Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Succes til Laverde og Pinotti

Succes til Laverde og Pinotti

18. maj 2007 17:340

Luis Felipe Laverde (Ceramica Panaria-Navigare) vandt dagens etape foran Marco Pinotti (T-Mobile). Pinotti var dog tilfreds med udviklingen, da han er ny mand i den lyserøde førertrøje. Laverde er samtidigt nu indehaver af bjergtrøjen.

Efter 61 kilometers kørsel kom et femmandsudbrud afsted. De fem ryttere var Hubert Schwab (Quickstep-Innergetic), Luis Felipe Laverde (Ceramica Panaria-Navigare), Christophe Kern (Crédit Agricole), Daniele Contrini (Tinkoff Credit Systems) og Marco Pinotti (T-Mobile).

De arbejdede pænt sammen hele vejen, og fik hurtigt oparbejdet et stort forspring på syv minutter. Liquigas holdet virkede tilfredse med dette, da de var indstillet på at smide Danilo Di Lucas lyserøde førertrøje.

Hele vejen igennem etapen virkede Laverde og Pinotti som de stærkeste i udbruddet. Så det var helt naturligt, at de på dagens sidste stigning satte de tre andre ryttere. Derefter startede et flot samarbejde mellem de to ryttere ind mod mål.

På de sidste meter kørte de to ryttere side om side, inden Pinotti gav Laverde et lille skub, så han kunne køre først over stregen. En smuk gestus på et flot samarbejde og en flot gennemført etape af de to ryttere.

Resultat af 6. etape
1 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 4.58.23 (35.99 km/t)
2 Marco Pinotti - T-Mobile Team
3 Christophe Kern - Crédit Agricole 1.30
4 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.34
5 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 3.45
6 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 6.55
7 Alessandro Petacchi - Team Milram 7.09
8 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
9 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
10 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
11 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
12 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi
13 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
14 Marco Marzano - Lampre - Fondital
15 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
16 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
17 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
18 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
19 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
20 Mirco Lorenzetto - Team Milram
21 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
22 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
23 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
24 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
25 Lilian Jégou - Française des Jeux
26 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
27 Franco Pellizotti - Liquigas
28 Andrea Noe' - Liquigas
29 Christian Knees - Team Milram
30 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
31 Danilo Di Luca - Liquigas
32 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
33 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
34 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
35 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
36 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
37 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
38 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
39 Matthias Russ - Gerolsteiner
40 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
41 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
42 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
43 Maxim Gourov - Astana
44 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
45 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
46 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
47 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
48 Mario Aerts - Predictor - Lotto
49 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
50 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Vladimir Miholjevic - Liquigas
52 Eddy Mazzoleni - Astana
53 Vincenzo Nibali - Liquigas
54 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
55 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
56 Paolo Savoldelli - Astana
57 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
58 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
60 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
61 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
62 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
63 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
64 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
65 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
66 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
67 William Walker - Rabobank
68 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
69 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
70 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
71 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
72 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
73 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
74 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
75 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
76 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
77 Volodymir Gustov - Team CSC
78 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
79 Alessandro Vanotti - Liquigas
80 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
81 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
82 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
83 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Andy Schleck - Team CSC
85 Andrey Mizourov - Astana
86 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
88 Dmitriy Muravyev - Astana
89 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
90 Davide Rebellin - Gerolsteiner
91 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
92 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
93 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
94 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
95 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
96 Alexandr Kolobnev - Team CSC
97 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
98 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
99 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
100 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
101 David Zabriskie - Team CSC
102 Axel Merckx - T-Mobile Team
103 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
104 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
105 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
106 Steve Morabito - Astana
107 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
108 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
109 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
110 Koos Moerenhout - Rabobank
111 Serguei Yakovlev - Astana
112 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
113 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
114 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
115 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
116 Michael Rasmussen - Rabobank
117 Fabien Patanchon - Française des Jeux
118 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
119 Enrico Gasparotto - Liquigas
120 Charles Wegelius - Liquigas
121 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
122 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
123 Francis Mourey - Française des Jeux
124 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
125 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
126 Benoît Joachim - Astana 11.55
127 Assan Bazayev - Astana
128 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
129 Brett Lancaster - Team Milram
130 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
131 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
132 Thomas Fothen - Gerolsteiner
133 Sergio Ghisalberti - Team Milram
134 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 13.38
135 Martin Müller - Team Milram
136 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
137 Nick Gates - Predictor - Lotto
138 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
139 Julian Dean - Crédit Agricole
140 Alessandro Cortinovis - Team Milram
141 Matti Breschel - Team CSC
142 Alessandro Spezialetti - Liquigas
143 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
144 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
145 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
146 Yohann Gène - Bouygues Telecom
147 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 14.38
148 Franck Renier - Bouygues Telecom
149 Arnaud Gérard - Française des Jeux
150 Angelo Furlan - Crédit Agricole
151 Thor Hushovd - Crédit Agricole
152 Sven Krauss - Gerolsteiner
153 Robert Förster - Gerolsteiner
154 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 16.53
155 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 17.39
156 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 17.41
157 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
158 Michael Blaudzun - Team CSC
159 Juan José Haedo - Team CSC
160 Oscar Gatto - Gerolsteiner
161 Fabio Sabatini - Team Milram
162 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
163 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
164 Fabian Cancellara - Team CSC
165 Max Van Heeswijk - Rabobank
166 Gregory Henderson - T-Mobile Team
167 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
168 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
169 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
170 Alberto Ongarato - Team Milram
171 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
172 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
173 Tim Klinger - Gerolsteiner
174 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
175 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
176 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
177 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
178 Aaron Olson - T-Mobile Team
179 Nicholas Roche - Crédit Agricole
180 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
181 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
182 Matteo Bono - Lampre - Fondital
183 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
184 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
185 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
186 Timothy Gudsell - Française des Jeux 21.56
187 Julien Loubet - AG2r Prévoyance


Udgået:
DNS Thomas Ziegler - T-Mobile Team
DNS Patrice Halgand - Crédit Agricole
DNF Leon Van Bon - Rabobank


Samlet stilling efter 6. etape
1 Marco Pinotti - T-Mobile Team 23.44.32
2 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 3.30
3 Danilo Di Luca - Liquigas 4.12
4 Franco Pellizotti - Liquigas 4.38
5 Andrea Noe' - Liquigas 4.47
6 Vincenzo Nibali - Liquigas
7 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 4.49
8 Andy Schleck - Team CSC 5.05
9 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 5.06
10 David Zabriskie - Team CSC 5.15
11 Paolo Savoldelli - Astana 5.19
12 Eddy Mazzoleni - Astana
13 Andrey Mizourov - Astana
14 Serguei Yakovlev - Astana
15 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 5.29
16 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
17 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
18 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
19 Volodymir Gustov - Team CSC 5.36
20 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.37
21 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.45
22 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.55
23 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
24 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 6.02
25 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 6.10
26 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 6.12
27 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
28 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 6.29
29 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 6.31
30 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 6.34
31 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
32 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.36
33 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
34 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 6.39
35 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.44
36 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 6.46
37 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 6.48
38 Dmitriy Muravyev - Astana 6.51
39 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 6.55
40 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 6.57
41 Christian Knees - Team Milram 7.05
42 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 7.07
43 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.12
44 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
45 Mario Aerts - Predictor - Lotto 7.17
46 Charles Wegelius - Liquigas 7.21
47 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 7.23
48 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
49 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.27
51 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.30
52 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 7.41
53 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 7.42
54 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.45
55 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 7.56
56 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 8.00
57 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 8.01
58 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 8.06
59 Matthias Russ - Gerolsteiner 8.10
60 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 8.12
61 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 8.17
62 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.21
63 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 8.24
64 William Walker - Rabobank 8.25
65 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 8.41
66 Davide Rebellin - Gerolsteiner 8.44
67 Marco Marzano - Lampre - Fondital 9.04
68 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 9.10
69 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 9.12
70 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 9.17
71 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9.21
72 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 9.44
73 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 10.18
74 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 10.21
75 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 10.32
76 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 10.33
77 Francis Mourey - Française des Jeux 10.40
78 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 10.41
79 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 10.47
80 Alexandr Kolobnev - Team CSC 11.17
81 Koos Moerenhout - Rabobank 12.23
82 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 12.28
83 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 12.42
84 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.46
85 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 12.53
86 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 13.16
87 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 13.35
88 Sergio Ghisalberti - Team Milram 13.40
89 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 14.06
90 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 14.14
91 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 14.23
92 Vladimir Miholjevic - Liquigas 14.26
93 Lilian Jégou - Française des Jeux 14.32
94 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 15.08
95 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 15.12
96 Christophe Kern - Crédit Agricole 15.19
97 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 15.54
98 Alessandro Petacchi - Team Milram 16.35
99 Mirco Lorenzetto - Team Milram 17.53
100 Assan Bazayev - Astana 17.58
101 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 18.01
102 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 18.08
103 Steve Morabito - Astana 18.10
104 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18.49
105 Enrico Gasparotto - Liquigas 18.56
106 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 19.21
107 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 19.40
108 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.44
109 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 20.04
110 Axel Merckx - T-Mobile Team 20.23
111 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 20.29
112 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.00
113 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 22.00
114 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22.29
115 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 23.00
116 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 23.24
117 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 23.32
118 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
119 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 23.36
120 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 23.37
121 Fabien Patanchon - Française des Jeux 23.41
122 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 23.54
123 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 23.56
124 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 24.00
125 Alessandro Vanotti - Liquigas 24.02
126 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 24.28
127 Matti Breschel - Team CSC 24.35
128 Brett Lancaster - Team Milram 24.53
129 Maxim Gourov - Astana 25.00
130 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 25.10
131 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 25.15
132 Michael Rasmussen - Rabobank 25.26
133 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 25.49
134 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 25.57
135 Julian Dean - Crédit Agricole 26.16
136 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 26.19
137 Angelo Furlan - Crédit Agricole 26.47
138 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 26.55
139 Franck Renier - Bouygues Telecom 27.01
140 Alessandro Spezialetti - Liquigas 28.01
141 Fabian Cancellara - Team CSC 28.50
142 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 28.54
143 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 29.03
144 Thomas Fothen - Gerolsteiner 29.14
145 Robert Förster - Gerolsteiner 29.20
146 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 29.31
147 Martin Müller - Team Milram
148 Benoît Joachim - Astana 29.48
149 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 30.11
150 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 30.14
151 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 30.34
152 Alberto Ongarato - Team Milram 30.39
153 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 30.44
154 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 30.51
155 Max Van Heeswijk - Rabobank 30.53
156 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 31.03
157 Michael Blaudzun - Team CSC 31.29
158 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 31.35
159 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 31.47
160 Nicholas Roche - Crédit Agricole 31.56
161 Arnaud Gérard - Française des Jeux 33.07
162 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 33.35
163 Alessandro Cortinovis - Team Milram 33.37
164 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 33.44
165 Yohann Gène - Bouygues Telecom 34.00
166 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 35.20
167 Juan José Haedo - Team CSC 35.38
168 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 35.45
169 Tim Klinger - Gerolsteiner 35.46
170 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
171 Thor Hushovd - Crédit Agricole
172 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 36.06
173 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 36.14
174 Aaron Olson - T-Mobile Team 37.54
175 Sven Krauss - Gerolsteiner 38.30
176 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 38.49
177 Fabio Sabatini - Team Milram 40.22
178 Oscar Gatto - Gerolsteiner 41.29
179 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 43.38
180 Gregory Henderson - T-Mobile Team 44.46
181 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 45.29
182 Matteo Bono - Lampre - Fondital 45.55
183 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 46.32
184 Nick Gates - Predictor - Lotto 46.40
185 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 48.57
186 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 49.17
187 Timothy Gudsell - Française des Jeux 59.55


Pointkonkurrencen efter 6. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 67 pts
2 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 54
3 Robert Förster - Gerolsteiner 45
4 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 38
5 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 37
6 Danilo Di Luca - Liquigas 29
7 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
8 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 26
9 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
10 Marco Pinotti - T-Mobile Team 24
11 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 24
12 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 21
13 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20
14 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 20
15 Thor Hushovd - Crédit Agricole 20
16 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
17 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
18 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 16
19 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 16
20 Andy Schleck - Team CSC 14
21 Assan Bazayev - Astana 14
22 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
23 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
24 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 11
25 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
26 Franco Pellizotti - Liquigas 10
27 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 10
28 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
29 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 9
30 Enrico Gasparotto - Liquigas 8
31 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
32 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
33 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
34 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 7
35 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7
36 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
37 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
38 Juan José Haedo - Team CSC 7
39 David Zabriskie - Team CSC 6

40 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
41 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
42 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6
43 Max Van Heeswijk - Rabobank 6
44 Oscar Gatto - Gerolsteiner 6
45 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
46 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5
47 William Walker - Rabobank 5
48 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 4
49 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 4
50 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
51 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
52 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
53 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
54 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3
55 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 3
56 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 2
57 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
58 Marco Marzano - Lampre - Fondital 2
59 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
60 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
61 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
62 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 1
63 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1
64 Martin Müller - Team Milram 1
65 Alberto Ongarato - Team Milram 1
66 Franck Renier - Bouygues Telecom -2
67 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo -3


Bjergkonkurrencen efter 6. etape

1 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 18 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 15
3 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 10
4 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
5 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
6 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
7 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 6
8 Andy Schleck - Team CSC 4
9 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 3
10 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
11 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
12 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
13 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
14 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
15 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
16 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1
17 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
18 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1


Ungdomskonkurrencen efter 6. etape
1 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 23.48.02
2 Vincenzo Nibali - Liquigas 1.17
3 Andy Schleck - Team CSC 1.35
4 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 2.15
5 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3.06
6 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3.27
7 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 3.37
8 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4.15
9 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 4.26
10 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 4.31
11 Matthias Russ - Gerolsteiner 4.40
12 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 4.42
13 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.51
14 William Walker - Rabobank 4.55
15 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 5.11
16 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.51
17 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 7.03
18 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 9.23
19 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 10.05
20 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 10.36
21 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 10.53
22 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 12.24
23 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 14.31
24 Steve Morabito - Astana 14.40
25 Enrico Gasparotto - Liquigas 15.26
26 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.59
27 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 19.54
28 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 20.07
29 Fabien Patanchon - Française des Jeux 20.11
30 Matti Breschel - Team CSC 21.05
31 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 22.19
32 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 22.27
33 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 22.49
34 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 25.33
35 Thomas Fothen - Gerolsteiner 25.44
36 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 26.01
37 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 27.14
38 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27.21
39 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 28.17
40 Nicholas Roche - Crédit Agricole 28.26
41 Arnaud Gérard - Française des Jeux 29.37
42 Tim Klinger - Gerolsteiner 32.16
43 Sven Krauss - Gerolsteiner 35.00
44 Fabio Sabatini - Team Milram 36.52
45 Oscar Gatto - Gerolsteiner 37.59
46 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 40.08
47 Gregory Henderson - T-Mobile Team 41.16
48 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 41.59
49 Matteo Bono - Lampre - Fondital 42.25
50 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 45.27
51 Timothy Gudsell - Française des Jeux 56.25 


Holdkonkurrencen efter 6. etape
1 Ceramica Panaria-Navigare 70.15.08
2 Liquigas 5.09
3 Crédit Agricole 5.24
4 Lampre-Fondital 6.00
5 Team CSC 6.08
6 Astana 6.43
7 Saunier Duval-Prodir
8 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7.29
9 Caisse d'Epargne 7.52
10 Predictor-Lotto 8.21
11 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 8.36
12 T-Mobile Team 8.39
13 Discovery Channel Pro Cycling Team 8.47
14 Euskaltel-Euskadi 10.43
15 AG2r Prévoyance 10.49
16 Quickstep-Innergetic
17 Tinkoff Credit System 13.40
18 Bouygues Telecom 14.00
19 Rabobank 14.09
20 Gerolsteiner 14.12
21 Team Milram 17.20
22 Française des Jeux 19.08

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS