Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Tinkoff mandskabet

Sejr til Tinkoff mandskabet

10. februar 2007 13:320

Dagens etape i Tour of Langkawi havde mål og start i Kuala Lumpur. Etapen gik over 170.5 km. Feltet blev spredt en del på dagens etape.

Et udbrud kom afgørende afsted, og her lykkedes det russeren Paval Brutt og hente den første sejr til Tinkoff Credit Systems, siden holdet er blevet et professionel kontinentalt hold. Dagens etape blev hentet foran Unibet.com-rytteren Sergey Kolesnikov og Pierre Drancourt fra Bouygues Telecom.

Løbet føres fortsat af Anthony Charteau fra Credit Agricole.


Resultat af 9. etape
1 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 4.07.08
2 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 0.03
3 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
4 David George (RSA) South Africa
5 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 0.05
6 José Rujano (Ven) Unibet.com 0.10
7 Daryl Impey (RSA) South Africa 0.34
8 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com
9 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems
10 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team
11 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC
12 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team
13 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo
14 Nicholas White (RSA) South Africa
15 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC
16 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team
17 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream
18 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team
19 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice
20 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems
21 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
22 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
23 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance
24 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
25 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux
26 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole
27 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano
28 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team
29 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team
30 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
31 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
32 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
33 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com
34 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano 0.41
35 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems 0.42
36 Michael Lange (USA) Team Slipstream 0.46
37 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 3.02
38 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team 4.05
39 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 4.59
40 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
41 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC
42 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
43 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
44 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo
45 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
46 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team
47 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
48 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
49 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance
50 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC
51 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC
52 Ki Hong You (Kor) Korea National Team
53 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice
54 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano
55 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo
56 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano
57 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team
58 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano
59 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream
60 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team
61 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team
62 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
63 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
64 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
65 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems
66 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance
67 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance
68 William Ford (Aus) SouthAustralia.com
69 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa
70 Rupert Rheeder (RSA) South Africa
71 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team
72 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
73 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development 10.00
74 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare
75 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice
76 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare
77 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano
78 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development
79 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
80 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole
81 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole
82 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
83 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com
84 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team
85 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team
86 Pedro Costa (Por) Vitória ASC
87 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance
88 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
89 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
90 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
91 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com
92 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare
93 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
94 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling
95 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling
96 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare
97 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team
98 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development
99 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team
100 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
101 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team
102 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa 12.10


Samlet stilling efter 9. etape
1 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 30.50.19
2 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.02
3 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.34
4 David George (RSA) South Africa 3.06
5 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team 4.05
6 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team 4.14
7 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 4.21
8 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 4.43
9 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 4.53
10 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team 4.54
11 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 4.59
12 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 5.08
13 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems 5.11
14 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole 5.15
15 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com 5.40
16 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux 5.53
17 Michael Lange (USA) Team Slipstream 5.56
18 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team 7.52
19 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream 7.53
20 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com 7.56
21 José Rujano (Ven) Unibet.com 9.42
22 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 10.03
23 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team 10.52
24 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream 11.24
25 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team 11.37
26 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC 13.04
27 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 13.51
28 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team 13.55
29 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice 14.03
30 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team 14.26
31 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC 15.42
32 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance 15.52
33 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems 16.07
34 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo 16.40
35 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano 17.04
36 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole 17.14
37 Daryl Impey (RSA) South Africa 17.31
38 William Ford (Aus) SouthAustralia.com 17.35
39 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance 17.51
40 Nicholas White (RSA) South Africa 18.44
41 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 19.10
42 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 20.20
43 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano 21.00
44 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems 21.28
45 Ki Hong You (Kor) Korea National Team 21.31
46 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice 22.32
47 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance 22.35
48 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC 22.59
49 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 23.35
50 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo 23.59
51 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems 26.03
52 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa 26.07
53 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 26.08
54 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 26.15
55 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
56 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 26.18
57 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team 27.22
58 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com 27.34
59 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance 28.28
60 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC 28.37
61 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa 28.39
62 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 28.42
63 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 30.05
64 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team 30.07
65 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC 30.17
66 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 30.18
67 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare 30.50
68 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 31.18
69 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 31.24
70 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling 31.36
71 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team 31.43
72 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice 31.48
73 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano 32.20
74 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 32.34
75 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole 32.58
76 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development 33.23
77 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 34.24
78 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo 34.28
79 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling 35.21
80 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development 35.51
81 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 36.35
82 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 38.06
83 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano 38.53
84 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development 39.13
85 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team 40.05
86 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano 40.16
87 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team 41.05
88 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 41.24
89 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 42.02
90 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare 43.37
91 Rupert Rheeder (RSA) South Africa 44.53
92 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 45.15
93 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare 45.45
94 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare 46.55
95 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance 47.08
96 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team 47.47
97 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 47.58
98 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team 50.25
99 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com 51.24
100 Pedro Costa (Por) Vitória ASC 53.01
101 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team 53.06
102 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team 53.24
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger