Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Skuffende dansk indsats i Tyskland

Skuffende dansk indsats i Tyskland

15. juni 2007 22:550

Annonce

Forventningerne var store til det danske landshold i Thüringen-Rundfahrt inden dagens 167,4 kilometer kuperede etape fra Behringen til Bad Salzungen. Men da etapen blev afgjort mellem godt 10 ryttere, sad der skuffende nok inden danske ryttere med fremme.

Etapen blev i stedet for vundet af Thomas De Gendt fra Cycling Team DAVO Belgique holdet. I den samlede stilling fører Jörg Lehmann fra LKT Team Brandenburg holdet.

Med endnu to kuperede etaper i weekenden er der dog stadigvæk plads til, at de danske ryttere kan tage revanche.

Resultat af 3. etape
1 Thomas De Gendt - Cycling Team DAVO Belgique 4.14.47 (38.347 km/t)
2 Nico Graf - Thüringer Energie Team
3 Salvatore Mancuso - Italian National Team
4 Tony Gallopin - Equipe de France
5 Jörg Lehmann - LKT Team Brandenburg
6 Marcel Wyss - Swiss National U23
7 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental)
8 Ian Stannard - Great Britain Cycling Team
9 Blel Kadri - Equipe de France 0.03
10 Christoph Pfingsten - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 0.04
11 Ingmar Daßler - LKT Team Brandenburg 0.07
12 Cyril Gautier - Equipe de France 0.14
13 Dominic Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 0.19
14 Ben Swift - Great Britain Cycling Team
15 Felix Schäfermeier - Team 3C-Gruppe Lamonta
16 Roger Kluge - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
17 Bernardo Riccio - Italian National Team
18 Christoff Van Heerden - South Africa National Team
19 Andrey Zeits - National Team Kazakhstan
20 Christoph Sokoll - National Team Austria
21 Michel Kreder - Cycling Team DAVO Belgique
22 Boy Van Poppel - Rabobank (Continental)
23 Angelo Pagani - Italian National Team
24 Patric Röstel - Akud Rose
25 Martin Reimer - LKT Team Brandenburg
26 Matthias Schröger - National Team Austria
27 Christian Kux - Continental Team Milram
28 Stefan Schäfer - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
29 Matteo Busato - Italian National Team
30 Robel Tedros - National Team Austria
31 John Devine - USA National Team
32 Matt King - Australian National Team U23
33 Tejay Van Gaderen - USA National Team
34 Sebastian Hans - Akud Rose
35 Danilo Wyss - Swiss National U23
36 Matthias Belka - LKT Team Brandenburg
37 Paul Voß - Team 3C-Gruppe Lamonta
38 Grischa Janorschke - Continental Team Milram
39 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
40 Roman Kireyev - National Team Kazakhstan
41 Martin Schöffmann - National Team Austria
42 Elias Schmäh - Swiss National U23
43 Tony Martin - Thüringer Energie Team
44 Andreas Henig - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
45 Philipp Seubert - Team Mapei Heizomat
46 Stefan Pöll - National Team Austria
47 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta
48 Andrè Steensen - National Team Denmark
49 Norbert Dürauer - National Team Austria
50 Alexander Gottfried - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
51 Jacques Janse van Rensburg - South Africa National Team
52 Martijn Keizer - Rabobank (Continental)
53 Nikolai Schwarz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
54 Patrick Shaw - Australian National Team U23
55 Thom Van Dulmen - Rabobank (Continental)
56 Jakob Bering - National Team Denmark
57 Janick Wisler - Swiss National U23
58 Andreas Frisch - National Team Denmark
59 Florian Vachon - Equipe de France
60 Jerome Coppel - Equipe de France
61 Chad Beyer - USA National Team
62 Tom Leezer - Rabobank (Continental)
63 Maurice Schreurs - Cycling Team DAVO Belgique
64 Mathias Frank - Swiss National U23
65 Marco Corti - Italian National Team
66 Jacob Fiedler - Continental Team Milram 0.45
67 David Sylla - Team Mapei Heizomat 5.31
68 Andreas Stauff - Akud Rose
69 Armin Spitzbarth - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
70 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
71 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
72 Florian Völk - Team Mapei Heizomat
73 Alexandr Afanasyev - National Team Kazakhstan
74 Michael Weicht - Continental Team Milram
75 Simon Geschke - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
76 Jan Almblad - National Team Denmark
77 Russell Hampton - Great Britain Cycling Team
78 Hermann Fouche - South Africa National Team
79 Daniel Braunsteins - Australian National Team U23 8.57
80 Dean Windsor - Australian National Team U23
81 Michael van Staeyen - Cycling Team DAVO Belgique
82 Daniel Westmattelmann - Akud Rose
83 Robert Patridge - Great Britain Cycling Team
84 Chris Barton - USA National Team
85 Jonathan Bellis - Great Britain Cycling Team
86 Sören Pugdahl Pedersen - National Team Denmark
87 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team
88 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
89 Matthias Hahn - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 10.27
90 Julian Tucholl - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
91 Pieter Seyffert - South Africa National Team
92 Arron Brown - South Africa National Team
93 Frank Schulz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
94 Sebastian Pristl - Team 3C-Gruppe Lamonta
95 Mitja Schlüter - Akud Rose
96 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
97 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomat
98 Andrey Labutin - National Team Kazakhstan
99 Alain Lauener - Swiss National U23
100 Luke Cridland - Australian National Team U23
101 Damir Murzagliyev - National Team Kazakhstan
102 Sebastian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
103 Ruslan Tleubayev - National Team Kazakhstan
104 Maximilian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
105 Lars Andersson - National Team Schweden
106 Andrea Pinos - Italian National Team
107 Patrik Morèn - National Team Schweden
108 Michael Franzl - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
109 Dominik Roels - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
110 Jonas Bjelkmark - National Team Schweden
111 Robert Seiler - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
112 Jonathan Thire - Equipe de France
113 Michael Ferk Christensen - National Team Denmark
114 Sebastian Forke - Continental Team Milram
115 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomat
116 Fredrik Johansson - National Team Schweden
117 Jochen Eugelen - Cycling Team DAVO Belgique
118 Enrico Prix - LKT Team Brandenburg
119 Nolan Hoffmann - South Africa National Team
120 Coen Vermeltfoort - Rabobank (Continental)
121 Caleb Fairly - USA National Team
122 Kiel Reijnen - USA National Team
123 Mattias Westling - National Team Schweden 11.47
124 Philipp Metzke - Akud Rose
125 Martin Gründer - LKT Team Brandenburg
126 Marcel Kalz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 21.42
DNF Andrew Tennant - Great Britain Cycling Team


Samlet stilling efter 3. etape
1 Jörg Lehmann - LKT Team Brandenburg 8.20.06
2 Ian Stannard - Great Britain Cycling Team 0.08
3 Tony Gallopin - Equipe de France 0.25
4 Sebastian Hans - Akud Rose
5 Christoph Pfingsten - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 0.27
6 Christian Kux - Continental Team Milram
7 Matthias Belka - LKT Team Brandenburg 0.43
8 Paul Voß - Team 3C-Gruppe Lamonta 0.53
9 Andrey Zeits - National Team Kazakhstan
10 Tony Martin - Thüringer Energie Team 0.55
11 Salvatore Mancuso - Italian National Team 0.58
12 Mathias Frank - Swiss National U23 0.59
13 Angelo Pagani - Italian National Team 1.06
14 Andreas Frisch - National Team Denmark
15 Jerome Coppel - Equipe de France 1.07
16 Matt King - Australian National Team U23 1.08
17 John Devine - USA National Team 1.11
18 Nico Graf - Thüringer Energie Team 1.12
19 Dominic Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
20 Ben Swift - Great Britain Cycling Team
21 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 1.14
22 Thom Van Dulmen - Rabobank (Continental) 1.21
23 Marcel Wyss - Swiss National U23 1.24
24 Thomas De Gendt - Cycling Team DAVO Belgique 1.25
25 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta 1.28
26 Martin Reimer - LKT Team Brandenburg 1.30
27 Roman Kireyev - National Team Kazakhstan 1.32
28 Ingmar Daßler - LKT Team Brandenburg 1.35
29 Grischa Janorschke - Continental Team Milram 1.37
30 Martijn Keizer - Rabobank (Continental) 1.39
31 Florian Vachon - Equipe de France 1.48
32 Philipp Seubert - Team Mapei Heizomat 1.50
33 Andrè Steensen - National Team Denmark 1.51
34 Andreas Henig - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 1.52
35 Stefan Schäfer - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 1.53
36 Cyril Gautier - Equipe de France 1.55
37 Tejay Van Gaderen - USA National Team 1.57
38 Matteo Busato - Italian National Team 1.58
39 Jacob Fiedler - Continental Team Milram 1.59
40 Roger Kluge - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 2.00
41 Patric Röstel - Akud Rose
42 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 2.04
43 Blel Kadri - Equipe de France 2.06
44 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 2.08
45 Nikolai Schwarz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 2.12
46 Patrick Shaw - Australian National Team U23 2.14
47 Alexander Gottfried - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 2.18
48 Robel Tedros - National Team Austria 2.35
49 Michel Kreder - Cycling Team DAVO Belgique 2.38
50 Janick Wisler - Swiss National U23 2.41
51 Jacques Janse van Rensburg - South Africa National Team 2.43
52 Elias Schmäh - Swiss National U23 2.52
53 Chad Beyer - USA National Team 2.53
54 Felix Schäfermeier - Team 3C-Gruppe Lamonta 3.08
55 Jakob Bering - National Team Denmark 3.19
56 Bernardo Riccio - Italian National Team 3.25
57 Danilo Wyss - Swiss National U23 3.33
58 Matthias Schröger - National Team Austria 3.38
59 Martin Schöffmann - National Team Austria 3.54
60 Boy Van Poppel - Rabobank (Continental) 4.21
61 Marco Corti - Italian National Team 4.26
62 Norbert Dürauer - National Team Austria 4.55
63 Maurice Schreurs - Cycling Team DAVO Belgique 4.59
64 Christoff Van Heerden - South Africa National Team 5.32
65 Russell Hampton - Great Britain Cycling Team 6.26
66 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team 6.53
67 Christoph Sokoll - National Team Austria 7.06
68 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 7.09
69 Florian Völk - Team Mapei Heizomat 7.11
70 Michael Weicht - Continental Team Milram 7.16
71 Jan Almblad - National Team Denmark 7.36
72 Armin Spitzbarth - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 7.41
73 Simon Geschke - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 7.51
74 Andreas Stauff - Akud Rose 8.12
75 Stefan Pöll - National Team Austria 8.21
76 Hermann Fouche - South Africa National Team 8.47
77 David Sylla - Team Mapei Heizomat 9.26
78 Robert Patridge - Great Britain Cycling Team 10.03
79 Daniel Westmattelmann - Akud Rose 10.05
80 Jonathan Bellis - Great Britain Cycling Team 10.23
81 Sören Pugdahl Pedersen - National Team Denmark 10.25
82 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team 11.55
83 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomat 12.09
84 Robert Seiler - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 12.10
85 Mitja Schlüter - Akud Rose 12.22
86 Maximilian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 12.27
87 Caleb Fairly - USA National Team 12.39
88 Enrico Prix - LKT Team Brandenburg 12.44
89 Kiel Reijnen - USA National Team
90 Sebastian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 12.50
91 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomat 12.54
92 Luke Cridland - Australian National Team U23 13.02
93 Michael van Staeyen - Cycling Team DAVO Belgique 13.05
94 Michael Franzl - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 13.07
95 Andrea Pinos - Italian National Team 13.09
96 Jonas Bjelkmark - National Team Schweden 13.16
97 Andrey Labutin - National Team Kazakhstan
98 Ruslan Tleubayev - National Team Kazakhstan
99 Julian Tucholl - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 13.28
100 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 13.46
101 Alexandr Afanasyev - National Team Kazakhstan
102 Dean Windsor - Australian National Team U23 14.07
103 Daniel Braunsteins - Australian National Team U23 14.20
104 Coen Vermeltfoort - Rabobank (Continental) 14.49
105 Martin Gründer - LKT Team Brandenburg 15.07
106 Patrik Morèn - National Team Schweden 15.15
107 Jonathan Thire - Equipe de France 15.16
108 Sebastian Pristl - Team 3C-Gruppe Lamonta
109 Nolan Hoffmann - South Africa National Team 15.30
110 Fredrik Johansson - National Team Schweden 15.53
111 Chris Barton - USA National Team
112 Dominik Roels - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 16.07
113 Alain Lauener - Swiss National U23 16.24
114 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team 16.46
115 Philipp Metzke - Akud Rose 17.17
116 Lars Andersson - National Team Schweden 17.54
117 Matthias Hahn - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 18.02
118 Damir Murzagliyev - National Team Kazakhstan 18.10
119 Sebastian Forke - Continental Team Milram 18.20
120 Arron Brown - South Africa National Team 18.44
121 Michael Ferk Christensen - National Team Denmark 18.48
122 Mattias Westling - National Team Schweden 20.01
123 Marcel Kalz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 23.53
124 Pieter Seyffert - South Africa National Team 25.57
125 Frank Schulz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 28.53
126 Jochen Eugelen - Cycling Team DAVO Belgique 30.48 
  

Holdkonkurrencen efter 3. etape

1 LKT Team Brandenburg 24.50.37
2 Equipe de France 0.51
3 Italian National Team 1.49
4 Team 3C-Gruppe Lamonta 2.04
5 National Team Denmark 2.06
6 Rabobank (Continental) 2.12
7 Swiss National U23 2.31
8 Continental Team Milram 2.53
9 USA National Team 3.23
10 Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
11 Cycling Team DAVO Belgique 5.03
12 Great Britain Cycling Team 6.11
13 Thüringer Energie Team 6.17
14 National Team Austria 6.36
15 Akud Rose 7.45
16 KED-Bianchi Rad-Team Berlin 7.55
17 National Team Kazakhstan 8.44
18 Australian National Team U23 12.32
19 Team Mapei Heizomat 14.29
20 South Africa National Team 14.48
21 Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 24.19
22 National Team Schweden 41.19

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger