Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Startlisten til DM i cykel cross 2014

Startlisten til DM i cykel cross 2014

10. januar 2014 11:10Foto: MBaek.dk

På søndag afvikles de danske mesterskaber 2014 i cykel cross. Det foregør i Sorø, tilmeldingsfristen er udløbet, og 122 ryttere skal dyste om de i alt ni titler.


Der er to dage til DM i cykel cross, som Sorø BC er arrangør af. Og med 122 forhåndstelmeldte er der tale om rekord stor tilmelding til et dansk mesterskab, særligt hvis man tæller de godt tre håndfulde motionister med, som åbner søndagens mesterskab.

Nedenstående startliste (og startnumre) er opgjort i seedningsordning, men skal desværre tages med et par forbehold. Således er Tommy Moberg Nielsen samt Annette Berg begge blevet forhindret på grund af skader.

I relation til den debat om afvikling af et særskilt U23 DM , som foregået forud for mesterskabet, kan det nævnes, at der ud af de 32 ryttere i herre elite-feltet er tolv U23 ryttere.

Under startlisten kan ses et program for søndagens mesterskabsdag.

Herre Elite    
1 Kenneth Hansen - Haderslev / Cannondale-Challenge
2 Jonas Pedersen - HMTBK
3 Tommy Moberg Nielsen - Sydkysten Cycling
4 Sebastian Carstensen - Team Webike - DMK
5 Magnus Tholstrup Skjøth - Odder CK
6 Joachim Parbo - Challenge Tires / Hammel CK
7 Nikolaj Rud Østergaard - Skive Cykleklub
8 Dennis Herforth Jensen - Team Designa Køkken Knudsgaard
9 Niels Rasmussen - Team Webike - DMK
10 Sebastian Juul - Team ABC Elite
11 Martin Larsen - Team Webike - DMK
12 Andreas Rasmussen - RMK
13 Søren Jensen - ICP P/B Other Half Brewery
14 Alexander Engels Ryming - Skive Cykleklub
15 Simon Berg - Varde Cykelklub
16 Martin Toft - Cykling Odense
17 Morten Laustsen - DMK
18 Benjamin Justesen - Team Giant bikelife
19 Stefan Linné Jørgensen - Sydkysten Cycling
20 Peder Jacobsen - CC Hillerød
21 Frederik Thue Andersen - DMK
22 Jimmi Purkær - Aalborg Cykle-Ring
23 Henrik Helmer - Aarhus 1900MTB
24 Rasmus Remigius Berg - DMK
25 Casper Skaarup - Fredericia CC
26 Martin Ravn - MTBKolding
27 Kristian Pedersen - RMK
28 Ole Thomsen - sydbyens cykel klub
29 Michael Smith Larsen - Sydkysten Cycling
30 Jesper Jensen - DMK
31 Emil Baungaard - Bike Racing Oure
32 Mike Isaksen - Skive Cykleklub

Damer
41 Margriet Kloppenburg - Team Bergamont bicycles by BMC group
42 Cathrine Grage - Sydkysten Cycling
43 Annika Langvad -  
44 Anna Madsen - Grenaa Cykle Club
45 Kristine Bihrmann - ABC
46 Maria Brems - Fredericia CC
47 Annette Berg - Sorø BC

Herre Junior
51 Simon Andreassen - Team Webike - DMK
52 Kasper Seiersen - ÅMK
53 Rasmus W.N. Gøtke - Riwal Cycling, Climasell junior
54 Anders Bregnhøj - Team Webike - DMK
55 Daniel Bonde Nielsen - ÅMK
56 Tobias Mørch Kongstad - CEC Amager Junior
57 Jonas Lindberg - Gl.rye Mtb
58 Søren Siggaard - Giordana Isaac Cycle Herning
59 Lucas Mikkelsen - DMK
60 Magnus Bak Klaris - CEC Amager Junior
61 Niklas Larsen - Team Python.Pro
62 Jonas Wang - ABC
63 Casper Ingeberg - Odder CK
64 Andreas Stokbro - CEC Amager Junior
65 Thor Mørup Prødel - CK Fix
66 Rasmus Nejrup - Roskilde Cykle Ring

U17 (Ungdom) 
68 Anthon Charmig - Odder CK
69 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub
70 Andreas Lund Andresen - CK Fix
71 Carl Sørensen - CK Kronborg
72 August Bystrup Johansen - Aalborg Cykle-Ring
73 Jeppe Hanssing - AmagerCR
74 Oliver Emil Errebo - CK Fix
75 Rasmus Linneberg - CK Fix
76 Adam Toftemark - Roskilde Cykle Ring
77 Peter Haslund - Næstved BC
78 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg
79 Mikkel Ulriksen - Varde Cykelklub
80 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted

Veteraner (40 og derover)
81 Anders Bro Bystrup - Aalborg Cykle-Ring
82 Lars Storgaard - Varde Cykelklub
83 Henrik Veiergang - JC Cykelklub
84 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk
85 Henrik Andersen - HMTBK
86 Michael Barner Nielsen - Viborg Cycling
87 Morten Christensen - Sorø BC
88 Heino Kolberg - Sorø BC
89 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted
90 Kurt Sørensen - Fredericia CC
91 Peter Faldt Jensen - Fredericia CC
92 Kim Lambæk - Vejen BC
93 Jan Bonde Nielsen - ÅMK
94 Tomas Louis Millung - CK Kronborg
95 Karsten Olsen - Fredericia CC
96 Lars Therp - JC Cykelklub
97 Stig Andersen - Sorø BC
98 Jakob Grønnebæk Rhode - CK Aarhus
99 Karsten Andresen - CK Fix
100 Kristian Israelsen Olsen - ABC
101 Nicolaj Brems - Fredericia CC
102 Michael Nicolaisen - ÅMK
103 Henrik Sørensen - CK Kronborg
104 Michael Hansen - Ordrup CC
105 Per Michael Nielsen - Sorø BC
106 Morten Donsmark - HMTBK
107 Birkmann jan Henriksen - Køge Cykel Ring
108 Søren Lind Wenck - Specialized Workforce
109 Bo Belhage - CK Kronborg
110 Michael Petersen - Cykling Odense
111 Morten Hansen - Roskilde Cykle Ring
112 Martin Pedersen - Sydkysten Cycling
113 Hasse Larsen - Ordrup CC
114 Jesper Thomsen - CK Kronborg
115 Martin Salbæk - Sorø BC
116 Ole Egeblad - HMTBK
117 Ulrik Andreassen - DMK
118 Christia Visby - Sydkysten Cycling
119 Kenneth Lund Hansen - CK Fix

U15 Drenge
121 Joshua Amos Gudnitz - CK Kronborg
122 Lucas Wulff Andersen - Odder CK
123 Ludvig Anton Wacker - Roskilde Cykle Ring
124 Nicolay Duus Storgaard - Varde Cykelklub
125 Mads Bak Bjerregaard - Odder CK
126 Tobias Stieler - CK Kronborg
127 Jacob Lunding Smith - HMTBK
128 Mads Klinke - Roskilde Cykle Ring
129 Gustav Lunding Smith - HMTBK

U13 Drenge 
131 Tobias Lund Andresen - CK Fix
132 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub
133 Gustav Wang - CK Fix

U11 Drenge 
141 William Friis Gulaker - CK Kronborg
142 Jens Bak Bjerregaard - Odder CK

U16 Piger 
146 Ella Donsmark - HMTBK

Tidsplan søndag d. 12.1.2014: 
08:30 Sekretariatet åbner for indskrivning/tilmelding 
09:30 Start motionsløbet - køretid ca. 40-45 minutter 
10:30 Start 1: U15/U13/U11 & U16P - køretid ca. 15/20/25 minutter 
11:15 Start 2: U17 og Veteraner - køretid ca. 30/40 minutter 
12:00 Sekretariatet lukker 
12:10 Præmieoverrækkelse Motion, U15/1U3/U11 & U16P, U17 og Veteraner 
12:30 Start 3: Damer og Junior - køretid ca. 40/40 minutter 
13:30 Start 4: Herre elite (Cross A/B - Landevej A, B, C og D) - køretid ca. 60 minutter 
14:45 Præmieoverrækkelse Damer, Junior, Herre Elite
 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE