EKSKLUSIVT INTERVIEW!
Det danske stortalent Theodor August Clemmensen var snublende tæt på at køre sig til karrierens største sejr, da han foldede sig ud i Gent-Wevelgem for juniorer. Men en kørefejl i finalen kostede dyrt.
I går løb Gent-Wevelgem for juniorer af stablen, hvor 16-årige Theodor August Clemmensen kørte sig til en flot andenplads.
Det kunne dog være blevet til en sejr for den unge nordjyde, der fortæller, at han havde rigtige gode ben i løbet, og at de barske vejrbetingelser med regn og slud ikke var noget, der slog ham ud.
Clemmensen havde det hele under kontrol, hvor han sammen med sine to følgesvende Steffen De Schuyteneer og Sente Sentjens skulle hjem og afgøre det hele i en spurt imellem sig.
Men i en rundkørsel tre kilometer fra mål opstod der forvirring, som desværre kostede danskeren muligheden for at køre om sejren.
”Jeg sidder i en tremandsgruppe, hvor det ligner, at vi skal hjem at spurte. Vi kommer så til en rundkørsel, hvor vi skal 180 grader rundt. Der står nogle officials og vinker os højre rundt, men Steffen (De Schuyteneer) kører venstre rundt, og det mister vi 20-30 sekunder på,” siger Clemmensen, der ikke formåede at hente De Schuyteneer og kørte derfor over målstregen 20 sekunder efter.
Danskeren gør dog ikke nogen større scene ud af hele hændelsen.
”Kommiserne vælger ikke at gøre noget ved det, og det må vi jo bare acceptere. Det er sådan, det er, når man kører løb,” fortæller nordjyden og retter blikket fremad.
”Der er en chance igen næste år og i næste weekend.”
”Jeg kan tillade mig at drømme stort”
Det er den 16-åriges teenagers første løb i juniorrækkerne, hvor han går hen og snupper andenpladsen. Han kan derfor gå fra løbet med en masse selvtillid i cykelkufferten.
”Jeg kan tillade mig at drømme stort. Jeg håber, at jeg allerede om to uger kan gøre det godt i Paris-Roubaix,” fortæller han og remser en række andre løb op, hvor han også vil stå ekstra klar på startstregen.
”Jeg satser derudover på VM, DM og EM. Det er de største løb, jeg har, og det er helt sikkert dem, jeg har sat kryds ud for,” slutter Theodor August Clemmensen.
Næstbedste dansker blev 17-årige August Birk Hundt som nummer 26.
Annonce
Annonce
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 30/05
Ronde van Limburg(1.1) 29/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 30/05
Giro dell'Appennino(1.1) 02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 03/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-11/06
Asiatiske mesterskaber(CC) 07/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 08/06-11/06
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Dansk andenplads i stort belgisk juniorløb
Dansker rykker til Boras udviklingshold: Sammenlignes med verdensmesteren