Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Startlister til EM i cross
08. november 2019 17:29Foto: UEC

Nok er der kun otte danske ryttere med til EM i cross, men det betyder ikke, at der ikke er store navne med i specielt de to eliteløb.

Den italienske by Silvelle lidt nordvest for Venedig danner søndag ramme om EM i cyklecross.

 

Danmark er repræsenteret med fem junior-herrer og tre U23-herrer, der nok skal få nok at se til, hvis de vil gøre sig forhåbninger om den stjernebesatte europmestertrikot.

 

Hos elite-kvinderne stiller 28 ryttere til start, og her er specielt den tredobbelte verdensmester, belgiske Sanne Cant, værd at lægge mærke til, ligesom også hollandske Annemarie Worst stiller til start.

 

Hos herre-eliten vil de flestes øjne formentlig falde på hollandske Mathieu van der Poel, der trods proklamationer om, at kun verdensmesterskaberne har interesse for ham i denne cross-sæson, stiller til start.

 

Van der Poel har vundet europamesterskaberne de seneste to år i træk, men der er ingen tvivl om, at specielt det belgiske landshold har et brændende ønske om, at han ikke skal lave et hattrick.

 

Belgierne kommer uden den stadig skadede Wout Van Aert, men ellers har de valgt at medbringe hele kavaleriet: Michael Vanthourenhout, Tim Merlier, Gianni Vermeersch, Quinten Hermans, Laurens Sweeck og Jens Adams stiller alle til start, men størst forventninger kan belgierne formentlig have til den belgiske mester Toon Aerts samt denne cross-sæsons helt store åbenbaring - den bare 22-årige Eli Iserbyt, der allerede har vundet sæsonens første tre world cups.

 

Europamesterskaberne skal afgøres søndag og de provisoriske starttider ser ud som følger:

 

09:00-09:40 Junior-kvinder

09:50-10:35 Junior-herrer

11:00-11:55 U23-kvinder

12:20-13:20 U23-herrer

13:50-14:50 Elite-kvinder

15:20-16:20 Elite-herrer

 

Startlister:

 

 

Junior-kvinder:  
     
Julie DE WILDE Belgien
Julie ROELANDTS Belgien
Sterre VERVLOET Belgien
Julie BROUWERS Belgien
Karolína BEDRNÍKOVÁ Tjekkiet
Kristýna ZEMANOVÁ Tjekkiet
Aneta NOVOTNÁ Tjekkiet
Laurianne DURAFFOURG Frankrig
Olivia ONESTI Frankrig
Line BURQUIER Frankrig
Clea SEIDEL Tyskland
Millie COUZENS Storbritannien
Anna FLYNN Storbritannien
Josie NELSON Storbritannien
Roisin LALLY Irland
Darcey HARKNESS Irland
Letizia BRUFANI Italien
Nicole PESSE Italien
Giulia CHALLANCIN Italien
Letizia MARZANI Italien
Lucia BRAMATI Italien
Elisa RUMAC Italien
Sara FIORIN Italien
Marta ZANGA Italien
Alice PAPO Italien
Sofia ARICI Italien
Carlotta BORELLO Italien
Giada BORGHESI Italien
Isa NOMDEN Holland
Shirin VAN ANROOIJ Holland
Sofie VAN ROOIJEN Holland
Puck PIETERSE Holland
Ilse PLUIMERS Holland
Senne KNAVEN Holland
Ileana Georgina TURLEA Rumænien
Yana MERGASOVA Rusland
Diana BOGDANOVA Rusland
Daria FOMINA Rusland
Tereza KURNICKÁ Slovakiet
Maria PARAJON FUENTES Spanien
Nicole GÖLDI Schweiz
     
Junior-herrer:  
     
Lennert BELMANS Belgien
Jente MICHELS Belgien
Ward HUYBS Belgien
Emiel VERSTRYNGE Belgien
Thibau NYS Belgien
Jetze VAN CAMPENHOUT Belgien
Yorben LAURYSSEN Belgien
Jack CASTILLE Belgien
Matyas KOPECKY Tjekkiet
Pavel BITTNER Tjekkiet
Matěj STRÁNSKÝ Tjekkiet
Václav DOSTÁL Tjekkiet
Matyáš FIALA Tjekkiet
Jan ZATLOUKAL Tjekkiet
Pavel JINDŘICH Tjekkiet
David ŠULC Tjekkiet
Gustav WANG Danmark
Tobias LILLELUND Danmark
Oliver Vedersø SØLVHØJ Danmark
Emil BØDKER Danmark
Rasmus Duus STORGAARD Danmark
Madis MIHKELS Estland
REMI LELANDAIS Frankrig
PAUL ANCHAIN Frankrig
PIERRICK BURNET Frankrig
PIERRE GAUTHERAT Frankrig
NOE CASTILLE Frankrig
UGO ANANIE Frankrig
Marco BRENNER Tyskland
Tim NEFFGEN Tyskland
Jasper Levi PAHLKE Tyskland
Lennart LEIN Tyskland
Luca HARTER Tyskland
Oliver STOCKWELL Storbritannien
Simon WYLLIE Storbritannien
Rory MCGUIRE Storbritannien
Corran CARRICK-ANDERSON Storbritannien
Ciaran DIXON Irland
Darren RAFFERTY Irland
Filippo CECCHI Italien
Cristian CALLIGARO Italien
Lorenzo MASCIARELLI Italien
Kevin PEZZO ROSOLA Italien
Ettore LOCONSOLO Italien
Bryan OLIVO Italien
Manuel CAPRA Italien
Gabriel FEDE Italien
Filippo AGOSTINACCHIO Italien
Matteo SIFFREDI Italien
Davide DE PRETTO Italien
Daniel CASSOL Italien
Salvador ALVARADO Holland
Bailey GROENENDAAL Holland
Levi VAN HOFTEN Holland
Tibor DEL GROSSO Holland
Danny VAN LIEROP Holland
Hugo KARS Holland
Joost BRINKMAN Holland
Maksymilian GRZENKOWICZ Polen
Antoni LUKOW Polen
Jakub MUSIALIK Polen
Szymon POMIAN Polen
Pavel BALOBANOV Rusland
Tobias VANČO Slovakiet
Samuel KOVÁČ Slovakiet
Matúš Jakub KOREŇ Slovakiet
Lukáš SOKOLÍK Slovakiet
Matej PIGA Slovakiet
Matic KRANJEC ŽAGAR Slovakiet
Blaž ŽLE Slovakiet
Fabijan KRALJ Slovakiet
Ruben SANCHEZ ESTEVEZ Spanien
Carl KAGEVI Sverige
Oscar LIND Sverige
Dario LILLO Schweiz
Lars SOMMER Schweiz
Jean-Luc HALTER Schweiz
Timo MÜLLER Schweiz
Nils AEBERSOLD Schweiz
     
U23-kvinder:  
     
Marthe TRUYEN Belgien
Kiona CRABBÉ Belgien
Elizabeth UNGERMANOVÁ Tjekkiet
Tereza VANÍČKOVÁ Tjekkiet
Tereza ŠVIHÁLKOVÁ Tjekkiet
Kätlin KUKK Estland
Marion NORBERT RIBEROLLE Frankrig
Nina KÜDERLE Tyskland
Anna KAY Storbritannien
Harriet HARNDEN Storbritannien
Katie SCOTT Storbritannien
Kata Blanka VAS Ungarn
Alessia VERRANDO Italien
Letizia BORGHESI Italien
Nicole FEDE Italien
Francesca BARONI Italien
Asia ZONTONE Italien
Sara CASASOLA Italien
Giulia BERTONI Italien
Katia MORO Italien
Francesca SELVA Italien
Alessandra GRILLO Italien
Matilde BOLZAN Italien
Gaia REALINI Italien
Ceylin DEL CARMEN ALVARADO Holland
Manon BAKKER Holland
Inge VAN DER HEIJDEN Holland
Aniek VAN ALPHEN Holland
Radka PAULECHOVÁ Slovakiet
Noemi RÜEGG Schweiz
Lara KRÄHEMANN Schweiz
     
U23-herrer:  
     
Andreas GOEMAN Belgien
Timo KIELICH Belgien
Toon VANDEBOSCH Belgien
Jarno BELLENS Belgien
Gerben KUYPERS Belgien
Yentl BEKAERT Belgien
Niels VANDEPUTTE Belgien
Jakub ŤOUPALÍK Tjekkiet
Robert HULA Tjekkiet
Jakub ŘÍMAN Tjekkiet
Josef JELÍNEK Tjekkiet
ŠImon VANÍČEK Tjekkiet
Tomas KOPECKY Tjekkiet
Alfred Thoft CHRISTIANSEN Danmark
Simon BAK Danmark
Mads HØIBERG KLINKE Danmark
THEO THOMAS Frankrig
ANTOINE BENOIST Frankrig
VALENTIN REMONDET Frankrig
MICKAEL CRISPIN Frankrig
MATTHIEU LEGRAND Frankrig
Tom LINDNER Tyskland
Matteo OBERTEICHER Tyskland
Maximilian MÖBIS Tyskland
Thomas MEIN Storbritannien
Cameron MASON Storbritannien
Ben TURNER Storbritannien
Ben TULETT Storbritannien
Federico CEOLIN Storbritannien
Antonio FOLCARELLI Storbritannien
Davide TONEATTI Storbritannien
Marco PAVAN Storbritannien
Luca PESCARMONA Storbritannien
Filippo FONTANA Storbritannien
Luca CIBRARIO Storbritannien
Emanuele HUEZ Storbritannien
Tommaso BERGAGNA Storbritannien
Samuele LEONE Storbritannien
Jakob DORIGONI Storbritannien
Gabriele SPADONI Storbritannien
Luke VERBURG Holland
Ryan KAMP Holland
Tim VAN DIJKE Holland
Kyle AGTERBERG Holland
Pim RONHAAR Holland
Wojciech CENIUCH Polen
Egor SAPEGIN Rusland
Jakub JENČUŠ Slovakiet
Mihael ŠTAJNAR Slovenien
Blaž AVBELJ Slovenien
Kevin KUHN Schweiz
Loris ROUILLER Schweiz
Luca SCHÄTTI Schweiz
Jan SOMMER Schweiz
Felix STEHLI Schweiz
     
Elite-kvinder:  
     
Nadja HEIGL Østrig
Ellen VAN LOY Belgien
Sanne CANT Belgien
Alicia FRANCK Belgien
Joyce VANDERBEKEN Belgien
Loes SELS Belgien
Laura VERDONSCHOT Belgien
Nikola BAJGEROVÁ Tjekkiet
Pavla HAVLÍKOVÁ Tjekkiet
Mari-Liis MÕTTUS Estland
Marlène PETIT Frankrig
PERRINE CLAUZEL Frankrig
Alice Maria ARZUFFI Italien
Alessia BULLERI Italien
Silvia PERSICO Italien
Rebecca GARIBOLDI Italien
Eva LECHNER Italien
Elis SIMEONI Italien
Anna OBERPARLEITER Italien
Katazina SOSNA Litauen
Annemarie WORST Holland
Maud KAPTHEIJNS Holland
Geerte HOEKE Holland
Yara KASTELIJN Holland
Sophie DE BOER Holland
Elvira KHAYRULLINA Rusland
Zina BARHOUMI Schweiz
     
Elite-herrer:  
     
Michael VANTHOURENHOUT Belgien
Tim MERLIER Belgien
Gianni VERMEERSCH Belgien
Tom MEEUSEN Belgien
Quinten HERMANS Belgien
Eli ISERBYT Belgien
Toon AERTS Belgien
Daan SOETE Belgien
Jens ADAMS Belgien
Nicolas CLEPPE Belgien
Tomáš PAPRSTKA Tjekkiet
Jan NESVADBA Tjekkiet
Michael BOROŠ Tjekkiet
David MENUT Frankrig
Steve CHAINEL Frankrig
Manuel MÜLLER Tyskland
Thomas PIDCOCK Storbritannien
Luca BRAIDOT Italien
Cristian COMINELLI Italien
Daniele BRAIDOT Italien
Stefano SALA Italien
Nicolas SAMPARISI Italien
Martino FRUET Italien
Lorenzo SAMPARISI Italien
Marco CAROZZO Italien
Stefano CAPPONI Italien
Joris NIEUWENHUIS Holland
Lars VAN DER HAAR Holland
David VAN DER POEL Holland
Mathieu VAN DER POEL Holland
Corne VAN KESSEL Holland
Márcio BARBOSA Portugal
Matej ULIK Slovakiet
Simon VOZAR Slovakiet
Ondrej GLAJZA Slovakiet
Felipe ORTS LLORET Spanien
David ERIKSSON Sverige
Timon RÜEGG Schweiz
Marcel WILDHABER Schweiz
Simon ZAHNER Schweiz
DEL
INFO
EM - Cross
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

World Cup Tabor(CDM) 16/11

Tour of Fuzhou(2.1) 17/11-23/11

World Cup Tabor(CDM) 16/11

Tour of Fuzhou(2.1) 17/11-23/11

World Cup Koksijde(CDM) 24/11

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS