Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Starttider: 2. etape af PostNord Danmark Rundt

Starttider: 2. etape af PostNord Danmark Rundt

17. august 2022 08:15Foto: Sirotti

Startlisten til dagens enkeltstart i og omkring Assens er klar.

I dag er det blevet tid til den første klassementsetape i årets PostNord Danmark Rundt.

 

12,2 kilometer på Fyn skal sætte klassementet, før det i morgen går mod Herning.

 

Du finder her vores fulde optakt til 2. etape af PostNord Danmark Rundt.

 

Startlisten kan ses herunder. Emil Axelgaards 10 største favoritter er fremhævet.

 

143 

PRICE PEJTERSEN Johan 

PostNord Landsholdet

14:48  

140

RIDOLFO Filippo 

Team Novo Nordisk

14:49

142

ANDERSEN Mads 

ColoQuick Cycling

14:50

138

KOPECKÝ Matyáš 

Team Novo Nordisk

14:51

141

ARROYAVE CANAS Daniel 

EF Education-EasyPost

14:52

137

BEADLE Hamish 

Team Novo Nordisk

14:53

139

NØRTOFT Morten Aalling 

Riwal Cycling Team

14:54

136

KUSZTOR Péter 

Team Novo Nordisk

14:55

135

HOFSTEDE Lennard 

Jumbo-Visma

14:56

134

DREGE André 

Team Coop

14:57

133

TILLER Rasmus

Uno-X Pro Cycling Team

14:58

132

ZANONCELLO Enrico 

Bardiani CSF Faizanè

14:59

131

DOWSETT Alex

Israel - Premier Tech

15:00

130

KRISTENSEN Mads Østergaard 

ColoQuick Cycling

15:01

129

KNUDSEN Oliver 

Restaurant Suri - Carl Ras

15:02

128

BLIKRA Erlend

Uno-X Pro Cycling Team

15:03

127

DE VOS Adam

Human Powered Health

15:04

126

LANGEVELD Sebastian 

EF Education-EasyPost

15:05

125

JONES Taj

Israel - Premier Tech

15:06

124

DE TIER Floris 

Alpecin-Deceuninck

15:07

123

ZOCCARATO Samuele 

Bardiani CSF Faizanè

15:08

122

HEINSCHKE Leon 

Team DSM

15:09

121

BUDDING Martijn 

Riwal Cycling Team

15:10

120

ANDERSEN Asbjørn Kragh 

Team DSM

15:11

118

BERNAL GOMEZ Egan Arley 

Ineos Grenadiers

15:12

119

WIRTGEN Tom 

Bingoal Pauwels Sauces WB

15:13

117

KWIATKOWSKI Michal 

Ineos Grenadiers

15:14

116

SIMMONS Quinn

Trek-Segafredo

15:15

115

AALRUST Hakon Lunder 

Team Coop

15:16

114

ROBEET Ludovic 

Bingoal Pauwels Sauces WB

15:17

113

MALMBERG Matias Gunnar 

ColoQuick Cycling

15:18

112

FOLDAGER Anders 

PostNord Landsholdet

15:19

111

TOUDAL Emil

BHS-PL Beton Bornholm

15:20

110

DECLERCQ Tim 

Quick-Step Alpha Vinyl

15:21

109

KEUKELEIRE Jens

EF Education-EasyPost

15:22

108

HAGA Chad

Human Powered Health

15:23

107

MODOLO Sacha

Bardiani CSF Faizanè

15:24

106

KNOX James

Quick-Step Alpha Vinyl

15:25

105

HOELGAARD Markus

Trek-Segafredo

15:26

104

DE WILDE Gilles 

Sport Vlaanderen - Baloise

15:27

103

BUDZINSKI Tomasz 

HRE Mazowsze Serce Polski

15:28

102

ŠTYBAR Zdenek

Quick-Step Alpha Vinyl

15:29

100

VERGAERDE Otto 

Trek-Segafredo

15:30

101

GUDNITZ Joshua Amos 

ColoQuick Cycling

15:31

99

MOSCA Jacopo

Trek-Segafredo

15:32

98

THOMAS Geraint

Ineos Grenadiers

15:33

97

PAWLAK Tobiasz 

HRE Mazowsze Serce Polski

15:34

95

ERIKSSON Lucas 

Riwal Cycling Team

15:35

96

BOGUSLAWSKI Marceli 

HRE Mazowsze Serce Polski

15:36

94

BREGNHØJ Mathias 

Riwal Cycling Team

15:37

93

BRÄNDLE Matthias 

Israel - Premier Tech

15:38

92

LEEMREIZE Gijs 

Jumbo-Visma

15:39

91

TAROZZI Manuele

Bardiani CSF Faizanè

15:40

90

DAHL Gustav Frederik 

PostNord Landsholdet

15:41

89

COLMAN Alex

Sport Vlaanderen - Baloise

15:42

88

HENNEBERG Magnus 

PostNord Landsholdet

15:43

87

CHARMIG Anthon

Uno-X Pro Cycling Team

15:44

86

REX Laurenz

Bingoal Pauwels Sauces WB

15:45

85

KACZMAREK Jakub

HRE Mazowsze Serce Polski

15:46

84

JENSEN Frederik Irgens 

BHS-PL Beton Bornholm

15:47

83

VERMOTE Julien

Alpecin-Deceuninck

15:48

82

ANDRESEN Tobias Lund 

Team DSM

15:49

81

TONELLI Alessandro

Bardiani CSF Faizanè

15:50

80

DESAL Ceriel

Bingoal Pauwels Sauces WB

15:51

79

SCULLY Thomas 

EF Education-EasyPost

15:52

78

EENKHOORN Pascal

Jumbo-Visma

15:53

77

FRAILE MATARRANZ Omar 

Ineos Grenadiers

15:54

76

NIELSEN Andreas Stokbro 

Team Coop

15:55

74

DILLIER Silvan

Alpecin-Deceuninck

15:56

75

KÄRSTEN Moritz

Team DSM

15:57

73

CONCI Nicola

Alpecin-Deceuninck

15:58

72

LOZANO RIBA David 

Team Novo Nordisk

15:59

71

SØRENSEN Frederik Bjorn 

ColoQuick Cycling

16:00

70

MENGEL Nikolaj

BHS-PL Beton Bornholm

16:01

69

KONGSTAD Tobias Morch 

Restaurant Suri - Carl Ras

16:02

68

MADSEN Martin Toft

BHS-PL Beton Bornholm

16:03

67

LARSEN Niklas

Uno-X Pro Cycling Team

16:04

66

LAUK Karl Patrick

Bingoal Pauwels Sauces WB

16:05

65

WILSLY Jonas Gregaard 

Uno-X Pro Cycling Team

16:06

64

ERIKSSON Jacob

Riwal Cycling Team

16:07

63

IRVINE Declan

Team Novo Nordisk

16:08

62

MUFF Frederik

ColoQuick Cycling

16:09

61

SALBY Alexander 

Riwal Cycling Team

16:10

60

HJEMSATER Olav

Team Coop

16:11

59

GABBURO Davide

Bardiani CSF Faizanè

16:12

58

BONNEU Kamiel

Sport Vlaanderen - Baloise

16:13

57

KAMP Alexander

Trek-Segafredo

16:14

56

KIELICH Timo

Alpecin-Deceuninck

16:15

55

LARSEN Mathias Alexander E. 

Restaurant Suri - Carl Ras

16:16

54

JOYCE Colin

Human Powered Health

16:17

53

ČERNÝ Josef

Quick-Step Alpha Vinyl

16:18

52

BENDIXEN Louis

Team Coop

16:19

50

MERTENS Julian

Sport Vlaanderen - Baloise

16:20

51

RAHBEK Mads Baadgaard 

BHS-PL Beton Bornholm

16:21

49

WEEMAES Sasha

Sport Vlaanderen - Baloise

16:22

48

STRONG Corbin

Israel - Premier Tech

16:23

47

WANDAHL Frederik

PostNord Landsholdet

16:24

46

RUTSCH Jonas

EF Education-EasyPost

16:25

45

KLARIS Magnus Bak 

Restaurant Suri - Carl Ras

16:26

44

ZUKOWSKY Nickolas 

Human Powered Health

16:27

43

MØRKØV Michael

Quick-Step Alpha Vinyl

16:28

42

OLDANI Stefano

Alpecin-Deceuninck

16:29

41

PEDERSEN Casper Phillip 

Team DSM

16:30

40

COTE Pier Andre

Human Powered Health

16:31

39

SCHMID Mauro

Quick-Step Alpha Vinyl

16:32

38

MADSEN Frederik Rodenberg

Team DSM

16:33

37

PALLESEN Jeppe Aaskov 

ColoQuick Cycling

16:34

36

SKAARSETH Anders

Uno-X Pro Cycling Team

16:35

35

JENSEN Mattias Skjelmose 

Trek-Segafredo

16:36

34

ANIOLKOWSKI Stanislaw

Bingoal Pauwels Sauces WB

16:37

33

KRAGH ANDERSEN Søren 

Team DSM

16:38

32

BANASZEK Norbert 

HRE Mazowsze Serce Polski

16:39

31

BOIVIN Guillaume

Israel - Premier Tech

16:40

30

VAN DER SANDE Tosh 

Jumbo-Visma

16:41

29

HANSEN Lasse Norman 

Uno-X Pro Cycling Team

16:42

28

VAN DIJKE Mick 

Jumbo-Visma

16:43

26

RAISBERG Nadav

Israel - Premier Tech

16:44

27

BROGE Nils Lau Nyborg 

BHS-PL Beton Bornholm

16:45

25

SCHMIDT Mads Würtz 

Israel - Premier Tech

16:46

24

LAPORTE Christophe 

Jumbo-Visma

16:47

23

BANASZEK Alan

HRE Mazowsze Serce Polski

16:48

22

ANDERSEN Kasper 

PostNord Landsholdet

16:49

21

LINDQUIST Christian Ingeman 

Restaurant Suri - Carl Ras

16:50

19

SWIFT Ben

Ineos Grenadiers

16:51

20

BRAET Vito

Sport Vlaanderen - Baloise

16:52

17

SHEFFIELD Magnus

Ineos Grenadiers

16:53

18

PEDERSEN Rasmus Søjberg 

BHS-PL Beton Bornholm

16:54

16

NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel 

Ineos Grenadiers

16:55

15

BERCKMOES Jenno

Sport Vlaanderen - Baloise

16:56

14

COLNAGHI Luca

Bardiani CSF Faizanè

16:57

13

VERNON Ethan

Quick-Step Alpha Vinyl

16:58

12

PERON Andrea

Team Novo Nordisk

16:59

11

STUYVEN Jasper

Trek-Segafredo

17:00

10

DE KLEIJN Arvid

Human Powered Health

17:02

9

NIELSEN Magnus Cort

EF Education-EasyPost

17:04

8

WALLIN Rasmus Bøgh

Restaurant Suri - Carl Ras

17:06

7

PEDERSEN Nicklas

PostNord Landsholdet

17:08

6

BANASZEK Adrian

HRE Mazowsze Serce Polski

17:10

5

LUNDER Eirik

Team Coop

17:12

4

DUPONT Timothy

Bingoal Pauwels Sauces WB

17:14

3

NIELSEN Sebastian

Restaurant Suri - Carl Ras

17:16

2

PHILIPSEN Jasper

Alpecin-Deceuninck

17:18

1

KOOIJ Olav

Jumbo-Visma

17:20

DEL
INFO
PostNord Danmark Rundt
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Romandie(2.WWT) 07/10-09/10

Paris - Bourges(1.1) 06/10

Tour de Taiwan(2.1) 02/10-06/10

Paris - Bourges(1.1) 06/10

Tour de Romandie(2.WWT) 07/10-09/10

Il Lombardia(1.UWT) 08/10

La Philippe Gilbert juniors(2.1) 08/10-09/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 09/10

Giro del Veneto(1.1) 12/10

Tour of Chongming Island(2.WWT) 13/10-15/10

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 13/10-18/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger