Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Spar Nord løbet 2. etape - Alle resultater

Spar Nord løbet 2. etape - Alle resultater

14. april 2006 18:280

Annonce

Marc Hester viste på anden etape af Spar Nord løbet. I spurten viste han sig at være den hurtigste rytter. Hos kvinderne var det for anden dag i træk Mie Bekker Lacota som vandt, og igen i dag kom hun alene til mål.

Klasse: A
1 Marc Hester Hansen Team Odense Energi 1.51,45
2 Nikolaj Knudsen Herning CK - Elite s.t.
3 Thomas Kristiansen Team GLS s.t.
4 Nicki Hjort Olsen Herning CK - Elite s.t.
5 Michael Berling Glud & Marstrand Horsens s.t.
6 Håvard Nybø Glud & Marstrand Horsens s.t.
7 Kaspar Schjønnemann Larsen Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 Martin Hansen Herning CK - Elite s.t.
9 Max Sloth Nielsen Farsø CK s.t.
10 Jonas Aaen Jørgensen Team GLS s.t.
11 Kasper Jebjerg Team GLS s.t.
12 Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS s.t.
13 Martin Frost Lollesgaard Team Odense Energi s.t.
14 Jacob Kollerup Team Vision-Bikes 1.51,51
15 Mads Asbjørn Martinsen Aalborg CR s.t.
16 Anders Fialla Team Odense Energi s.t.
17 Henrik Åbom MA Speedwear s.t.
18 Michael Ellermann Jæger Amager CR s.t.
19 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens s.t.
20 Jacob Kodrup Team Kvickly Odder s.t.

Klasse: B
1 Marian Arndt Racingeurope.com 1.38,55
2 Philip Nicholas Nielsen CK Fix 1.38,58
3 Jannik van Dijk Nielsen Ordrup CC s.t.
4 Dirk Vobbe RG Bremen s.t.
5 Lars Bojsen Kolding BC s.t.
6 Arne Heinrichsen Racingeurope.com s.t.
7 Keld Fjord CK Kronborg s.t.
8 Simon Jul Andreasen Herning CK s.t.
9 Dennis Wachmann Værløse Farum CK s.t.
10 Søren Pugdahl Pedersen Odder CK 1.39,06
11 Lars Ejaas CK Aarhus s.t.
12 Thomas Schlüter Roskilde CR s.t.
13 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA s.t.
14 Claus Nielsen CK Aarhus s.t.
15 Daniel Vestergård Andersen Viborg Cycling s.t.
16 Troels Dyrlund Nakel Svendborg CC s.t.
17 Jan Birk Oxlund Vejen BC s.t.
18 Mads Bayer CK Aarhus s.t.
19 Stephan Phillip Vejle CK 1.39,12
20 Martin Christiansen Politiets CA 1.39,16

Klasse: C
1 Mads Strange Rydicher Ordrup CC 1.36,32
2 Peter Ferslev Hansen Odder CK s.t.
3 Thorben Haushahn Kieler RV s.t.
4 Mads Bang Andersen DCR Ballerup s.t.
5 Thomas Lund Herning CK s.t.
6 Thomas Munk Veirum Randers CK10 s.t.
7 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Heine Hansen CC Gladsaxe s.t.
9 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
10 Thomas Gøhns Cykling Odense s.t.
11 Jesper Nielsen Herning CK s.t.
12 Søren Pedersen Odder CK 1.39,24
13 Johan Alexander Hauerberg CK Fix s.t.
14 Finn Kenneth Rosenbæk Madsen Skive CK s.t.
15 Wolfgang Francke Endspurt Herford s.t.
16 Thomas Bank Jørgensen Horsens AC 1.39,38
17 Toke Backmann Grøn Herning CK 1.41,29
18 Christian Hamburger Larsen Amager CR s.t.
19 Kasper Rytter Trentemøller Nakskov CC s.t.
20 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC s.t.

Klasse: Junior
1 Morten Reckweg Vejle CK 2.00,31
2 Nicolai Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
3 Nicolaj F. Olesen Team GLS s.t.
4 Stian Aarud Kristiansand Cykelklubb s.t.
5 Jesper Bollhorn CK Fix s.t.
6 Morten Brinch Jensen Herning CK s.t.
7 Mikkel Lund Team GLS s.t.
8 Niki Østergaard Team GLS s.t.
9 Sondre Sørtveit Nymark IL Sykkel s.t.
10 Jakob Bering Randers CK10 s.t.
11 Anders Meinecke Amager CR s.t.
12 Frederik Frisk Nymark IL Sykkel s.t.
13 Rasmus Trøjborg Krogh Team Python Pro Næstved s.t.
14 Marcus Johansson CK Hymer s.t.
15 Anders Lund Nymark IL Sykkel s.t.
16 Mathias Herbers Poulsen Odder CK s.t.
17 Christopher Juul-Jensen Odder CK s.t.
18 Rasmus Guldhammer Vejle CK s.t.
19 Christian Ranneries Team Python Pro Næstved 2.00,37
20 Henrik Søndergaard Andersen Skive CK 2.00,38

Klasse: Dame A
1 Mie Bekker Lacota Team Mermaid 1.39,17
2 Maria Helena Bornak Team Odense Energi 1.41,33
3 Trine Schmidt Team Mermaid 1.41,36
4 Pernille Vork Esbjerg CR 1.42,56
5 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR s.t.
6 Anette Berg Team Mermaid s.t.
7 Sisse Hermansen Team Mermaid s.t.
8 Jette Schlüter Roskilde CR s.t.
9 Henriette Frederiksen Esbjerg CR s.t.
10 Kamilla Ahrensbach Team Mermaid s.t.
11 Annette Dam Team Odense Energi s.t.
12 Nina Lund Team Odense Energi 1.43,02
13 Kine Høst Denstad Arendal CC s.t.
14 Louise Gamst Team Mermaid s.t.
15 Lone Drejer CC Gladsaxe s.t.

Klasse: Dame B
1 Mette Specht Kristiansen Le Pedaluer de Charme 1.47,45
2 Mette Brødsgård Jensen Horsens AC 1.52,30
3 Josephine Hall DBC 1.52,56

Klasse: Begynder
1 Jacob Holme Randers CK10 1.14,56
2 Tommy Ågren CK Aarhus s.t.
3 Niels Graversen Aalborg CR s.t.
4 Søren Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 1.14,59
5 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
6 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC s.t.
7 Jonas Mikkelsen Aalborg CR s.t.
8 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK10 s.t.
9 Peter Jacobsen Aalborg CR s.t.
10 Lasse Lyhne Iversen Herning CK s.t.
11 Anders Niemann CK Aarhus s.t.
12 Anders Steiniche Johansen Kolding BC s.t.
13 Henrik Veiergang Johnny Cash Cykelklub s.t.
14 Lars Almind CK Fix s.t.
15 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
16 Jens Skannerup Ringkøbing CC s.t.
17 enrico Delpino Amager CR s.t.
18 Peter Gert Vestergaard Odder CK s.t.
19 Finn Bjerg Olesen Skive CK s.t.
20 Brian Jørgensen Aalborg CR s.t.

Klasse: Veteran H40
1 Poul Sand Herning CK 1.26,08
2 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Licens CK s.t.
3 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
5 Ralf Kröger USC Kiel 1.26,38
6 Johnny Faust Jacobsen DCR Ballerup s.t.
7 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
8 Claus Christiansen Hillerød CK 1.26,42
9 Jimmy Darre Hvidovre CK 1.27,31
10 Poul Kjær Overgaard Herning CK s.t.
11 Ivan Bach Silkeborg IF Cykling 1.29,46
12 Søren Busk DCR Ballerup s.t.
13 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
14 Bo Simonsen Køge CR s.t.
15 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t.
16 Lars Dallerup Cykling Odense s.t.
17 Michael Bornak Hillerød CK s.t.
18 Bent Pedersen Herning CK s.t.
19 Tommy Christensen Silkeborg IF Cykling 1.29,54
20 Morten Dahlgren Jensen CK Aarhus 1.31,06

Klasse: Veteran H50
1 Per Sandahl Hammel CK 1.14,25
2 Benny Petersen Skive CK s.t.
3 Anders Høj Skive CK s.t.
4 Allan Hillers Skive CK s.t.
5 Svend Christensen Herning CK 1.14,27
6 Frank Vobbe LISC-Kiel 1.18,51
7 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling s.t.
8 Knud Juul-Jensen Odder CK s.t.
9 John Larsen Team HFCK & Ko s.t.
10 Ole Jensen Hedensted Licens CK s.t.
11 William Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 s.t.
12 Leo Topholm Bertelsen Skive CK 1.22,09

Klasse: Veteran H60
1 Villy Christensen Hammel CK 1.23,10
2 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.

Klasse: Dame Junior
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 1.42,57
2 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR s.t.
3 Janni Vestergaard Nielsen Hammel CK 1.47,45
4 Denise Henriksen DCR Ballerup 1.58,17
5 Katrine Bjaler CK Fix 2.06,14

Klasse: Ungdom-1
1 Mads Meyer Køge CR 1.11,42
2 Lars F. E. Jensen DCR Ballerup s.t.
3 Patrick Clausen CK Fix 1.12,36
4 Nicki Christiansen Horsens AC 1.12,37
5 Patrick Ruben Henriksen DCR Ballerup s.t.
6 Niki Byrgesen DCR Ballerup 1.12,53
7 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 s.t.
8 Rasmus Christian Quaade CK Fix s.t.
9 Simon Olsen Køge CR 1.13,22
10 Simon Tange Hansen Esbjerg CR 1.16,11
11 Steen B Larsen Ullensaker 1.16,59
12 Kasper Sørensen Horsens AC s.t.
13 Frederik Just Jernov Horsens AC s.t.
14 Kristoffer Myrjord Dana IL Bergen s.t.
15 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK s.t.
16 Jesper Hansen Svendborg CC s.t.
17 Anders Eltzholtz Hobro CK38 s.t.
18 Audum Brelle Fløtten Modum Cykleklubb s.t.
19 Jørgen Lund Nymark IL Sykkel s.t.
20 Pål Jacobsen Nymark IL Sykkel s.t.

Klasse: Ungdom-2
1 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 1.11,37
2 Sebastian Lander Køge CR s.t.
3 Christian Mathiesen Holstebro CC s.t.
4 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR 1.11,41
5 Mathias Mylle Dige Bach KCK Herlev 1.13,37
6 Kenneth Hansen Haderslev CK75 1.15,54
7 Jeppe Poulsen DCR Ballerup s.t.
8 Simon Larsen Sønderborg CK s.t.
9 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR s.t.
10 Heine Børgesen Hobro CK38 s.t.
11 Kasper Andreassen Svendborg CC s.t.
12 Kristian Abildgaaard Aalborg CR s.t.
13 Peter Horn Bækhøj Thy CR s.t.
14 Christian Carlsbæk Møller Randers CK10 s.t.
15 Karl Magnus Larsen Randers CK10 s.t.
16 Stian Saugstad Brumunddal CK 1.16,58
17 Kasper Kirch Gade Thy CR 1.23,21
18 Marius Hafsås Sotra Cykleklub 1.24,00
19 Laurits Enevoldsen Team Cycling Ringsted 1.24,37
20 Niclas Jørgensen Hobro CK38 1.24,41

Klasse: Ældste Drenge 1
1 Casper Degn Larsen Herning CK 0.52,54
2 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.
3 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
4 Mikkel Schertz Andersen Varde CK s.t.
5 Matias Greve Cykling Odense s.t.
6 Jannick Berg CK Fix s.t.
7 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
9 Alex Clausen CK Fix s.t.
10 Alexander Mørk Nr. - Søby CK s.t.
11 Andreas Ege Urbak Odder CK s.t.
12 Kristian Linding Frederiksen Holstebro CC s.t.
13 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
14 Nicolaj I. Aalbæk Hansen Kolding BC s.t.
15 Brian Stensig Andersen CK UNIC Skjern s.t.
16 Stefan Linné Jørgensen CK Fix s.t.
17 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling s.t.
18 Dennis Daniel Christensen Ordrup CC s.t.
19 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
20 Simon Kristiansen Herning CK s.t.

Klasse: Ældste Drenge 2
1 Simon Bigum Svendborg CC 0.52,05
2 Nicolai Christensen Randers CK10 0.55,08
3 Jens Møller Pedersen Randers CK10 0.56,18
4 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
5 Jonathan Enevoldsen Team Cycling Ringsted 0.56,20
6 Mads Gregersen Varde CK 0.57,36
7 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
8 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Casper Folsach DCR Ballerup s.t.
10 Steffen Thomsen DCR Ballerup s.t.
11 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR 0.58,14
12 Mikkel Baunsgaard DCR Ballerup 0.58,41
13 Søren Birkemose Svendborg CC 0.59,24
14 Simon Kjær Simonsen Herning CK 0.59,48
15 Kasper Kærsaa Jensen Sønderborg CK 0.59,49
16 Lucas Udby Hobro CK38 1.00,03
17 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC 1.00,15
18 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK 1.00,41
19 Oliver Stausholm Esbjerg CR 1.01,50
20 Christian Olesen Ringkøbing CC 1.01,53

Klasse: Ældste Piger
1 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR 0.52,05
2 Fie Degn Larsen Herning CK 0.54,27
3 Louise Bering Randers CK10 0.57,50
4 Nina Schultz Nielsen Herning CK 0.59,24
5 Camilla West Hansen CK Fix 1.06,26
6 Nanna Carstens Jensen Herning CK s.t.

Klasse: Mellemste Drenge
1 Mathis Johansson Nakskov CC 0.39,24
2 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
3 Jon van Dijk Nielsen DCR Ballerup s.t.
4 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
5 Simon Hamann Larsen Kolding BC 0.39,34
6 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
7 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling 0.39,47
8 Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 0.40,09
9 Alexander Engels Ryming Skive CK s.t.
10 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Manuel Pinger LOK templin s.t.
12 Rasmus Esmann Ginnerup Thy CR s.t.
13 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 0.40,34
14 Mads Krog Nielsen Herning CK 0.40,35
15 Aske Eg Thorn Holstebro CC 0.40,37
16 Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
17 Alaxander Lander Køge CK 0.42,01
18 Tim Grunther LOK templin 0.42,07
19 Paul Missling LOK templin s.t.
20 Mathias N. Villadsen Nr. - Søby CK 0.42,58

Klasse: Mellemste Piger
1 Nadia Pedersen DCR Ballerup 0.40,40
2 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR 0.46,03
3 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 0.46,22

Klasse: Yngste Drenge
1 Noco Schwichtenberg Lok Templin 0.20,07
2 Jonas Wang CK Fix 0.20,09
3 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 0.21,15
4 Patrick Leth Odder CK s.t.
5 Max Wolter Lok Templin s.t.
6 Oliver Almund CK Fix s.t.
7 Max Schlüter Lok Templin s.t.
8 Mads Birkemose Svendborg CC 0.21,23
9 Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC 0.21,33
10 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.21,38
11 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
12 Kristian Arnth Sørensen Herning CK 0.22,35
13 Mathias Sarma Cykling Odense 0.22,36
14 Rasmus Høg Andersen Herning CK 0.23,56

Klasse: Yngste Piger
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.20,06
2 Anna Lena Winkler Lok Templin 22:18
3 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.23,24
4 Maria Schaage Lok Templin 0.23,38
5 Frederikke Frydkær Hummelshøj Herning CK 0.27,47

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger