3 Jørgen Emil Hansen - Nordsjællands Ck
4 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko
5 Jørgen Bengtsen - Abc
6 John Larsen - Team Hfck & Ko
7 Helge Ingemann Petersen - Team Cykling Ringsted
8 Jes Henrik Steen - Lyngby Cc
9 Holger Damgaard - Fbl
10 Jan Erik Christensen - Greve Cc
11 Allan Gall - Nakskov Cc


DB 104,4 km.

1 Iben Bohé - Hillerød Ck
2 Trine Lorentzen - Abc
3 Inge K. Baumgarten - Roskilde Cr
4 Connie Kjøller - Abc


B 104,4 km. 

1 Keld Fjord - Ck Kronborg 
2 Heine Hansen - Cc Gladsaxe 
3 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck 
4 Kim Lindhardt Jensen - Holbæk Cr
5 Patrik Eriksson - CK Ringen
6 Jesper Thomsen - Ck Kronborg
7 Rene Vinter Hasfeldt - Hvidovre Ck
8 Jesper Juul Andreasen - Næstved Bc


JUN 104,4 km.

1 Edvin Wilson - MA Speedwear Borås
2 Patrick Clausen - Glud & Marstrand Hobro-horsens
3 Michael Schön Poulsen - Amager Cr
4 Kasper Sørensen - Glud & Marstrand Hobro-horsens
5 Niki Byrgesen - Team Dcr Junior
6 Stefan Claes Dahl Olsen - Glud & Marstrand Hobro-horsens
7 Stefan Reinert Djurhuus - Amager Cr
8 Niklas Åkvik - Tønnsberg
9 Anders Rosquist Nørgaard - Silkeborg
10 Nicolai Clausen - Team Cycling Ringsted
11 Lars F. E. Jensen - Team Dcr Junior
12 Jacob Mørkøv - Team Dcr Junior
13 Simon Olsen - Team Dcr Junior


C 104,4 km.

1 Flemming Fisker Jensen - Hvidovre Ck
2 Anders Poul Hansen - Ck Fix
3 Kasper Storgaard Andersen - Hvidovre Ck
4 Claus Erik Nielsen - Roskilde Cr
5 Peder Jacobsen - Hillerød Ck
6 Leon Vibholm - Horsens Ac
7 Jesper Nielsen - Cc Gladsaxe
8 Casper Skovgaard - Bornholm CC
9 René Nielsen - Kalundborg Cc
10 Ivan Westh Christensen - Abc
11 Kennet Hansen - Lyngby Cc
12 Kim Franzpötter - Politiets Ca
13 Niels Kristian Andersen - Dcr Ballerup
14 Palle Nielsen Campaner - Abc
15 Ulrik Austin Laursen - Lfck
16 Thomas Dehn - Cc Gladsaxe
17 Brian Boesen Kuhre - Cc Gladsaxe


ÆLD 46 km

1 Thomas Grand Schmidt - Køge Cr
2 Alexander Kamp Egsted - Roskilde Cr
3 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cykling Ringsted
4 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby Cc
5 Andre´ Haubroe Larsen - Slagelse Cr
6 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc
7 Christoffer Pedersen - Ordrup Cc
8 Daniel Mielke - Roskilde Cr
9 Daniel Crone - Slagelse Cr
10 Mads Elkjær Møller - Holbæk Cr
11 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc
12 Frederik Parmo - Greve Cc
13 Alexander Hjortnæs - Ordrup Cc
14 Esben Peter Christian Clapp - Roskilde Cr
15 Nicholas Rathmann Lerche - Roskilde Cr
16 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted
17 Casper Folsach - Dcr Ballerup
18 Rune Marseen Jensen - Næstved Bc
19 Morten Søgaard Madsen - Roskilde Cr
20 Kasper Dahl Thygesen - Dcr Ballerup


ÆP

1 Mette Meyer - Køge CR
2 Pernille Ott Frendorf - Greve CC


MEL 23 km. 

1 Mads Pedersen - Holbæk Cr 
2 Kristian Holm - Cc Gladsaxe 
3 Jacob Szymula - Nakskov Cc 
4 Louis Bendixen - Abc 
5 Mathias Wickmann Krigbaum - Dcr Ballerup 
6 Andreas Pihl Nielsen - Cc Gladsaxe 
7 Emil Wang - Ck Fix 
8 Magnus Bak Klaris - Amager Cr 
9 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe
10 Frederik Bohé Jørgensen - Hillerød Ck


MP

1 Stine Ambrosiusen - Hillerød CK
2 Simone Kratholm - Amager CR


YNG 11,5 km.

1 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted
2 Jonas Wang - Ck Fix
3 Rasmus Ambrosiusen - Hillerød Ck
4 Anders Mielke - Roskilde Cr

1 Lise Martina Engberg - Hillerød CK

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER