På 1. etape af Delta Tour Zeeland, som i dag blev kørt fra Middelburg til Goes over 191,3 kilometer, blev det til succes for Skil-Shimano, da holdets australske rytter Mitchell Docker sejrede foran Tylar Farrar (Garmin) og Grame Brown (Rabobank).
Det var årets første sejr til Mitchell Docker, som sluttede femmer samlet i Driedaagse van West-Vlaanderen tidligere på året.
Tylar Farrar (Garmin) fører etapeløbet samlet efter dagens andenplads.
Resultat af 1. etape1 Mitchell Docker - Skil - Shimano 04.33.07
2 Tyler Farrar - Garmin-Transitions
3
Graeme Brown - Rabobank
4 Aidis Kruopis - Palmans - Cras
5 Francisco Ventoso Alberdi - Carmiooro - NGC
6 Jack Bobridge - Garmin-Transitions
7 Jens Mouris - Vacansoleil Pro Cycling Team 0.02
8 Steven Caethoven - Landbouwkrediet
9 Jos Van Emden - Rabobank
10 Maxim Belkov - ISD - Neri 0.05
11 Svein Tuft - Garmin-Transitions 0.07
12 Murilo Antonio Fischer - Garmin-Transitions 0.16
13 Robert Wagner - Skil - Shimano 0.49
14 Michael Van Stayen - Topsport Vlaanderen - Mercator
15 Stefan Van Dijk - Verandas Willems
16
Gorik Gardeyn - Vacansoleil Pro Cycling Team
17
Rick Flens - Rabobank
18 Sjef De Wilde - Verandas Willems
19 Bart Van Haaren - Van Vliet EBH Elshof
20 Tom Stamsnijder - Rabobank
21 Roy Curvers - Skil - Shimano
22
Kris Boeckmans - Topsport Vlaanderen - Mercator
23 James Vanlandschoot - Verandas Willems
24 Francisco Pacheco - Xacobeo - Galicia
25 Ben Berden - Qin Cycling Team
26 Bert De Backer - Skil - Shimano
27 Sander Oostlander - Van Vliet EBH Elshof
28 Dominique Cornu - Skil - Shimano
29 Bram Schmitz - Van Vliet EBH Elshof
30 Sven Nijs - Landbouwkrediet
31
Joost Posthuma - Rabobank
32 Denys Kostyuk - ISD - Neri
33 Steven Kruijswijk - Rabobank
34 Marco Bos - Cycling Team Jo Piels
35 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet
36 Frederic Amarison - Landbouwkrediet
37 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet EBH Elshof
38 Arnoud van Groen - Vacansoleil Pro Cycling Team
39 Peter Schulting - Cycling Team Jo Piels
40 Jack Vermeulen - Van Vliet EBH Elshof
41 Daniel Schorn - Team NetApp
42 Bas Krauwel - Van Vliet EBH Elshof
43 David Garcia Dapena - Xacobeo - Galicia
44 Enrico Peruffo - Carmiooro - NGC
45
Pier Paolo De Negri - ISD - Neri
46 Jan Barta - Team NetApp
47 Cornelius Van Ooijen - Cycling Team Jo Piels
48 Timothy Duggan - Garmin-Transitions
49 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator
50 Maarten Neyens - Topsport Vlaanderen - Mercator
51
Bastien Delrot - Team NetApp
52 Geert Steurs - Topsport Vlaanderen - Mercator
53 Alberto Ongarato - Vacansoleil Pro Cycling Team
54 Nicky Cocquyt - Qin Cycling Team
55 Tim Mertens - Topsport Vlaanderen - Mercator
56
Robin Chaigneau - Skil - Shimano
57 Gustavo Dominguez Lemos - Xacobeo - Galicia
58 Koen Barbe - Landbouwkrediet
59 Tom Van den Houte - Landbouwkrediet
60 Johim Ariesen - Cycling Team Jo Piels
61 Alain Van der Velde - Qin Cycling Team
62 Frederik Veuchelen - Vacansoleil Pro Cycling Team
63 Sven Van den Houte - Verandas Willems
64 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cajasur
65 Andrea Piechele - Carmiooro - NGC
66 Geert Omloop - Palmans - Cras
67 José Anton De Segovia - Xacobeo - Galicia
68 Steven Cozza - Garmin-Transitions
69 Lars Boom - Rabobank
70 Gonzalo Rabunal Rios - Xacobeo - Galicia
71
Nelson Oliveira - Xacobeo - Galicia
72 Christoph Pfingsten - Van Vliet EBH Elshof
73 Bartosz Huzarski - ISD - Neri
74 Travis Meyer - Garmin-Transitions
75 Stijn Joseph - Topsport Vlaanderen - Mercator
76 Vladimer Isaichev - Xacobeo - Galicia
77 Daniele Ratto - Carmiooro - NGC
78 Igmar Depoortere - Qin Cycling Team
79 Jarno Gmelich Meijling - Cycling Team Jo Piels
80 Antonio Cabello Baena - Andalucia - Cajasur 1.34
81 Rob Goris - Palmans - Cras
82 Timothy Vangheel - Palmans - Cras
83 Dieter Cappelle - Verandas Willems
84 Vitaly Kondrut - ISD - Neri
85 Huub Duyn - Team NetApp
86 Rob Ruygh - Vacansoleil Pro Cycling Team
87 Wouter Mol - Vacansoleil Pro Cycling Team
88 Thomas Berkhout - Van Vliet EBH Elshof
89 Tom Vanbecelaere - Palmans - Cras
90 Javier Ramírez Abeja - Andalucia - Cajasur
91 Job Vissers - Skil - Shimano
92 Eric Bauman - Team NetApp
93 Eric Van de Meent - Qin Cycling Team
94 Oleksandr Kvachuk - ISD - Neri
95 Dmytro Krivtsov - ISD - Neri
96 Jan Kuyckx - Qin Cycling Team
97 Andy Cappelle - Verandas Willems
98 Leonardo Scarselli - ISD - Neri
99 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator
100 Vicioso Arcos Angel - Andalucia - Cajasur
101 Aristide Ratti - Carmiooro - NGC
102 Jin Long - Skil - Shimano
103 Andreas Schillinger - Team NetApp 2.23
104 Van Dulmen Thom - Cycling Team Jo Piels 2.37
105 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia - Cajasur 3.11
106 Estrada Ruiz Juan - Andalucia - Cajasur 3.25
107
Kai Reus - Rabobank 3.56
108 Jonathan Bertrand - Landbouwkrediet 4.54
109 Tom Relou - Cycling Team Jo Piels
110 Gustavo Cesar Veloso - Xacobeo - Galicia
111 Casare Benedetti - Team NetApp
112 Sebastian Fournet Fayard - Carmiooro - NGC
113 Jose Toribio Alcolea - Andalucia - Cajasur
114 Fabio Terrenzio - Carmiooro - NGC
115 Bobbie Traksel - Vacansoleil Pro Cycling Team
116 Jurgen Francois - Palmans - Cras
117 Jean Zen - Palmans - Cras
118 Kirk Carlsen - Garmin-Transitions
119 Jorge Montenegro - Andalucia - Cajasur
120 Sven Renders - Verandas Willems
121 Julien Paquet - Verandas Willems
122 Mortelmans Stijn - Palmans - Cras 7.56
UdgåetDNS Alessandro Raisoni - Carmiooro - NGC
DNF David Boucher - Landbouwkrediet
Samlet stilling1 Tyler Farrar - Garmin-Transitions 04.36.09
2 Jos Van Emden - Rabobank 0.04
3 Mitchell Docker - Skil - Shimano 0.06
4 Graeme Brown - Rabobank 0.07
5 Jack Bobridge - Garmin-Transitions 0.10
6 Jens Mouris - Vacansoleil Pro Cycling Team 0.13
7 Francisco Ventoso Alberdi - Carmiooro - NGC
8 Svein Tuft - Garmin-Transitions 0.15
9 Aidis Kruopis - Palmans - Cras 0.18
10 Steven Caethoven - Landbouwkrediet 0.19
11 Maxim Belkov - ISD - Neri 0.22
12 Murilo Antonio Fischer - Garmin-Transitions 0.29
13 Rick Flens - Rabobank 0.55
14 Joost Posthuma - Rabobank 0.56
15 Tom Stamsnijder - Rabobank 0.58
16 Lars Boom - Rabobank
17 Robert Wagner - Skil - Shimano
18 Sander Oostlander - Van Vliet EBH Elshof 1.00
19 Dominique Cornu - Skil - Shimano 1.01
20 Christoph Pfingsten - Van Vliet EBH Elshof 1.02
21 Stefan Van Dijk - Verandas Willems
22 Vladimer Isaichev - Xacobeo - Galicia 1.03
23 Nelson Oliveira - Xacobeo - Galicia
24 Bram Schmitz - Van Vliet EBH Elshof
25 Igmar Depoortere - Qin Cycling Team 1.04
26 José Anton De Segovia - Xacobeo - Galicia
27 Kris Boeckmans - Topsport Vlaanderen - Mercator
28 Gorik Gardeyn - Vacansoleil Pro Cycling Team
29 Enrico Peruffo - Carmiooro - NGC
30 Peter Schulting - Cycling Team Jo Piels 1.05
31 Jarno Gmelich Meijling - Cycling Team Jo Piels
32 Frederic Amarison - Landbouwkrediet
33 Daniel Schorn - Team NetApp
34 Travis Meyer - Garmin-Transitions
35 Francisco Pacheco - Xacobeo - Galicia
36 Steven Cozza - Garmin-Transitions
37 Bert De Backer - Skil - Shimano 1.06
38 Frederik Veuchelen - Vacansoleil Pro Cycling Team
39 Jan Barta - Team NetApp
40 Nicky Cocquyt - Qin Cycling Team
41 Robin Chaigneau - Skil - Shimano
42 Bart Van Haaren - Van Vliet EBH Elshof
43 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet 1.07
44 Arnoud van Groen - Vacansoleil Pro Cycling Team
45 Bas Krauwel - Van Vliet EBH Elshof
46 Steven Kruijswijk - Rabobank
47 Maarten Neyens - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.08
48 David Garcia Dapena - Xacobeo - Galicia
49 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet EBH Elshof
50 Bartosz Huzarski - ISD - Neri 1.09
51 Sjef De Wilde - Verandas Willems
52 Gonzalo Rabunal Rios - Xacobeo - Galicia
53 Tim Mertens - Topsport Vlaanderen - Mercator
54 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cajasur 1.10
55 Koen Barbe - Landbouwkrediet
56 Andrea Piechele - Carmiooro - NGC
57 Roy Curvers - Skil - Shimano 1.11
58 Timothy Duggan - Garmin-Transitions
59 Ben Berden - Qin Cycling Team 1.12
60 Jack Vermeulen - Van Vliet EBH Elshof
61 Daniele Ratto - Carmiooro - NGC
62 Sven Nijs - Landbouwkrediet
63 Tom Van den Houte - Landbouwkrediet
64 Denys Kostyuk - ISD - Neri 1.13
65 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator
66 Alberto Ongarato - Vacansoleil Pro Cycling Team
67 Alain Van der Velde - Qin Cycling Team
68 Gustavo Dominguez Lemos - Xacobeo - Galicia 1.14
69 Geert Steurs - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.15
70 Bastien Delrot - Team NetApp
71 Stijn Joseph - Topsport Vlaanderen - Mercator
72 Geert Omloop - Palmans - Cras
73 Sven Van den Houte - Verandas Willems
74 Johim Ariesen - Cycling Team Jo Piels
75 Michael Van Stayen - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.17
76 Pier Paolo De Negri - ISD - Neri 1.19
77 James Vanlandschoot - Verandas Willems 1.20
78 Cornelius Van Ooijen - Cycling Team Jo Piels 1.21
79 Marco Bos - Cycling Team Jo Piels 1.22
80 Dieter Cappelle - Verandas Willems 1.48
81 Wouter Mol - Vacansoleil Pro Cycling Team
82 Vicioso Arcos Angel - Andalucia - Cajasur 1.50
83 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.51
84 Rob Goris - Palmans - Cras 1.52
85 Jan Kuyckx - Qin Cycling Team
86 Thomas Berkhout - Van Vliet EBH Elshof
87 Huub Duyn - Team NetApp
88 Tom Vanbecelaere - Palmans - Cras 1.53
89 Andy Cappelle - Verandas Willems 1.56
90 Dmytro Krivtsov - ISD - Neri
91 Jin Long - Skil - Shimano 1.59
92 Rob Ruygh - Vacansoleil Pro Cycling Team
93 Eric Bauman - Team NetApp
94 Job Vissers - Skil - Shimano
95 Vitaly Kondrut - ISD - Neri 2.00
96 Javier Ramírez Abeja - Andalucia - Cajasur
97 Oleksandr Kvachuk - ISD - Neri 2.02
98 Antonio Cabello Baena - Andalucia - Cajasur 2.04
99 Eric Van de Meent - Qin Cycling Team
100 Timothy Vangheel - Palmans - Cras 2.05
101 Leonardo Scarselli - ISD - Neri 2.09
102 Aristide Ratti - Carmiooro - NGC 2.10
103 Andreas Schillinger - Team NetApp 2.40
104 Van Dulmen Thom - Cycling Team Jo Piels 2.55
105 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia - Cajasur 3.35
106 Estrada Ruiz Juan - Andalucia - Cajasur 3.50
107 Kai Reus - Rabobank 4.07
108 Gustavo Cesar Veloso - Xacobeo - Galicia 5.08
109 Tom Relou - Cycling Team Jo Piels 5.13
110 Julien Paquet - Verandas Willems 5.15
111 Sven Renders - Verandas Willems
112 Bobbie Traksel - Vacansoleil Pro Cycling Team 5.16
113 Jurgen Francois - Palmans - Cras
114 Jorge Montenegro - Andalucia - Cajasur
115 Jean Zen - Palmans - Cras 5.17
116 Jose Toribio Alcolea - Andalucia - Cajasur 5.20
117 Sebastian Fournet Fayard - Carmiooro - NGC 5.21
118 Kirk Carlsen - Garmin-Transitions
119 Jonathan Bertrand - Landbouwkrediet 5.23
120 Casare Benedetti - Team NetApp 5.24
121 Fabio Terrenzio - Carmiooro - NGC 5.25
122 Mortelmans Stijn - Palmans - Cras 8.35
Pointkonkurrencen1 Tyler Farrar - Garmin-Transitions 42 pts
2 Jos Van Emden - Rabobank 37
3 Graeme Brown - Rabobank 33
4 Mitchell Docker - Skil - Shimano 30
5 Rick Flens - Rabobank 27
6 Svein Tuft - Garmin-Transitions 27
7 Jack Bobridge - Garmin-Transitions 26
8 Jens Mouris - Vacansoleil Pro Cycling Team 24
9 Joost Posthuma - Rabobank 21
10 Francisco Ventoso Alberdi - Carmiooro - NGC 21
11 Robert Wagner - Skil - Shimano 21
12 Aidis Kruopis - Palmans - Cras 19
13 Tom Stamsnijder - Rabobank 16
14 Lars Boom - Rabobank 14
15 Steven Caethoven - Landbouwkrediet 13
16 Murilo Antonio Fischer - Garmin-Transitions 12
17 Maxim Belkov - ISD - Neri 11
18 Kai Reus - Rabobank 9
19 Sander Oostlander - Van Vliet EBH Elshof 8
20 Michael Van Stayen - Topsport Vlaanderen - Mercator 7
21 Stefan Van Dijk - Verandas Willems 7
22 Dominique Cornu - Skil - Shimano 6
23 Gorik Gardeyn - Vacansoleil Pro Cycling Team 5
24 Sjef De Wilde - Verandas Willems 3
25 Bart Van Haaren - Van Vliet EBH Elshof 2
26 Christoph Pfingsten - Van Vliet EBH Elshof 2
Ungdomskonkurrencen1 Jos Van Emden - Rabobank 04.36.13
2 Mitchell Docker - Skil - Shimano 0.02
3 Jack Bobridge - Garmin-Transitions 0.06
4 Aidis Kruopis - Palmans - Cras 0.14
5 Maxim Belkov - ISD - Neri 0.18
6 Tom Stamsnijder - Rabobank 0.54
7 Lars Boom - Rabobank
8 Dominique Cornu - Skil - Shimano 0.57
9 Christoph Pfingsten - Van Vliet EBH Elshof 0.58
10 Vladimer Isaichev - Xacobeo - Galicia 0.59
11 Nelson Oliveira - Xacobeo - Galicia
12 Kris Boeckmans - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.00
13 Enrico Peruffo - Carmiooro - NGC
14 Peter Schulting - Cycling Team Jo Piels 1.01
15 Jarno Gmelich Meijling - Cycling Team Jo Piels
16 Daniel Schorn - Team NetApp
17 Travis Meyer - Garmin-Transitions
18 Steven Cozza - Garmin-Transitions
19 Robin Chaigneau - Skil - Shimano 1.02
20 Bas Krauwel - Van Vliet EBH Elshof 1.03
21 Steven Kruijswijk - Rabobank
22 Maarten Neyens - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.04
23 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet EBH Elshof
24 Tim Mertens - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.05
25 Andrea Piechele - Carmiooro - NGC 1.06
26 Jack Vermeulen - Van Vliet EBH Elshof 1.08
27 Daniele Ratto - Carmiooro - NGC
28 Tom Van den Houte - Landbouwkrediet
29 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.09
30 Alain Van der Velde - Qin Cycling Team
31 Bastien Delrot - Team NetApp 1.11
32 Stijn Joseph - Topsport Vlaanderen - Mercator
33 Johim Ariesen - Cycling Team Jo Piels
34 Michael Van Stayen - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.13
35 Pier Paolo De Negri - ISD - Neri 1.15
36 Cornelius Van Ooijen - Cycling Team Jo Piels 1.17
37 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.47
38 Dmytro Krivtsov - ISD - Neri 1.52
39 Rob Ruygh - Vacansoleil Pro Cycling Team 1.55
40 Antonio Cabello Baena - Andalucia - Cajasur 2.00
41 Eric Van de Meent - Qin Cycling Team
42 Timothy Vangheel - Palmans - Cras 2.01
43 Van Dulmen Thom - Cycling Team Jo Piels 2.51
44 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia - Cajasur 3.31
45 Kai Reus - Rabobank 4.03
46 Tom Relou - Cycling Team Jo Piels 5.09
47 Julien Paquet - Verandas Willems 5.11
48 Jurgen Francois - Palmans - Cras 5.12
49 Jose Toribio Alcolea - Andalucia - Cajasur 5.16
50 Sebastian Fournet Fayard - Carmiooro - NGC 5.17
51 Kirk Carlsen - Garmin-Transitions
52 Jonathan Bertrand - Landbouwkrediet 5.19
53 Casare Benedetti - Team NetApp 5.20
54 Fabio Terrenzio - Carmiooro - NGC 5.21
55 Mortelmans Stijn - Palmans - Cras 8.31
Holdkonkurrencen1 Garmin-Transitions 13.49.00
2 Rabobank 0.35
3 Skil - Shimano 1.38
4 Vacansoleil Pro Cycling Team 1.50
5 Landbouwkrediet 1.52
6 Carmiooro - NGC 1.53
7 ISD - Neri 2.09
8 Van Vliet EBH Elshof 2.32
9 Xacobeo - Galicia 2.36
10 Verandas Willems 2.41
11 Cycling Team Jo Piels 2.44
12 Team NetApp
13 Qin Cycling Team
14 Palmans - Cras 2.45
15 Topsport Vlaanderen - Mercator
16 Andalucia - Cajasur 4.23