Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Spar Nord løbet 3. etape - Alle resultater

Spar Nord løbet 3. etape - Alle resultater

15. april 2006 15:330

Annonce

I herrernes A-klasse vandt hjemmebane-rytteren fra Herning Christian Knørr i dag en flot sejr foran Team GLS's Jonas Aaen Jørgensen. I et tæt opløb vandt Herning-rytteren spurten foran GLS-rytteren. Få sekunder efter kom Michael Berling fra Glud & Marstrand ind på en 4. plads. Samlet endte det dog med sejr til Thomas Kristiansen fra Team GLS foran Rune Udby fra Glud & Marstrand Horsens.

Hos juniorerne vandt Morten Reckweg fra Team Festina Vejle nok engang denne gang foran Nicolaj F. Olesen fra Team GLS.

På tredje og sidste etape var der spænding hos damerne inden starten, da Maria Bornak og Trine Schmidt var a point på den samlede andenplads. Mie Bekker Lacota og Trine Schmidt angreb dog fra start af og fik hul. Team Odense Energi prøvede med hjælp fra Esbjerg at lukke hulet. På sidste omgang angreb Jannie Schmidt og Nina Lund på skift. Nina fik det afgørende hul og kørte alene hjem til en velfortjent tredje plads. I gruppen lige efter vandt Maria Bornak igen spurten og Jannie Schmidt blev nummer 5.

Samlet vinder Mie Lacota foran holdkammeraten Trine Schmidt, imens Team Odense Energi-rytteren Maria Bornak blev nummer tre.


Klasse: A
1 - Christian Knørr Herning CK - Elite 3.27,29
2 - Jonas Aaen Jørgensen Team GLS s.t.
3 - Michael Berling Glud & Marstrand Horsens 3.27,31
4 - Lars Werenberg Team Kvickly Odder 3.27,35
5 - Kasper Jebjerg Team GLS 3.27,38
6 - Marc Hester Hansen Team Odense Energi s.t.
7 - Håvard Nybø Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 - Rune Udby Glud & Marstrand Horsens s.t.
9 - Michael S. Larsen Herning CK - Elite s.t.
10 - Thomas Kristiansen Team GLS s.t.
11 - Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS s.t.
12 - Max Sloth Nielsen Farsø CK s.t.
13 - Jacob Schneevoigt CK Aarhus s.t.
14 - Kenneth Solheim CK Sør s.t.
15 - Jacob Søndergaard Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
16 - Martin Hansen Herning CK - Elite s.t.
17 - Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
18 - Kaspar Schjønnemann Larsen Glud & Marstrand Horsens s.t.
19 - Morten Lambert Team Kvickly Odder s.t.
20 - Nikolaj Knudsen Herning CK - Elite s.t.


Samlet resultat
1. Thomas Kristiansen Team GLS 9:10:13
2. Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 14 sekunder efter
3. Jonas Aaen Jørgensen Team GLS 36 sekunder efter
4. Michael Berling Glud & Marstrand Horsens 42 sekunder efter
5. Christian Knørr Herning CK - Elite 44 sekunder efter
6. Marc Hester Hansen Team Odense Energi 47 sekunder efter
7. Nikolaj Knudsen Herning CK - Elite 50 sekunder efter
8. Kaspar Schjønnemann Larsen Glud & Marstrand Horsens 54 sekunder efter
9. Kasper Jebjerg Team GLS 56 sekunder efter
10. Håvard Nybø Glud & Marstrand Horsens 57 sekunder efter


Klasse: B
1 Jannik van Dijk Nielsen Ordrup CC 2.42,38
2 Eskil Vammen CK Aarhus s.t.
3 Stéffen Outzen ABC s.t.
4 Søren Pugdahl Pedersen Odder CK s.t.
5 Keld Fjord CK Kronborg s.t.
6 Anders Hilligsøe Holstebro CC s.t.
7 Philip Nicholas Nielsen CK Fix s.t.
8 Claus Nielsen CK Aarhus s.t.
9 Marian Arnold Racingeurope.com s.t.
10 Dirk Vobbe RG Bremer s.t.
11 Sven Eckart Racingeurope.com 2.43,16
12 Tom Bøttger Sønderborg CK s.t.
13 Daniel Vestergård Andersen Viborg Cycling s.t.
14 Lars Bojsen Kolding BC s.t.
15 Klavs Nielsen Aalborg CR s.t.
16 Jens Broberg Amager CR s.t.
17 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA s.t.
18 Anders Schmidt Hansen Politiets CA s.t.
19 Dennis Wachmann Værløse Farum CK s.t.
20 Mads Bayer CK Aarhus s.t.


Samlet resultat
1 Jannik van Dijk Nielsen Ordrup CC 95 p
2 Keld Fjord CK Kronborg 61 p
3 Søren Pugdahl Pedersen Odder CK 59 p
4 Marian Anold Racingeurope.com 48 p
5 Philip Nicholas Nielsen CK Fix 46 p
6 Claus Nielsen CK Aarhus 43 p
7 Stéffen Outzen ABC 36 p
8 Anders Hilligsøe Holstebro CC 36 p
9 Dirk Vobbe RG Bremen 34 p
10 Eskil Vammen CK Aarhus 33 p
11 Arne Heinrichensen Racingeurope.com 29 p
12 Thomas Holmgård Dalsted ABC 29 p
13 Lars Bojsen Kolding BC 28 p
14 Lars Ejaas CK Aarhus 25 p
15 Daniel Vestergård Andersen Viborg Cycling 24 p


Klasse: C
1 Brian Poulsen Horsens AC 2.49,12
2 Mads Bang Andersen DCR Ballerup 2.51,32
3 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Mads Strange Rydicher Ordrup CC 2.51,39
5 Peter Ferslev Hansen Odder CK s.t.
6 Thomas Munk Veirum Randers CK10 s.t.
7 Thorben HausHahn Kieler RV s.t.
8 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
9 Mads Tandrup Roskilde CR s.t.
10 Christian Hamburger Larsen Amager CR s.t.
11 Jesper Nielsen Herning CK s.t.
12 Thomas Lund Herning CK s.t.
13 Wolfgang Franke Endspurt Herford 2.51,43
14 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.51,53
15 Lars Peter Schrøder-Madsen Esbjerg CR 2.54,03
16 Johan Alexander Hauerberg CK Fix 2.54,07
17 Morten Falk Nielsen Bov CC s.t.
18 Kristian Spodsberg Pedersen Cykling Odense s.t.
19 Søren Pedersen Odder CK s.t.
20 Morten Rasmussen MTB Club Vejle s.t.


Samlet resultat
1 Mads Strange Rydicher Ordrup CC 93 p
2 Peter Ferslev Hansen Odder CK 79 p
3 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 67 p
4 Thorben Haushahn Kieler RV 57 p
5 Brian Poulsen Horsens AC 56 p
6 Mads Bang Andersen DCR Ballerup 52 p
7 Jesper Nielsen Herning CK 43 p
8 Thomas Lund Herning CK 40 p
9 Thomas Munk Veirum Randers CK10 38 p
10 Peter Adrian Brouer Horsens AC 37 p
11 Mads Tandrup Roskilde CR 30 p
12 Thomas Gøhns Cykling Odense 30 p
13 Wolfgang Franke Endspurt Herford 25 p
14 Søren Pedersen Odder CK 18 p
15 Heine Hansen CC Gladsaxe 15 p


Klasse: Junior
1 - Morten Reckweg Vejle CK 3.11,11
2 - Nicolaj F. Olesen Team GLS s.t.
3 - Nicolai Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
4 - Sondre Sørtveit Nymark IL Sykkel 3.11,14
5 - Jakob Bering Randers CK10 3.11,17
6 - Mikkel Lund Team GLS 3.14,11
7 - Niki Østergaard Team GLS s.t.
8 s.t.
9 - Marcus Johansson CK Hymer s.t.
10 - Stian Aarud Kristiansand Cykelklubb s.t.
11 - Kristian Sobota Amager CR s.t.
12 - Fredrik Frisk Nymark IL Sykkel s.t.
13 - Jannik Hyldtoft Hansen Vejle CK s.t.
14 s.t.
15 - Rasmus Guldhammer Vejle CK s.t.
16 - Anders Lund Nymark IL Sykkel s.t.
17 - Michael Schön Poulsen Amager CR s.t.
18 - Charlie Hultgreen Køhler Odder CK s.t.
19 - Morten Brinch Jensen Herning CK s.t.
20 - Anders Nyhus Raufoss Cykleklubb s.t.


Samlet resultat
1. Morten Reckweg Vejle CK 8:37:38
2. Nicolaj F. Olesen Team GLS 11 sekunder efter
3. Sondre Sørtveit Nymark IL Sykkel 3,12 minut efter
4. Jakob Bering Randers CK10 3,18 minut efter
5. Mikkel Lund Team GLS 6,08 minut efter
6. Rasmus Trøjborg Krogh Team Python Pro Næstved 6,10 minut efter
7. Niki Østergaard Team GLS 6,13 minut efter
8. Morten Brinch Jensen Herning CK 6,13 minut efter
9. Anders Lund Nymark IL Sykkel 6,13 minut efter
10. Charlie Hultgreen Køhler Odder CK 6,13 minut efter


Klasse: Dame A
1 Trine Schmidt Team Mermaid 2.16,07
2 Mie Bekker Lacota Team Mermaid 2.16,10
3 Nina Lund Team Odense Energi 2.23,26
4 Maria Helena Bornak Team Odense Energi 2.24,50
5 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi s.t.
6 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR s.t.
7 Anette Berg Team Mermaid s.t.
8 Annette Dam Team Odense Energi s.t.
9 Sisse Hermansen Team Mermaid 2.24,53
10 Kamilla Ahrensbach Team Mermaid 2.27,35
11 Jette Schlüter Roskilde CR s.t.
12 Lone Drejer CC Gladsaxe s.t.
13 Henriette Frederiksen Esbjerg CR 2.27,37
14 Kine Høst Denstad Arendal CC 2.27,39
15 Louise Gamst Team Mermaid 2.27,46


Samlet resultat
1 Mie Bekker Lacota Team Mermaid 99 p
2 Trine Schmidt Team Mermaid 89 p
3 Maria Helena Bornak Team Odense Energi 77 p
4 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR 63 p
5 Anette Berg Team Mermaid 57 p
6 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi 40 p


Klasse: Dame B
1 Josephine Hall DBC 2.16,12.
2 Mette Sprecht Kristiansen Le Pedauer de Charme s.t.
3 Mette Brødsgård Jensen Horsens AC s.t.


Samlet resultat
1 Mette Specht Kristiansen Le Pedaluer de Charme 99 p
2 Josephine Hall DBC 85 p


Klasse: Begynder
1 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 2.15,54
2 Jacob Holme Randers CK10 2.16,52
3 Kurt Myhlert Olsen CK Aarhus s.t.
4 Thomas Sass Lyman Hammel CK s.t.
5 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC s.t.
6 Søren Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 s.t.
7 Helmut Ebbe Kok Aalborg CR s.t.
8 Niels Graversen Aalborg CR s.t.
9 Tommy Ågren CK Aarhus s.t.
10 Henrik Veiergang Johnny Cash Cykelklub s.t.
11 Finn Bjerg Olesen Skive CK s.t.
12 Mikael Aarslev Hammel CK s.t.
13 Jimmi Andersen ACR s.t.
14 Torben Bryld Fredericia CC s.t.
15 Jens Skannerup Ringkøbing CC s.t.
16 Harald Ahlmann CK UNIC Skjern s.t.
17 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
18 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
19 Anders Niemann CK Aarhus s.t.
20 Lars Almind CK Fix s.t.


Samlet resultat
1 Jacob Holme Randers CK10 99 p
2 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 75 p
3 Tommy Ågren CK Aarhus 65 p
4 Kurt Myhlert Olsen CK Aarhus 50 p
5 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC 46 p
6 Daniel Garne Jensen Hammel CK 44 p
7 Søren Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 43 p
8 Niels Graversen Aalborg CR 40 p
9 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK10 36 p
10 Henrik Veiergang Johnny Cash Cykelklub 34 p
11 Jonas Mikkelsen Aalborg CR 28 p
12 Helmut Ebbe Kok Aalborg CR 26 p
13 Thomas Sass Lyman Hammel CK 23 p
14 Harald Ahlmann CK UNIC Skjern 22 p


Klasse: Veteran H40
1 Poul Sand Herning CK 2.06,43
2 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
3 Peter Christensen Lyngby CC s.t.
4 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Licens CK s.t.
6 Jan Eberhardt Sørensen Politiets CA s.t.
7 Tommy Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Jimmy Darre Hvidovre CK 2.06,54
9 Bo Simonsen Køge CR 2.06,58
10 Ralf Kröger USC Kiel 2.08,28
11 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
12 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
13 Kim Boel Holstebro CC s.t.
14 Jimmi Johansen Lyngby CC s.t.
15 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t.
16 Bent Pedersen Herning CK s.t.
17 Claus Christiansen Hillerød CK s.t.
18 Jørgen Pugdahl Pedersen Thy CR s.t.
19 Michael Bornak Hillerød CK 2.13,10
20 Lars Christensen Aalborg CR s.t.


Samlet resultat
1 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Licens CK 85 p
2 Poul Sand Herning CK 70 p
3 Kurt Sørensen Fredericia CC 65 p
4 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling 57 p
5 Lars Christensen Aalborg CR 53 p
6 Ralf Kröger USC Kiel 49 p
7 Claus Christiansen Hillerød CK 44 p
8 Tommy Christensen Silkeborg IF Cykling 42 p
9 Peter Christensen Lyngby CC 36 p
10 Jan Eberhardt Sørensen Politiets CA 34 p
11 Kim Boel Holstebro CC 29 p
12 Jimmy Darre Hvidovre CK 28 p
13 Bo Simonsen Køge CR 23 p
14 Johnny Faust Jacobsen DCR Ballerup 23 p
15 Michael Bornak Hillerød CK 19 p


Klasse: Veteran H50
1 A.C. Andersen Skive CK 2.12,55
2 Per Sandahl Hammel CK 2.13,06
3 Benny Petersen Skive CK s.t.
4 Anders Høj Skive CK s.t.
5 Allan Hillers Skive CK 2.13,08
6 Svend Christensen Herning CK s.t.
7 Niels Oluf Kristensen Randers CK10 2.15,03
8 William Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 s.t.
9 Frank Vobbe List Kiel s.t.
10 John Larsen Team HFCK & Ko s.t.
11 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling s.t.
12 Finn Agerbo Nielsen Herning CK 2.20,16


Samlet resultat
1 Benny Petersen Skive CK 89 p
2 Anders Høj Skive CK 77 p
3 Svend Christensen Herning CK 65 p
4 Per Sandahl Hammel CK 64 p
5 Allan Hillers Skive CK 57 p
6 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling 48 p


Klasse: Veteran H60
1 Søren Vagtholm Cykling Odense 2.15,04
2 Ole Mogens Grøndahl Olsen Holstebro CC 2.20,09
3 Villy Christensen Hammel CK s.t.


Samlet resultat
1 Villy Christensen Hammel CK 95 p


Klasse: Dame Junior
1 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR 2.24,50
2 Heidi Christiansen Esbjerg CR 2.24,50
3 Janni Vestergaard Nielsen Hammel CK 2.24,53
5 Katrine Bjaler CK Fix 2.25,25
6 Sofie Dahl Marcussen Næstved BC s.t.
7 Denise Henriksen DCR Ballerup s.t.


Samlet resultat
1 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR 99 p
2 Janni Vestergaard Nielsen Hammel CK 79 p


Klasse: Ungdom-1
1 Patrick Ruben Henriksen DCR Ballerup 2.11,15
2 Stefan Claes Dahl Olsen Køge CR 2.12,49
3 Thomas Esmarch Kousgaard Herning CK s.t.
4 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 2.15,36
5 Steen B Larsen Ullensaker 2.22,23
6 Kasper Sørensen Horsens AC s.t.
7 Patrick Clausen CK Fix s.t.
8 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
9 Nicki Christiansen Horsens AC s.t.
10 Martin Lind Aalborg CR s.t.
11 Jimmi Sørensen Thy CR s.t.
12 Simon Tange Hansen Esbjerg CR s.t.
13 Kasper Skovmand Jensen Aalborg CR s.t.
14 Rasmus Christian Quaade CK Fix s.t.
15 Sivert Tandbjerg Ringerike SK s.t.
16 Kristoffer Myrjord Fana IL Bergen s.t.
17 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK s.t.
18 Håkon Øvereide Fana IL Bergen s.t.
19 Niki Byrgesen DCR Ballerup s.t.
20 Lars F. E. Jensen DCR Ballerup s.t.


Samlet resultat
1 Patrick Ruben Henriksen DCR Ballerup 79 p
2 Mads Meyer Køge CR 70 p
3 Nicki Christiansen Horsens AC 65 p
4 Lars F. E. Jensen DCR Ballerup 51 p
5 Rasmus Christian Quaade CK Fix 47 p
6 Stefan Claes Dahl Olsen Køge CR 42 p
7 Steen B Larsen Ullensaker 42 p
8 Patrick Clausen CK Fix 42 p
9 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 40 p
10 Niki Byrgesen DCR Ballerup 38 p
11 Kasper Sørensen Horsens AC 28 p
12 Thomas Esmarch Kousgaard Herning CK 25 p
13 Martin Lind Aalborg CR 20 p
14 Simon Tange Hansen Esbjerg CR 20 p
15 Rasmus Holm Thomassen DCR Ballerup 19 p
16 Max Møller Elmholt Herning CK 18 p
17 Jimmi Sørensen Thy CR 16 p
18 Frederik Just Jernov Horsens AC 16 p
19 Nicki Rasmussen Horsens AC 15 p


Klasse: Ungdom-2
1 Christian Mathiesen Holstebro CC 2.13,20
2 Sebastian Lander Køge CR 2.14,07
3 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
4 Mathias Mylle Dige Bach KCK Herlev 2.16,57
5 Peter Horn Bækhøj Thy CR 2.17,39
6 Kenneth Hansen Haderslev CK75 2.18,38
7 Kristian Abildgaaard Aalborg CR s.t.
8 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR s.t.
9 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR s.t.
10 Karl Magnus Larsen Randers CK10 2.18,41
11 Jeppe Poulsen DCR Ballerup 2.18,43
12 Kasper Kirch Gade Thy CR 2.20,02
13 Simon Larsen Sønderborg CK 2.23,09


Samlet resultat
1 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 85 p
2 Sebastian Lander Køge CR 81 p
3 Mathias Mylle Dige Bach KCK Herlev 79 p
4 Christian Mathiesen Holstebro CC 60
5 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR 49 p
6 Kristian Abildgaaard Aalborg CR 47 p
7 Karl Magnus Larsen Randers CK10 46 p
8 Jeppe Poulsen DCR Ballerup 46 p
9 Kenneth Hansen Haderslev CK75 45 p
10 Simon Larsen Sønderborg CK 38 p
11 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR 36 p


Klasse: Ældste Drenge 1
1 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring 0.58,59
2 Matias Greve Cykling Odense 0.59,20
3 Casper Degn Larsen Herning CK s.t.
4 Brian Stensig Andersen CK UNIC Skjern s.t.
5 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
6 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.
7 Morten Østergaard Gade Kolding BC s.t.
8 Nicolaj I. Aalbæk Hansen Kolding BC s.t.
9 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Stefan Linné Jørgensen CK Fix s.t.
11 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
12 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
13 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
14 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
15 Dennis Daniel Christensen Ordrup CC s.t.
16 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
17 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
18 Kristian Linding Frederiksen Holstebro CC s.t.
19 Frederik Bjørke Schwartz DCR Ballerup s.t.
20 Mikkel Schertz Andersen Varde CK 0.59,33


Samlet resultat
1 Casper Degn Larsen Herning CK 95 p
2 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK 71 p
3 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring 60 p
4 Matias Greve Cykling Odense 50 p
5 Morten Østergaard Gade Kolding BC 42 p
6 Jannick Berg CK Fix 34 p
7 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 33 p
8 Brian Stensig Andersen CK UNIC Skjern 31 p
9 Nicolaj I. Aalbæk Hansen Kolding BC 30 p
10 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK 30 p
11 Mikkel Schertz Andersen Varde CK 30 p
12 Simon Kristiansen Herning CK 29 p
13 Kristian Linding Frederiksen Holstebro CC 29 p
14 Sebastian Nielsen CK Fix 29 p
15 Dennis Daniel Christensen Ordrup CC 28 p


Klasse: Ældste Drenge 2
1 Simon Bigum Svendborg CC 1.12,10
2 Nicolai Christensen Randers CK10 s.t.
3 Jonathan Enevoldsen Team Cycling Ringsted s.t.
4 Mads Gregersen Varde CK s.t.
5 Jens Møller Pedersen Randers CK10 s.t.
6 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
7 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
8 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.
10 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
11 Simon Kjær Simonsen Herning CK s.t.
12 Søren Birkemose Svendborg CC s.t.
13 Kasper Kærsaa Jensen Sønderborg CK s.t.
14 Casper Folsach DCR Ballerup s.t.
15 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
16 Oliver Stausholm Esbjerg CR 1.12,16
17 Christian Olesen Ringkøbing CC s.t.
18 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK 1.12,18
19 Jeppe Brogaard Pedersen Herning CK 1.13,52
20 Kenneth Storm Jessen Herning CK 1.13,54


Samlet resultat
1 Simon Bigum Svendborg CC 105 p
2 Nicolai Christensen Randers CK10 83 p
3 Jens Møller Pedersen Randers CK10 75 p
4 Mads Gregersen Varde CK 65 p
5 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR 57 p
6 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR 55 p
7 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling 51 p
8 Jonathan Enevoldsen Team Cycling Ringsted 46 p
9 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR 34 p
10 Casper Folsach DCR Ballerup 30 p


Klasse: Ældste Piger
1 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR 1.12,11
2 Fie Degn Larsen Herning CK s.t.
3 Nicole Kølbæk Herning CK s.t.
4 Nina Schultz Nielsen Herning CK s.t.
5 Louise Bering Randers CK10 1.12,16
6 Camilla West Hansen CK Fix 1.13,53
7 Nanna Carstens Jensen Herning CK s.t.


Samlet resultat
1 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR 105 p
2 Fie Degn Larsen Herning CK 87 p
3 Nina Schultz Nielsen Herning CK 69 p


Klasse: Mellemste Drenge
1 Mathis Johansson Nakskov CC 0.44,46
2 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
3 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
4 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
5 Alexander Engels Ryming Skive CK 0.44,49
6 Niklas Vestergaard Eg Herning CK 0.44,50
7 Rasmus Esmann Ginnerup Thy CR 0.45,50
8 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 0.45,51
9 Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing CC s.t.
10 Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Aske Eg Thorn Holstebro CC s.t.
13 Jan Stotzer Lok Templin s.t.
14 Marc Rasch Jensen DCR Ballerup s.t.
15 Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling 0.45,56
16 Mads Krog Nielsen Herning CK 0.46,19
17 Manuel Pinger Lok Templin 0.46,36
18 Emil Wang CK Fix 0.46,40
19 Jon van Dijk Nielsen DCR Ballerup 0.46,55
20 Mathias N. Villadsen Nr. - Søby CK 0.47,49


Samlet resultat
1 Mathis Johansson Nakskov CC 105 p
2 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup 87 p
3 Peter Mathiesen Holstebro CC 69 p
4 Jon van Dijk Nielsen DCR Ballerup 52 p
5 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 50 p
6 Simon Hamann Larsen Kolding BC 44 p
7 Alexander Engels Ryming Skive CK 43 p
8 Rasmus Esmann Ginnerup Thy CR 39 p
9 Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 37 p
10 Niklas Vestergaard Eg Herning CK 36 p
11 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling 36 p
12 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling 36 p
13 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 30 p


Klasse: Mellemste Piger
1 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 0.45,53
2 Nadia Pedersen DCR Ballerup 0.46,37
3 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR 0.55,15


Samlet resultat
1 Nico Schwichtenberg Silkeborg IF Cykling 95 p


Klasse: Yngste Drenge
1 Jonas Wang CK Fix 0.22,14
2 Nico Schwichtenberg Lok Templin 0.22,31
3 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK s.t.
4 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC s.t.
6 Oliver Almund CK Fix s.t.
7 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
8 Max Wolter Lok Templin 0.22,35
9 Kristian Arnth Sørensen Herning CK 0.24,39
10 Mathias Sarma Cykling Odense s.t.
11 Mads Birkemose Svendborg CC 0.24,52
12 Rasmus Høg Andersen Herning CK 0.25,13


Samlet resultat
1 Nico Schwichtenberg Lok Templin 99 p
2 Jonas Wang CK Fix 93 p
3 Max Wolter Lok Templin 61 p
4 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 60 p
5 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 57 p


Klasse: Yngste Piger
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.22,31
2 Anna Lena Winkler Lok Templin 0.22,35
3 Naria Schaage Lok Templin 0.25,14
4 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.27,53
5 Frederikke Frydkær Hummelshøj Herning CK 0.33,39


Samlet resultat
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 105 p
2 Anna Lena Winkler Lok Templin 87 p

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR