Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Suveræn sejr til Cavendish - Fuglsang styrtede

03. juli 2013 17:43Foto: Sirotti

Mark Cavendish vandt suverænt 5. etape af årets Tour de France, og dermed er briten oppe på 24 etapesejre i alt. Inden da havde Jakob Fuglsang været involveret i et stort styrt.

Annonce

Mark Cavendish (Omega Pharma-QuickStep) vandt suverænt massespurten i Marseille på en dag, hvor danske Jakob Fuglsang var uheldig at styrte. Dermed kunne briten fejre sin 24. etapesejr i verdens største cykelløb, Tour de France. Norske Edvald Boasson Hagen (Sky) tog andenpladsen foran Peter Sagan (Cannondale).

 

Inden da havde et udbrud domineret etapen. Her viste især den unge U23-verdensmester Alexey Lutsenko (Astana) sig godt kørende, da han blev hentet som den sidste med kun fire kilometer tilbage.

 

Sådan forløb det

 

Efter gårsdagens holdtidskørsel skulle rytterne i Tour de France i dag prøve kræfter med en mere traditionel etape. 219 kilometer skulle tilbagelægges fra Cagnes-sur-Mer til Marseille. Ruten var på nær et par småbakker fuldstændig flad, og man forventede derfor en massespurt.

 

Sekstet af sted
Allerede efter to kilometer blev dagens udbrud etableret. Det bestod af Romain Sicard (Euskaltel-Euskadi), Yukiya Arashiro, Kévin Reza (begge Europcar), Alexey Lutsenko, Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM) samt Anthony Delaplace fra Sojasun.

 

Bedst placerede rytter i klassementet var japanske Arashiro, der var hele 3.42 minutter efter den førende rytter, Simon Gerrans. Dermed kunne Orica-GreenEDGE tage det roligt, og forspringet voksede da også hurtigt til over fem minutter.

 

Forspringet voksede yderligere og nåede efterhånden op på over tretten minutter. Da sendte både Vacansoleil-DCM, Argos-Shimano og Orica-GreenEDGE en mand frem at føre i front, og langsomt blev forspringet reduceret.

 

Forfølgelsesløb
Med 55 kilometer til mål havde sekstetten syv minutter, og Orica-GreenEDGE sendte flere mand op i front - blandt andre den bunderfarne Stuart O’Grady, der skulle dirigere tempoet.

 

Også i udbruddet blev tempoet skruet op. Det betød, at Sicard og Delaplace måtte slippe. Reza blev egentlig også sat, men kom lidt efter op igen.

 

På dette tidspunkt sendte Lotto Belisol og Omega Pharma-QuickStep ryttere op i front for at hjælpe Orica-GreenEDGE. De havde henholdsvis André Greipel og Mark Cavendish at køre for.

 

Udbryderne holdt imidlertid godt stand. Med 40 kilometer til mål havde stadig over fem minutter. Men med hård modvind og et par småbakker i vente så det stadig godt ud for feltet. Ti kilometer senere var det nede på tre og et halvt minut.

 

Fuglsang i styrt
Selv da den gule trøje ikke længere var i fare, fortsatte Orica-GreenEDGE med at føre i feltet. Målet var en tredje etapesejr, og denne gang skulle Matthew Goss være manden, der slog til.

 

20 kilometer fra mål var forspringet nede på 2.15 minutter, og nervøsiteten begyndte at sprede sig blandt sprinterne.

 

Pludselig var der et stort styrt helt fremme i feltet. Det gik ud over blandt andre danske Jakob Fuglsang (Astana), Pierre Rolland (Europcar) og Michael Rogers (Saxo-Tinkoff), der alle måtte jagte feltet i modvind ind mod målet. Alle formåede at nå op til fronten igen uden at lide tidstab.

 

Finalen
Med fire kilometer tilbage blev Lutsenko hentet som den sidste lykkeridder. Dermed var der lagt op til en massespurt, og sådan blev det også.

 

I en meget hektisk finale, hvor endnu et stort styrt fandt sted - denne gang i midten af feltet, vandt den britiske kanonkugle Mark Cavendish helt suverænt sin 24. Tour de France-etapesejr.

 

Norske Edvald Boasson Hagen kørte ind på andenpladsen foran Peter Sagan, der dermed tog sin tredje podieplads i løbet.

 

Simon Gerrans forsvarede uden problemer sin føring i løbet.

 

Resultat af 5. etape
1 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick Step 5.31.51
2 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
3 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling
4 André Greipel - Lotto Belisol
5 Roberto Ferrari - Lampre-Merida
6 Alexander Kristoff - Katusha
7 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi
8 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp
9 Cyril Lemoine - Sojasun
10 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team
11 Samuel Dumoulin - AG2R La Mondiale
12 John Degenkolb - Team Argos-Shimano
13 Daryl Impey - Orica-GreenEdge
14 Danny van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
15 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge
16 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Solutions Credits
17 Fabio Sabatini - Cannondale Pro Cycling
18 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick Step
19 Wouter Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
20 Julien El Fares - Sojasun
21 Simon Clarke - Orica-GreenEdge
22 Simon Geschke - Team Argos-Shimano
23 Boy van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
24 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
25 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff
26 Greg Henderson - Lotto Belisol
27 Cadel Evans - BMC Racing Team
28 Christopher Froome - Sky Procycling
29 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step
30 Maxime Monfort - RadioShack Leopard
31 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
32 Matteo Trentin - Omega Pharma-Quick Step
33 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi
34 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick Step
35 Romain Bardet - AG2R La Mondiale
36 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff
37 Andrew Talansky - Garmin-Sharp
38 Gatis Smukulis - Katusha
39 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff
40 Richie Porte - Sky Procycling
41 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling
42 Maxime Mederel - Sojasun
43 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
44 Marcel Sieberg - Lotto Belisol
45 Jan Bakelants - RadioShack Leopard
46 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team
47 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
48 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team
49 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team
50 Christophe Le Mevel - Cofidis, Solutions Credits
51 Vasil Kiryienka - Sky Procycling
52 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha
53 Roy Curvers - Team Argos-Shimano
54 Robert Gesink - Belkin Pro Cycling Team
55 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
56 Kristijan Koren - Cannondale Pro Cycling
57 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
58 John Gadret - AG2R La Mondiale
59 Eduard Vorganov - Katusha
60 Damiano Cunego - Lampre-Merida
61 Davide Cimolai - Lampre-Merida
62 Marcus Burghardt - BMC Racing Team
63 Cyril Gautier - Team Europcar
64 Pierre Rolland - Team Europcar
65 Yukiya Arashiro - Team Europcar
66 Przemyslaw Niemiec - Lampre-Merida
67 Amaël Moinard - BMC Racing Team
68 Markel Irizar Aranburu - RadioShack Leopard
69 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
70 Julien Simon - Sojasun
71 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi
72 Thibaut Pinot - FDJ.fr
73 Laurens Ten Dam - Belkin Pro Cycling Team
74 Lars Boom - Belkin Pro Cycling Team
75 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling
76 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits
77 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team
78 Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida
79 Bram Tankink - Belkin Pro Cycling Team
80 Michael Schär - BMC Racing Team
81 Gorka Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
82 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
83 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
84 Manuele Mori - Lampre-Merida
85 Tejay van Garderen - BMC Racing Team
86 Andy Schleck - RadioShack Leopard
87 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
88 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team
89 Jérôme Pineau - Omega Pharma-Quick Step
90 Peter Velits - Omega Pharma-Quick Step
91 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick Step
92 Maarten Wynants - Belkin Pro Cycling Team
93 David Lopez Garcia - Sky Procycling
94 Matteo Bono - Lampre-Merida
95 Kanstantsin Siutsou - Sky Procycling
96 Matteo Tosatto - Team Saxo-Tinkoff
97 Manuel Quinziato - BMC Racing Team
98 Steve Morabito - BMC Racing Team
99 Peter Kennaugh - Sky Procycling
100 Lars Petter Nordhaug - Belkin Pro Cycling Team
101 Guillaume Levarlet - Cofidis, Solutions Credits
102 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol
103 Ryder Hesjedal - Garmin-Sharp
104 Daniel Martin - Garmin-Sharp
105 Murilo Antonio Fischer - FDJ.fr
106 Pierrick Fedrigo - FDJ.fr
107 Bauke Mollema - Belkin Pro Cycling Team
108 Laurent Didier - RadioShack Leopard
109 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
110 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff
111 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
112 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling
113 Pavel Brutt - Katusha
114 Tony Gallopin - RadioShack Leopard
115 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff
116 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
117 Alexandre Geniez - FDJ.fr
118 Thomas Leezer - Belkin Pro Cycling Team
119 Michael Albasini - Orica-GreenEdge
120 Arthur Vichot - FDJ.fr
121 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team
122 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard
123 Jens Voigt - RadioShack Leopard
124 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
125 Thomas Voeckler - Team Europcar
126 Alberto Losada Alguacil - Katusha
127 Alexis Vuillermoz - Sojasun
128 Davide Malacarne - Team Europcar
129 Ruben Plaza Molina - Movistar Team
130 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
131 Bart De Clercq - Lotto Belisol
132 Adam Hansen - Lotto Belisol
133 Yury Trofimov - Katusha
134 Daniel Moreno Fernandez - Katusha
135 Andreas Klöden - RadioShack Leopard
136 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
137 Rudy Molard - Cofidis, Solutions Credits
138 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits
139 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits
140 Alessandro De Marchi - Cannondale Pro Cycling
141 Brice Feillu - Sojasun
142 Thomas Danielson - Garmin-Sharp
143 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step
144 Arnold Jeannesson - FDJ.fr
145 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
146 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol
147 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
148 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team
149 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team
150 Jonathan Hivert - Sojasun
151 Jean-Marc Marino - Sojasun
152 Kévin Reza - Team Europcar
153 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale
154 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi
155 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale 4.52
156 Nacer Bouhanni - FDJ.fr
157 Svein Tuft - Orica-GreenEdge 7.23
158 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol 7.43
159 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
160 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits 8.57
161 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
162 Jérémy Roy - FDJ.fr 10.08
163 Albert Timmer - Team Argos-Shimano
164 Tom Veelers - Team Argos-Shimano
165 Stuart O'Grady - Orica-GreenEdge
166 Anthony Delaplace - Sojasun
167 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
168 Blel Kadri - AG2R La Mondiale
169 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge
170 Brett Lancaster - Orica-GreenEdge
171 William Bonnet - FDJ.fr
172 Jack Bauer - Garmin-Sharp
173 Rohan Dennis - Garmin-Sharp
174 Aliaksandr Kuchynski - Katusha
175 Cameron Meyer - Orica-GreenEdge
176 Adriano Malori - Lampre-Merida
177 Elia Favilli - Lampre-Merida
178 Assan Bazayev - Astana Pro Team
179 Dmitriy Muravyev - Astana Pro Team
180 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
181 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
182 Geraint Thomas - Sky Procycling
183 David Millar - Garmin-Sharp
184 Christian Vande Velde - Garmin-Sharp
185 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff
186 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo-Tinkoff
187 Marcel Kittel - Team Argos-Shimano
188 Koen De Kort - Team Argos-Shimano
189 Sep Vanmarcke - Belkin Pro Cycling Team
190 Ian Stannard - Sky Procycling
191 Frederik Willems - Lotto Belisol
192 Yohann Gene - Team Europcar
193 Jerome Cousin - Team Europcar
194 David Veilleux - Team Europcar
195 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 13.00
 

Dagens fighter
1 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
 

Samlet stilling
1 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge 18.19.15
2 Daryl Impey - Orica-GreenEdge
3 Michael Albasini - Orica-GreenEdge
4 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 0.01
5 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick Step
6 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 0.03
7 Christopher Froome - Sky Procycling
8 Richie Porte - Sky Procycling
9 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff 0.09
10 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
11 Alberto Contador Velasco - Team Saxo-Tinkoff
12 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff
13 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 0.17
14 Ryder Hesjedal - Garmin-Sharp
15 Adam Hansen - Lotto Belisol
16 Andrew Talansky - Garmin-Sharp
17 Daniel Martin - Garmin-Sharp
18 Thomas Danielson - Garmin-Sharp
19 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 0.20
20 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team
21 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team
22 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
23 Damiano Cunego - Lampre-Merida 0.25
24 Przemyslaw Niemiec - Lampre-Merida
25 Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida
26 Cadel Evans - BMC Racing Team 0.26
27 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
28 Tejay van Garderen - BMC Racing Team
29 Amaël Moinard - BMC Racing Team
30 Jan Bakelants - RadioShack Leopard 0.28
31 Eduard Vorganov - Katusha
32 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha
33 Daniel Moreno Fernandez - Katusha
34 Maxime Monfort - RadioShack Leopard 0.29
35 Andy Schleck - RadioShack Leopard
36 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard
37 Andreas Klöden - RadioShack Leopard
38 Wouter Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.33
39 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling 0.34
41 Bauke Mollema - Belkin Pro Cycling Team 0.37
42 Laurens Ten Dam - Belkin Pro Cycling Team
43 Bram Tankink - Belkin Pro Cycling Team
44 Lars Petter Nordhaug - Belkin Pro Cycling Team
45 Thibaut Pinot - FDJ.fr 0.42
46 Arnold Jeannesson - FDJ.fr
47 Alexandre Geniez - FDJ.fr
48 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team 0.56
49 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team
50 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
51 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 1.04
52 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
53 John Gadret - AG2R La Mondiale
54 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale
55 Julien Simon - Sojasun 1.10
56 Maxime Mederel - Sojasun
57 Brice Feillu - Sojasun
58 Pierre Rolland - Team Europcar 1.13
59 Davide Malacarne - Team Europcar
60 Thomas Voeckler - Team Europcar 1.15
61 Manuele Mori - Lampre-Merida 1.16
62 Christophe Le Mevel - Cofidis, Solutions Credits 1.20
63 Daniel Navarro Garcia - Cofidis, Solutions Credits
64 Gorka Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 1.24
65 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
66 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi
67 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi
68 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 1.44
69 Alessandro De Marchi - Cannondale Pro Cycling 1.57
70 Alexis Vuillermoz - Sojasun 3.39
71 Yukiya Arashiro - Team Europcar 3.42
72 Steve Morabito - BMC Racing Team 4.32
73 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 4.36
74 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 4.44
75 Rudy Molard - Cofidis, Solutions Credits 5.00
76 Pierrick Fedrigo - FDJ.fr 5.01
77 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 5.04
78 Jean-Marc Marino - Sojasun 5.24
79 Yury Trofimov - Katusha 5.30
80 Tony Gallopin - RadioShack Leopard 5.31
81 Michael Schär - BMC Racing Team 5.51
82 Kristijan Koren - Cannondale Pro Cycling 6.12
83 Cyril Lemoine - Sojasun 6.48
84 Julien El Fares - Sojasun
85 Cyril Gautier - Team Europcar 7.47
86 Ruben Plaza Molina - Movistar Team 8.06
87 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff 8.35
88 Matteo Tosatto - Team Saxo-Tinkoff 8.52
89 Robert Gesink - Belkin Pro Cycling Team 9.03
90 Peter Kennaugh - Sky Procycling 9.18
91 Davide Cimolai - Lampre-Merida 9.40
92 Pavel Brutt - Katusha 9.46
93 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling 9.49
94 Arthur Vichot - FDJ.fr 9.57
95 David Millar - Garmin-Sharp 10.25
96 Christian Vande Velde - Garmin-Sharp
97 Jonathan Hivert - Sojasun 10.29
98 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10.51
99 Elia Favilli - Lampre-Merida 10.56
100 Alberto Losada Alguacil - Katusha 11.24
101 Bart De Clercq - Lotto Belisol 13.00
102 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 13.03
103 Laurent Didier - RadioShack Leopard 13.29
104 Rein Taaramae - Cofidis, Solutions Credits 13.36
105 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team 13.41
106 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 13.47
107 Markel Irizar Aranburu - RadioShack Leopard 13.50
108 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits 14.03
109 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 14.07
110 Guillaume Levarlet - Cofidis, Solutions Credits 14.15
111 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team Saxo-Tinkoff 14.30
112 Jens Voigt - RadioShack Leopard 14.33
113 Manuel Quinziato - BMC Racing Team 14.46
114 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano 14.47
115 Gatis Smukulis - Katusha 15.21
116 Anthony Delaplace - Sojasun 16.09
117 Matteo Bono - Lampre-Merida
118 Peter Velits - Omega Pharma-Quick Step 17.35
119 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step
120 Simon Clarke - Orica-GreenEdge 17.36
121 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol 18.02
122 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling 18.25
123 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 18.49
124 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 18.54
125 Boy van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 19.13
126 Simon Geschke - Team Argos-Shimano 19.21
127 Maarten Wynants - Belkin Pro Cycling Team 20.32
128 David Lopez Garcia - Sky Procycling 21.17
129 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 21.29
130 Lars Boom - Belkin Pro Cycling Team 21.51
131 André Greipel - Lotto Belisol 22.22
132 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Solutions Credits 22.29
133 Brian Vandborg - Cannondale Pro Cycling 22.32
134 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 22.33
135 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team 22.54
136 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 22.56
137 Samuel Dumoulin - AG2R La Mondiale 23.13
138 Kanstantsin Siutsou - Sky Procycling 23.50
139 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 23.53
140 Alexander Kristoff - Katusha 24.15
141 Jesus Hernandez Blazquez - Team Saxo-Tinkoff 24.21
142 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 24.48
143 David Veilleux - Team Europcar 25.28
144 Matteo Trentin - Omega Pharma-Quick Step 26.01
145 Fabio Sabatini - Cannondale Pro Cycling 26.34
146 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick Step 26.50
147 Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick Step
148 Jérôme Pineau - Omega Pharma-Quick Step
149 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick Step 27.02
150 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 27.15
151 Murilo Antonio Fischer - FDJ.fr 27.19
152 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp 27.20
153 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 27.24
154 Greg Henderson - Lotto Belisol 27.30
155 Thomas Leezer - Belkin Pro Cycling Team 27.35
156 Kévin Reza - Team Europcar 27.44
157 Roy Curvers - Team Argos-Shimano 27.47
158 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
159 Marcel Sieberg - Lotto Belisol 28.00
160 Danny van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 28.05
161 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 28.12
162 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 28.14
163 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 29.13
164 Cameron Meyer - Orica-GreenEdge 29.14
165 Rohan Dennis - Garmin-Sharp 29.52
166 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits 31.26
167 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale 31.56
168 Jérémy Roy - FDJ.fr 32.04
169 Svein Tuft - Orica-GreenEdge 33.23
170 Sep Vanmarcke - Belkin Pro Cycling Team 34.30
171 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol 34.49
172 Brett Lancaster - Orica-GreenEdge 34.56
173 Nacer Bouhanni - FDJ.fr 35.00
174 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 35.17
175 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge 36.08
176 Ian Stannard - Sky Procycling 36.11
177 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 36.41
178 Stuart O'Grady - Orica-GreenEdge 37.14
179 Yohann Gene - Team Europcar 37.21
180 Adriano Malori - Lampre-Merida 37.22
181 William Bonnet - FDJ.fr 37.27
182 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 37.30
183 Geraint Thomas - Sky Procycling 37.45
184 Frederik Willems - Lotto Belisol 37.52
185 Jack Bauer - Garmin-Sharp 37.57
186 Dmitriy Muravyev - Astana Pro Team 38.05
187 Aliaksandr Kuchynski - Katusha 38.16
188 Marcel Kittel - Team Argos-Shimano 38.44
189 Koen De Kort - Team Argos-Shimano
190 Albert Timmer - Team Argos-Shimano
191 Jerome Cousin - Team Europcar 38.53
192 Assan Bazayev - Astana Pro Team 39.06
193 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 40.31
194 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo-Tinkoff 40.39
195 Tom Veelers - Team Argos-Shimano 46.13
 

Pointkonkurrencen
1 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling 111
2 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick Step 76
3 Alexander Kristoff - Katusha 76
4 André Greipel - Lotto Belisol 65
5 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 58
6 Marcel Kittel - Team Argos-Shimano 57
7 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 53
8 Danny van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 43
9 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 41
10 Lars Boom - Belkin Pro Cycling Team 40
11 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge 34
12 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 32
13 Jan Bakelants - RadioShack Leopard 30
14 Julien Simon - Sojasun 30
15 David Millar - Garmin-Sharp 30
16 Samuel Dumoulin - AG2R La Mondiale 30
17 Cyril Lemoine - Sojasun 29
18 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 29
19 Daryl Impey - Orica-GreenEdge 27
20 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 26
21 Kris Boeckmans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 26
22 Greg Henderson - Lotto Belisol 24
23 Matteo Trentin - Omega Pharma-Quick Step 22
24 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 22
25 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20
26 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale 20
27 Davide Cimolai - Lampre-Merida 19
28 Yukiya Arashiro - Team Europcar 18
29 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 17
30 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team 17
31 David Veilleux - Team Europcar 17
32 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 17
33 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp 16
34 Jurgen Roelandts - Lotto Belisol 16
35 Cyril Gautier - Team Europcar 15
36 Anthony Delaplace - Sojasun 15
37 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 15
38 Alexis Vuillermoz - Sojasun 13
39 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 13
40 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge 13
41 Jerome Cousin - Team Europcar 13
42 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 11
43 Simon Clarke - Orica-GreenEdge 11
44 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 11
45 Fabio Sabatini - Cannondale Pro Cycling 10
46 Kévin Reza - Team Europcar 10
47 Daniele Bennati - Team Saxo-Tinkoff 9
48 Elia Favilli - Lampre-Merida 8
49 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 8
50 Gert Steegmans - Omega Pharma-Quick Step 8
51 Sep Vanmarcke - Belkin Pro Cycling Team 8
52 Nacer Bouhanni - FDJ.fr 8
53 Tom Veelers - Team Argos-Shimano 8
54 Gorka Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 7
55 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 5
56 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5
57 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff 4
58 Cadel Evans - BMC Racing Team 4
59 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick Step 3
60 Bram Tankink - Belkin Pro Cycling Team 3
61 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 2
62 Jonathan Hivert - Sojasun 1
63 Maciej Bodnar - Cannondale Pro Cycling 1
64 Marcel Sieberg - Lotto Belisol 1
 

Bjergkonkurrencen
1 Pierre Rolland - Team Europcar 10
2 Simon Clarke - Orica-GreenEdge 5
3 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 5
4 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4
5 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi 3
6 Cyril Gautier - Team Europcar 2
7 Lars Boom - Belkin Pro Cycling Team 2
8 Lars Petter Nordhaug - Belkin Pro Cycling Team 2
9 Brice Feillu - Sojasun 2
10 Alexis Vuillermoz - Sojasun 2
11 Yukiya Arashiro - Team Europcar 1
12 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 1
13 Christopher Froome - Sky Procycling 1
14 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 1
15 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 1
16 Anthony Delaplace - Sojasun 1
17 David Veilleux - Team Europcar 1
18 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 1
 

Ungdomskonkurrencen
1 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick Step 18.19.16
2 Andrew Talansky - Garmin-Sharp 0.16
3 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team 0.19
4 Tejay van Garderen - BMC Racing Team 0.25
5 Peter Sagan - Cannondale Pro Cycling 0.33
6 Thibaut Pinot - FDJ.fr 0.41
7 Alexandre Geniez - FDJ.fr
8 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 1.03
9 Alexis Vuillermoz - Sojasun 3.38
10 Rudy Molard - Cofidis, Solutions Credits 4.59
11 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 5.03
12 Tony Gallopin - RadioShack Leopard 5.30
13 Peter Kennaugh - Sky Procycling 9.17
14 Davide Cimolai - Lampre-Merida 9.39
15 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling 9.48
16 Arthur Vichot - FDJ.fr 9.56
17 Elia Favilli - Lampre-Merida 10.55
18 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano 14.46
19 Anthony Delaplace - Sojasun 16.08
20 Boy van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 19.12
21 Alexey Lutsenko - Astana Pro Team 22.53
22 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 22.55
23 Matteo Trentin - Omega Pharma-Quick Step 26.00
24 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp 27.19
25 Kévin Reza - Team Europcar 27.43
26 Danny van Poppel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 28.04
27 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 28.13
28 Cameron Meyer - Orica-GreenEdge 29.13
29 Rohan Dennis - Garmin-Sharp 29.51
30 Sep Vanmarcke - Belkin Pro Cycling Team 34.29
31 Nacer Bouhanni - FDJ.fr 34.59
32 Adriano Malori - Lampre-Merida 37.21
33 Marcel Kittel - Team Argos-Shimano 38.43
34 Jerome Cousin - Team Europcar 38.52
35 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 40.30
 

Holdkonkurrencen
1 Orica Greenedge 54.05.53
2 Sky Procycling 0.03
3 Team Saxo-Tinkoff 0.09
4 Garmin - Sharp 0.17
5 Movistar Team 0.20
6 Lampre-Merida 0.25
7 BMC Racing Team 0.26
8 Radioshack Leopard 0.28
9 Katusha
10 Vacansoleil-Dcm 0.33
11 Belkin Pro Cycling 0.37
12 FDJ 0.42
13 Astana Pro Team 0.56
14 Ag2R La Mondiale 1.04
15 Sojasun 1.10
16 Team Europcar 1.13
17 Cofidis, Solutions Credits 1.20
18 Euskaltel-Euskadi 1.24
19 Cannondale Pro Cycling 1.57
20 Lotto-Belisol 13.00
21 Omega Pharma-Quick Step 17.35
22 Team Argos-Shimano 53.30

 

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Amstel Gold Race Ladies E...(1.WWT) 18/04

Amstel Gold Race(1.UWT) 18/04

Gipuzkoa Klasika(1.1) 18/04

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 21/04

La Flèche Wallonne(1.UWT) 21/04

Belgrade Banjaluka(2.1) 22/04-25/04

EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 23/04-25/04

E3 Saxo Bank Classic(1.1) 24/04

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 25/04

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 25/04

EPZ Omloop van Borsele(1.1) 25/04

Tour de Romandie(2.UWT) 27/04-02/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

MANGLER DU EN CYKELHJELM? VELOMIO.COM - SØGEMASKINEN FOR CYKLER OG UDSTYR