Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Amalie Dideriksen blev nummer sidst i fjerde afdeling af omnium ved OL og er nu samlet delt nummer otte.
Annonce
500 meter på tid er bare ikke en favoritdisciplin for Amalie Dideriksen. Danskeren kom skidt fra start og var klart den langsomste af de 18 ryttere, der skulle køre disciplinen ved OL i omnium.
Tiden blev på 38,032 sekunder og var langt fra hendes tid fra EM på 36,621 sekunder og endnu længere fra Anette Edmondsons bedste tid i konkurrencen på 34,938 sekunder.
Laura Trott blev nummer to med en tid på 35,253 sekunder, mens franske Laurie Berthon blev treer med 35,275.
Samlet fører Laura Trott dermed stadig, mens Jolien d'Hoore på andenpladsen nu er 12 point efter, Sarah Hammer er 16 point efter og Annette Edmondson 26 på fjerdepladsen. De øvrige ryttere er mindst 50 point efter Trott, og umiddelbart ser det ud til, at de fire førnævnte skal kæmpe om de tre medaljer.
Dideriksen er nede på en delt ottendeplads samlet. Hun har dog 22 point ned til nummer ti og kan derfor håbe på at holde sig fremme i næste disciplin, som er flyvende omgang - heller ikke en favorit. Sent i aften gælder det sidste afdeling, pointløbet, som hun er langt bedre til.
Samlet stilling efter 4 afdelinger
1 Laura Trott - Storbritannien 156
2 Jolien d'Hoore - Belgien 144
3 Sarah Hammer - USA 140
4 Annette Edmondson - Australien 130
5 Kirsten Wild - Holland 106
6 Laurie Berthon - Frankrig 104
7 Lauren Ellis - New Zealand 102
8 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 98
8 Amalie Dideriksen - Danmark 98
10 Marlies Mejias - Cuba 76
11 Allison Beveridge - Canada 74
11 Anna Knauer - Tyskland 74
13 Daria Pikulik - Polen 66
13 Mei Yu Hsiao - Taiwan 66
15 Xiaoling Luo - Kina 58
15 Xiao Juan Diao - Hong Kong 58
17 Sakura Tsukagoshi - Japan 56
18 Angie Sabrina Gonzalez - Venezuela 50
Scratch (1. afdeling)
1 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 40
1 omgang efter
2 Laura Trott - Storbritannien 38
3 Jolien d'Hoore - Belgien 36
4 Sarah Hammer - USA 34
5 Lauren Ellis - New Zealand 32
6 Annette Edmondson - Australien 30
7 Amalie Dideriksen - Danmark 28
8 Laurie Berthon - Frankrig 26
9 Kirsten Wild - Holland 24
10 Daria Pikulik - Polen 22
11 Xiao Juan Diao - Hong Kong 20
12 Marlies Mejias - Cuba 18
13 Mei Yu Hsiao - Taiwan 16
14 Allison Beveridge - Canada 14
15 Xiaoling Luo - Kina 12
16 Anna Knauer - Tyskland 10
17 Sakura Tsukagoshi - Japan 8
18 Angie Sabrina Gonzalez - Venezuela 6
3000 meter individuelt forfølgelsesløb (2. afdeling)
1 Laura Trott - Storbritannien 3.25,054 - 40
2 Sarah Hammer - USA 3.26,988 - 38
3 Jolien d'Hoore - Belgien 3.30,202 - 36
4 Amalie Dideriksen - Danmark 3.30,264 - 34
5 Kirsten Wild - Holland 3.31,941 - 32
6 Lauren Ellis - New Zealand 3.33,221 - 30
7 Annette Edmondson - Australien 3.33,818 - 28
8 Marlies Mejias - Cuba 3.34,034 - 26
9 Allison Beveridge - Canada 3.36,938 - 24
10 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 3.37,204 - 22
11 Daria Pikulik - Polen 3.39,880 - 20
12 Laurie Berthon - Frankrig 3.40,180 - 18
13 Anna Knauer - Tyskland 3.42,987 - 16
14 Xiao Juan Diao - Hong Kong 3.44,455 - 14
15 Xiaoling Luo - Kina 3.45,186 - 12
16 Sakura Tsukagoshi - Japan 3.46,842 - 10
17 Angie Sabrina Gonzalez - Venezuela 3.47,161 - 8
18 Mei Yu Hsiao - Taiwan 3.58,713 - 6
Udskilningsløb (3. afdeling)
1 Laura Trott - Storbritannien 40
2 Jolien d'Hoore - Belgien 38
3 Sarah Hammer - USA 36
4 Kirsten Wild - Holland 34
5 Annette Edmondson - Australien 32
6 Amalie Dideriksen - Danmark 30
7 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 28
8 Anna Knauer - Tyskland 26
9 Laurie Berthon - Frankrig 24
10 Xiaoling Luo - Kina 22
11 Lauren Ellis - New Zealand 20
12 Angie Sabrina Gonzalez - Venezuela 18
13 Mei Yu Hsiao - Taiwan 16
14 Xiao Juan Diao - Hong Kong 14
15 Allison Beveridge - Canada 12
16 Daria Pikulik - Polen 10
17 Sakura Tsukagoshi - Japan 8
18 Marlies Mejias - Cuba 6
500 meter på tid (4. afdeling)
1 Annette Edmondson - Australien 34,938 - 40
2 Laura Trott - Storbritannien 35,253 - 38
3 Laurie Berthon - Frankrig 35,275 - 36
4 Jolien d'Hoore - Belgien 35,326 - 34
5 Sarah Hammer - USA 35,366 - 32
6 Sakura Tsukagoshi - Japan 35,625 - 30
7 Mei Yu Hsiao - Taiwan 35,636 - 28
8 Marlies Mejias - Cuba 35,655 - 26
9 Allison Beveridge - Canada 36,247 - 24
10 Anna Knauer - Tyskland 36,370 - 22
11 Lauren Ellis - New Zealand 36,427 - 20
12 Angie Sabrina Gonzalez - Venezuela 36,535 - 18
13 Kirsten Wild - Holland 36,562 - 16
14 Daria Pikulik - Polen 36,690 - 14
15 Xiaoling Luo - Kina 36,944 - 12
16 Xiao Juan Diao - Hong Kong 36,945 - 10
17 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 37,007 - 8
18 Amalie Dideriksen - Danmark 38,032 - 6
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce