Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Startliste til 2. afdeling af Post Cuppen

Startliste til 2. afdeling af Post Cuppen

13. maj 2012 08:55Foto: Feltet.dk

Startlisten til dagens Post Cup.

Annonce

I dag køres anden afdeling af dette års Post Cup omkring Ringsted. Lidt over 100 ryttere stiller til start, og det bliver ikke overraskende med stor deltagelse fra de danske kontinentalhold – dog med undtagelse af Glud & Marstrand-LRØ og Christina Watches-Onfone. De to hold stiller også til start i UCI-løb. Glud & Marstrand kører sidste etape af UCI-etapeløbet Rhone-Alpes Isre Tour, imens Christina Watches-Onfone er til start i Rogaland Grand Prix i Norge, hvor holdet skal forsøge at forsvare sidste års sejr til Frederik Wilmann.

 

Sebastian Lander (Glud & Marstrand-LRØ) kører med start nummer 1 og i den gule trøje, da han vandt første afdeling (billedet). Dagens løb er også et af udtagelsesløbene til Post Danmark Rundt, og er derfor ekstra vigtigt for de danske mandskaber, hvorfor der er lagt op til et spændende cykelløb omkring Ringsted.

En lille anden ting at bemærke, det er Christina Watches - Onfones nye rytter, Thomas Frei, ikke stiller til start i Christina Watches-Onfone tøj, men derimod neutralt sort tøj. Årsagen til dette er, at Christina Watches-rytterens licens endnu ikke er blevet godkendt af UCI. Ligeledes er det værd at bemærke, at Niki Østergaard fra Glud & Marstrand-LRØ er blevet eftertilmeldt og dermed stiller holdet modsat tidligere udmeldinger ikke til start med fire men derimod med fem mand.

Du kan se hele startlisten herunder.

 

Startlisten

1 Sebastian Lander - Glud & Marstrand-LRØ

2 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ

3 Patrick Clausen - Glud & Marstrand-LRØ

4 Rasmus Brandstrup Sterobo - Glud & Marstrand-LRØ

5 Heine Hansen - ABC

6 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz - Kvickly Odder

7 Mads Moltke Steen - BikeToyz - Kvickly Odder

8 Nicolai Steensen - BikeToyz - Kvickly Odder

9 Andreas Frisch - Blue Water Cycling

10 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling

11 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling

12 Glenn Bak - Blue Water Cycling

13 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling

14 Lasse Norman Hansen - Blue Water Cycling

15 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling

16 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling

17 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling

18 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Bornholm Pro Cycling

19 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling

20 Michael Johansen - Bornholm Pro Cycling

21 Sebastian Bidstrup Andersen - Bornholm Pro Cycling

22 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling

23 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling

24 Johannes Boe Kaluzny - Bornholm Pro Cycling

25 Peder Jacobsen - CC Hillerød

26 Jimmi Sørensen - Christina Watches-Onfone

27 Kristian Allan Sobota - Christina Watches-Onfone

28 Martin Pedersen - Christina Watches-Onfone

29 Michael Reihs - Christina Watches-Onfone

30 Niki Byrgesen - Christina Watches-Onfone

31 Rasmus Guldhammer - Christina Watches-Onfone

32 René Jørgensen - Christina Watches-Onfone

33 Kenneth Hansen - Christina Watches-Onfone

34 Jørgen Hertz - CK Fix

35 Andreas Thell - CK Ringen

36 Kalle Corneliussen - Herning CK

37 Klaus Vorgod Kristensen - Herning CK

38 Kasper Malmkjær - Herning CK

39 Mads Herschend - HMTBK

40 Mike Lauge - Hvidovre CK

41 Stig Hemmingsen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

42 Stefan Linné Jørgensen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

43 Mark Petersen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

44 Mathias Øllegaard - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

45 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

46 Troels Christensen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

47 Jesper Mørkøv - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

48 Adrian Udesen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

49 Michel Sandstød - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

50 Jacob Christiansen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

51 Patrik Eriksson - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

52 Claus Holm - J. Jensen - Sandstød Salg & Event

53 Andreas Rosenberg - Næstved BC

54 Jacob Linkis - Odder CK

55 Jesper Hansen - Odder CK

56 Lars Ejaas - Odder CK

57 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK

58 Martin Hansen - Odder CK

59 Mikkel Black Christensen - Odder CK

60 John Ebsen - Odder CK

61 Rasmus E. Andersen - Rungsted CK

62 Per Berge Moe - Stavanger SK

63 Anders Hundhammer - Stavanger SK

64 Casper Folsach - Concordia Forsikring - Himmerland

65 Christian Ranneries - Concordia Forsikring - Himmerland

66 Kaspar Schjønnemann Larsen - Concordia Forsikring - Himmerland

67 Magnus Cort Nielsen - Concordia Forsikring - Himmerland

68 Mikkel Mortensen - Concordia Forsikring - Himmerland

69 Morten Øllegaard - Concordia Forsikring - Himmerland

70 Morten Høberg - Concordia Forsikring - Himmerland

71 Nikola Aistrup - Concordia Forsikring - Himmerland

72 Philip Nielsen - Concordia Forsikring - Himmerland

73 Lucas Persson - Concordia Forsikring - Himmerland

74 Lars Andersson - Concordia Forsikring - Himmerland

75 Sebastian Balck - Concordia Forsikring - Himmerland

76 Alexander Mørk - Team Designa Køkken - Knudsgaard

77 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard

78 Lenni Andersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard

79 Mads Lilholm Meyer - Team Designa Køkken - Knudsgaard

80 Mathias Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard

81 Morten Christensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard

82 Nicolai Brøchner - Team Designa Køkken - Knudsgaard

83 Nicolaj Foulum Olesen - Team Designa Køkken - Knudsgaard

84 Nikolaj Sørensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard

85 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard

86 Ricky Enø Jørgensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard

87 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC

88 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC

89 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC

90 Danny Skovgren - Team Lyngby CC

91 Michael Mørkøv - Team Saxo Bank

92 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For

93 Aske Louring Vorre - Team Tre-For

94 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For

95 Klaus Hieronymus Stenger - Team Tre-For

96 Kristian Haugaard Jensen - Team Tre-For

97 Mathias Holm Hemmsen - Team Tre-For

98 Michael Tronborg Team - Tre-For

99 Rasmus Kristensen Team - Tre-For

100 Rasmus Hestbeck Lund - Team Tre-For

101 Rasmus Louring Vorre - Team Tre-For

102 Thomas Guldhammer - Team Tre-For

103 Thomas W. Madsen - Team Tre-For

104 Mads Hardahl - Aalborg CR

105 Øystein Blom-Ohlsen - Åsane CK

106 Fredrik Olsen - Åsane CK

107 Torstein Stokkenes - Åsane CK

108 Christoffer S. Jacobsen - Åsane CK
109 Niki Østergaard - Glud & Marstrand-LRØ
110 Thomas Frei - Christina Watches-Onfone (Neutralt tøj)

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer(JO) 24/07

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger