Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sprintersejr til Danilo Napolitano

Sprintersejr til Danilo Napolitano

21. maj 2007 17:570

Den italienske sprinter Danilo Napolitano vandt 9. etape af Giro d´Italia, da han vandt massespurten foran Robbi McEwen og Alessandro Petacchi.

Dagens 177 km. lange etape fra Reggio nell'Emilia til Lido Di Camaiore i Giro d´Italia sluttede i en meget rodet spurt, hvor ingen af de store sprinterhold formåede at aflevere deres sprintere som planlagt. Det udnyttede den italienske sprinter Danilo Napolitano, da han på de sidste meter tvang cyklen frem foran Robbie McEwen (Predictor-Lotto) og Alessandro Petacchi (Team Milram).

T-Mobile havde ingen problemer med at forvare Marco Pinottis samlede føring og den italienske rytter kan således igen i morgen iklæde sig løbets lyserøde førertrøje.

Meget rolig start
På forhånd så det ud til, at dagens etape igen skulle præges af angreb fra morgenstunden i det etapen de første 71,5 km stort set konstant bød på stigninger og rytterne skulle helt op i 1250 meters højde på toppen af kategori 2 stigningen Passo del Cerreto. Men rytterne virkede langt fra interesseret i en ny hård etape, som den vi var vidne til i går og rytterne kørte bare 26,5 km på den første time af etapen.

Kamp om bjergpoint
Første gang der for alvor var nogen, der rørte på sig i feltet var med ca. to kilometer til toppen af Passo del Cerreto. Tinkoff Credit Systems Elio Aggiano angriber med holdkammeraten Pavel Brutt på hjul, formentlig i håb om at sikre den russiske rytter point i bjergkonkurrencen. Den førende rytter i bjergklassementet Luis Felipe Laverde (Ceramica Panaria-Navigare) var dog vågen og fik hurtigt lukket hullet sammen med holdkammeraten Emanuel Sella og Pietro Caucchioli (Credit Agricole). I spurten om bjergpointene var Panaria-rytterne helt suveræne og Laverde vandt foran Sella og Caucchioli.

Dagens første rigtige udbrud
Dagens første rigtige angreb blev efterfølgende dannet på nedkørslen fra stigningen. Nicolas Crosbie (Bouygues Telecom), Frédéric Bessy (Cofidis), Andrei Kunitski (Acqua & Sapone-Caffè Mokambo) og Simone Masciarelli (Acqua & Sapone-Caffè Mokambo) får revet sig løs og oparbejder et par minutters forspring til feltet på nedkørslen.

De fire rytteres forspring nåede dog maksimalt op på 3 min før Milram-mandskabet tog ansvaret i fronten af feltet.

Tinkoff forsøger sig med parløb
Med 15 km til mål angriber de to unge Tinkoff talenter Mikhail Ignatiev og Ivan Rovny fra feltet. Selvom de to russiske ryttere arbejder flot sammen var de reelt aldrig en trussel til at hente etapesejren, og de blev hentet med lidt under 10 km. til mål.

Med otte kilometer til mål var det ligeledes slut for de fire udbrydere og derved var der lagt op til en massespurt, som Danilo Napolitano vandt med få centimeter ned til Robbie McEwen.

Resultat af 9. etape
1 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 4.57.08 (35.74 km/t)
2 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
3 Alessandro Petacchi - Team Milram
4 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
5 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
6 Thor Hushovd - Crédit Agricole
7 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
8 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
9 Robert Förster - Gerolsteiner
10 Juan José Haedo - Team CSC
11 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
12 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
14 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
15 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
16 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
17 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare
18 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
19 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
20 Assan Bazayev - Astana
21 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
22 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
23 Enrico Gasparotto - Liquigas
24 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
25 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
26 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
27 Franck Renier - Bouygues Telecom
28 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
29 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
30 Angelo Furlan - Crédit Agricole
31 Fabian Cancellara - Team CSC
32 Max Van Heeswijk - Rabobank
33 Alessandro Vanotti - Liquigas
34 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
35 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
36 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
37 Nicolas Roche - Crédit Agricole
38 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
39 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi
40 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
41 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
42 Mario Aerts - Predictor - Lotto
43 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
44 William Walker - Rabobank
45 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
46 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Lilian Jégou - Française des Jeux
48 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
49 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
50 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
53 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
54 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
55 Dmitriy Muravyev - Astana
56 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
57 Christian Knees - Team Milram
58 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
59 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
60 Thomas Fothen - Gerolsteiner
61 Sven Krauss - Gerolsteiner
62 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
63 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
64 Vincenzo Nibali - Liquigas
65 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
66 Alessandro Cortinovis - Team Milram
67 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
68 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
69 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
70 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
71 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
72 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
73 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
74 Serguei Yakovlev - Astana
75 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
76 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
77 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
78 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
79 Alexandr Kolobnev - Team CSC
80 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
81 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
82 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
83 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
84 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
85 Andrey Mizourov - Astana
86 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
87 Andy Schleck - Team CSC
88 Benoît Joachim - Astana
89 Paolo Savoldelli - Astana
90 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
91 Steve Morabito - Astana
92 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
93 Franco Pellizotti - Liquigas
94 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
95 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
96 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
97 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
98 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
99 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
100 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
101 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
102 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
103 Vladimir Miholjevic - Liquigas
104 Andrea Noe' - Liquigas
105 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
106 Koos Moerenhout - Rabobank
107 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
108 Brett Lancaster - Team Milram
109 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
110 Marco Pinotti - T-Mobile Team
111 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
112 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
113 Nick Gates - Predictor - Lotto
114 Matthias Russ - Gerolsteiner
115 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
116 Gregory Henderson - T-Mobile Team
117 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
118 Matti Breschel - Team CSC
119 Volodymir Gustov - Team CSC
120 Danilo Di Luca - Liquigas
121 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
122 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
123 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
124 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
125 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
126 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
127 Marco Marzano - Lampre - Fondital
128 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
129 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
130 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
131 Maxim Gourov - Astana
132 Alessandro Spezialetti - Liquigas
133 David Zabriskie - Team CSC
134 Eddy Mazzoleni - Astana
135 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
136 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
137 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
138 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
139 Davide Rebellin - Gerolsteiner
140 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
141 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
142 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
143 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
144 Axel Merckx - T-Mobile Team
145 Charles Wegelius - Liquigas
146 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
147 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
148 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
149 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
150 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
151 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
152 Francis Mourey - Française des Jeux
153 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
154 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
155 Julian Dean - Crédit Agricole
156 Mirco Lorenzetto - Team Milram
157 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
158 Fabio Sabatini - Team Milram 1.06
159 Alberto Ongarato - Team Milram
160 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 1.14
161 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.25
162 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
163 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.50
164 Yohann Gène - Bouygues Telecom
165 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3.26
166 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
167 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 3.29
168 Aaron Olson - T-Mobile Team
169 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
170 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
171 Fabien Patanchon - Française des Jeux
172 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
173 Arnaud Gérard - Française des Jeux
174 Christophe Kern - Crédit Agricole
175 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
176 Tim Klinger - Gerolsteiner
177 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
178 Michael Rasmussen - Rabobank
179 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
180 Martin Müller - Team Milram 4.14
181 Sergio Ghisalberti - Team Milram 4.26


Samlet stilling efter 9. etape
1 Marco Pinotti - T-Mobile Team 39.45.42
2 Andrea Noe' - Liquigas 0.28
3 Serguei Yakovlev - Astana 0.54
4 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.06
5 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.10
6 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.36
7 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.43
8 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.51
9 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 2.13
10 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.17
11 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.27
12 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.58
13 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 3.04
14 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 3.30
16 William Walker - Rabobank 4.06
17 Danilo Di Luca - Liquigas 4.12
18 Franco Pellizotti - Liquigas 4.38
19 Vincenzo Nibali - Liquigas 4.47
20 Marco Marzano - Lampre - Fondital 5.05
21 Andy Schleck - Team CSC
22 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 5.06
23 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 5.11
24 David Zabriskie - Team CSC 5.15
25 Paolo Savoldelli - Astana 5.19
26 Eddy Mazzoleni - Astana
27 Andrey Mizourov - Astana
28 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 5.25
29 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 5.29
30 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
31 Volodymir Gustov - Team CSC 5.36
32 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.37
33 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.45
34 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.55
35 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 6.08
36 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 6.12
37 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
38 Francis Mourey - Française des Jeux 6.21
39 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 6.29
40 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 6.31
41 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 6.34
42 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.36
43 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 6.39
44 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.44
45 Dmitriy Muravyev - Astana 6.51
46 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 6.55
47 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 6.57
48 Christian Knees - Team Milram 7.05
49 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 7.07
50 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.12
51 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
52 Charles Wegelius - Liquigas 7.21
53 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 7.23
54 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.27
55 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.30
56 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 7.41
57 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 7.42
58 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.45
59 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 7.56
60 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 8.00
61 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 8.01
62 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 8.06
63 Matthias Russ - Gerolsteiner 8.10
64 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 8.13
65 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 8.17
66 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.21
67 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 8.24
68 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 8.41
69 Davide Rebellin - Gerolsteiner 8.44
70 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 9.10
71 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 9.12
72 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 9.17
73 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 9.28
74 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 9.53
75 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 10.21
76 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 10.29
77 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 10.32
78 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 12.04
79 Koos Moerenhout - Rabobank 12.23
80 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 12.42
81 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.46
82 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 13.16
83 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 13.21
84 Assan Bazayev - Astana 13.31
85 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 13.35
86 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 14.14
87 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 14.18
88 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 14.23
89 Vladimir Miholjevic - Liquigas 14.26
90 Lilian Jégou - Française des Jeux 14.32
91 Alexandr Kolobnev - Team CSC 14.57
92 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 15.00
93 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 15.34
94 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 15.54
95 Alessandro Petacchi - Team Milram 16.07
96 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 17.09
97 Mirco Lorenzetto - Team Milram 17.53
98 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 17.57
99 Steve Morabito - Astana 18.10
100 Enrico Gasparotto - Liquigas 18.56
101 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 19.21
102 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 19.40
103 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 19.50
104 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 20.04
105 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.06
106 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 20.29
107 Axel Merckx - T-Mobile Team 20.58
108 Sergio Ghisalberti - Team Milram 22.21
109 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 23.24
110 Alessandro Spezialetti - Liquigas 23.42
111 Alessandro Vanotti - Liquigas 24.02
112 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 24.18
113 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 24.29
114 Matti Breschel - Team CSC 24.35
115 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 24.59
116 Maxim Gourov - Astana 25.00
117 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 25.10
118 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 25.15
119 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 25.26
120 Brett Lancaster - Team Milram 25.28
121 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 26.01
122 Angelo Furlan - Crédit Agricole 26.47
123 Julian Dean - Crédit Agricole 26.51
124 Franck Renier - Bouygues Telecom 27.01
125 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 27.45
126 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 27.54
127 Christophe Kern - Crédit Agricole 28.34
128 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 28.52
129 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 28.54
130 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 29.03
131 Robert Förster - Gerolsteiner 29.20
132 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 29.28
133 Fabian Cancellara - Team CSC 29.40
134 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 29.44
135 Thomas Fothen - Gerolsteiner 29.45
136 Benoît Joachim - Astana 29.48
137 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 30.11
138 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 30.44
139 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 30.51
140 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 31.35
141 Alberto Ongarato - Team Milram 31.45
142 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 31.57
143 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 32.22
144 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 32.46
145 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 33.00
146 Michael Rasmussen - Rabobank 33.24
147 Alessandro Cortinovis - Team Milram 33.37
148 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 35.06
149 Thor Hushovd - Crédit Agricole 35.34
150 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 35.45
151 Arnaud Gérard - Française des Jeux 36.36
152 Yohann Gène - Bouygues Telecom 37.18
153 Martin Müller - Team Milram 37.25
154 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 38.49
155 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 38.53
156 Fabien Patanchon - Française des Jeux 39.33
157 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 39.35
158 Tim Klinger - Gerolsteiner 41.07
159 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 41.48
160 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42.32
161 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 42.54
162 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 43.26
163 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 43.38
164 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 43.39
165 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 44.13
166 Nick Gates - Predictor - Lotto 47.15
167 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 48.57
168 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 50.05
169 Max Van Heeswijk - Rabobank 50.56
170 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 52.52
171 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 53.50
172 Nicolas Roche - Crédit Agricole 53.51
173 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 55.23
174 Juan José Haedo - Team CSC 56.39
175 Sven Krauss - Gerolsteiner 58.33
176 Matteo Bono - Lampre - Fondital 58.48
177 Fabio Sabatini - Team Milram 1.02.33
178 Gregory Henderson - T-Mobile Team 1.03.24
179 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.04.54
180 Aaron Olson - T-Mobile Team 1.07.00
181 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 1.17.54


Pointkonkurrencen efter 9. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 110 pts
2 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 76
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 74
4 Robert Förster - Gerolsteiner 57
5 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 55
6 Thor Hushovd - Crédit Agricole 50
7 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 48
8 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 45
9 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 38
10 Assan Bazayev - Astana 37
11 Danilo Di Luca - Liquigas 29
12 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
13 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
14 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
15 Marco Pinotti - T-Mobile Team 24
16 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 23
17 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 21
18 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20
19 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 20
20 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
21 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 17
22 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 17
23 Enrico Gasparotto - Liquigas 16
24 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
25 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
26 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 16
27 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
28 Andy Schleck - Team CSC 14
29 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 12
30 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
31 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
32 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 12
33 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
34 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
35 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 10
36 Franco Pellizotti - Liquigas 10
37 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
38 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 10
39 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
40 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10
41 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
42 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9
43 Serguei Yakovlev - Astana 8
44 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 8
45 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
46 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
47 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
48 William Walker - Rabobank 8
49 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
50 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7
51 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
52 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
53 David Zabriskie - Team CSC 6
54 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 6
55 Max Van Heeswijk - Rabobank 6
56 Oscar Gatto - Gerolsteiner 6
57 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
58 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
59 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5
60 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 5
61 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 4
62 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 4
63 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 4
64 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
65 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
66 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
67 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
68 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
69 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3
70 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
71 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 2
72 Francis Mourey - Française des Jeux 2
73 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
74 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
75 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 2
76 Andrea Noe' - Liquigas 1
77 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
78 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
79 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 1
80 Christian Knees - Team Milram 1
81 Alberto Ongarato - Team Milram 1
82 Martin Müller - Team Milram 1
83 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 1
84 Juan José Haedo - Team CSC -2
85 Gregory Henderson - T-Mobile Team -5
86 Marco Marzano - Lampre - Fondital -6

Bjergkonkurrencen efter 9. etape
1 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 15
3 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
4 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 10
5 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
6 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
7 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
8 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 6
9 Andy Schleck - Team CSC 4
10 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 3
11 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
12 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
13 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
14 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
15 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
16 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 2
17 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
18 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
19 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
20 William Walker - Rabobank 1
21 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
22 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1
23 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
24 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1


Ungdomskonkurrencen efter 9. etape
1 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 39.47.59
2 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.13
3 William Walker - Rabobank 1.49
4 Vincenzo Nibali - Liquigas 2.30
5 Andy Schleck - Team CSC 2.48
6 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 3.28
7 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 4.40
8 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 4.50
9 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.28
10 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 5.39
11 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 5.44
12 Matthias Russ - Gerolsteiner 5.53
13 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.04
14 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 6.24
15 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 7.11
16 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7.36
17 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11.04
18 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 11.18
19 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 12.01
20 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 12.06
21 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 13.37
22 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 15.40
23 Steve Morabito - Astana 15.53
24 Enrico Gasparotto - Liquigas 16.39
25 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 21.07
26 Matti Breschel - Team CSC 22.18
27 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 23.09
28 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 26.35
29 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 27.11
30 Thomas Fothen - Gerolsteiner 27.28
31 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 28.27
32 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 28.34
33 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 30.05
34 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 30.43
35 Arnaud Gérard - Française des Jeux 34.19
36 Fabien Patanchon - Française des Jeux 37.16
37 Tim Klinger - Gerolsteiner 38.50
38 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 40.15
39 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 40.37
40 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 41.21
41 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 41.56
42 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 46.40
43 Nicolas Roche - Crédit Agricole 51.34
44 Sven Krauss - Gerolsteiner 56.16
45 Matteo Bono - Lampre - Fondital 56.31
46 Fabio Sabatini - Team Milram 1.00.16
47 Gregory Henderson - T-Mobile Team 1.01.07
48 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.02.37


Holdkonkurrencen efter 9. etape
1 Lampre-Fondital 118.12.01
2 Ceramica Panaria-Navigare 2.18
3 Liquigas 3.08
4 Astana 4.42
5 Predictor-Lotto 6.20
6 Discovery Channel Pro Cycling Team 6.46
7 Team CSC 8.26
8 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 9.47
9 Caisse d'Epargne 10.10
10 Tinkoff Credit System 11.45
11 Crédit Agricole 12.01
12 Euskaltel-Euskadi 13.01
13 AG2r Prévoyance 13.07
14 Quickstep-Innergetic
15 Saunier Duval-Prodir 13.20
16 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 15.13
17 T-Mobile Team 15.51
18 Rabobank 16.27
19 Bouygues Telecom 20.37
20 Gerolsteiner 20.49
21 Française des Jeux 21.26
22 Team Milram 23.57

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger