Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Tæt på for O'Grady

Tæt på for O'Grady

18. januar 2007 07:180

Stuart O'Grady var lige ved og næsten på anden etape af Tour Down Under. Men efter et godt angreb måtte Team CSC's australier se sig fanget indenfor den sidste kilometer, så han måtte nøjes med tredjepladsen på etapen.

O'Grady var med i det afgørende udbrud, der blev skabt efter omkring 95 af de 150 kilometer fra Mannum til Hahndorf. 14 ryttere fik endelig revet sig fri, efter at der var blevet kørt ræs hele dagen med adskillige grupper ude og lufte angrebslysten inden da.

Med ca. 10 kilometer igen stak Stuart O'Grady af og han fik Hilton Clarke (Navigators) og Eduardo Ramirez (Agritubel) med sig, men blandt de 11 mand bag dem sad ikke færre end fire ryttere fra Chocolade Jacques, der lykkedes med at overliste O'Grady og tage etapesejren til Steven Caethoven foran holdkammeraten Pieter Ghyllebert.

"Stuart var selvfølgelig meget ærgerlig bagefter, men han kørte en god etape og var stærkt kørende hele dagen, så vi glæder os alligevel over, at han viste så meget styrke - det lover godt for den europæiske landevejssæson. Vi har trænet godt hernede op til løbet og havde også både Matt Goss og Matti Breschel ude i nogle tidlige angreb, så det var trods alt en god dag for gutterne," konkluderede Team CSC's sportsdirektør Scott Sunderland efter etapen.


Team CSC vil fortsætte angrebene
Team CSC ar allerede nu været meget aggressive i etapeløbet, men Scott Sunderland lover flere angreb de kommende dage og påpeger, at Stuart O'Grady ikke er færdig endnu.

"Der bliver nok mulighed for at gøre noget de næste par dage. De næste to etaper er hårde, så nu må vi se, hvad vi kan finde på. Stuart følte også bagefter at der var mere at komme efter for ham," sagde Sunderland og varslede dermed flere angreb fra Team CSC.

Hovedfeltet kom samlet i mål omkring 17 minutter efter udbryderne, som alle var over 26 minutter bagud efter første etape. Så der er næsten tale om status quo i toppen af klassementet, hvor Lars Bak fortsat er nummer tre, men Luke Roberts avancerer til sjette pladsen.



Resultat af 2. etape
1 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                3.36.29
2 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                  0.01
3 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                                       
4 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team                               
5 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                        
6 Martin Mueller (Ger) Team Milram                                                    
7 Markus Eichler (Ger) Unibet.com                                                     
8 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance                                                
9 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole                                           
10 Benoit Sinner (Fra) Agritubel                                                      
11 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole                                                
12 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                           
13 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                    0.08
14 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                                                 0.10
15 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com                                                  1.00
16 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                                      7.16
17 Logan Hutchings (NZl) New Zealand National Team                                    
18 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team                            
19 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole                                                  
20 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                     
21 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                                     
22 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole                                       17.19
23 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                            
24 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole                                                
25 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance                                               
26 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                          
27 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA                                               
28 Luke Roberts (Aus) Team CSC                                                        
29 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance                                               
30 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel                                                
31 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                            
32 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole                                           
33 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto                                              
34 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom                                            
35 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                              
36 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                             
37 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                                                       
38 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                         
39 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                    
40 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com                                                    
41 Lars Bak (Den) Team CSC                                                            
42 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto                                               
43 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                   
44 Chris Jongerwaard (Aus) Australia - UniSA                                          
45 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team                                       
46 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto                                              
47 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto                                                
48 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com                                                    
49 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto                                            
50 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto                                            
51 Matthew Goss (Aus) Team CSC                                                        
52 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                                 
53 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                          
54 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance                                                
55 Moises Duenas (Spa) Agritubel                                                      
56 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                                   
57 Manuel Calvente (Spa) Agritubel                                                    
58 James Perry (RSA) Barloworld                                                       
59 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld                                                    
60 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team                                    
61 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                                          
62 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team                         
63 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                                               
64 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen                        
65 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                        
66 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram                                                  
67 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA                                           
68 Matt Wilson (Aus) Unibet.com                                                       
69 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA                                                
70 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance                                                 
71 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team                              
72 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                                   
73 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team                                    
74 Matti Breschel (Den) Team CSC                                                      
75 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team                                       
76 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team                                   
77 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA                                           
78 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                                      
79 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team                                      
80 Allan Johansen (Den) Team CSC                                                      
81 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                                     
82 Ben Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team                                 
83 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole                                                 
84 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                                              
85 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom                                             
86 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                                 
87 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team                                    
88 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team                             
89 Brett Lancaster (Aus) Team Milram                                                  
90 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram                                                   
91 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA                                            
92 Matthew White (Aus) Australia - UniSA                                              
93 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                                             
94 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto                                                 
95 Hans Dekkers (Ned) Agritubel                                                       
96 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                           
97 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram                                                
98 Enrico Degano (Ita) Barloworld                                                     
99 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team                                        
100 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance                                             
101 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                                   
102 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld                                                 
103 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS                                   
104 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance                                                  
105 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com                                                    
106 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto                                            
107 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team                               
108 Geraint Thomas (GBr) Barloworld                                                   
109 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com                                                      
110 Alberto Martinez (Spa) Agritubel                                                  


Udgået på 2. etape
Brett Aitken (Aus) Australia - UniSA  


Samlet stilling efter 2. etape
1 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 7.44.33
2 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 0.01
3 Lars Bak (Den) Team CSC 0.07
4 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto 0.09
5 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 0.17
6 Luke Roberts (Aus) Team CSC 0.46
7 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS
8 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 0.51
9 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
10 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 1.04
11 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2.47
12 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 2.48
13 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto 3.04
14 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
15 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team
16 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
17 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
18 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 3.06
19 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8.56
20 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8.59
21 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 9.01
22 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.03
23 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
24 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
25 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
26 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
27 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole
28 Martin Mueller (Ger) Team Milram
29 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
30 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
31 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 9.10
32 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 9.12
33 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 10.02
34 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 16.13
35 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team 16.18
36 Robert Hunter (RSA) Barloworld
37 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
38 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
39 Logan Hutchings (NZl) New Zealand National Team
40 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 24.41
41 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 26.16
42 Matthew Goss (Aus) Team CSC 26.20
43 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld
44 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS 26.21
45 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
46 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance
47 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
48 James Perry (RSA) Barloworld
49 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance
50 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole
51 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
52 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
53 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
54 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto
55 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
56 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
57 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA
58 Chris Jongerwaard (Aus) Australia - UniSA
59 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
60 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto
61 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto
62 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance
63 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
64 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
65 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto
66 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
67 Diego Caccia (Ita) Barloworld
68 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
69 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA
70 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team
71 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
72 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA
73 Matti Breschel (Den) Team CSC
74 Allan Johansen (Den) Team CSC
75 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
76 Enrico Degano (Ita) Barloworld
77 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
78 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
79 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team
80 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance
81 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
82 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
83 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
84 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
85 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance
86 Matt Wilson (Aus) Unibet.com
87 Ben Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
88 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
89 Moises Duenas (Spa) Agritubel
90 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
91 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
92 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team
93 Matthew White (Aus) Australia - UniSA
94 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
95 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS
96 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
97 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
98 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
99 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team
100 Brett Lancaster (Aus) Team Milram
101 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto
102 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA
103 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
104 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS
105 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto
106 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram
107 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team
108 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
109 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team
110 Alberto Martinez (Spa) Agritubel


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 16 pts
2 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance 16
3 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 12
4 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team 12
5 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 8
6 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 8
7 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom 6
8 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 6
9 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 4
10 Markus Eichler (Ger) Unibet.com 4


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Luke Roberts (Aus) Team CSC 10 pts

2 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10
3 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10
4 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 10
5 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 8
6 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8
7 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 8
8 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6
9 Lars Bak (Den) Team CSC 4
10 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 4

11 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2
12 Matthew Goss (Aus) Team CSC 2
13 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld 2

Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 7.45.37
2 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 8.58
3 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 15.09
4 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 23.37
5 Matthew Goss (Aus) Team CSC 25.16
6 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS 25.17
7 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
8 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
9 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS
10 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
11 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 SouthAustralia.com-AIS 23.14.41
2 Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.49
3 Crédit Agricole 7.52
4 Team CSC 9.01
5 Unibet.com 18.20
6 Agritubel 20.01
7 Bouygues Telecom 21.08
8 Navigators Insurance Cycling Team 27.25
9 Predictor - Lotto 28.32
10 AG2r Prévoyance 34.28
11 Team Milram 37.26
12 Barloworld 42.28
13 New Zealand National Team 43.01
14 Australia - UniSA 51.46
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE