Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Serpa slog til i Malaysia

Serpa slog til i Malaysia

09. februar 2007 08:060

Det var sydamerikanerne dominans på den bjergrige, men bare 84,4 km. lange, 8. etape af Tour de Langkawi, der blev vundet af Jose Serpa (Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia) foran landsmanden og holdkammeraten Walter Pedraza. På tredjepladsen kom den tidligere podievinder i Giro d´Italia, José Rujano (Unibet.com).

Løbets førende rytter Anthony Charteau (Crédit Agricole) forsvarede fornemt førertrøjen med en 10. plads på etapen, selvom han var hele 3.36 min. efter Serpa i mål.

Resultat af 8. etape
1 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 2.25.49
2 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.16
3 José Rujano (Ven) Unibet.com 1.44
4 David George (RSA) South Africa 2.25
5 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team 2.51
6 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team 3.00
7 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 3.21
8 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole 3.28
9 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 3.31
10 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 3.36
11 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team 3.43
12 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems 3.45
13 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 4.01
14 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 4.15
15 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com 4.26
16 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 4.29
17 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC 4.30
18 Michael Lange (USA) Team Slipstream
19 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux 4.46
20 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream 5.09
21 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com 6.14
22 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice 6.38
23 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team
24 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream 6.39
25 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team 6.41
26 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole
27 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance 7.18
28 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance
29 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 7.22
30 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC 7.43
31 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 8.16
32 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team
33 Ki Hong You (Kor) Korea National Team 8.28
34 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa 8.35
35 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team 8.43
36 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare 8.56
37 Daryl Impey (RSA) South Africa 9.09
38 Nicholas White (RSA) South Africa
39 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 9.12
40 William Ford (Aus) SouthAustralia.com 9.30
41 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com 9.34
42 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo 9.35
43 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
44 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano 9.38
45 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team 9.52
46 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 10.39
47 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice 10.40
48 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 10.43
49 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com 11.08
50 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC 11.11
51 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
52 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 11.57
53 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 12.19
54 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems 12.50
55 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems
56 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team 13.06
57 Mike Creed (USA) Team Slipstream 13.07
58 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 13.16
59 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
60 Kilian Patour (Fra) Team Slipstream 13.19
61 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling 13.36
62 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice 13.44
63 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano 13.54
64 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 14.08
65 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development 14.22
66 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa 14.31
67 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole 15.00
68 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole
69 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling 15.07
70 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team 15.17
71 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems 15.20
72 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare 15.24
73 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team 15.25
74 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance
75 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance
76 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo
77 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 15.44
78 Sang Jin Lee (Kor) Korea National Team 15.48
79 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare 16.28
80 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 16.39
81 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Pro Cycling 16.44
82 Johan Lindgren (Swe) Française des Jeux
83 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team 17.08
84 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano
85 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC 17.18
86 Mariusz Wiesiak (Pol) Nippo-Meitan Hompo
87 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo 17.20
88 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team 17.22
89 Kin San Wu (HKg) Hong Kong Pro Cycling 17.43
90 Rupert Rheeder (RSA) South Africa 18.09
91 Jeong Seok Chung (Kor) Korea National Team
92 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
93 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 18.15
94 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
95 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team 18.27
96 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 18.31
97 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 18.46
98 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano 18.51
99 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano
100 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 18.53
101 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance 19.00
102 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare 19.14
103 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
104 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team 19.42
105 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team 19.50
106 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development 19.57
107 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team
108 Pedro Costa (Por) Vitória ASC 20.05
109 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC
110 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com
111 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development 20.28


Samlede klassement efter 8. etape
1 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 26.42.37
2 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.02
3 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.34
4 David George (RSA) South Africa 3.39
5 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team 4.05
6 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team 4.14
7 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 4.43
8 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team 4.54
9 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 5.08
10 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
11 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems 5.14
12 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole 5.15
13 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 5.22
14 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 5.36
15 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com 5.40
16 Michael Lange (USA) Team Slipstream 5.44
17 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux 5.53
18 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream 6.59
19 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole 7.48
20 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team 7.52
21 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream 7.53
22 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com 7.56
23 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance 8.25
24 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 9.26
25 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team 9.30
26 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 10.03
27 José Rujano (Ven) Unibet.com 10.06
28 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team 10.52
29 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team 10.55
30 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC 11.17
31 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team 11.40
32 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo 12.15
33 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com 12.22
34 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano 12.39
35 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC 13.04
36 William Ford (Aus) SouthAustralia.com 13.10
37 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice 14.03
38 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance 15.52
39 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 15.55
40 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems 16.07
41 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 16.42
42 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa 17.04
43 Ki Hong You (Kor) Korea National Team 17.06
44 Daryl Impey (RSA) South Africa 17.31
45 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice 18.07
46 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com 18.08
47 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance 18.10
48 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC 18.34
49 Nicholas White (RSA) South Africa 18.44
50 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 19.10
51 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 19.12
52 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 20.52
53 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano 20.53
54 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems 21.20
55 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare 21.24
56 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems 21.38
57 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa 21.42
58 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 21.50
59 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
60 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 21.53
61 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 21.58
62 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling 22.10
63 Mike Creed (USA) Team Slipstream 22.12
64 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice 22.22
65 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team 22.57
66 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 23.08
67 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole 23.32
68 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development 23.57
69 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo 23.59
70 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance 24.03
71 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 24.17
72 Sang Jin Lee (Kor) Korea National Team 25.23
73 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team 25.42
74 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC 25.52
75 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling 25.55
76 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development
77 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 26.53
78 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 27.09
79 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team 27.18
80 Kin San Wu (HKg) Hong Kong Pro Cycling 27.33
81 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano 27.55
82 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC 28.37
83 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano 29.27
84 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development 29.47
85 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 29.59
86 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo 30.03
87 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 30.43
88 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team 31.39
89 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 32.36
90 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare 34.11
91 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 35.38
92 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team 35.40
93 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano 35.51
94 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare 36.20
95 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 36.59
96 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare 37.29
97 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team 37.51
98 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 38.32
99 Johan Lindgren (Swe) Française des Jeux 38.40
100 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Pro Cycling 38.41
101 Mariusz Wiesiak (Pol) Nippo-Meitan Hompo 39.15
102 Jeong Seok Chung (Kor) Korea National Team 40.06
103 Rupert Rheeder (RSA) South Africa 40.28
104 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 40.50
105 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team 40.59
106 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com 41.58
107 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance 42.43
108 Kilian Patour (Fra) Team Slipstream 43.00
109 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team 43.30
110 Pedro Costa (Por) Vitória ASC 43.35
111 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team 43.48

DEL
KOMMENTARER
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE