Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Piepoli - Menchov i gyldent

Sejr til Piepoli - Menchov i gyldent

09. september 2007 17:240

Niende etape i årets Vuelta a España betød omrokeringer i toppen af klassementet, hvor Stijn Devolder måtte aflevere den gyldne trøje til Denis Menchov efter kun en enkelt dag. Bjargaslutningen på skisportssteder Cerler blev vundet af Leonardo Piepoli fra Saunier Duval.



Niende etape i årets Vuelta a España førte rytterne ud på den første af løbets to måske afgørende bjergetaper med i alt fire kategoriserede stigninger, herunder to kategori to stigninger og en enkelt treer, inden der sluttedes af ved skisportsstedet Estación de esquí Cerler på dagens eneste hors categorie med stigninger på 9,5% og 8,5%.

Ligesom rytterne i dag skulle køre adskillige kilometer opad, så viste termometeret også, at temperaturerne havde fulgt trop. Der var 28 grader i startområdet i Huesca. Dopingkontrollanterne var mødt op i morges for at tage blodprøver, men ingen af disse gav problemer for de berørte ryttere, og alle 181 tilbageværende var med, da rytterne rullede ud i den neutrale zone.

Knap var løbet givet frit, før første angreb blev sat ind, og efter nogle spredte forsøg lykkedes det en gruppe at komme af sted. Blandt initiativtagerne var Team CSC’s Chris Anker Sørensen, men det var holdkammeraten Christian Vandevelde, som kom med, da gruppen kom afsted.

Udbryderne: Stéphane Goubert, José Vicente Garcia Acosta, David Lopez Garcia, Christophe Kern, Igor Anton Hernandez, Davide Rebellin, Serafin Martínez Acevedo, Morris Possoni, Sylvester Szmyd, Alessandro Vanotti, Wim Van Hüffel, José Angel Gomez Marchante, Christian Vandevelde.

Udbryderne fik ret hurtigt et forspring på knap halvandet minut, men et højt tempo i feltet med en gennemsnitsfart i den første time på 41,1 km/t gjorde, at det i lang tid ikke lykkedes de seks at øge afstanden bemærkelsesværdigt. Til gengæld besluttede Bradley McGee at forlade løbet. Den australske rytter har ikke helt levet op til forventningerne, og efter 48 km af dagens etape valgte han at stå af cyklen.

Caisse d’Epargnes Oscar Pereiro Sio havde også problemer, og allerede efter de første 50 km var han fire minutter efter feltet. Til gengæld lykkedes det de forreste at øge deres forspring en smule, så de ved foden af dagens anden stigning havde 1:47 minutter ned til feltet, hvor det var Discovery Channel og Rabobank, der satte tempoet. På nedkørslen fra dagens anden stigning styrtede Serafin Martinez Acevedo, men kom på cyklen igen og kørte op til de andre udbrydere.

Oscar Pereiro Sio mistede yderligere tid, og efter ca. 85 km var han over ti minutter efter de forreste. Tempoet var ellers ikke lige så højt i løbets anden time – 39,1 km/t. I forplejningszonen var det slut for Pereiro. Han har været syg de seneste dage og kæmpede hårdt lige fra starten af dagens etape, men hans tidstab voksede konstant, og han benyttede altså forplejningszonen til at forlade løbet. Det samme gjaldt for Arkaitz Duran Daroca fra Saunier Duval og den tidligere U23 verdensmester, Francesco Chicchi fra Liquigas.

Den første til at opgive livet som udbryder var Christophe Kern, som efter godt 100 km I udbrud fik sværere og sværere ved at følge med, da opstigningen til dagens kategori 3 stigning begyndte, og mens de øvrige øgede deres forspring en smule, blev han opslugt af feltet. Den tredje time af dagens etape blev kørt med en gennemsnitshastighed på 39,5 km/t.

Udbrydernes forspring var på sit højeste 2:45 minutter, men herefter begyndte feltet igen at hente ind på dem, og efterhånden som den afsluttende stigning nærmede sig, sank afstanden mellem udbryderne og feltet, hvor det fortsat var Discovery Channel og Rabobank, der skiftedes til at føre.

Alessandro Vanotti forsøgte at stikke fra udbrydergruppen, men i feltet havde man lugtet blod, og der gik ikke længe, inden de var hentet. Forceringen og den sidste stigning fik feltet til at sprænges i flere mindre grupper. Danske Team CSC satte et hårdt tempo, og det fik Stijn Devolder i problemer. Rytteren i den gyldne førertrøje kunne ikke følge med, og i front var det en gruppe på 14 ryttere med favoritterne, der beredte sig på at afgøre etapen. Moreno angreb, mens Cuesta måtte slippe. Han ydede et flot stykke arbejde for sin kaptajn i dag. Moreno’s angreb nyttede dog ikke – han blev hurtigt hentet igen.

Med fem kilometer tilbage var der angreb fra Leonardo Piepoli og Denis Menchov. Team CSC’s kaptajn, Carlos Sastre, og Gerolsteiners Oliver Zaugg sad lige efter sammen med blandt andet Ezequiel Mosquera Miguez fra Karpin Galicia. Denis Menchov spurtede ikke med om sejren, der i stedet gik til Piepoli, men Menchov overtog løbets førertrøje efter dagens præstation.

Umiddelbart efter kom Ezequiel Mosquera Miguez i mål efterfulgt af Carlos Sastre og Oliver Zaugg. Cadel Evans tabte ca. et minut på dagens etape.


Resultat af 9. etape
1 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 4.28.21
2 Denis Menchov - Rabobank
3 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 0.17
4 Carlos Sastre - Team CSC
5 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 0.51
6 Daniel Moreno - Relax - Gam 1.03
7 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
8 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
9 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
10 Manuel Beltrán - Liquigas
11 Cadel Evans - Predictor - Lotto
12 Josep Jufré - Predictor - Lotto 1.28
13 David López - Caisse d'Epargne 1.44
14 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
15 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
16 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 2.04
17 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
18 Carlos Castaño - Karpin Galicia
19 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 2.08
20 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
21 Roman Kreuziger - Liquigas 3.17
22 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
23 René Mandri - AG2r Prévoyance
24 Volodymir Gustov - Team CSC
25 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
26 Chris Anker Sørensen - Team CSC
27 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
28 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.25
29 Mario Aerts - Predictor - Lotto
30 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
31 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
32 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 3.50
33 Stef Clement - Bouygues Telecom 4.03
34 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
35 David García - Karpin Galicia 4.11
36 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
37 Iñigo Cuesta - Team CSC
38 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 4.24
39 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
40 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 4.43
41 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.58
42 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
43 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
44 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 5.06
45 Ángel Vallejo - Relax - Gam 5.49
46 Jesús Hernández - Relax - Gam
47 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
48 Jérémy Roy - Française des Jeux
49 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 6.39
50 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
51 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
52 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
53 Marcus Ljungqvist - Team CSC
54 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
55 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
56 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
57 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
58 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 8.58
59 Alessandro Vanotti - Liquigas
60 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
61 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
62 Michael Blaudzun - Team CSC
63 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
64 Stephan Schreck - T-Mobile Team
65 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
66 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
67 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
68 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
69 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
70 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
71 Joost Posthuma - Rabobank
72 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
73 Marc De Maar - Rabobank
74 Alexandr Kolobnev - Team CSC
75 Santiago Perez - Relax - Gam
76 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
77 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
78 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
79 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
80 Christian Vande Velde - Team CSC
81 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
82 Santos González - Karpin Galicia
83 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
84 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 10.13
85 Marco Marzano - Lampre - Fondital 11.19
86 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11.53
87 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
88 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
89 Erik Zabel - Team Milram
90 Scott Davis - T-Mobile Team
91 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
92 Adam Hansen - T-Mobile Team
93 Matej Jurco - Team Milram
94 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
95 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
96 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
97 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
98 Chris Horner - Predictor - Lotto
99 Karsten Kroon - Team CSC
100 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
101 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
102 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 14.53
103 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
104 Fabio Sabatini - Team Milram
105 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic
106 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
107 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
108 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
109 Philippe Gilbert - Française des Jeux
110 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
111 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
112 Mickael Delage - Française des Jeux
113 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Ian McLeod - Française des Jeux
115 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
116 Bert Grabsch - T-Mobile Team
117 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
118 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
119 Patrick Calcagni - Liquigas
120 Mauro Da Dalto - Liquigas
121 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
122 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
123 Alessandro Petacchi - Team Milram
124 Marco Velo - Team Milram
125 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
126 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
127 Davide Rebellin - Gerolsteiner
128 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia
129 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
130 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
131 Niki Terpstra - Team Milram
132 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
133 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
134 Martin Müller - Team Milram
135 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
136 Koos Moerenhout - Rabobank
137 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
138 Rony Martias - Bouygues Telecom
139 Bart Dockx - Predictor - Lotto
140 Magnus Backstedt - Liquigas
141 Andreas Klier - T-Mobile Team
142 David Loosli - Lampre - Fondital
143 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
144 Oscar Freire Gomez - Rabobank
145 Tim Klinger - Gerolsteiner
146 André Greipel - T-Mobile Team
147 André Korff - T-Mobile Team
148 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
149 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
150 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
151 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
152 Franco Pellizotti - Liquigas
153 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
154 Alberto Ongarato - Team Milram
155 Markus Fothen - Gerolsteiner
156 Andrea Moletta - Gerolsteiner
157 Morris Possoni - Lampre - Fondital
158 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
159 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
160 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
161 Mark Renshaw - Crédit Agricole
162 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
163 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
164 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
165 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 16.05
166 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
167 Theo Eltink - Rabobank
168 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
169 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 16.07
170 Elia Rigotto - Team Milram 18.55
171 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 21.08
172 Gustavo César - Karpin Galicia
173 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
174 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
175 Christophe Kern - Crédit Agricole 21.10
DNF Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
DNF Bradley McGee - Française des Jeux
DNF Francesco Chicchi - Liquigas
DNF Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir


Samlet stilling efter 9. etape
1 Denis Menchov - Rabobank 33.54.46
2 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 2.01
3 Cadel Evans - Predictor - Lotto 2.27
4 Carlos Sastre - Team CSC 3.02
5 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4.02
6 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.28
7 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 4.42
8 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 4.58
9 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.07
10 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 5.19
11 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.55
12 Manuel Beltrán - Liquigas 5.56
13 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 6.06
14 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 7.51
15 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 8.25
16 Josep Jufré - Predictor - Lotto 8.58
17 Daniel Moreno - Relax - Gam 9.01
18 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 9.03
19 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.15
20 David López - Caisse d'Epargne 10.07
21 Chris Anker Sørensen - Team CSC 10.08
22 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 10.53
23 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 11.22
24 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 12.31
25 Roman Kreuziger - Liquigas 12.38
26 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12.40
27 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 12.43
28 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 12.53
29 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 13.24
30 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 13.47
31 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 14.13
32 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 14.26
33 Mario Aerts - Predictor - Lotto 14.34
34 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 15.15
35 Joost Posthuma - Rabobank 15.24
36 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 15.34
37 René Mandri - AG2r Prévoyance 15.39
38 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 16.12
39 Stef Clement - Bouygues Telecom 16.18
40 Jesús Hernández - Relax - Gam 16.23
41 Iñigo Cuesta - Team CSC 16.48
42 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 17.38
43 Volodymir Gustov - Team CSC 18.13
44 Alexandr Kolobnev - Team CSC 19.43
45 Chris Horner - Predictor - Lotto 19.50
46 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 20.43
47 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 21.07
48 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 21.15
49 Franco Pellizotti - Liquigas 21.50
50 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 22.11
51 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 22.27
52 Philippe Gilbert - Française des Jeux 22.39
53 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 23.11
54 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 24.32
55 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 24.39
56 Christian Vande Velde - Team CSC
57 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 24.54
58 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 25.08
59 Stephan Schreck - T-Mobile Team 25.36
60 David García - Karpin Galicia 25.46
61 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 25.51
62 Scott Davis - T-Mobile Team 26.14
63 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26.16
64 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi 27.08
65 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 27.37
66 Koos Moerenhout - Rabobank 27.46
67 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 28.10
68 Davide Rebellin - Gerolsteiner 28.46
69 Michael Blaudzun - Team CSC 29.05                                    
70 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 29.48
71 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 29.56
72 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 30.26
73 Alessandro Vanotti - Liquigas 30.57
74 Karsten Kroon - Team CSC 31.37
75 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 31.52
76 Carlos Castaño - Karpin Galicia
77 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 32.09
78 Marcus Ljungqvist - Team CSC 32.11
79 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 32.35
80 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 33.16
81 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 34.00
82 David Loosli - Lampre - Fondital 34.36
83 Erik Zabel - Team Milram 35.00
84 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 35.19
85 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 35.24
86 Theo Eltink - Rabobank 35.30
87 Jérémy Roy - Française des Jeux 35.32
88 Christophe Kern - Crédit Agricole 35.33
89 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 35.41
90 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 35.44
91 Bert Grabsch - T-Mobile Team 35.49
92 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 36.31
93 Adam Hansen - T-Mobile Team 36.53
94 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 37.59
95 Mickael Delage - Française des Jeux 38.23
96 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 38.31
97 Ángel Vallejo - Relax - Gam 38.38
98 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 38.39
99 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 39.00
100 Andrea Moletta - Gerolsteiner 39.41
101 Martin Müller - Team Milram 39.57
102 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 40.07
103 Oscar Freire Gomez - Rabobank 40.09
104 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 40.59
105 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 41.10
106 Morris Possoni - Lampre - Fondital 41.27
107 Bart Dockx - Predictor - Lotto 41.45
108 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 41.56
109 Mauro Da Dalto - Liquigas 42.40
110 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 43.14
111 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 43.31
112 Marc De Maar - Rabobank 43.50
113 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 43.55
114 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 44.03
115 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 44.25
116 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 44.28
117 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 44.29
118 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 44.35
119 Santiago Perez - Relax - Gam 44.43
120 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 45.02
121 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 45.04
122 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 45.38
123 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 46.31
124 Marco Marzano - Lampre - Fondital 46.42
125 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 47.41
126 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 48.17
127 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 48.54
128 Marco Velo - Team Milram 48.55
129 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 49.24
130 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 49.33
131 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 50.34
132 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 52.33
133 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 53.06
134 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 53.13
135 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 53.36
136 Gustavo César - Karpin Galicia 53.49
137 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 54.23
138 Patrick Calcagni - Liquigas 54.27
139 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic 55.03
140 André Greipel - T-Mobile Team 55.27
141 Andreas Klier - T-Mobile Team 55.41
142 Tim Klinger - Gerolsteiner 55.47
143 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 56.08
144 Matej Jurco - Team Milram 56.44
145 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 57.14
146 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 57.19
147 Alessandro Petacchi - Team Milram 57.57
148 Magnus Backstedt - Liquigas 57.58
149 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 58.11
150 Alberto Ongarato - Team Milram 58.12
151 Markus Fothen - Gerolsteiner 58.43
152 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 59.04
153 Elia Rigotto - Team Milram 59.09
154 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 59.19
155 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 59.57
156 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 1.00.00
157 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 1.00.04
158 Niki Terpstra - Team Milram 1.00.30
159 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 1.00.35
160 Rony Martias - Bouygues Telecom 1.00.59
161 Santos González - Karpin Galicia 1.01.41
162 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.01.54
163 André Korff - T-Mobile Team 1.02.43
164 Fabio Sabatini - Team Milram 1.03.56
165 Ian McLeod - Française des Jeux 1.06.35
166 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 1.07.11
167 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 1.07.47
168 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 1.10.35
169 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1.13.30
170 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1.15.27
171 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1.17.11
172 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 1.18.02
173 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 1.19.04
174 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 1.19.09
175 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 1.19.38


Pointkonkurrencen efter 9. etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 115 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 77
3 Erik Zabel - Team Milram 59
4 Denis Menchov - Rabobank 51
5 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 50
6 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 47
7 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 45
8 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 43
9 Philippe Gilbert - Française des Jeux 37
10 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 34
11 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 32
12 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 32
13 René Mandri - AG2r Prévoyance 32
14 Bert Grabsch - T-Mobile Team 28
15 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 28
16 Cadel Evans - Predictor - Lotto 27
17 Davide Rebellin - Gerolsteiner 26
18 Alessandro Petacchi - Team Milram 26
19 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 26
20 Carlos Sastre - Team CSC 24
21 André Korff - T-Mobile Team 24
22 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 23
23 Angelo Furlan - Crédit Agricole 21
24 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 20
25 Magnus Backstedt - Liquigas 18
26 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 18
27 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 17
28 Alessandro Vanotti - Liquigas 16
29 Daniel Moreno - Relax - Gam 16
30 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15
31 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 14
32 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 14
33 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 13
34 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 13
35 André Greipel - T-Mobile Team 13
36 Rony Martias - Bouygues Telecom 13
37 Josep Jufré - Predictor - Lotto 12
38 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 12
39 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 11
40 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 10
41 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 10
42 Manuel Beltrán - Liquigas 9
43 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
44 Marco Velo - Team Milram 9
45 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 9
46 Mickael Delage - Française des Jeux 8
47 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 8
48 Joost Posthuma - Rabobank 8
49 Franco Pellizotti - Liquigas 8
50 David García - Karpin Galicia 8
51 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 7
52 David López - Caisse d'Epargne 7
53 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 7
54 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
55 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
56 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 6
57 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 6
58 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 6
59 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 6
60 Santos González - Karpin Galicia 6
61 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 5
62 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 5
63 Chris Anker Sørensen - Team CSC 5
64 Mark Renshaw - Crédit Agricole 5
65 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 4
66 Karsten Kroon - Team CSC 4
67 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 4
68 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 4
69 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 4
70 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 3
71 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
72 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 2
73 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 2
74 Morris Possoni - Lampre - Fondital 2
75 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
76 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2
77 Patrick Calcagni - Liquigas 2
78 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 2
79 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 1
80 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 1
81 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
82 Scott Davis - T-Mobile Team 1
83 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 1
84 Jérémy Roy - Française des Jeux 1
85 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1
86 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1
87 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
88 Fabio Sabatini - Team Milram 1


Bjergkonkurrencen efter 9. etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 67 pts
2 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 59
3 Denis Menchov - Rabobank 41
4 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 34
5 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 29
6 Karsten Kroon - Team CSC 26
7 Carlos Sastre - Team CSC 26
8 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 24
9 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 24
10 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 23
11 Ángel Vallejo - Relax - Gam 21
12 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 20
13 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
14 Daniel Moreno - Relax - Gam 15
15 Davide Rebellin - Gerolsteiner 12
16 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
17 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 12
18 Cadel Evans - Predictor - Lotto 10
19 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 10
20 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 8
21 Josep Jufré - Predictor - Lotto 8
22 Morris Possoni - Lampre - Fondital 8
23 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 8
24 Gustavo César - Karpin Galicia 8
25 Alessandro Vanotti - Liquigas 7
26 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 7
27 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 6
28 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
29 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 6
30 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 6
31 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
32 David López - Caisse d'Epargne 6
33 Christophe Kern - Crédit Agricole 6
34 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
35 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
36 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 5
37 Franco Pellizotti - Liquigas 5
38 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 5
39 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4
40 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 4
41 Manuel Beltrán - Liquigas 3
42 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 3
43 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3
44 Roman Kreuziger - Liquigas 3
45 Iñigo Cuesta - Team CSC 3
46 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2
47 René Mandri - AG2r Prévoyance 2
48 Volodymir Gustov - Team CSC 2
49 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 2
50 Christian Vande Velde - Team CSC 2
51 Marc De Maar - Rabobank 2
52 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1
53 Joost Posthuma - Rabobank 1
54 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 1
55 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1
56 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 1
57 Elia Rigotto - Team Milram 1


Holdkonkurrencen efter 9. etape
1 Caisse d'Epargne 101.56.18
2 Team CSC 8.14
3 Predictor-Lotto 9.16
4 Euskaltel-Euskadi 9.42
5 Liquigas 11.15
6 AG2r Prévoyance 12.48
7 Rabobank 13.31
8 Karpin Galicia 15.00
9 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 18.29
10 Saunier Duval-Prodir 18.46
11 Quickstep-Innergetic 21.30
12 Discovery Channel 22.28
13 Gerolsteiner 30.25
14 Relax-Gam 33.58
15 Andalucia-Cayasur 39.37
16 Française des Jeux 43.41
17 Crédit Agricole 44.10
18 T-Mobile Professional Cycling 45.48
19 Lampre-Fondital 57.52
20 Bouygues Telecom 1.14.02
21 Team Milram 1.36.28




KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS