Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Sejr til Team CSC og førertrøje til Zabriskie

Sejr til Team CSC og førertrøje til Zabriskie

21. marts 2006 17:130

Annonce

Team CSC viste endnu engang, at holdet evner holdtidskørsels disciplinen på anden deletape af Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali. Holdet slog T-Mobile og Gerolsteiner med henholdsvis fem og otte sekunder.

Efter sejren sidder det danske ProTour mandskab solidt på klassementet, hvor man er indehaver af de første fem øverste pladser, med David Zabriskie i førertrøjen.


Resultat 1b. etape
1 Team CSC 12.49
2 T-Mobile Team 0.05
3 Gerolsteiner 0.08
4 Lampre-Fondital 0.11
5 Davitamon-Lotto 0.12
6 Liquigas 0.13
7 Team Milram 0.15
8 Phonak Hearing Systems 0.22
9 Ceramica Panaria-Navigare 0.24
10 Saunier Duval-Prodir 0.26
11 Quick Step-Innergetic 0.32
12 Acqua Sapone 0.34
13 Miche 0.35
14 Naturino-Sapore Di Mare 0.37
15 Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 0.38
16 Team Tenax Salmilano
17 Ceramica Flaminia 0.40
18 Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare 0.41
19 Navigators Insurance Cycling Team
20 AG2R Prevoyance 0.42
21 Team L.P.R. 0.45
22 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
23 Amore & Vita-McDonald's 0.48
24 Barloworld 0.49
25 OTC Doors-Lauretana 0.53

Samlet stilling efter 1b. etape
1 David Zabriskie (USA) Team CSC 2.26.16
2 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
3 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
4 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
5 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC

6 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.05
7 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
9 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
10 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
11 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 0.08
12 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
13 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
14 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
15 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
16 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
17 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
18 Moris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 0.11
19 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
20 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
21 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
22 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
23 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
24 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
25 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 0.12
26 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
27 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
28 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
29 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
30 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
31 Andre Korff (Ger) T-Mobile Team 0.13
32 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
33 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
34 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
35 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas
36 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
37 Andrea Noe (Ita) Liquigas
38 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
39 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
40 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 0.14
41 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
42 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 0.15
43 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram
44 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
45 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
46 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
47 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
48 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
49 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 0.21
50 Jose' E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 0.22
51 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
52 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
53 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
54 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
55 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
56 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
57 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
58 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare 0.24
59 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
60 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
61 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
62 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
63 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
64 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
65 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
66 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
67 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.26
68 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
69 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
70 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
71 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
72 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
73 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
74 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic 0.32
75 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
76 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
77 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Quick Step-Innergetic
78 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
79 Jakob Piil (Den) Team CSC
80 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone 0.34
81 Kanstantsin Siutsou (Blr) Acqua Sapone
82 Leonardo Moser (Ita) Acqua Sapone
83 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
84 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone
85 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua Sapone
86 Murilo Antonio Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 0.35
87 Maurizio Carta (Ita) Miche
88 Bo Hamburger (Den) Miche
89 Mauro Gerosa (Ita) Miche
90 Antonio D'aniello (Ita) Miche
91 Pasquale Muto (Ita) Miche
92 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
93 Alexandre Bazhenov (Rus) Naturino-Sapore Di Mare 0.37
94 Luigi Sestili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
95 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
96 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
97 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
98 Graziano Gasparre (Ita) Amore & Vita-McDonald's 0.38
99 Blazej Janiaczyk (Pol) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
100 Massimo Mazzanti (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
101 Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
102 Riccardo Chiarini (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
103 Raffaele Ferrara (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
104 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano
105 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano
106 Ruslan Pidgornyy (Ukr) Team Tenax Salmilano
107 Cristiano Salerno (Ita) Team Tenax Salmilano
108 Micula De Mattis (Ita) Team Tenax Salmilano
109 Gabriele Bosisio (Ita) Team Tenax Salmilano
110 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano
111 Massimo Codol (Ita) Team Tenax Salmilano
112 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia 0.40
113 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia
114 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
115 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia
116 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
117 Jose' Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
118 Dmitri Nikandrov (Rus) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare 0.41
119 Raivis Belohvosciks (Lat) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
120 Ivan De Nobile (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
121 Vladimir Duma (Ukr) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
122 Simone Bruson (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
123 Massimiliano Maisto (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
124 Javier Saez Jimenez (Spa) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
125 Oleg Grishkine (Rus) Navigators Insurance Cycling Team
126 Cesar Augusto Grajales (Col) Navigators Insurance Cycling Team
127 Glen Alan Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
128 David O'loughlin (Irl) Navigators Insurance Cycling Team
129 Valery Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team
130 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
131 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
132 Benjamin Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
133 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 0.42
134 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
135 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
136 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
137 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
138 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone 0.44
139 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R. 0.45
140 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.
141 Carlos Jose' Ochoa (Ven) Team L.P.R.
142 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
143 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
144 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
145 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
146 Freddy E. Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
147 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
148 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
149 Niklas Axelsson (Swe) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
150 Santo Anza (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
151 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
152 Paolo Valoti (Ita) Team L.P.R. 0.48
153 Ivan Fanelli (Ita) Amore & Vita-McDonald's
154 Drasutis Stundzia (Ltu) Amore & Vita-McDonald's
155 Dainius Kairelis (Ltu) Amore & Vita-McDonald's
156 Timothy Jones (Zim) Amore & Vita-McDonald's
157 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
158 Tiaan Kannemeyer (RSA) Barloworld 0.49
159 Pedro Arretundia (Spa) Barloworld
160 Felix Cardenas (Col) Barloworld
161 Amets Txurruka (Spa) Barloworld
162 Mauro Facci (Ita) Barloworld
163 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
164 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 0.52
165 Roman Luhovyy (Ukr) OTC Doors-Lauretana 0.53
166 Fabio Borghesi (Ita) OTC Doors-Lauretana
167 Matteo Lasurdi (Ita) OTC Doors-Lauretana
168 Jamie Burrow (GBr) OTC Doors-Lauretana
169 Emanuele Bindi (Ita) OTC Doors-Lauretana
170 Diego Genovesi (Ita) OTC Doors-Lauretana 1.01
171 Alessio Signego (Ita) OTC Doors-Lauretana 1.02
172 Juan Pablo Magallanes Aranda (Mex) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 1.10
173 Fabio Gilioli (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare 1.13
174 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.14
175 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 1.17
176 Ondrej Sosenka (Cze) Acqua Sapone 1.28
177 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 1.33
178 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC 1.36
179 Philip Deignan (Irl) AG2R Prevoyance
180 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 1.38
181 Christopher Stevenson (Swe) Amore & Vita-McDonald's 1.45
182 Maurizio Varini (Ita) Ceramica Flaminia 1.46
183 Marco Marcato (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 1.52
184 Konstantin Klyuev (Rus) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
185 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.03
186 Kimmo Kananen (Fin) Amore & Vita-McDonald's 2.05
187 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 2.06
188 Julien Loubet (Fra) AG2R Prevoyance 2.10
189 Yuri Metlushenko (Ukr) Miche 2.12
190 Alejandro Alberto Borrajo (Arg) Miche
191 Alessio Ricciardi (Ita) OTC Doors-Lauretana
192 Gianluca Geremia (Ita) Ceramica Flaminia 2.14
193 Guillermo Ruben Bongiorno (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 2.19
194 Artur Krzeszowiec (Pol) Amore & Vita-McDonald's 2.39
195 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia 2.46

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger