Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Overblik: DM-program og starttider til enkeltstarterne

Overblik: DM-program og starttider til enkeltstarterne

23. juni 2022 12:52Foto: Feltet.dk

I Aalborg er alle sejl sat for at skabe en fantastisk kulisse for det nye tiltag: DM-ugen, som samler de officielle danmarksmesterskaber for 28 specialforbund, hvilket dækker over flere end 50 sportsgrene med flere end 100 discipliner. Over 180 medalje sæt skal uddeles, når DM-ugen afvikles den 23.-26. juni.

Danmarksmesterskaberne i landevejscykling 2022 arrangeres af Aalborg Cykle-Ring i samarbejde med Danmarks Cykle Union, Aalborg Kommune samt Danmarks Idrætsforbund.

 

Læs også: Se ruterne og præsentationen af disse

 


 

 

TORSDAG DEN 23. JUNI - ENKELTSTART

U19 piger (Enkeltstart)

Aalborg - Aalborg. 18,5 km


 

Starttiderne - U19 piger
13:00:00 Alberte Emilie Greve - Amager Cykle Ring
13:01:00 Julie Uhre - Team Macadam`s Cowboys
13:02:00 Olympia Bianca Norrid-Mortensen - Holte MTB Klub
13:03:00 Ida Krickau Ketelsen - Greve Cykle Club
13:05:00 Solbjørk Minke Anderson - Team RYTGER powered by Carl Ras Junior
13:07:00 Ida Mechlenborg Krum - Team Nyt Syn powered by Fialla - Dame
13:09:00 Victoria Lund - Team RYTGER powered by Carl Ras Junior

 

 

U19 herrer og Dame Elite (Enkeltstart)

Aalborg - Aalborg. 26,3 km


 

Starttiderne - U19 herrer
13:30:00 Daniel Mathieu Vivier Brockhoff - Team Vifra Kvickly Odder
13:31:00 Morten Toftegård - Team Mascot WorkWear
13:32:00 Jacob Falentin Sund - Team Sparekassen Danmark Talent
13:33:00 Oskar Hertz - Tscherning Cycling Academy
13:34:00 Magnus Carstensen - Cykle Klubben Aarhus
13:35:00 Peter Øxenberg Hansen - Cykling Odense
13:36:00 Gustav Johansen - Roskilde Cykle Ring
13:37:00 Tobias Arup Levring - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
13:38:00 Nicolai Lønstrup Ladefoged - Team Sparekassen Danmark Talent
13:39:00 Noah Borgen Morell - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
13:40:00 Noah Bøge - Herning Cykle Klub
13:41:00 Magnus Bachke Knudsen - Team Bach Advokater CEC Junior
13:42:00 Erik Christoffersen - Tscherning Cycling Academy
13:43:00 Magnus Krickau Ketelsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
13:44:00 Marius Hobolth - Cykleklubben Fix Rødovre
13:45:00 Alfred Christensen - Ordrup Cykle Club
13:46:00 Toke Lihn - Team Mascot WorkWear
13:47:00 Carl Emil Just Pedersen - Herning Cykle Klub
13:48:00 Rasmus Perto - Team Mascot WorkWear
13:49:00 Kasper Aagaard Mikkelsen - Herning Cykle Klub
13:50:00 Sebastian Brandt Christiansen - Holbæk Cykelsport
13:51:00 William Lowth - Tscherning Cycling Academy
13:52:00 Mathias Hedevang Christensen - Herning CK Junior Biemme Danmark
13:53:00 Rasmus Egeberg Knudsen - Team Sparekassen Danmark Talent
13:54:00 Mads Bertram Kristensen - Cykling Odense
13:55:00 Alfred Mørch Kongstad - Team Bach Advokater CEC Junior
13:56:00 Magne Herman Bossen - Herning CK Junior Biemme Danmark
13:57:00 Jens Bak Bjerregaard - Team Sparekassen Danmark Talent
13:58:00 Andreas Krogh Jensen - Team Mascot WorkWear
13:59:00 Daniel WEIS NIELSEN - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior
14:00:00 Tobias Gade - Team Sparekassen Danmark Talent
14:01:00 Patrick Boje Frydkjær - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior
14:02:00 Niklas Villumsen - Slagelse Cykle Ring
14:03:00 Oskar Rønn - Team Sparekassen Danmark Talent
14:04:00 Victor Vad - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
14:40:00 Malthe Sand Thomsen - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior
14:41:00 Frederik Emil Just - Herning CK Junior Biemme Danmark
14:42:00 Otto Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club
14:43:00 Philip Steenbjerg - Herning CK Junior Biemme Danmark
14:44:00 Laurids Flinker Blæsbjerg - Team Bach Advokater CEC Junior
14:45:00 Mads Schulz Jørgensen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
14:46:00 Morten Andreassen - Team Sparekassen Danmark Talent
14:47:00 Luca Campagner - Tscherning Cycling Academy
14:48:00 Mikkel Tvergaard - Team Bach Advokater CEC Junior
14:49:00 Noah Wulff - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior
14:50:00 Sebastian Haaning - Ordrup Cykle Club
14:51:00 Oscar Sonnenborg-Mathiesen - Tscherning Cycling Academy
14:52:00 Joshua Bridgens - Give Cykelklub
14:53:00 Jonathan Aagaard Hansen - Team Bach Advokater CEC Junior
14:54:00 Lukas Østergaard - Give Cykelklub
14:55:00 Anton Louw Larsen - Roskilde Cykle Ring
14:56:00 August Birk Hundt - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
14:57:00 Benjamin Sommer - Tscherning Cycling Academy
14:58:00 Conrad Haugsted - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
14:59:00 Peter Bheki Kring Laursen - Amager Cykle Ring
15:00:00 Mikkel Weber - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
15:01:00 Tobias Svarre - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior
15:02:00 Hugo Rishøj - Cykleklubben Fix Rødovre
15:03:00 Tore Troelsen - Herning CK Junior Biemme Danmark
15:04:00 Benjamin Holtebo - Team Sparekassen Danmark Talent
15:05:00 Victor Johannsen - Silkeborg IF Cykling
15:06:00 Gustav Lauritzen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
15:07:00 Theodor August Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring
15:08:00 Jakob Falk Paarup - Team Bach Advokater CEC Junior
15:09:00 Mads Malmqvist - Ordrup Cykle Club
15:10:00 Malthe Østergaard Bergenholz - Team Bach Advokater CEC Junior
15:11:00 Nicklas Fonnesbech - Herning CK Junior Biemme Danmark
15:13:00 Henrik Breiner Pedersen - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior
15:15:00 Mads Landbo - Tscherning Cycling Academy
15:17:00 Kevin Biehl - Team Vifra Kvickly Odder
15:19:00 Boas Lysgaard - Team Bach Advokater CEC Junior
15:21:00 Anders vos Sørensen - Team Mascot WorkWear
15:23:00 Johannes Rørby Petersen - Team Vifra Kvickly Odder
15:25:00 Lucas Maarfelt Toftemark - Team Bach Advokater CEC Junior
15:27:00 Theodor Storm - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior
15:29:00 Hugo Bruun Van Deurs - Herning CK Junior Biemme Danmark
15:31:00 Kristian Egholm - Team NPV - Carl Ras, Roskilde Junior

 

 

Starttiderne - Dame Elite
15:45:00 Mille Troelsen - Team Macadam`s Cowboys
15:46:00 Marie-Louise Hartz Krogager - Team ABC Dame Elite
15:47:00 Mathilde Nødskov Aguirre - Cykling Odense
15:48:00 Christina Bragh Lorenzen - Team ABC Dame Elite
15:49:00 Kirstine FRIDA RYSBJERG MUNK - Team Nyt Syn powered by Fialla - Dame
15:50:00 Julie Gaumitz Storm - Team Nyt Syn powered by Fialla - Dame
15:51:00 Frederikke Asfeldt - Team BACHE - JS.dk
15:52:00 Maja Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub
15:53:00 Ellen Hjøllund Klinge - Team BACHE - JS.dk
15:54:00 Mette Egtoft Jensen - WATERSLEY RACE & DEVELOPMENT CYCLING TEAM
15:56:00 Julie Nielsen Maribo - Team ABC Dame Elite
15:58:00 Karoline Hemmsen - Team Nyt Syn powered by Fialla - Dame
16:00:00 Marita Jensen - Team ABC Dame Elite
16:02:00 Laura Auerbach-Lind - Team RYTGER powered by Carl Ras Elite
16:04:00 Rebecca Koerner - Uno-X Pro Cycling Team
16:06:00 Mia Sofie Rützou - Team Nyt Syn powered by Fialla - Dame
16:08:00 Julie Leth - Uno-X Pro Cycling Team
16:10:00 Trine Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960
16:12:00 Cecilie Uttrup Ludwig - FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope
16:14:00 Emma Cecilie Norsgaard Bjerg - Movistar Team Women
 

 

Herre Elite (Enkeltstart)

Aalborg - Aalborg. 39,6 km


 

Starttiderne - Herre Elite
16:30:00 Rasmus Dedenroth - Idrettsklubben Hero
16:31:00 Rasmus Bøgh Wallin - Restaurant Suri - Carl Ras
16:32:00 Henrik Dann Andersen - Cykle Klubben Aarhus
16:33:00 Mathias Bregnhøj - Riwal Cycling Team
16:34:00 Oliver Knudsen - Restaurant Suri - Carl Ras
16:35:00 Gustav Wang - BHS - PL Beton Bornholm
16:36:00 Emil Dam Sørensen - Nørrebro Cykleklub
16:37:00 Emil Andersen - Team BACHE - JS.dk
16:38:00 Mattias Skjelmose Jensen - Trek-Segafredo
16:39:00 Oscar Bluhm - Restaurant Suri - Carl Ras
16:40:00 Jonas Sørensen - Team Sparekassen Danmark Aalborg
16:41:00 Jeppe Tolbøll - Team Give Elementer
16:42:00 Christian Ingeman Lindquist - Restaurant Suri - Carl Ras
16:43:00 Nikolaj Mengel - BHS - PL Beton Bornholm
16:44:00 Albert Holm - Restaurant Suri - Carl Ras
16:45:00 Morten Aalling Nørtoft - Riwal Cycling Team
16:46:00 Jacob Fredslund Larsen - Sydkystens Cycling
16:47:00 Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
16:48:00 Peter Skov Lauritzen - Team BACHE - JS.dk
16:49:00 Silas Bolund Falkø - Team Nyt Syn powered by Fialla - Herre
16:50:00 Rasmus Søjberg Pedersen - BHS - PL Beton Bornholm
16:51:00 Johannes Rom Dahl - Team Sparekassen Danmark Aalborg
16:52:00 Mads Baadgaard Rahbek - BHS - PL Beton Bornholm
16:53:00 Jonas Birk Madsen - Herning CK Elite Biemme Danmark
16:54:00 Mathias Alexander E. Larsen - Restaurant Suri - Carl Ras
16:55:00 Jens Frede Rasmussen - Aalborg Cykle-Ring
16:56:00 Julius Johansen - Intermarché-Wanty-Gobert
16:57:00 Mads Andersen - Team coloQuick
16:58:00 Peter Asbjørn Hansen - Herning CK Elite Biemme Danmark
16:59:00 Martin Pedersen - Restaurant Suri - Carl Ras
17:00:00 Daniel Lond - Team CO:PLAY - Giant Store
17:01:00 Marcus Sander Hansen - Uno-X DARE Development Team
17:02:00 Matias Gunnar Malmberg - Team coloQuick
17:03:00 Anthon Charmig - Uno-X Pro Cycling Team
17:04:00 Magnus Bak Klaris - Restaurant Suri - Carl Ras
17:05:00 Martin Asvig Pedersen - Randers Cykleklub af 1910
17:06:00 Pelle Køster Mikkelsen - Team CO:PLAY - Giant Store
17:07:00 Jonas Nordal Jakobsen - Herning CK Elite Biemme Danmark
17:08:00 Mads Østergaard Kristensen - Team coloQuick
17:09:00 Daniel Lysdal Buur - Sydkystens Cycling
17:15:00 Morten Hulgaard - Uno-X Pro Cycling Team
17:16:00 Frederik Muff - Team coloQuick
17:17:00 Lasse Norman Hansen - Uno-X Pro Cycling Team
17:18:00 Mathias Bundsgaard Matz - Team CO:PLAY - Giant Store
17:19:00 Oskar Ulrik Winkler - Team Georg Berg
17:20:00 Alexander Arnt Hansen - Restaurant Suri - Carl Ras
17:21:00 Carl-Frederik Bévort - Uno-X DARE Development Team
17:22:00 Rasmus Lundtoft Lindbjerg - Team Give Elementer
17:23:00 Sebastian Ryttersgaard - BHS - PL Beton Bornholm
17:24:00 Gustav Frederik Dahl - Team Give Elementer
17:25:00 Carl F P Voldbjerg - Herning CK Elite Biemme Danmark
17:26:00 Mathias Møller Jørgensen - Team Give Elementer
17:27:00 Nils Lau Nyborg Broge - BHS - PL Beton Bornholm
17:28:00 Joshua Amos Gudnitz - Team coloQuick
17:29:00 Lars Lund-Andreasen - Herning Cykle Klub
17:30:00 Kristian Siig Hessel - Team CO:PLAY - Giant Store
17:31:00 Jeppe Falk-Kristensen - Team Give Elementer
17:32:00 Jaspar Lonsdale - Team CO:PLAY - Giant Store
17:33:00 Dennis Lock - Team Sparekassen Danmark Aalborg
17:35:00 Michael Valgren Hundahl - EF Education-EasyPost (Ikke til start)
17:37:00 Adam Holm Jørgensen - BHS - PL Beton Bornholm
17:39:00 Johan Price Pejtersen - Team Bahrain Victorious (Ikke til start)
17:41:00 Magnus Cort Nielsen - EF Education-EasyPost
17:43:00 Mads Pedersen - Trek-Segafredo
17:45:00 Niklas Larsen - Uno-X Pro Cycling Team
17:47:00 Mathias Norsgaard Jørgensen - Movistar Team
17:49:00 Martin Toft Madsen - BHS - PL Beton Bornholm
17:51:00 Mikkel Bjerg - UAE Team Emirates (ikke til start)
17:53:00 Kasper Asgreen - Quick Step-Alpha Vinyl (ikke til start)

 

 

SØNDAG DEN 26. JUNI - LINJELØB
Søndag den 26. juni slutter DM-ugen af med det prestigefulde linjeløb. Som noget nyt kører de fire klasser på den samme dag.

 

Start og mål er centralt i Aalborg, nærmere bestemt ved Aalborg Kongres og Kulturcenter (AKKC). Kvinder U19, kvinder elite og herrer U19 skal køre 127,2 kilometer, mens herrer elite skal tilbagelægge 211 kilometer.

Herrer U-19
Kl. 07:30: Rytterpræsentation>
Kl. 08:15: Neutral start fra AAKC - master til Drastrup 
Kl. 08:35: Officiel start i Drastrup
Kl. 10:15: Første målpassage ved AKKC
Kl. 11:30: Målgang
Kl. 12:15: Præmieceremoni 
1. passage ved AKKC efter 81,7 km, herefter 4 x rundstrækning á 11,5 km. 

Kvinder U-19 + Kvinder elite
Kl. 09:15: Rytterpræsentation
Kl. 10.00: Neutral start fra AAKC - master til Drastrup 
Kl. 10:20: Officiel start i Drastrup
Kl. 12:20: Første målpassage ved AKKC
Kl. 13:45: Målgang
Kl. 14:00: Præmieceremoni 
1. passage ved AKKC efter 81,7 km, herefter 4 x rundstrækning á 11,5 km.

Herrer Elite
Kl. 11:30: Rytterpræsentation
Kl. 12.15: Neutral start fra AAKC - master til Drastrup 
Kl. 12:35: Officiel start i Drastrup
Kl. 15:25: Første målpassage ved AKKC
Kl. 17:20: Målgang
Kl. 17:45: Præmieceremoni 
1. passage ved AKKC efter 130 km, herefter 7 x rundstrækning á 11,5 km.

DEL
INFO
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Donne(2.WWT) 01/07-10/07

Tour de France(2.UWT) 01/07-24/07

GP Général Patton(1.1) 02/07

Belgrade Trophy Milan Panic(2.1) 02/07-03/07

Int. Österreich-Rundfahrt(2.1) 02/07-07/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 02/07-05/07

GP Luxembourg(1.1) 03/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

VIND JACQUES ANQUETILS CYKEL!