Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Stærk Basso måtte se Piepoli vinde

Stærk Basso måtte se Piepoli vinde

20. maj 2006 18:160
Ivan Basso satte endnu engang sine konkurrenter til den samlede sejr på plads. Piepoli tog dog etapesejren, da han på den sidste nedkørsel satte en meget forsigtig Basso. Basso øger dog sit forspring ned til sine nærmeste forfølgere, så han nu har 3.27 til Gutierrez og 5.30 til Savoldelli.

Dagens etape startede i et vandvittigt højt tempo. De første to timer blev tilbagelagt med over 50 kilometer i timen. Team CSC styrede feltet, og sørgede for at farlige udbrud ikke fik lov til at køre. Godt midtvejs på etapen fik seks ryttere, Bonnaire (BTL), Julia Cegarra (CEI), Poilvet (C.A), Bruseghin (Lam), Serpa (SEI) og Knees (MIL), dog lov til at stikke af. Da der blandt de seks ryttere ikke var nogen, som kunne true Basso i den samlede stilling, fik de hurtigt oparbejdet et forspring på godt 6 minutter.

Derefter overtog Saunier Duval-Prodir og Liquigas ansvaret i feltet og fik stille og roligt minimeret forspringet frem til seksmandsgruppen.

Da frontgruppen kørte ind på den 10,5 kilometer lange Colle S. Carlo stigning, havde udbryderne kun et forspring på 45 sekunder. Nede i feltet satte Cuesta sig frem med Basso på hjulet og hurtigt blev feltet stærkt minimeret. De seks ryttere i udbruddet blev hurtigt hentet, og dermed startede kampen om etape sejren. Allerede efter et par kilometer på stigningen måtte Savoldelli slippe og lidt overraskende valgte Discovery holdet, at lade Tom Danielson falde tilbage til deres kaptajn.

Derefter overtog Sastre temposætningen af gruppen og dermed måtte Cunego og Di Luca også slippe gruppen, så det kun var en lille eksklusiv gruppe bestående af: Basso og Sastre (CSC), Gutierrez (Phonak), Simoni og Piepoli (Saunier), Rujano (Selle Italia), Caruso og Scarponi (Liberty) tilbage.

Da Sastre havde brugt sig op, var det tid til endnu et Basso angreb. Piepoli og Simoni var de eneste som kunne følge CSC kaptajnen. Ganske hurtigt måtte Simoni dog indse, at heller ikke han kunne følge det hårde tempo. Dermed skulle etapen afgøres mellem Basso og Piepoli.

Basso førte de to ryttere til toppen af stigningen med et forspring på hele 1.24 min ned til Gutierrez og Simoni. Mens de øvrige favoritter som Cunego, Savoldelli og Di Luca var over tre minutter efter.

Derefter startede en syv kilometer lang nedkørsel på meget våde veje. Mens Piepoli satsede, tog Basso det forståeligt mere afventende. Det resulterede i at Piepoli hurtigt fik oparbejdet et stort forspring til Basso. I mål var Basso hele 43 sekunder efter, men eftersom Piepoli var langt efter i det samlede klassement inden dagens etape, betyder det ikke det store for Basso.


Leonardo Piepoli / Foto: Sirotti


Det vigtigste var, at han endnu engang tog meget tid til sine nærmeste konkurrenter. Dermed må det snart være svært for dem, at tro de kan sætte Basso under pres.

Resultat af 13. etape
1 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.21.12 (40.348 km/t)
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.44
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 1.19
4 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
5 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 2.09
6 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
7 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 2.13
8 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 2.18
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.36
10 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
12 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
13 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.42
14 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
15 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 3.00
16 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.29
17 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3.32
18 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 3.35
19 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 3.50
20 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
22 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 4.50
23 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 5.05
24 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.12
25 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.15
26 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 5.16
27 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
28 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5.29
29 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 5.55
30 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
31 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
32 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 6.09
33 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 6.20
34 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 6.28
35 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.36
36 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 6.41
37 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
38 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
39 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 7.15
41 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 7.18
42 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
43 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 7.30
44 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 7.59
45 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 8.05
47 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 8.20
48 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 8.26
49 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 8.51
50 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 8.59
51 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 9.05
52 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 9.18
53 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 9.34
54 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
55 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 9.54
56 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 10.03
57 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 10.06
58 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
59 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
60 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
61 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 10.07
62 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
63 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
64 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
65 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
66 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
67 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
68 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
69 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
70 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 10.14
71 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.10
72 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 11.25
73 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 11.31
74 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 11.33
75 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 11.39
76 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 11.58
77 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 12.06
78 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
79 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
80 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 12.08
81 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 12.15
82 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
83 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.48
85 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 12.50
86 Theo Eltink (Ned) Rabobank
87 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 13.09
88 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 14.02
89 Christian Knees (Ger) Team Milram 14.14
90 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 14.22
91 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 15.24
92 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 16.39

93 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 16.56
94 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.01
95 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 17.08
96 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
97 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
98 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
99 Jens Voigt (Ger) Team CSC
100 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
101 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
102 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
103 Marc Wauters (Bel) Rabobank 17.44
104 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
105 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
106 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
107 Bobby Julich (USA) Team CSC
108 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
109 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
110 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
111 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
112 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
113 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
114 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
115 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
116 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
117 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
118 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
119 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
120 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
121 Marc De Maar (Ned) Rabobank
122 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
123 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
124 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
125 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 17.51
126 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 17.57
127 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
128 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
129 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
130 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
131 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
132 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
133 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
134 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
135 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
136 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 18.03
137 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 18.18
138 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
139 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 18.23
140 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 18.25
141 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 18.26
142 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
143 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 18.34
144 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 18.35
145 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 18.44
146 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
147 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 18.51
148 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 18.55
149 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
150 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.02
151 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 19.04
152 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 19.10
153 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 19.13
154 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 19.17
155 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 19.19
156 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 19.36
157 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
158 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
159 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 19.56
160 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 19.59
161 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 20.00
162 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 20.13
163 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 20.17
164 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
165 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 20.21
166 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 20.38
167 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 21.25
168 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 21.53
169 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 21.59
170 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.38
171 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 22.47
172 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 22.56
173 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 23.37
174 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 23.55

Udgået ryttere
DNF José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
DNF Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
DNS Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
DNS Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
DNS Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team

Samlet stilling efter 13. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 49.53.36

2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 3.27
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.30
4 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7.35
5 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.00
6 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 8.14
7 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.35
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 8.58
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 10.36
10 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 11.12
11 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.46
12 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 12.24
13 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.45
14 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 12.54
15 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.57
16 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 13.01
17 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 13.50
18 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 13.52
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 15.12
20 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 15.32
21 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 15.44
22 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 16.22
23 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 16.37
24 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 16.55
25 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 18.05
26 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.12
27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 19.56
28 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 22.07
29 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 23.09
30 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 23.43
31 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 23.47
32 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.49
33 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 25.07
34 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 26.28
35 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 26.51
36 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 27.48
37 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.12
38 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 28.15
39 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 28.21
40 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 28.27
41 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 29.41
42 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 30.07
43 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 31.28
44 Jens Voigt (Ger) Team CSC 31.37
45 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 31.44
46 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 32.19
47 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 33.12
48 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 34.30
49 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 35.09
50 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35.24
51 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 36.19
52 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 37.01
53 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 39.28
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank 39.38
55 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 41.55
56 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 42.05
57 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 42.21
58 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 42.54
59 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 43.16
60 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 44.08
61 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 44.14
62 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 44.30
63 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 45.53
64 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 46.03
65 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 47.02
66 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 49.14
67 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 49.28
68 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 49.44
69 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 51.17
70 Christian Knees (Ger) Team Milram 52.27
71 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 52.34
72 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53.11
73 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 53.53
74 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 54.19
75 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 54.23
76 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 55.19
77 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 56.42
78 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 58.42
79 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 58.46
80 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 58.53
81 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 59.11
82 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 59.55
83 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.00.26
84 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.00.46
85 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.00.58
86 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01.11
87 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.01.16
88 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.01.33
89 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.02.38
90 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.02.48
91 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.02.51
92 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.02.52
93 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 1.04.04
94 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.05.29
95 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 1.05.41
96 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.06.29
97 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.07.44
98 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.08.00
99 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.09.57
100 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.11.19
101 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.11.22
102 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.12.52
103 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 1.14.10
104 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.14.17
105 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.14.45
106 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.14.55
107 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.15.14
108 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1.15.42
109 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.15.48
110 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.16.20
111 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.16.45
112 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.18.03
113 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.18.06
114 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 1.18.25
115 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.18.52
116 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.19.06
117 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.19.55
118 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1.20.21
119 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.21.33
120 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.21.36
121 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.21.50
122 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.22.02
123 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.22.37
124 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.22.54
125 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.23.28
126 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.23.40
127 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.23.59
128 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 1.24.16
129 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.24.29
130 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.25.34
131 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.26.24
132 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.27.30
133 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.27.57
134 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.28.14
135 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.28.41
136 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.29.50
137 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.30.11
138 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.31.12
139 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.31.18
140 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.33.26
141 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1.33.53
142 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.34.58
143 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.35.09
144 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 1.36.18
145 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 1.37.51
146 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.38.59
147 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.39.15
148 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.39.19
149 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.39.54
150 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.40.20
151 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.40.29
152 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.40.31
153 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.42.30
154 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 1.42.54
155 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.43.21
156 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.43.24
157 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.45.49
158 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.45.54
159 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.46.15
160 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 1.46.41
161 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1.47.04
162 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 1.47.08
163 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 1.47.46
164 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.48.44
165 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.49.07
166 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1.50.16
167 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 1.51.12
168 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 1.51.31
169 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 1.51.45
170 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.52.38
171 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.53.13
172 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.55.07
173 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.06.34
174 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 2.09.28

Pointkonkurrencen efter 13. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 86 pts
2 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 79
3 Ivan Basso (Ita) Team CSC 78
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 76
5 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 68
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 46
7 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 43
8 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
9 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 36
10 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 36
11 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 36
12 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 35
13 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 34
14 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 34
15 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
16 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 31
17 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
18 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
19 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25
20 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
21 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
22 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 22
23 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 22
24 Jens Voigt (Ger) Team CSC 21
25 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
26 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
27 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 20
28 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19
29 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 18
30 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 17
31 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17
32 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
33 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 17
34 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 16
35 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16
36 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 16
37 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
38 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
39 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 14
40 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
41 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
42 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
43 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 13
44 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
45 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 12
46 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 11
47 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
48 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 11
49 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 11
50 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 10
51 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
52 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 10
53 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 10
54 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 10
55 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 9
56 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
57 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 8
58 Marc Wauters (Bel) Rabobank 8
59 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
60 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
61 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 8
62 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
63 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
64 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
65 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
66 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
67 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
68 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 6
69 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 6
70 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
71 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 6
72 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 5
73 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
74 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
75 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 5
76 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5
77 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
78 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
79 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 5
80 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
81 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 4
82 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 4
83 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
84 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
85 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 4
86 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3
87 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3
88 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
89 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 3
90 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
91 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
92 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
93 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
94 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
95 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
96 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
97 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 2
98 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
99 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 2
100 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
101 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
102 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
103 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
104 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
105 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1
106 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
107 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
108 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
109 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto -1
110 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
111 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
112 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
113 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
114 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5

Bjergkonkurrencen efter 13. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 21 pts
2 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 13
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 13
4 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
6 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
7 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 8
8 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7
9 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
10 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
11 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5
12 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
13 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
14 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
15 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
16 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
17 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
18 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
19 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
20 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
21 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
22 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
23 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
24 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
25 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
26 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
27 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
28 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1
29 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1
30 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
31 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
32 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Holdkonkurrencen efter 13. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 148.39.57
2 Liquigas 6.49
3 Saunier Duval-Prodir 7.25
4 Phonak Hearing Systems 11.59
5 Lampre-Fondital 14.53
6 Ceramica Panaria-Navigare 22.39
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.28
8 Liberty Seguros-Würth Team 28.27
9 Team CSC 32.02
10 Credit Agricole 34.42
11 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 43.14
12 Ag2R Prevoyance 47.44
13 T-Mobile Team 50.43
14 Quickstep-Innergetic 59.53
15 Euskaltel-Euskadi 1.00.37
16 Cofidis 1.01.36
17 Team Milram 1.16.20
18 Rabobank 1.28.17
19 Gerolsteiner 1.30.57
20 Francaise Des Jeux 1.31.51
21 Davitamon-Lotto 1.38.16
22 Bouygues Telecom 2.07.36
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER