Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Suveræne Jens Voigt vandt i Tyskland

Suveræne Jens Voigt vandt i Tyskland

17. august 2007 16:470

Team CSCs Jens Voigt satte en tyk streg under sin præstation i dette års Deutschland Tour, ved at vinde dagens 33,1 km lange enkeltstart i Fürth. Den tyske rytter skal nu blot med feltet hjem på morgendagens paradekørsel til Hannover for at tage den samlede sejr. Chris Anker Sørensen kørte en god enkeltstart og er nu placeret på en samlet sjetteplads før morgendagens sidste etape.

Med udsigt til paradekørsel på morgendagens flade etape til Hanover, skulle vinderen af Deutschland Tour findes på dagens 33,1 km lange enkeltstart i og omkring Fürth.

Svenske Magnus Bäckstedt (Liquigas), der startede tidligt på etapen, havde længe bedste tid i mål med 41.25 min, men han blev siden overgået af den tidligere italienske mester i enkeltstart Marco Pinotti (T-Mobile) og ikke mindst Laszlo Bodrogi (Credit Agricole), der med sine 39.57 min var hele 1.28 min bedre end Magnus Bäckstedt.

Laszlo Bodrogis tid skulle vise sig rigtig god, for godt nok satte dagens storfavorit, Levi Leipheimer undervejs bedste mellemtid, men den amerikanske rytter tabte kadencen mod mål og kom i mål 11 sekunder efter den ungarske rytter.

Laszlo Bodrogi sad dog forgæves og ventede i "hot seat" i målområdet, for endnu ventede Team CSCs Jens Voigt, der ved mellemtiden var et sekund efter Levi Leipheimer, men som modsat den amerikanske rytter ikke mistede tid ind mod mål og kørte hjem med en margin på 15 sekunder til Laszlo Bodrogi.

Chris Anker Sørensen (Team CSC) kørte en flot enkeltstart og hentede en 39. plads, 2.42 min dårligere end Jens Voigt. Det var noget bedre end forventet for den danske rytter, der dog alligevel måtte acceptere, at han nu er gledet ned på en - fortsat imponerende - sjetteplads i klassementet.

Resultat af 8. Etape
1 Jens Voigt - Team CSC 39.42.4

2 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 0.14.8
3 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.25.6
4 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.39.1
5 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.39.8
6 Marco Pinotti - T-Mobile Team 0.43.7
7 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 0.46.1
8 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 0.46.5
9 Bobby Julich - Team CSC 0.50.3
10 Joost Posthuma - Rabobank 1.14.6
11 Ronny Scholz - Gerolsteiner 1.21.4
12 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.32.9
13 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.36.0
14 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.37.1
15 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 1.37.2
16 Magnus Backstedt - Liquigas 1.38.3
17 Koos Moerenhout - Rabobank 1.43.2
18 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.47.6
19 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.48.0
20 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.50.2
21 Paul Martens - Skil-Shimano 1.53.1
22 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 1.54.8
23 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 1.55.1
24 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 1.55.8
25 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 1.57.0
26 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 1.57.7
27 Albert Timmer - Skil-Shimano 1.59.7
28 Bradley Mcgee - Française des Jeux
29 Robert Gesink - Rabobank 2.01.2
30 Christophe Kern - Crédit Agricole 2.02.5
31 Grischa Niermann - Rabobank 2.02.6
32 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.04.5
33 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 2.13.5
34 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 2.14.6
35 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 2.18.8
36 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2.29.3
37 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.32.1
38 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 2.39.6
39 Chris Anker Sørensen - Team CSC 2.42.4
40 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 2.43.7
41 Alexandr Kolobnev - Team CSC 2.43.9
42 Fabio Sacchi - Team Milram 2.46.3
43 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.47.6
44 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 2.48.6
45 Davide Rebellin - Gerolsteiner 2.49.1
46 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
47 Franco Pellizotti - Liquigas 2.49.3
48 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 2.50.3
49 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 2.50.4
50 Laurens Ten Dam - Unibet.com 2.52.1
51 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 2.54.6
52 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 2.56.1
53 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2.58.1
54 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.59.4
55 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 2.59.8
56 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 3.00.0
57 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 3.00.3
58 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 3.01.7
59 Florian Stalder - Team Volksbank 3.02.4
60 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 3.05.7
61 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 3.06.6
62 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 3.07.1
63 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 3.08.2
64 Marc De Maar - Rabobank 3.10.7
65 Björn Schröder - Team Milram 3.13.9
66 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 3.15.1
67 Mauro Da Dalto - Liquigas 3.16.1
68 Markus Zberg - Gerolsteiner 3.16.2
69 Martin Müller - Team Milram 3.18.0
70 Patrick Calcagni - Liquigas 3.19.9
71 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 3.20.9
72 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 3.21.0
73 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 3.21.1
74 Pieter Jacobs - Unibet.com 3.21.9
75 Erik Zabel - Team Milram 3.23.4
76 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 3.23.9
77 Jérémy Roy - Française des Jeux 3.26.8
78 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 3.27.6
79 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.33.5
80 Volodymir Gustov - Team CSC 3.36.6
81 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 3.39.0
82 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 3.39.1
83 Niki Terpstra - Team Milram 3.41.1
84 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 3.43.6
85 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 3.46.0
86 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.46.8
87 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 3.47.0
88 René Mandri - AG2r Prévoyance 3.49.8
89 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 3.53.5
90 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 3.55.5
91 Mark Renshaw - Crédit Agricole
92 Sebastian Lang - Gerolsteiner 3.56.0
93 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 3.58.1
94 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 4.00.1
95 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 4.00.4
96 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 4.04.8
97 Theo Eltink - Rabobank 4.05.3
98 Matthias Russ - Gerolsteiner 4.05.4
99 Carlos Dacruz - Française des Jeux 4.06.0
100 Bart Dockx - Predictor-Lotto 4.06.5
101 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 4.07.5
102 Markus Eichler - Unibet.com 4.07.8
103 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.08.8
104 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 4.11.8
105 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 4.12.7
106 Mariusz Witecki - Team Volksbank 4.13.2
107 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 4.14.0
108 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 4.15.6
109 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.16.7
110 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 4.18.5
111 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 4.23.2
112 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 4.26.0
113 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 4.27.4
114 Francesco Failli - Liquigas 4.28.3
115 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 4.28.8
116 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 4.32.8
117 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.36.0
118 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi 4.39.0
119 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 4.42.5
120 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 4.42.7
121 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 4.43.0
122 Christophe Laurent - Crédit Agricole 4.48.8
123 André Greipel - T-Mobile Team 4.48.9
124 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 4.49.4
125 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 4.50.3
126 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 4.52.1
127 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 4.52.2
128 Robert Förster - Gerolsteiner 4.52.8
129 Rony Martias - Bouygues Telecom 4.54.9
130 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
131 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 4.55.3
132 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 4.56.5
133 Juan José Haedo - Team CSC 5.00.9
134 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 5.01.9
135 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 5.07.4
136 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 5.13.3
137 Sebastian Siedler - Team Milram 5.14.8
138 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 5.17.7
139 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.21.8
140 Sven Teutenberg - Team Volksbank 5.23.6
141 Marco Marzano - Lampre-Fondital 5.23.8
142 Harald Morscher - Team Volksbank 5.24.6
143 Angelo Furlan - Crédit Agricole 5.29.0
144 Gil Suray - Unibet.com 5.29.1
145 René Weissinger - Team Volksbank 5.29.7
146 Ian Mcleod - Française des Jeux 5.30.5
147 Enrico Poitschke - Team Milram 5.33.8
148 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 5.36.6
149 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 5.49.5
150 Andreas Klier - T-Mobile Team 5.50.9
151 Matej Mugerli - Liquigas 5.53.2
152 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 5.58.1
153 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6.00.7
154 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 6.00.9
155 Ralf Grabsch - Team Milram 6.08.7
156 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 6.11.9
157 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 6.16.9
158 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 6.26.1
159 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 6.27.1
160 Morris Possoni - Lampre-Fondital 6.35.0
161 Julien Belgy - Bouygues Telecom 6.47.5
162 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 7.02.1
163 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 7.40.5
164 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 7.45.9

Samlet stilling efter 8. Etape
1 Jens Voigt - Team CSC 27.40.26

2 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.57
3 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 2.10
4 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3.05
5 Robert Gesink - Rabobank 3.15
6 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4.06
7 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 5.22
8 Laurens Ten Dam - Unibet.com 5.26
9 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 6.08
10 Davide Rebellin - Gerolsteiner 6.16
11 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6.23
12 Ronny Scholz - Gerolsteiner 6.24
13 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 6.35
14 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.50
15 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 6.53
16 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 7.07
17 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 7.20
18 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 7.27
19 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
20 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 7.38
21 Koos Moerenhout - Rabobank 7.54
22 Bobby Julich - Team CSC 7.55
23 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 7.58
24 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 8.07
25 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 8.10
26 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 8.18
27 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.23
28 Florian Stalder - Team Volksbank 8.28
29 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.37
30 Joost Posthuma - Rabobank 8.39
31 Alexandr Kolobnev - Team CSC 9.05
32 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 9.06
33 Franco Pellizotti - Liquigas 9.21
34 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 10.09
35 René Mandri - AG2r Prévoyance 10.12
36 Matthias Russ - Gerolsteiner
37 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 10.17
38 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 10.39
39 Patrick Calcagni - Liquigas 11.01
40 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 11.56
41 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 12.06
42 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 12.49
43 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 13.02
44 Theo Eltink - Rabobank 13.03
45 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic 13.06
46 Paul Martens - Skil-Shimano 13.37
47 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 14.27
48 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi 14.28
49 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 14.47
50 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
51 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 15.31
52 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 15.40
53 Grischa Niermann - Rabobank 15.55
54 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 16.17
55 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 16.20
56 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 17.01
57 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 17.17
58 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.22
59 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 17.32
60 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 17.36
61 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 17.52
62 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 17.53
63 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 18.00
64 Fabio Sacchi - Team Milram 18.39
65 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 18.45
66 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 18.55
67 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 19.07
68 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 19.41
69 Francesco Failli - Liquigas 19.47
70 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19.52
71 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 20.14
72 Marc De Maar - Rabobank 20.34
73 Erik Zabel - Team Milram 20.40
74 Gil Suray - Unibet.com 21.01
75 Bradley Mcgee - Française des Jeux 21.16
76 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 21.52
77 Albert Timmer - Skil-Shimano 22.17
78 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 22.30
79 Harald Morscher - Team Volksbank 22.46
80 René Weissinger - Team Volksbank 22.52
81 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 23.14
82 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 23.51
83 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 24.03
84 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 24.58
85 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 25.12
86 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 25.26
87 Marco Marzano - Lampre-Fondital 25.33
88 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 26.38
89 Christophe Laurent - Crédit Agricole 27.24
90 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 27.33
91 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 29.32
92 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 29.38
93 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 30.06
94 Marco Pinotti - T-Mobile Team 30.47
95 Volodymir Gustov - Team CSC 31.01
96 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 31.24
97 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 32.34
98 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 33.01
99 Morris Possoni - Lampre-Fondital 33.03
100 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 33.04
101 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 33.23
102 Sebastian Lang - Gerolsteiner 33.34
103 Mariusz Witecki - Team Volksbank 34.00
104 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 34.12
105 Mauro Da Dalto - Liquigas 34.40
106 Jérémy Roy - Française des Jeux 34.57
107 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 35.23
108 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 35.28
109 Christophe Kern - Crédit Agricole
110 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 35.59
111 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 36.06
112 Niki Terpstra - Team Milram 36.48
113 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 36.53
114 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 37.24
115 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 38.15
116 Markus Zberg - Gerolsteiner 38.40
117 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 39.17
118 Ralf Grabsch - Team Milram 39.27
119 Ian Mcleod - Française des Jeux 40.02
120 Pieter Jacobs - Unibet.com 40.39
121 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 40.42
122 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 41.24
123 Martin Müller - Team Milram 41.40
124 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 42.31
125 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 42.57
126 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 43.01
127 Björn Schröder - Team Milram 43.30
128 Carlos Dacruz - Française des Jeux 43.44
129 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 44.04
130 Bart Dockx - Predictor-Lotto 44.13
131 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 44.15
132 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 44.17
133 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 44.26
134 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 45.30
135 Philipp Ludescher - Team Volksbank 45.33
136 André Greipel - T-Mobile Team 46.10
137 Matej Mugerli - Liquigas 46.45
138 Robert Förster - Gerolsteiner 48.54
139 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 49.11
140 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
141 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 49.52
142 Sebastian Siedler - Team Milram 49.57
143 Mark Renshaw - Crédit Agricole 50.36
144 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 51.33
145 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 53.59
146 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 54.36
147 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 54.56
148 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 55.31
149 Andreas Klier - T-Mobile Team 56.08
150 Julien Belgy - Bouygues Telecom 56.16
151 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 56.34
152 Markus Eichler - Unibet.com 57.27
153 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 58.46
154 Magnus Backstedt - Liquigas 59.28
155 Angelo Furlan - Crédit Agricole 59.51
156 Enrico Poitschke - Team Milram 1.00.09
157 Sven Teutenberg - Team Volksbank 1.00.18
158 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.00.20
159 Rony Martias - Bouygues Telecom 1.00.50
160 Juan José Haedo - Team CSC 1.02.55
161 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1.03.02
162 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 1.04.12
163 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 1.10.15
164 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 1.12.03

Samlet stilling i pointkonkurrencen
1 Erik Zabel - Team Milram 78 pts
2 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 78
3 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 63
4 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 51
5 Jens Voigt - Team CSC 50
6 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 42
7 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 38
8 Robert Förster - Gerolsteiner 37
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 25
10 René Weissinger - Team Volksbank 25
11 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 24
12 Patrick Calcagni - Liquigas 22
13 Davide Rebellin - Gerolsteiner 21
14 Bradley Mcgee - Française des Jeux 20
15 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 20
16 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 19
17 Mark Renshaw - Crédit Agricole 18
18 René Mandri - AG2r Prévoyance 17
19 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 17
20 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
21 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 16
22 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 16
23 Robert Gesink - Rabobank 16
24 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 16
25 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 15
26 Paul Martens - Skil-Shimano 14
27 Mariusz Witecki - Team Volksbank 14
28 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 14
29 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 14
30 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 14
31 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
32 Carlos Dacruz - Française des Jeux 12
33 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 12
34 Laurens Ten Dam - Unibet.com 11
35 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 11
36 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 11
37 Marco Pinotti - T-Mobile Team 10
38 Matej Mugerli - Liquigas 10
39 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 9
40 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
41 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 9
42 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 8
43 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 8
44 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 8
45 Chris Anker Sørensen - Team CSC 7
46 Bobby Julich - Team CSC 7
47 Florian Stalder - Team Volksbank 7
48 Sven Teutenberg - Team Volksbank 7
49 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
50 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
51 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
52 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 6
53 Joost Posthuma - Rabobank 6
54 Niki Terpstra - Team Milram 5
55 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 5
56 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5
57 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 5
58 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 4
59 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 4
60 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 4
61 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 4
62 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 4
63 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 4
64 Mauro Da Dalto - Liquigas 4
65 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 4
66 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 4
67 Gil Suray - Unibet.com 3
68 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
69 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 3
70 Matthias Russ - Gerolsteiner 2
71 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 2
72 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
73 André Greipel - T-Mobile Team 2
74 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 2
75 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 2

Samlet stilling i bjergkonkurrencen
1 Niki Terpstra - Team Milram 23 pts
2 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 15
3 Jens Voigt - Team CSC 12
4 Robert Gesink - Rabobank 12
5 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 12
6 Matej Mugerli - Liquigas 9
7 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 9
8 Matthias Russ - Gerolsteiner 8
9 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 8
10 Laurens Ten Dam - Unibet.com 6
11 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4
12 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
13 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
14 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 3
15 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 3
16 Davide Rebellin - Gerolsteiner 3
17 Paul Martens - Skil-Shimano 2
18 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2
19 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2
20 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 2
21 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
22 Florian Stalder - Team Volksbank 1
23 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 1
24 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 1

Samlet stilling i ungdomskonkurrencen
1 Robert Gesink - Rabobank 27.43.41
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.51
3 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.07
4 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.08
5 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.35
6 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 3.52
7 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 4.55
8 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 5.03
9 Florian Stalder - Team Volksbank 5.13
10 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 5.51
11 René Mandri - AG2r Prévoyance 6.57
12 Matthias Russ - Gerolsteiner
13 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 7.24
14 Paul Martens - Skil-Shimano 10.22
15 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 11.32
16 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 12.16
17 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 14.17
18 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 14.45
19 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 16.26
20 Francesco Failli - Liquigas 16.32
21 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 16.37
22 Marc De Maar - Rabobank 17.19
23 Gil Suray - Unibet.com 17.46
24 Albert Timmer - Skil-Shimano 19.02
25 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19.59
26 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 20.36
27 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 21.43
28 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 24.18
29 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 26.23
30 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 28.09
31 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 29.46
32 Morris Possoni - Lampre-Fondital 29.48
33 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 30.08
34 Jérémy Roy - Française des Jeux 31.42
35 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 32.08
36 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 32.44
37 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 32.51
38 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 33.38
39 Niki Terpstra - Team Milram 34.09
40 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
41 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 35.00
42 Pieter Jacobs - Unibet.com 37.24
43 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 39.42
44 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 40.49
45 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 41.02
46 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 41.11
47 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 42.15
48 Philipp Ludescher - Team Volksbank 42.28
49 André Greipel - T-Mobile Team 42.55
50 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 45.56
51 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 46.37
52 Mark Renshaw - Crédit Agricole 47.21
53 Julien Belgy - Bouygues Telecom 53.01
54 Markus Eichler - Unibet.com 54.12
55 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 57.05

Samlet stilling i holdkonkurrencen
1 Team CSC 83.11.40

2 Discovery Channel Pro Cycling Team 6.23
3 Caisse d'Epargne 6.32
4 Rabobank 7.32
5 Gerolsteiner 10.13
6 Liquigas 10.19
7 Unibet.com 12.06
8 Cofidis 13.41
9 AG2r Prévoyance 15.14
10 Lampre-Fondital 17.59
11 Predictor-Lotto 19.09
12 Elk Haus-Simplon 20.09
13 T-Mobile Team 20.49
14 Quickstep-Innergetic 23.08
15 Euskaltel-Euskadi 32.02
16 Saunier Duval-Prodir 34.43
17 Crédit Agricole 35.14
18 Française des Jeux 36.11
19 Skil-Shimano 37.22
20 Team Volksbank 42.17
21 Team Milram 54.22
22 Bouygues Telecom 58.06
23 Team Wiesenhof Felt 59.21



KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?