Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Starttider til Schweiz Rundts afgørende enkeltstart

Starttider til Schweiz Rundts afgørende enkeltstart

16. juni 2013 08:29Foto: Sirotti

I dag afgøres Schweiz Rundt med en 26,8 kilometer bjergenkeltstart, hvor rytterne starter i to grupper adskilt af halvanden time.

Schweiz Rundt slutter med en særpræget enkeltstart fra Bad Ragaz til Flumserberg. Mens de første 16,5 kilometer er forholdsvis flade, stiger de sidste 10,3 kilometer med hele 9,0% i gennemsnit.

 

Denne bjergafslutning har også fået arrangørerne til at planlægge lidt anderledes. Rytterne starter nemlig i to startgrupper. De første 76 ryttere starter alle med et minuts mellemrum med første start klokken 12.45 og sidste klokken 14.00. Herfra går der en time og 31 minutter før den første af de resterende 75 ryttere starter klokken 15.31. Efter ham starter rytterne atter med et minuts mellemrum, indtil de sidste ti hvor de er to minutter mellem starterne.

 

På den måde starter løbets førende rytter, Mathias Frank (BMC Racing Team) som den sidste klokken 16.55 og ventes i mål cirka tre kvarter senere. Du kan se starttiderne for alle ryttere herunder.

 

Starttider for 9. etape af Schweiz Rundt

12.45 Olivier Kaisen - Lotto Belisol
12.46 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp
12.47 Ben Swift - Sky Procycling
12.48 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
12.49 Sam Bewley - Orica-GreenEdge
12.50 Aidis Kruopis - Orica-GreenEdge
12.51 Enrique Sanz - Movistar Team
12.52 Jonas Ahlstrand - Team Argos-Shimano
12.53 Lachlan David Morton - Garmin-Sharp
12.54 Stuart O'Grady - Orica-GreenEdge
12.55 Kenny Dehaes - Lotto Belisol
12.56 Wesley Kreder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
12.57 Cyril Lemoine - Sojasun
12.58 Baden Cooke - Orica-GreenEdge
12.59 Maarten Neyens - Lotto Belisol
13.00 Tyler Farrar - Garmin-Sharp
13.01 Robert Vrecer - Euskaltel-Euskadi
13.02 Luca Wackermann - Lampre-Merida
13.03 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge
13.04 Cédric Pineau - FDJ
13.05 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team
13.06 Arnaud Demare - FDJ
13.07 Vladimir Karpets - Movistar Team
13.08 William Bonnet - FDJ
13.09 Lucas Sebastian Haedo - Cannondale Pro Cycling
13.10 Ricardo Mestre - Euskaltel-Euskadi
13.11 Vladimir Isaichev - Katusha
13.12 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol
13.13 Alexander Kristoff - Katusha
13.14 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team
13.15 Anthony Delaplace - Sojasun
13.16 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano
13.17 Edward King - Cannondale Pro Cycling
13.18 Paolo Longo Borghini - Cannondale Pro Cycling
13.19 Davide Vigano - Lampre-Merida
13.20 Bernhard Eisel - Sky Procycling
13.21 Thomas Leezer - Blanco Pro Cycling Team
13.22 Fabian Cancellara - RadioShack Leopard
13.23 David Millar - Garmin-Sharp
13.24 Michel Koch - Cannondale Pro Cycling
13.25 Luke Rowe - Sky Procycling
13.26 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quick Step
13.27 Simone Ponzi - Astana Pro Team
13.28 Davide Cimolai - Lampre-Merida
13.29 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff
13.30 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quick Step
13.31 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
13.32 Boy van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
13.33 Michael Morkov - Team Saxo-Tinkoff
13.34 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi
13.35 Jonathan Tiernan-Locke - Sky Procycling
13.36 John Degenkolb - Team Argos-Shimano
13.37 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team
13.38 Reto Hollenstein - IAM Cycling
13.39 Jean-Marc Marino - Sojasun
13.40 Aliaksandr Kuchynski - Katusha
13.41 Mathew Hayman - Sky Procycling
13.42 Sep Vanmarcke - Blanco Pro Cycling Team
13.43 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
13.44 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick Step
13.45 Gatis Smukulis - Katusha
13.46 Tom Boonen - Omega Pharma-Quick Step
13.47 Stijn Devolder - RadioShack Leopard
13.48 Martin Kohler - BMC Racing Team
13.49 Evgeny Petrov - Team Saxo-Tinkoff
13.50 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
13.51 Gabriel Rasch - Sky Procycling
13.52 Hayden Roulston - RadioShack Leopard
13.53 Stefan Denifl - IAM Cycling
13.54 Yannick Talabardon - Sojasun
13.55 Marcel Wyss - IAM Cycling
13.56 Johan Vansummeren - Garmin-Sharp
13.57 Matteo Tosatto - Team Saxo-Tinkoff
13.58 Grega Bole - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
13.59 Martin Elmiger - IAM Cycling
14.00 Daryl Impey - Orica-GreenEdge
 

15.31 Julien Simon - Sojasun
15.32 Manuele Mori - Lampre-Merida
15.33 Marcus Burghardt - BMC Racing Team
15.34 Andreas Klöden - RadioShack Leopard
15.35 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick Step
15.36 Damiano Caruso - Cannondale Pro Cycling
15.37 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick Step
15.38 Jens Voigt - RadioShack Leopard
15.39 Simone Stortoni - Lampre-Merida
15.40 Michael Schär - BMC Racing Team
15.41 Grégory Rast - RadioShack Leopard
15.42 Stefano Agostini - Cannondale Pro Cycling
15.43 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick Step
15.44 Matti Breschel - Team Saxo-Tinkoff
15.45 Alexandr Kolobnev - Katusha
15.46 Patrick Gretsch - Team Argos-Shimano
15.47 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team
15.48 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
15.49 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team
15.50 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
15.51 Andrey Kashechkin - Astana Pro Team
15.52 Joshua Edmondson - Sky Pro Cycling
15.53 Jérémy Roy - FDJ
15.54 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
15.55 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling
15.56 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
15.57 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
15.58 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
15.59 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
16.00 Steven Kruijswijk - Blanco Pro Cycling Team
16.01 Thomas Lövkvist - IAM Cycling
16.02 Michael Albasini - Orica-GreenEdge
16.03 Rémi Pauriol - Sojasun
16.04 Arnold Jeannesson - FDJ
16.05 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
16.06 Andy Schleck - RadioShack Leopard
16.07 Simon Geschke - Team Argos-Shimano
16.08 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel - Euskadi
16.09 Luis León Sánchez Gil - Team Blanco
16.10 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling
16.11 Oliver Zaugg - Team Saxo Tinkoff
16.12 Brice Feillu - Sojasun
16.13 Maxime Mederel - Sojasun
16.14 Georg Preidler - Team Argos-Shimano
16.15 Peter Velits - Omega Pharma-Quick Step
16.16 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team
16.17 Eduard Vorganov - Katusha
16.18 Vladimir Gusev - Katusha
16.19 Mickaël Chérel - AG2R La Mondiale
16.20 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
16.21 Francis De Greef - Lotto Belisol
16.22 Amaël Moinard - BMC Racing Team
16.23 Michele Scarponi - Lampre-Merida
16.24 Lars Petter Nordhaug - Team Blanco
16.25 Maxime Monfort - RadioShack Leopard
16.26 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale
16.27 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
16.28 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale
16.29 Johann Tschopp - IAM Cycling
16.30 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
16.31 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
16.32 Sébastien Reichenbach - IAM Cycling
16.33 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff
16.34 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
16.35 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
16.37 Cameron Meyer - Orica-GreenEdge
16.39 Simon Spilak - Katusha
16.41 Tanel Kangert - Astana Pro Team
16.43 Daniel Martin - Garmin-Sharp
16.45 Tejay van Garderen - BMC Racing Team
16.47 Bauke Mollema - Blanco Pro Cycling Team
16.49 Thibaut Pinot - FDJ
16.51 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
16.53 Rui Alberto Faria da Costa - Movistar Team
16.55 Mathias Frank - BMC Racing Team

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 05/11-10/11

Ceratizit Madrid Challeng...(2.WWT) 06/11-08/11

Tour of Guangxi - UCI W...(1.WWT) 10/11

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE