Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Steegmans vandt Tour de Rijke

Steegmans vandt Tour de Rijke

22. september 2007 18:490
Endnu et optaktsløb blev kørt i dag. Det var i Belgien, hvor UCI kategori 1.1 løbet Tour de Rijke blev kørt. Efter små 200 kilometer skulle løbet afgøres i en spurt. QuickSteps Gert Steegmans viste, at han også kan sprinte, når Tom Boonen ikke er til start. Steegmans vandt nemlig løbet foran Graeme Brown (Rabobank) og Stefan van Dijk (Team Wiesenhof-Felt).

Det var Gert Steegmans femte sejr i denne sæson. QuickStep-rytteren vandt tidligere på sæsonen også 2. etape i Tour de France, så det har været en god sæson for "leadout-manden" 


Resultat

1 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic 4.24.30 (44.915 km/t)
2 Graeme Brown - Rabobank
3 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
4 Borut Bozichz - Team LPR
5 Mathew Hayman - Rabobank
6 Kenny Dehaes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
7 Aart Vierhouten - Skil-Shimano
8 Frederic Amorison - Landbouwkrediet-Tönissteiner
9 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic
10 Aaron Kemps - Astana
11 James Vanlandschoot - Landbouwkrediet-Tönissteiner
12 Wouter Weylandt - Quickstep-Innergetic
13 Steve Schets - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
14 Roy Curvers - Time-Van Hemert
15 Ken Devaere - Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
16 Marco Zanotti - Unibet.com
17 Matthe Pronk - Unibet.com
18 Denis Flahaut - Jartazi Promo Fashion
19 Maarten De Jonge - Time-Van Hemert
20 Daniele Callegarin - Team LPR
21 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
22 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
23 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta
24 Johnny Hoogerland - Van Vliet-EBH Advocaten
25 Michael Blanchy - Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
26 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Tönissteiner
27 Roberto Trafficante - Team LPR
28 Jo Maes - Jartazi Promo Fashion
29 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
30 Markus Eichler - Unibet.com
31 Bram Van Oosterhout - P3 Transfer - Fondas Team
32 Geert Steurs - Predictor-Lotto
33 Mart Van Zandbeek - Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
34 Jonas Ljungblad - Unibet.com
35 Timothy Vangheel - P3 Transfer - Fondas Team
36 Bjorn Cornelissen - DFL-Cyclingnews-Litespeed
37 Luc Hagenaars - P3 Transfer - Fondas Team
38 Tom Steels - Predictor-Lotto
39 Leon Van Bon - Rabobank
40 Alexey Kolessov - Astana
41 Stijn Hoornaert - DFL-Cyclingnews-Litespeed
42 Olivier Kaisen - Predictor-Lotto
43 Roel Egelmeers - Van Vliet-EBH Advocaten
44 Kevin Maene - Landbouwkrediet-Tönissteiner
45 Francios Jurgen - Jartazi Promo Fashion
46 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
47 Michaël Vanderaerden - DFL-Cyclingnews-Litespeed
48 José Enrique Gutierrez Cataluna - Team LPR
49 Ingmar Dassler - Team 3C-Gruppe Lamonta
50 Maurizio Bellin - Team LPR
51 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
52 Tom Criel - Unibet.com
53 Bas Giling - Team Wiesenhof Felt
54 Koen Barbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
55 Mihkel Reile - P3 Transfer - Fondas Team
56 Sjef De Wilde - Landbouwkrediet-Tönissteiner
57 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
58 Maurice Vrijmoed - Van Vliet-EBH Advocaten
59 Jean-Paul Simon - Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
60 Justin Leigh Kerr - Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
61 Wout Poels - P3 Transfer - Fondas Team
62 Wim De Vocht - Predictor-Lotto
63 Joost Van Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten
64 Dries Devenyns - Predictor-Lotto
65 Ben Van Der Kooi - P3 Transfer - Fondas Team
66 Marvin Van Der Pluym - Ubbink-Syntec Cycling Team
67 Robert Slippens - Ubbink-Syntec Cycling Team
68 Ignacio Gutierrez Cataluna - Team LPR
69 Wim Vansevenant - Predictor-Lotto
70 Bram Tankink - Quickstep-Innergetic
71 Benoit Joachim - Astana
72 Bram Schmitz - Van Vliet-EBH Advocaten
73 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
74 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic
75 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
76 Ramanto Garmendia - Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
77 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet-Tönissteiner
78 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
79 Mario Ickx - Jartazi Promo Fashion
80 Luca Celli - Team LPR
81 Igor Abakoumov - Astana
82 Gideon De Jong - P3 Transfer - Fondas Team
83 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
84 Daniele Nardello - Team LPR
85 Maxim Gourov - Astana
86 Koen De Kort - Astana
87 Sierk Jan De Haan - Time-Van Hemert
88 Sergei Ivanov - Astana
89 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
90 Andre Schulze - Team Wiesenhof Felt
91 Arne Hassink - Ubbink-Syntec Cycling Team
92 Hamish Robert Haynes - DFL-Cyclingnews-Litespeed
93 Troels Ronning Vinther - Unibet.com
94 Dennis Smit - Ubbink-Syntec Cycling Team
95 Frederik Ericsson - Time-Van Hemert
96 Jarno Van Mingeroet - Jartazi Promo Fashion
97 Alain Van Katwijk - Van Vliet-EBH Advocaten
98 Geert Omloop - Jartazi Promo Fashion
99 Long Jini - Skil-Shimano
100 Glenn D'hollander - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
101 Cheng Ji - Skil-Shimano
102 Peter Ronsse - Babes Only-Villapark Langemeer-Flanders
103 Sebastian Pristl - Team 3C-Gruppe Lamonta
104 Bram De Groot - Rabobank
105 Egon Van Kessel - Van Vliet-EBH Advocaten
106 Sebastien Rosseler - Quickstep-Innergetic
107 Danny Stam - Ubbink-Syntec Cycling Team
108 Peter Schep - Ubbink-Syntec Cycling Team
109 Ronan Van Zandbeek - Van Vliet-EBH Advocaten
110 Erwin Thijs - Unibet.com
111 Gregory Rast - Astana
112 Paul Voss - Team 3C-Gruppe Lamonta
113 Rene Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta
114 Maarten Mandemakers - P3 Transfer - Fondas Team
115 Sjoerd Botter - Time-Van Hemert
116 David Verheyen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
117 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic
118 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
119 Max Van Heeswijk - Rabobank
120 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
121 Jens Mouris - DFL-Cyclingnews-Litespeed
122 Daan Rijntjes -


KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS