Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Startlister til DM: Herre elite, Dame Elite og Dame Junior

Startlister til DM: Herre elite, Dame Elite og Dame Junior

20. juni 2021 09:57Foto: Mathias Høj - Feltet.dk

Søndag afvikles de danske mesterskaber i linjeløb. Dame Elite og Dame Junior i et samlet, hvor der uddeles to sæt medaljer. 

DM i landevejscykling i Give slutter DM-ugen med linjeløbet for damer og herre i dag. 
 

DM i landevejscykling 2021 har start og mål i Give, og inden dramaet om den prestigefyldte dannebrogs trikot skal afgøres, skal rytterne rundt i Kingdom of Cycling, som er det sted i Danmark, hvor der er flest højdemeter indenfor kortest geografisk område. Det får rytterne også at mærke med nogle voldsomme stigninger på op til 19,1%.
 

DM-ruterne har to forskellige distancer. Herrer elites distance er hele på 225,3 km med 2168 højdemeter, mens Juniorkvinderne og kvinde elites distance er på 131,3 km + 1136 højdemeter.  

Damerne sendes ud på ruten klokken 10.00, mens herrerne sendes afsted 11.45.


Herre elite
1 Kasper Asgreen - Deceuninck Quick - Step
2 Michael Mørkøv - Deceuninck Quick - Step
3 Mikkel Frølich Honoré - Deceuninck Quick - Step
4 Andreas Lorentz Kron - LOTTO-SOUDAL
5 Jonas Gregaard Wilsly - Astana - Premier Tech
6 Jakob Fuglsang - Astana - Premier Tech
7 Mathias Norsgaard Jørgensen - Movistar Team
8 Christopher Juul Jensen - Bike Exchange
9 Frederik Wandahl - BORA - hansgrohe
10 Tobias Lund Andresen - Development Team DSM
11 Michael Valgren Hundahl - EF Education - Nippo
12 Magnus Cort Nielsen - EF Education-Nippo
13 Mads Würtz SCHMIDT - ISRAEL START-UP NATION
14 Casper Phillip Pedersen - Team DSM
15 Søren Kragh Andersen - Team DSM
16 Andreas Stokbro Nielsen - Team Qhubeka ASSOS
17 Emil Nygaard Vinjebo - Team Qhubeka ASSOS
18 Niklas Eg - Trek-Segafredo
19 Alexander Kamp - Trek-Segafredo
20 Jakob Egholm - Trek-Segafredo
21 Mattias Skjelmose Jensen - Trek-Segafredo
22 Mads Pedersen - Trek-Segafredo
23 Mikkel Bjerg - UAE Team Emirates
24 Marcus Sander Hansen - BHS - PL Beton Bornholm
25 Mads Baadgaard Rahbek - BHS - PL Beton Bornholm
26 Joshua Amos GUDNITZ - BHS - PL Beton Bornholm
27 Martin Toft Madsen - BHS - PL Beton Bornholm
28 Adam Holm Jørgensen - BHS - PL Beton Bornholm
29 Nikolaj Mengel - BHS - PL Beton Bornholm
30 Emil Toudal - BHS - PL Beton Bornholm
31 Benjamin Hertz - BHS - PL Beton Bornholm
32 Nils Lau Nyborg Broge - BHS - PL Beton Bornholm
33 Mathias Bregnhøj - BHS - PL Beton Bornholm
34 Stian Rosenlund - BHS - PL Beton Bornholm
35 Emil Schandorff Iwersen - BHS - PL Beton Bornholm
36 Frederik Irgens Jensen - BHS - PL Beton Bornholm
37 Aksel Bech Skot-Hansen - Team coloQuick
38 Alexander Salby - Team coloQuick
39 Jeppe Aaskov Pallesen - Team coloQuick
40 Mads Østergaard Kristensen - Team coloQuick
41 Nicolai Philip BROCHNER NIELSEN - Team coloQuick
42 Sebastian Kolze Changizi - Team coloQuick
43 William Blume Levy - Team coloQuick
44 Oliver Wulff Frederiksen - Team coloQuick
45 Kasper Andersen - Team coloQuick
46 Frederik Muff - Team coloQuick
47 Christian Spang Kjeldsen - Team coloQuick
48 Mads Andersen - Team coloQuick
49 Benjamin Movang - Team CO:PLAY Giant
50 Ludvig Anton Wacker - Team CO:PLAY Giant
51 Andreas Lund Andresen - Team CO:PLAY Giant
52 Daniel Stampe - Team CO:PLAY Giant
53 Daniel Lond - Team CO:PLAY Giant
54 Jeppe Hanssing - Team CO:PLAY Giant
55 Kasper Viberg Søgaard - Team CO:PLAY Giant
56 Kristian Broløs - Team CO:PLAY Giant
57 Magnus Henneberg - Team CO:PLAY Giant
58 Magnus Bak Klaris - Team CO:PLAY Giant
59 Mathias Bundsgaard Matz - Team CO:PLAY Giant
60 Mikkel Øritsland - Team CO:PLAY Giant
61 Rasmus Bøgh WALLIN - Team CO:PLAY Giant
62 Casper Kaysen - Team Herning CK Elite
63 Jonas Nordal Jakobsen - Team Herning CK Elite
64 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Elite
65 Emil Vinther Schmidt - Team Herning CK Elite
66 Mads Mosevang Pedersen - Team Herning CK Elite
67 Marcus Holm - Team Herning CK Elite
68 Rasmus Byriel Iversen - Team Herning CK Elite
69 Anders Foldager - Team Herning CK Elite
70 Carl F P Voldbjerg - Team Herning CK Elite
71 Rasmus Madsen - Team Herning CK Elite
72 Matias Gunnar Malmberg - Team IBT - BH Carl Ras
73 Frederik Erringsø - Team IBT - BH Carl Ras
74 Sebastian Andreasson - Team IBT - BH Carl Ras
75 Frederik Thomsen - Team IBT - BH Carl Ras
76 Thorolf Rønhede - Team IBT - BH Carl Ras
77 Marckus Njor - Team IBT - BH Carl Ras
78 Nicholas Thorøe-Hansen - Team IBT - BH Carl Ras
79 Peter Visby - Team IBT - BH Carl Ras
80 Anders Fynbo - Team IBT - BH Carl Ras
81 Arne Birkemose - Team IBT - BH Carl Ras
82 Mathias Alexander E. Larsen - Restaurant Suri - Carl Ras
83 Markus Kramer - Restaurant Suri - Carl Ras
84 Julius Nowak Dalner - Restaurant Suri - Carl Ras
85 Peter Busk - Restaurant Suri - Carl Ras
86 Christian Ingeman Lindquist - Restaurant Suri - Carl Ras
87 Malthe Thyssen - Restaurant Suri - Carl Ras
88 Sebastian Nielsen - Restaurant Suri - Carl Ras
89 Nils Eigil Bradtberg - Restaurant Suri - Carl Ras
90 Rasmus Hestbek Lund - Restaurant Suri - Carl Ras
91 Jacob Gye Madsen - BACHE - JS.dk
92 Ruben Zilas Larsen - BACHE - JS.dk
93 Peter Skov Lauritzen - BACHE - JS.dk
94 Jeppe Andreasen - BACHE - JS.dk
95 Birk Udengaard Hansen - BACHE - JS.dk
96 Daniel Bligaard Lyhne - BACHE - JS.dk
97 Oskar Hvid - BACHE - JS.dk
98 Sebastian Theodor Millinge Petersen - BACHE - JS.dk
99 Jonas Nygaard Perto - BACHE - JS.dk
100 Morten Hulgaard - Uno-X Pro Cycling Team
101 Julius Johansen - Uno-X Pro Cycling Team
102 Johan Price Pejtersen - Uno-X Pro Cycling Team
103 Niklas Larsen - Uno-X Pro Cycling Team
104 Frederik Rodenberg Madsen - Uno-X Pro Cycling Team
105 Jacob Hindsgaul Madsen - Uno-X Pro Cycling Team
106 Daniel Guld - Team Give Elementer
107 Jeppe Falk-Kristensen - Team Give Elementer
108 Thomas Bilde - Team Give Elementer
109 Gustav Frederik Dahl - Team Give Elementer
110 Daniel Eriksen - Team Give Elementer
111 Jeppe Tolbøll - Team Give Elementer
112 Anders Bruun - Team Give Elementer
113 Rasmus Christian Quaade - Riwal Cycling Team
114 Jesper Schultz - Riwal Cycling Team
115 Jesper Hansen - Riwal Cycling Team
116 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Cycling Team
117 Morten Aalling Nørtoft - Riwal Cycling Team
118 Morten Gadgaard - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
119 Sebastian Ryttersgaard - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
120 Johannes Rom Dahl - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
121 Thomas Koldkjær Decker - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
122 Søren Vosgerau - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
123 Dennis Lock - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
124 Tobias Aagaard Hansen - Uno-X DARE Development Team
125 Anthon Charmig - Uno-X DARE Development Team
126 Robin Juel Skivild - Uno-X DARE Development Team
127 Oliver Knudsen - VC Mendrisio
128 Asbjørn Hellemose - VC Mendrisio
129 Lasse Mikkelsen - Team Kvickly Odder Elite
130 Stefan Ryom - Team Kvickly Odder Elite
131 Simon BAK - Cykling Odense
132 William Herman Wisholm - Cykling Odense
133 Ian Millennium - Cykling Odense
134 Mads Richardt LUNDH - C.D. SEVEN PRO CYCLING
135 Christian Gorm Albrechtsen - Antiga Casa Bellsolà-Girona
136 Nicklas Jacobsen Nissen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
137 Peter Sørensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
138 Victor Grue Enggaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
139 Martin Szokody - Køge Cykel Ring
140 Mattias Nordal - Køge Cykel Ring
141 Nicolaj Amping - Ordrup Cykle Club
142 Louis Bendixen - Team Coop
143 Thomas Brayan-Lund - Team Dakwerken Stroobant
144 Andreas Brandt Aidel - Urbano Cycling Team
145 Christian Bahr - Zappi Racing Team
146 Simon Jacob Svensson - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
147 Frederik Uhre - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
148 Jannik Ljungdahl - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
149 Joakim Mikkel Svensson - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
150 Kasper Due Kaspersen - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
151 Luis Carl Jørgensen - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
152 Mads Schelde Berg - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
153 Mads Søgaard Mondrup - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
154 Nicklas Lilleskov Falk Rasmussen - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
155 Peter Haslund - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
156 Rasmus Søjberg Pedersen - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
175 Anders Alminde - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub

Dame elite
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - Movistar Team Women
2 Julie Leth - CERATIZIT WNT Pro Cycling Team
3 Cecilie Uttrup Uttrup Ludwig - FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope
4 Amalie Dideriksen - Trek-Segafredo Women
5 Trine Holmsgaard - Isorex NoAqua Ladies Cycling Team
6 Mette Egtoft Jensen - ILLI-Bike Cycling Team
7 Josefine Hoeberg HUITFELDT LOFT - LORO PARQUE TENERIFE LOS SILOS
8 Marita Jensen - Team ABC Dame Elite
9 Rebecca Koerner - Team ABC Dame Elite
10 Amalie Kvist Nybroe - Team ABC Dame Elite
11 Tine Rishøj - Team ABC Dame Elite
12 Christina Bragh Lorenzen - Team ABC Dame Elite
13 Charlotte Nobel - Team ABC Dame Elite
14 Ellen Hjøllund Klinge - Cykling Odense
15 Mia Sofie Rützou - Cykling Odense
16 Mille Troelsen - Cykling Odense
17 Julie Gaumitz Storm - Cykling Odense
18 Karoline Hemmsen - Cykling Odense
19 Maj Hinrichsen - Cykling Odense
20 Rikke Lønne - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
21 Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
22 Amalie Winther Olsen - Team Weston Homes-Torelli-Assure
23 Janni Spangsberg - Varde Cykelklub
24 Johanna Clausen Koerner - Aarhus Studenternes Cykelklub
25 Rikke Bak Dalgaard - Amager Cykle Ring
26 Viktoria Smidth Knudsen - Amager Cykle Ring
27 Kirstine FRIDA RYSBJERG MUNK - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
28 Betina Cramer - Greve Cykle Club
29 Frederikke Asfeldt - Herning Cykle Klub
30 Trine Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960
31 Michelle Lauge Quaade - Nørrebro Cykleklub
32 Marie-Louise Hartz Krogager - Ordrup Cykle Club
33 Julie Nielsen Maribo - Ordrup Cykle Club
34 Maja Winther Brandt - Ordrup Cykle Club
35 Fie OSTERBY - Rio Miera - Cantabria Deporte

Dame Junior
101 Victoria Lund - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
102 Gullborg Guttesen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
103 Laura Auerbach-Lind - Give Cykelklub
104 Solbjørk Minke Anderson - Give Cykelklub
105 Ida Mechlenborg KRUM - Give Cykelklub
106 Clara Westergaard - Give Cykelklub
107 Julie Uhre - Give Cykelklub
109 Mikka Holm - Amager Cykle Ring
110 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus
111 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub
1058 Mathilde Estvan-Slonina - Greve Cykle Club

DEL
INFO
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger