Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Startlisterne til DM i linjeløb

Startlisterne til DM i linjeløb

30. juni 2019 10:49Foto: Boels-Dolmans Cycling Team

I dag køres DM i landevejscykling for kvinderne og herrerne, når rytterne starter i Ribe og slutter i Esbjerg. 

Annonce

Du kan følge DM på Feltet.dk fra klokken 12.15, hvor vi liveopdaterer på www.feltet.dk/live

Elite kvinderne

1 Amalie Dideriksen - BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM
2 Christina MALLING SIGGAARD - TEAM VIRTU CYCLING
3 Birgitte ANDERSEN - TEAM VIRTU CYCLING
4 Louise Hansen - TEAM VIRTU CYCLING
5 Michelle LAUGE QUAADE - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
6 Amalie Winther Olsen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
7 Trine Andersen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
11 Janni Bormann - Team OCC powered by Guerciotti
12 Kirsten Søvang - Team OCC powered by Guerciotti
13 Louise HOLM HOUBAK - Team OCC powered by Guerciotti
14 Maria Julie HØIRIIS NIELSEN - Team OCC powered by Guerciotti
15 Marie-Louise HARTZ KROGAGER - Team OCC powered by Guerciotti
16 Ellen Hjøllund Klinge - Cykling Odense
17 Karoline Hemmsen - Cykling Odense
18 Marita Jensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
19 Julie LETH - BIGLA
20 Fie Østerby - ENEICUE CYCLING TEAM
21 Trine Holmsgaard - Experza
23 Nynne Lucca Christiansen - Marselisborg CC
24 Josefine HUITFELDT - Multum Accountant Ladies Cycling Team
26 Rikke Bak Dalgaard - Restore Cycling Team
27 Amanda Guldbæk Hansen - Roskilde Cykle Ring
29 Elena Rigas - Team Integra Advokater - Giant
30 Pernille MATHIESEN - TEAM SUNWEB

Dame Juniorer (Kører sammen med eliten)
110 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
111 Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
112 Maria Bertelsen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
113 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub
114 Camilla Islev-Andresen - Randers Cykleklub af 1910
115 Emma Schmidt Danielsen - Slagelse Cykle Ring
110 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
111 Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
112 Maria Bertelsen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
113 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub
114 Camilla Islev-Andresen - Randers Cykleklub af 1910
115 Emma Schmidt Danielsen - Slagelse Cykle Ring


Elite Herrerne

1 Michael Mørkøv - DECEUNINCK - QUICK - STEP
2 Kasper Asgreen - DECEUNINCK - QUICK - STEP
3 Mikkel Frølich Honoré - DECEUNINCK - QUICK - STEP
4 Niklas Larsen - Team ColoQuick
5 Rasmus Pedersen - Team ColoQuick
6 Julius Johansen - Team ColoQuick
7 Aksel BECH SKOT-HANSEN - Team ColoQuick
8 Alexander Salby - Team ColoQuick
9 Casper VON FOLSACH - Team ColoQuick
10 Christian Moberg Jørgensen - Team ColoQuick
11 Daniel BLIGAARD LYHNE - Team ColoQuick
12 Frederik Rodenberg Madsen - Team ColoQuick
13 Jacob HINDSGAUL MADSEN - Team ColoQuick
14 Jeppe Aaskov Pallesen - Team ColoQuick
15 Steffen Munk Christiansen - Team ColoQuick
16 Johan Price-Pejtersen - Team ColoQuick
17 Morten Hulgaard - Team ColoQuick
18 Michael Carbel Svendgaard - Team Waoo
19 Frederik Thomsen - Team Waoo
20 Jesper Schultz - Team Waoo
21 Martin Mortensen - Team Waoo
22 Mathias Alexander E. Larsen - Team Waoo
23 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN - Team Waoo
24 Oliver Wulff Frederiksen - Team Waoo
25 Rasmus Guldhammer - Team Waoo
26 Silas Zacharias Clemmensen - Team Waoo
27 Jonas AAEN - Riwal Readynez Cycling Team
28 Mathias Norsgaard Jørgensen - Riwal Readynez Cycling Team
29 Andreas Lorentz Kron - Riwal Readynez Cycling Team
30 Emil Nygaard Vinjebo - Riwal Readynez Cycling Team
31 Rasmus Bøgh Wallin - Riwal Readynez Cycling Team
32 Alexander Kamp - Riwal Readynez Cycling Team
33 Rasmus Christian Quaade - Riwal Readynez Cycling Team
34 Torkil Veyhe - Riwal Readynez Cycling Team
35 Nicolai Philip BROCHNER NIELSEN - Riwal Readynez Cycling Team
36 Tobias MØRCH KONGSTAD - Riwal Readynez Cycling Team
37 Andreas Nielsen - Riwal Readynez Cycling Team
38 Christoffer Lisson - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
39 Emil Toudal - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
40 Jeppe Hanssing - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
41 Jesper Andreasen - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
42 Thomas Rald Kaspersen - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
43 Nicklas Overgaard AMDI PEDERSEN - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
44 Mathias BUNDSGAARD MATZ - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
45 Mathias Bregnhøj - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
46 Martin Toft Madsen - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
47 Mads Baadgaard Rahbek - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
48 Jeppe KLEIN JENSEN - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
49 Aske Louring Vorre - Team AURA Energi - JSdk
50 August Mors Poulsen - Team AURA Energi - JSdk
51 Frederik Muff - Team AURA Energi - JSdk
52 Jacob Gye Madsen - Team AURA Energi - JSdk
53 Jesper Bundgård Vinkel - Team AURA Energi - JSdk
54 Kasper Würtz Schmidt - Team AURA Energi - JSdk
55 Lasse Eland - Team AURA Energi - JSdk
56 Mads Rasmussen - Team AURA Energi - JSdk
57 Rasmus Hestbek Lund - Team AURA Energi - JSdk
58 Sebastian KOLZE CHANGIZI - Team AURA Energi - JSdk
59 Thomas EDEMANN JENSEN - Team AURA Energi - JSdk
60 Sebastian Ryttersgaard - Team Herning CK Elite
61 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Elite
62 Kristian Broløs - Team Herning CK Elite
63 Mads Østergaard Kristensen - Team Herning CK Elite
64 Peter Friis Løfstedt - Team Herning CK Elite
65 Sebastian Nielsen - Team Herning CK Elite
66 Kristian Arnth Sørensen - Team Herning CK Elite
67 Mikkel Beck Olsen - Team Herning CK Elite
68 Frederik Uhre - Team O B Wiik - Dan Stillads
69 Frederik Irgens Jensen - Team O B Wiik - Dan Stillads
70 Mads HØIBERG KLINKE - Team O B Wiik - Dan Stillads
71 Marcus SANDER HANSEN - Team O B Wiik - Dan Stillads
72 Kasper Thomsen - Team O B Wiik - Dan Stillads
73 Dávur Magnussen - Team O B Wiik - Dan Stillads
74 Jannik HYLDTOFT HANSEN - Team O B Wiik - Dan Stillads
75 Martin Omarsson Mollerup - Team O B Wiik - Dan Stillads
76 Andreas Brandt Aidel - Team OK Kvickly Odder
77 Andreas Nielsen - Team OK Kvickly Odder
78 Søren Vosgerau - Team OK Kvickly Odder
79 Christian Bahr - Team OK Kvickly Odder
80 Niklas Spilcker Jacobsen - Team OK Kvickly Odder
81 Mads Andersen - Team OK Kvickly Odder
82 Frederik Lund - Team OK Kvickly Odder
83 Oliver Knudsen - Team OK Kvickly Odder
84 Thor MØRUP PRØDEL - Team Integra Advokater - Giant
85 Daniel Stampe - Team Integra Advokater - Giant
86 Lucas HJÆLM NØRREGAARD - Team Integra Advokater - Giant
87 Christian Ingeman Lindquist - Team Integra Advokater - Giant
88 Magnus Henneberg - Team Integra Advokater - Giant
89 Mikkel Øritsland - Team Integra Advokater - Giant
90 Kristian SIIG HESSEL - Team Integra Advokater - Giant
91 Mads RICHARDT LUNDH - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
92 Matias Gunnar Malmberg - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
93 Mattias SKJELMOSE JENSEN - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
94 Peter Visby - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
95 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
96 Jeppe Tolbøll - Give Cykelklub
97 Mads Søgaard Mondrup - Give Cykelklub
98 Daniel Guld - Give Cykelklub
99 Michael Valgren ANDERSEN - TEAM DIMENSION DATA
100 Lars BAK YTTING - TEAM DIMENSION DATA
101 Mads Pedersen - TREK - SEGAFREDO
102 Niklas Eg - TREK - SEGAFREDO
103 Mikkel Bjerg - HAGENS BERMAN AXEON
104 Jakob Egholm - HAGENS BERMAN AXEON
105 Anders EGSVANG RASMUSSEN - Cykling Odense
106 Sebastian Juul - Cykling Odense
107 Asbjørn KRAGH ANDERSEN - TEAM SUNWEB
108 Casper Phillip Pedersen - Team Sunweb
109 Ludvig Anton Wacker - Development Team Sunweb
110 Anders Fynbo - Vetrapo Cycling Team
111 Jonas Vingegaard - TEAM JUMBO - VISMA
112 Mads SCHMIDT WÜRTZ - Team KATUSHA ALPECIN
113 Louis BENDIXEN - TEAM COOP
114 Nicolaj Amping - Sydkystens Cycling
115 Thomas Brayan-Lund - Tarteletto - Isorex
116 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub
117 Rasmus Byriel Iversen - LOTTO SOUDAL
118 Arne Birkemose - Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT pwd C4C
119 Jesper Hansen - COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
120 Lasse Norman Hansen - CORENDON - CIRCUS
121 Christian Axelsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
122 Oskar Hvid - Cykle Klubben Aarhus
123 Jonas GREGAARD WILSLY - ASTANA PRO TEAM
124 Jesper Mørkøv - Dansk Bicycle Club

Du kan følge DM på Feltet.dk fra klokken 12.15, hvor vi liveopdaterer på www.feltet.dk/live
 

Annonce

DEL
INFO
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Tour du Finistère(1.1) 22/05

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 22/05

Trophée Centre Morbihan(2.NCUP) 22/05-23/05

Vuelta Ciclista a la Regi...(1.1) 23/05

Tour of Japan(2.1) 23/05-30/05

Mercan'Tour Classic Alpes...(1.1) 24/05

Ronde van Limburg(1.1) 24/05

Tour of Estonia(2.1) 27/05-29/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 27/05-30/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER