Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Soler vinder - Rasmussen forsvarer trøjen

Soler vinder - Rasmussen forsvarer trøjen

17. juli 2007 16:460

Mauricio Soler fra Barloworld blev den noget overraskende vinder af 9. etape af Tour de France, og Michael Rasmussen fra Rabobank forsvarede både sin gule og sin prikkede trøje.

Annonce

Det blev en hård etape med 160 kilometers alpekørsel, og for første gang i ni år var det med en dansker i gult. Michael Rasmussen var den første dansker til at bære løbets førertrøje, siden Bo Hamburger bar den en enkelt dag i 1998. Efter hviledagen skulle de tilbageværende 171 ryttere ud på en krævende etape, der bød på Tourens to højeste bjerge: Col de l'Iseran på 2.779 meter og Col du Galibier på 2.645 meter, der i øvrigt begge ligger uden for kategori. Og før Col de Galibier og den efterfølgende lang nedkørsel skulle rytterne først forcere kategori 1-bjerget Col du Télégraphe.

Efter en hektisk start på dagens etape, hvor favoritterne tidligt var fremme og vise deres tilstedeværelse, kom en gruppe på seks ryttere af sted. Det var José Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne), Mikel Astarloza (Euskaltel), Vladimir Gusev (Discovery), Jaroslav Popovych (Discovery) Stef Clement (Bouygues) og Benoît Vaugrenard (Francaise des Jeux). De seks fik et godt forspring, men Astarloza fik gruppen til at falde fra hinanden med sine accelerationer på Télégraphe. Kun Gutierrez og de to Discovery-ryttere kunne følge med.


Angreb på Télégraphe
Da feltet nåede ind på Télégraphe begyndte angrebene at vælte frem. Det første kom fra den relativt ukendte colombianer Mauricio Soler fra Barloworld. Med et spændstigt tråd nåede han snart frem til de fire i front, og inden længe sad den 24-årige Soler alene i front. Han kørte alene op ad Galibier, mens favoritterne bagude begyndte at røre på sig.

Det var Valverde, der startede en lang række af favoritangreb. Michael Rasmussen svarede godt på dem alle sammen, og Denis Menchov blev reduceret til hjælperytter for danskeren i gult. Et angreb fra favoritgruppen, der dog manglede Vinokourov og Schleck, var dog kraftigere end de andre. Discoverys Alberto Contador angreb uimodståeligt med Evans efter sig, men australieren kunne ikke følge med Discoverys spanske Tour-håb.

Contador sprintede op ad Galibier og fik kort før toppen kontakt til sin holdkammerat Popovych, og de to begyndte den 37,5 kilometer lange nedkørsel fra toppen af Galibier til Briançon. Foran dem kørte stadig Soler, der havde kørt over Galibier som den første, han og reddede sig dermed 40 bjergpoints.


Menchov og Vinokourov røg
I favoritgruppen kunne Menchov ikke sidde med Michael Rasmussen og de øvrige favoritter, og det endte med, at russeren kom i mål næsten fire minutter efter Rasmussen. På nedkørslen fra Galibier fik Rasmussen, Valverde og de andre favoritter indhentet Contador og Popovych, og favoritgruppen kæmpede for at nå Soler.

Men colombianeren var ikke til at hente, og i sit første Tour de France kørte han først over målstregen i Briançon til en smuk solosejr. Valverde vandt favoritternes spurt, men en af de helt store manglede. Vinokourov tabte igen i dag en del tid, og det var en nedbrudt Astana-kaptajn, der kom i mål næsten tre minutter efter Rasmussen.

Danskeren forsvarede både den gule og den prikkede trøje, og han har nu 2:35 ned til Valverde på andenpladsen.


Resultat af 9. etape
1 Mauricio Soler - Barloworld 4.14.24 (38.92 km/t)
2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 0.38
3 Cadel Evans - Predictor - Lotto
4 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.40
5 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 0.42
6 Michael Rasmussen - Rabobank
7 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
8 Kim Kirchen - T-Mobile Team 0.46
9 Andreas Klöden - Astana
10 Carlos Sastre Candil - Team CSC
11 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 0.54
12 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
13 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.32
14 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 1.36
15 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 1.49
16 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 3.24
17 Chris Horner - Predictor - Lotto
18 Andrey Kashechkin - Astana
19 Patrice Halgand - Crédit Agricole
20 Alexandre Vinokourov - Astana
21 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
22 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
23 Kanstantin Siutsou - Barloworld
24 Frank Schleck - Team CSC
25 Christian Vande Velde - Team CSC

26 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
28 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
29 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.43
30 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 3.58
31 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Denis Menchov - Rabobank 4.33
33 Maxim Iglinskiy - Astana 4.57
34 Ronny Scholz - Gerolsteiner 6.26
35 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 6.29
36 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
37 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
38 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 6.32
39 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 6.44
40 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
41 Charles Wegelius - Liquigas
42 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
43 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
44 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
45 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 6.58
46 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7.16
47 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
48 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 7.25
49 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 7.59
50 Markus Fothen - Gerolsteiner 9.48
51 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
52 Stef Clement - Bouygues Telecom 10.13
53 Thomas Dekker - Rabobank
54 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
55 Mario Aerts - Predictor - Lotto
56 Michael Boogerd - Rabobank
57 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
58 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
59 Jens Voigt - Team CSC
60 Nicolas Vogondy - Agritubel
61 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
62 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
63 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
64 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
65 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
66 Serguei Ivanov - Astana 15.01
67 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 17.34
68 Michael Albasini - Liquigas
69 Andry Grivko - Team Milram
70 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
71 Moises Duenas Nevado - Agritubel
72 Antonio Colom Mas - Astana
73 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
74 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
75 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 22.50
76 Christian Knees - Team Milram
77 Kjell Carlström - Liquigas
78 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
79 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
80 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
81 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
82 Sandy Casar - Française des Jeux
83 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
84 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
85 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
86 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
87 Paolo Savoldelli - Astana
88 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
89 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
90 Nicolas Jalabert - Agritubel
91 Axel Merckx - T-Mobile Team
92 John Gadret - AG2r Prévoyance
93 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
94 Daniele Righi - Lampre - Fondital
95 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
96 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
97 Sven Krauss - Gerolsteiner
98 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 23.52
99 Filippo Pozzato - Liquigas 28.51
100 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
101 Erik Zabel - Team Milram
102 Alessandro Cortinovis - Team Milram
103 Philippe Gilbert - Française des Jeux
104 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
105 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
106 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
107 Robert Förster - Gerolsteiner
108 Bert Grabsch - T-Mobile Team
109 Ralf Grabsch - Team Milram
110 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
111 Robert Hunter - Barloworld
112 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
113 Grégory Rast - Astana
114 Mickael Delage - Française des Jeux
115 Enrico Poitschke - Team Milram
116 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
117 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
118 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
119 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
120 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
121 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
122 Alexander Efimkin - Barloworld
123 Paolo Longo Borghini - Barloworld
124 Benoît Salmon - Agritubel
125 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
126 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
127 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
128 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
129 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
130 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
131 Murilo Fischer - Liquigas
132 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
133 Marcel Sieberg - Team Milram
134 Peter Wrolich - Gerolsteiner
135 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
136 Frederik Willems - Liquigas
137 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
138 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
139 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
140 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
141 Daniel Navarro Garcia - Astana
142 Alberto Ongarato - Team Milram
143 William Bonnet - Crédit Agricole
144 David Millar - Saunier Duval - Prodir
145 Giampaolo Cheula - Barloworld
146 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
147 Grischa Niermann - Rabobank
148 Manuel Quinziato - Liquigas
149 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
150 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
151 Fabian Cancellara - Team CSC
152 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
153 Freddy Bichot - Agritubel
154 Julian Dean - Crédit Agricole
155 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
156 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
157 Pieter Weening - Rabobank
158 Leif Hoste - Predictor - Lotto
159 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
160 Bram De Groot - Rabobank
161 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
162 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
163 Geraint Thomas - Barloworld
164 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
165 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
166 Lilian Jégou - Française des Jeux
167 Anthony Charteau - Crédit Agricole
168 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
169 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
170 Thor Hushovd - Crédit Agricole
171 David Zabriskie - Team CSC


Samlet stilling efter 8. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 43.52.48
2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 2.35
3 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.39
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 2.41
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.08
6 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 3.18
7 Carlos Sastre Candil - Team CSC 3.39
8 Andreas Klöden - Astana 3.50
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.53
10 Kim Kirchen - T-Mobile Team 5.06
11 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.20
12 Andrey Kashechkin - Astana 5.34
13 Frank Schleck - Team CSC 5.56
14 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6.36
15 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 6.42
16 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.45
17 Mauricio Soler - Barloworld 6.49
18 Denis Menchov - Rabobank 7.10
19 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 7.33
20 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 7.45
21 Alexandre Vinokourov - Astana 8.05
22 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.16
23 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 8.51
24 Kanstantin Siutsou - Barloworld 9.00
25 Chris Horner - Predictor - Lotto 9.11
26 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 9.45
27 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 10.09
28 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
29 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.20
30 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 13.44
31 Michael Boogerd - Rabobank 16.09
32 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.12
33 Markus Fothen - Gerolsteiner 18.58
34 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 19.08
35 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 22.45
36 Jens Voigt - Team CSC 24.39
37 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 25.59
38 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 26.21
39 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 28.10
41 Thomas Dekker - Rabobank 28.23
42 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 29.25
43 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 29.58
44 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 30.41
45 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 30.45
46 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 30.47
47 Christian Vande Velde - Team CSC 32.46
48 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 32.47
49 Maxim Iglinskiy - Astana 33.06
50 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 33.09
51 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 36.55
52 Mario Aerts - Predictor - Lotto 37.14
53 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 37.32
54 Christian Knees - Team Milram 39.50
55 Patrice Halgand - Crédit Agricole 40.36
56 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 41.01
57 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 41.49
58 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 43.22
59 Ronny Scholz - Gerolsteiner 44.14
60 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 44.28
61 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 44.45
62 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 44.55
63 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 45.58
64 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 46.20
65 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 47.01
66 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 47.07
67 Antonio Colom Mas - Astana 47.43
68 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 51.59
69 Kjell Carlström - Liquigas 52.06
70 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 52.32
71 John Gadret - AG2r Prévoyance 52.47
72 Paolo Savoldelli - Astana 52.56
73 Serguei Ivanov - Astana 54.39
74 Axel Merckx - T-Mobile Team 55.39
75 Charles Wegelius - Liquigas 56.45
76 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 57.01
77 Stef Clement - Bouygues Telecom 57.03
78 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 57.17
79 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 57.22
80 Nicolas Vogondy - Agritubel 57.39
81 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 58.44
82 Moises Duenas Nevado - Agritubel 59.10
83 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.00.53
84 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.02.20
85 Sandy Casar - Française des Jeux 1.02.57
86 Erik Zabel - Team Milram 1.03.01
87 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.03.07
88 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.03.11
89 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.03.52
90 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 1.04.00
91 Grischa Niermann - Rabobank 1.04.19
92 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.06.06
93 Andry Grivko - Team Milram 1.06.25
94 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
95 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 1.07.10
96 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 1.08.00
97 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.09.23
98 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.09.36
99 David Millar - Saunier Duval - Prodir 1.10.07
100 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.12.37
101 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.14.14
102 Michael Albasini - Liquigas 1.14.50
103 Grégory Rast - Astana 1.14.58
104 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.15.19
105 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.15.43
106 Filippo Pozzato - Liquigas 1.16.19
107 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.16.29
108 Nicolas Jalabert - Agritubel 1.18.35
109 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1.18.56
110 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.19.42
111 Fabian Cancellara - Team CSC 1.19.47
112 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.21.02
113 Alexander Efimkin - Barloworld 1.21.11
114 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.21.38
115 Murilo Fischer - Liquigas 1.21.39
116 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.24.00
117 Frederik Willems - Liquigas 1.24.35
118 Daniele Righi - Lampre - Fondital
119 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.24.56
120 Lilian Jégou - Française des Jeux
121 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.25.57
122 Benoît Salmon - Agritubel
123 Freddy Bichot - Agritubel 1.26.15
124 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 1.26.41
125 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.27.38
126 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 1.27.44
127 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.28.01
128 Mickael Delage - Française des Jeux 1.28.09
129 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.28.15
130 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 1.28.22
131 Pieter Weening - Rabobank 1.28.34
132 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.28.58
133 Julian Dean - Crédit Agricole 1.29.22
134 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.29.36
135 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.29.49
136 William Bonnet - Crédit Agricole 1.29.55
137 Enrico Poitschke - Team Milram 1.29.59
138 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.30.15
139 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.30.24
140 Ralf Grabsch - Team Milram 1.30.37
141 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.31.05
142 Robert Hunter - Barloworld 1.31.31
143 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.31.33
144 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.31.39
145 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.31.45
146 Marcel Sieberg - Team Milram 1.31.51
147 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.32.05
148 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.32.21
149 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.33.30
150 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 1.33.39
151 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.49
152 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.34.23
153 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 1.34.50
154 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.35.05
155 Robert Förster - Gerolsteiner 1.35.22
156 Manuel Quinziato - Liquigas 1.35.39
157 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.35.41
158 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.37.23
159 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 1.37.26
160 Geraint Thomas - Barloworld 1.37.31
161 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.38.25
162 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.38.34
163 Alberto Ongarato - Team Milram 1.39.08
164 Bram De Groot - Rabobank 1.39.34
165 Thor Hushovd - Crédit Agricole 1.39.44
166 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.41.38
167 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.41.46
168 Leif Hoste - Predictor - Lotto 1.41.55
169 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 1.42.23
170 David Zabriskie - Team CSC 1.42.49
171 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 1.45.23


Pointkonkurrencen efter 9. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 147 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 134
3 Robert Hunter - Barloworld 103
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 101
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 94
6 Robert Förster - Gerolsteiner 78
7 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 68
8 Fabian Cancellara - Team CSC 63
9 Filippo Pozzato - Liquigas 53
10 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 47
11 Murilo Fischer - Liquigas 47
12 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
13 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 46
14 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 42
15 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 40
16 Philippe Gilbert - Française des Jeux 39
17 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
18 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38
19 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
20 Cadel Evans - Predictor - Lotto 35
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
22 Mauricio Soler - Barloworld 33
23 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 32
24 Andreas Klöden - Astana 31
25 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
26 Michael Rasmussen - Rabobank 30
27 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 29
28 Kim Kirchen - T-Mobile Team 29
29 William Bonnet - Crédit Agricole 27
30 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
31 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 25
32 Frank Schleck - Team CSC 24
33 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21
34 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 21
35 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
36 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
37 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
38 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
39 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 20
40 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 20
41 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19
42 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 19
43 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 17
44 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
45 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
46 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 15
47 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
48 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 14
49 Andrey Kashechkin - Astana 14
50 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 14
51 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 14
52 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
53 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
54 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 12
55 Carlos Sastre Candil - Team CSC 12
56 Geraint Thomas - Barloworld 11
57 Marcel Sieberg - Team Milram 10
58 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
59 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 10
60 Andry Grivko - Team Milram 10
61 Michael Albasini - Liquigas 10
62 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 9
63 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
64 Julian Dean - Crédit Agricole 9
65 Manuel Quinziato - Liquigas 8
66 Denis Menchov - Rabobank 7
67 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
68 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 7
69 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 7
70 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
71 Frederik Willems - Liquigas 6
72 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 5
73 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
74 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 5
75 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
76 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
77 Alexandre Vinokourov - Astana 4
78 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4
79 Freddy Bichot - Agritubel 4
80 Alberto Ongarato - Team Milram 4
81 Thomas Dekker - Rabobank 3
82 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
83 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
84 Christian Knees - Team Milram 2
85 Antonio Colom Mas - Astana 2
86 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
87 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
88 Stef Clement - Bouygues Telecom 2
89 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
90 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
91 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
92 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1
93 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1
94 Lilian Jégou - Française des Jeux
95 Alexander Efimkin - Barloworld -3
96 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
97 Kurt Asle Arvesen - Team CSC -5
98 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -5
99 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -15


Bjergkonkurrencen efter 9. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 98 pts
2 Mauricio Soler - Barloworld 79
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 69
4 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 50
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto 46
7 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
9 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 42
10 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 33
11 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 30
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
14 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
15 Philippe Gilbert - Française des Jeux 23
16 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 20
17 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 20
18 Antonio Colom Mas - Astana 20
19 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 19
20 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
21 Stef Clement - Bouygues Telecom 17
22 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
23 Andrey Kashechkin - Astana 16
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 16
25 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
26 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
27 William Bonnet - Crédit Agricole 15
28 David Millar - Saunier Duval - Prodir 14
29 Frank Schleck - Team CSC 14
30 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
31 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
32 Andreas Klöden - Astana 12
33 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
34 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 11
35 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
36 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 10
37 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
38 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
39 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 8
40 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
41 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
42 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 6
43 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 6
44 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 6
45 Christian Knees - Team Milram 5
46 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
47 Denis Menchov - Rabobank 5
48 Freddy Bichot - Agritubel 3
49 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
50 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
51 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
52 Andry Grivko - Team Milram 2
53 Alexander Efimkin - Barloworld 2
54 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
55 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1
56 Frederik Willems - Liquigas 1
57 Marcel Sieberg - Team Milram 1


Ungdomskonkurrencen efter 9. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 43.55.56
2 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.37
3 Mauricio Soler - Barloworld 3.41
4 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5.52
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.12
6 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 16.00
7 Thomas Dekker - Rabobank 25.15
8 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 41.37
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 49.24
10 Stef Clement - Bouygues Telecom 53.55
11 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.00.44
12 Andry Grivko - Team Milram 1.03.17
13 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.06.15
14 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.09.29
15 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.12.11
16 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.12.35
17 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.22.49
18 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.24.30
19 Mickael Delage - Française des Jeux 1.25.01
20 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.25.07
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.26.41
22 William Bonnet - Crédit Agricole 1.26.47
23 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.28.25
24 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.28.37
25 Marcel Sieberg - Team Milram 1.28.43
26 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.30.22
27 Geraint Thomas - Barloworld 1.34.23


Holdkonkurrencen efter 9. etape
1 Caisse D’Epargne 131.52.51
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.06
3 Astana 3.02
4 Team CSC 5.34
5 Rabobank 8.19
6 Euskaltel-Euskadi 8.46
7 Saunier Duval-Prodir 20.30
8 AG2r Prévoyance 25.12
9 Predictor-Lotto 26.26
10 T-Mobile Team 37.05
11 Crédit Agricole 46.41
12 Quickstep-Innergetic 51.41
13 Lampre-Fondital 1.00.51
14 Gerolsteiner 1.10.46
15 Liquigas 1.12.47
16 Barloworld 1.14.04
17 Bouygues Telecom 1.14.26
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.46.45
19 Agritubel 2.00.55
20 Française des Jeux 2.31.40
21 Team Milram 2.35.13



Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR